25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

KLIMA: No a co!

Už 16 let se neotepluje a modely to nedokáží vysvětlit. "No a co, pane Kremlíku?" Taková je reakce zástupce IPCC.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vyhnalík 17.10.2013 15:33

Re: Pane Vyhnalíku

Pane Kavalíre, zkuste to bez logických faulů, prosím. Předpokládám, že dobře víte, že CO2 není jediný skleníkový plyn a jeho vliv je řádově nižší než vliv vodní páry. Stejně tak jistě dobře víte, že neplatí pouze "více CO2 -> více skleníku", ale také "vyšší teplota -> více CO2". Důležité je vědět, jaké jsou příspěvky obou jevů k celkové bilanci. CO2 zachycuje světlo pouze určité vlnové délky a platí, že pokud při koncentraci K, propustí P % této vlnové délky, tak při koncentraci 2K, propustí pouze P^2 % této vlnové délky. Jinými slovy vliv koncentrací CO2 není lineární, ale asymptoticky omezený množstvím energie v dané vlnové délce. Kolik této energie zachycuje CO2 dnes?

Pokud jde o příklad s vířivkou tak vedle jste Vy a já si myslím, že to sám víte. Nevím jak výřivka, ale vířivka je systém bez odtoku, zatímco atmosférický containment má své "odtoky", kterými přidávaný CO2 "odtéká" a platí tu jak to, že "více CO2 -> více fotosyntézy", ale také "vyšší teploty a vyšší srážky -> více fotosyntézy".

Příklady z geologické historie jsem uváděl proto, že je ověřeno, že ani vyšší teploty + vyšší koncentrace CO2 neznamenají hrozbu, že se Země dostane mimo obyvatelné pásmo. Naopak tuto hrozbu, byť vzdálenou, představují spíše ledové doby.

To byly moje výhrady. Jinak souhlasím s tím, že spalování fosilních paliv by se nemělo zbytečně zvyšovat a měli bychom hledat reálné a ekonomicky efektivní alternativy. Je tedy otázkou, co dělat, aby to lidstvo, které je na dostatku dostupné energie závislé, zvládlo. Masivní podpora ekonomicky nezdůvodnitelných FVE a VtE v našich podmínkách je nejen neúčinná, ale naopak svými dopady vyloženě kontraproduktivní. Bohužel to není vina pouze našich politiků, ale rozhoduje EU a zejména Německo.

M. Dvořák 17.10.2013 15:21

Re: pane Prokope

Jsem zvědavej co se svou novou "vyhlídkovou věží" (Křešín u Pacova) naměří. Mauna Loa je aktivní sopka a patří mezi 10 nejnebezpečnějších sopek na světě. Zřejmě proto si jí Keeling vybral aby tam mohl "čistě" měřit CO2... Tak třeba na tom bude Křešín lépe ... :))

T. Petřek 17.10.2013 13:18

Re: Re:

Stačí když budete realista a nebudete předpovídat něco co nejde předpovědět, jak jste se sám poučil.

T. Petřek 17.10.2013 13:17

Re: Re:

Ale i v tom lese jsou zregulované toky potoků, struh - je to hospodářská půda, žádný divý prales. Asi jste neslyšel o melioracích v 70. a 80. tých letech 20. stol.=plošné odvodnění krajiny - a kdy začly ty povodně? Každopádně došlo k výraznému snížení retenční schopnosti krajiny a to nikdo neobkecá.

Co se týče extrémů počasí, v které alarmistické příručce je to dáváno do přímé souvislosti s glob. klimatem? U Ala Gora?

Zaměřme se na to co můžeme změnit, co ne tomu se musíme přizpůsobit.

J. Kavalír 17.10.2013 9:58

Re: Re:

Když spadne za hodinu 100 mm srážek tak ta povodeň přijde i z lesa. Kukuřičnému poli stačí mnohem méně, ale nebude z toho povodeň ale záplava bahna. 

J. Kavalír 17.10.2013 9:48

Re: Re:

Tak takový optimista bych nebyl - max. 5 - 10 let, ale možná již příští rok - předpovědět to neumíme. Za 50 let bychom se pravděpodobně dočkali nového rekordu jen vlivem sílícího skleníkového efektu. Za 500 let již nebude co spalovat a CO2 bude postupně mizet v hlubinách oceánu.

J. Kavalír 17.10.2013 9:41

Re: Pane Vyhnalíku

Správně připomínáte, že v dobách s vyšší koncentraví CO2 bývalo na Zemi tepleji než dnes. Je vidět, že chápete význam skleníkového efektu - výkon Slunce se lehce zvyšuje, takže to s tím nesouvisí. Vyšší teploty ale znamenají více vodní páry, tedy energie v atmosféře, což má za následek extrémnější počasí. Dinosauři se s tím pravděpodobně vypořádali lépe než by toho byla schopna naše křehká civilizace. A pokud se nepřizpůsobili, tak vyhynuli. Písemné zprávy o tehdejším počasí nám, bohužel, nezanechali, ale z nálezů fosílií lze usuzovat, že jevy, které byly schopny pohřbít tělo dinosaura dříve než se rozložilo nebo ho něco sežralo byly celkem obvyklé.

Jiný příklad - ložiska třetihorního uhlí pod Krušnými horami určitě nevznikla tak, že by se na sebe vrstvily  kmeny stromů (podobné těm dnešním) rostoucí na místě ale biomasa se během povodní hromadila v jezerech. Následně pak byla překryta  sedimenty.

Roztátí ledovců v Grónsku a v Antarktidě, které by mělo za následek vzestup hladin oceánů o více než 50 m, sice aktuálně nehrozí, ale i těch předpokládaných 80 cm by mělo  katastrofální následky v deltách řek, které jsou pro nás významným zdrojem potravy.

Pokud srovnáváte přírůstek CO2 z fosilních paliv s přirozeným koloběhem uhlíku, jste vedle. Je to stejné, jako by ste srovnával cirkulaci vody ve výřivce s podstatně menším přítokem z kohoutku - vana vám prostě přeteče.

Problém není v tom, že spalujeme fosilní paliva, ale že je spalujeme rychle. Jednak nebudeme mít v krátné době co spalovat, ale hlavně se příroda (oceán) nedokáže s přísunem CO2 tak rychle vypořádat a rozpustit jej v celém svém objemu. Povrchové vrstvy se sice okyselují ale vertikální proudění je jen omezené.

M. Dvořák 17.10.2013 8:07

Re: pane Prokope

Pane Šejna - a co třeba náš slavný CzechGlobe když dostali 3/4 mlrd  a teď si postavili novou "Petřínskou rozhlednu"... zeptejte se pana Holana kolik ta jeho šaškárna celá ročně stojí ....

J. Vyhnalík 16.10.2013 18:52

Re: Paní Boublíková

Život na Zemi se udržel jenom díky souhře faktorů a zpětných vazeb, které udržují podmínky na Zemi v pásmu vhodném pro život. Jak se za dobu, co život na Zemi je, měnily tyto podmínky?

V minulosti byla Země často mnohem teplejší než dnes a i koncentrace CO2 byly vyšší. V těch dobách byl život na Zemi velmi bujný, takže zjevně to nepředstavovalo zásadní problém.

Země ale také zažila období s nižšími teplotami a nižšími koncentracemi CO2, bohužel je fakt, že v těchto obdobích se životu na Zemi zdaleka tolik nedařilo.

Není pravda, že se Země dlouhodobě ochlazuje a ve čtvrtohorách dochází k opakovanému výraznému kolísání klimatu? Není pravda, že v ledových dobách dochází k výraznému poklesu zemské biomasy?

Není tedy racionálnější oteplování vítat a stejně tak vítat to, že lidé pomalu (méně než 3 % ročního přirozeného koloběhu), vracejí CO2 dlouhodobě uložený v horninách zpět do oběhu?

T. Petřek 16.10.2013 17:05

Re:

Tak určitě to přijde, třeba za 30 let a třeba za 50 nebo 500.

T. Petřek 16.10.2013 17:01

Re: Re:

Za zamyšlení určitě stojí retenční stav krajiny po 40-ti letech budování družstevních velkolánů a dalších zásahů. Taky k zamyšlení je sadba širokořádkových plodin na svažující se pozemky atd.

J. Kavalír 16.10.2013 16:48

Re: Re:

Jedna bouře klima nedělá, ale když v posledních letech u nás při téměř každé letní bouřce dochází k lokálním povodním z přívalových dešťů, mělo by to stát za zamyšlení

J. Kavalír 16.10.2013 16:44

Re: pan Kremlík tomu opravdu nerozumí

Jistě, za předpokladu, že se během růstu sluneční aktivity v 24 cyklu dostaví El Niňo, což ale nikdo předpovědět neumí. Takže se to o nějaký ten rok odkládá, ale nebojte se, přijde to.

J. Václavíková 16.10.2013 16:40

Re: Paní Boublíková

Pane Kavalíre, jsem ráda, že jste se přidal k panu Šejnovi a vysvětlujete tu souvislosti klimatických jevů nám laikům, tedy aspoň těm, kteří mají snahu pochopit předkládaná fakta. Nemáte to jednoduché, vydržte!

T. Petřek 16.10.2013 16:26

Re:

Mohl by jste ty "blbce" jmenovat? Já jsem si nevšimnul, že tu někdo popírá změny klimatu (glob. oteplování).

A kdo je potom ten blbec?

M. Šejna 16.10.2013 16:18

paní Boublíková

tak klimatologům poraďte jak dostat do modelů změny sluneční aktivity a oscilace ElNiňo a LaNina. I když já jsem přesvědčen, že změny Sluneční aktivity zas tak výrazný vliv na klima nemají. Oscilace ElNiňo a LaNina ale mají vliv dost zásadní. Jenže jejich periodicitu neumí předpovědět nikdo. A nebýt extrémní epizody ElNiňo v roce 1998 a dvou po sobě následujících epizod LaNina v posledních 2 letech, tak bychom dnes vůbec neřešili jakousi údajnou stagnaci v oteplování.

P. Boublíková 16.10.2013 16:13

Re: paní Boublíková

opravuji: "že se zase otepluje rychle"

Atˇ je to celé po vašem :-)

M. Šejna 16.10.2013 16:06

paní Boublíková

pokud Vám to neuniklo, tak ono se otepluje dál. Žádná přestávka se nekoná. Je je to oteplování v posledních letech pomalejší. 

Kremlíkův model najdete v jeho článku "Globální oteplování skončilo, rozejděte se". Je starý asi 4 roky.

M. Šejna 16.10.2013 15:56

Paní Boublíková

Ano, tohle má logiku. Proč bojovat proti CO2, když by se omezením jeho produkce mohlo začít ochlazovat. Proto také nehodlám přispívat na omezování CO2. Naproti tomu hodlám bojovat proti blbcům, co popírají globální oteplování. A že jich tady na Psu je.

P. Boublíková 16.10.2013 15:52

Re: aha

Kremlíkův model neznám a taky se divím, proč a jak to, že klimatologové mají tak špatné modely. Tak se společně s panem Kavalírem (viz níže) naučte rychle modlit, třeba se pak "sluníčko vrátí z dovolené" a vy se budete moct tlouci v prsa jako orangutani, že jste měli pravdu a už se zase otepluje :-)

M. Šejna 16.10.2013 15:50

jistě

a když něco napíše Šejna, tak to bude zas Prokop usilovně vyvracet. Šejna ale umí aspoň předložit argumenty a čísla. Prokop jen ideologické poučky.

M. Šejna 16.10.2013 15:48

pane Prokope

ale to mě opravdu zajímá, kolik nás stojí aktivity klimatologů. Vy je jistě umíte přesně spočítat, když je považujete za zloděje.

M. Šejna 16.10.2013 15:46

aha

ono je to složité i na pro paní Boublíkovou. Takže ještě jednou polopatě:

jestliže si Slunce vybere dovolenou, PDO bude v záporných hodnotách a místo ElNiňo bude řádit LaNina, pak by se mělo oteplovat nebo ochlazovat? Odpověď zní - "ochlazovat". Jenže ono se otepluje dál, i když pomaleji, než dřív. A Kremlík se diví, jakto, že to klimatologové v modelech nemají. Já se zas divím, proč se neochlazuje, když už před 4 roky "Kremlíkuv model" předpověděl konec oteplování a začátek ochlazování. A ono furt nic.

P. Boublíková 16.10.2013 15:45

Re: Paní Boublíková

Nemám problémy s chápáním psaného textu. Logicky by se mělo ochlazovat, místo toho teploty stagnují. Ptám se, proč se vyhazuje tolik peněz za úsilí, aby se skutečně ochlazovalo? Kde máte jistotu, že se sluneční aktivita opět zvýší?

T. Petřek 16.10.2013 15:44

Re:

Když ledovce odtávají je to pro alarmisty důkaz glob. oteplování(vřeští, že se usmažíme), když je trend opačný, bagatelizuje se to jako projev počasí. Stejně tak fakt, že posledních 15 let se přinejmenším výrazně zpomalil trend oteplování je bagatelizován tím, že je to krátké referenční období pro stanovení nějakého trendu, ale nějaká silná tropické bouře teplá letní epizoda postačují k alarmu.

T. Petřek 16.10.2013 15:31

Re: pan Kremlík tomu opravdu nerozumí

Vy jste tvrdil p. Kavalíre na klimaskeptiku, že r. 2012 bude rekordně teplý........

J. Kavalír 16.10.2013 15:28

Re: pane Dvořáku

Vliv slunce se v současnosti projevuje tím, že díky jeho nízké aktivitě teploty stagnují a nerostou v souladu s modely.

Jak bylo v Německu není zas tak podstatné, Jeden rok ze 13 musí být nejchladnější, jiné by bylo srovnání s minulým stoletím - pak by patřil mezi ty nejteplejší. U nás zase tak chladný nebyl a jinde mohl být (na srovnatelném úzení) třeba i rekordně teplý. Tento jev se obvykle označuje jako počasí, které se prostě jeden rok vydaří a další rok se nevydaří.

Ledovce určitě během léta nerostou, jen tály pomaleji než v jiných letech. Pro zajímavost - rekordně tály ledovce v Alpách v r. 2003, kdy globální teploty nijak rekordní nebyly.

J. Kavalír 16.10.2013 15:12

Re: Paní Boublíková

Já si to myslel, že máte problémy s chápáním psaného textu. Tak tedy ještě jednou:

Pokud by vše záviselo jen na slunci, PDO a pod., mělo by se logicky ochlazovat, ale teploty jen stagnují. Pokud nemají klimaskeptici jiné vysvětlení (a oni ho nemají), pak nezbývá než připustit, že je za tím skleníkový efekt, tedy tostoucí koncentrace CO2, která kompenzuje nízkou sluneční aktivitu a převládající chladnou fázi PDO. V tom případě, jakmile sluneční aktivita stoupne k "průměrným" hodnotám, začne se opět oteplovat a teploty se opět dostanou do souladu s modely a příští El Niňo přinese nový teplotní rekord... a klimaskeptici zase budou několik let tvrdit, že se proti té rekordní teplotě zase ochlazuje  :-))

M. Dvořák 16.10.2013 14:49

Re: pane Dvořáku - pokračování

http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/2883-rok-2013-byl-v-nemecku-zatim-nejchladnejsim-v-tomto-stoleti-ledovce-ve-svycarsku-rostou

M. Dvořák 16.10.2013 14:28

Re: pane Dvořáku - pokračování

podle koho se asi rozhodují....