20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

ZDRAVOTNICTVÍ: Kulich na pohotovost nemusí

Možná jste také před pár dny (přesně 8. 10. 2013) v hlavním zpravodajství veřejnoprávní České televize zaznamenali reportáž z Moravskoslezského kraje. Ve zmíněném kraji – pro více než milion a dvě stě tisíc lidí – funguje jediná zubařská pohotovost!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Kříž 16.10.2013 17:48

Re: a....

ano, souhlasim se vsim. jenze clanek nevola po deregulaci, resp. (idealne) po odluce zdravi do statu, clanek vola po zasahu politiku... a vsadil bych boty, ze autor nechce zrusit komoru a ministerstvo zdravotnictvi, oboji bez nahrady, stejne tak jako nechce zrusit atestace, povinne zdravotni pojisteni atd atd...

D. Maňhal 16.10.2013 17:26

Re: Námitka

Celkem nedávno jsem sháněl pro své staré rodiče praktického lékaře. Ten stávající měl ordinaci daleko a odmítl přijet navštívit otce, který nemohl ani sejít schody. Na VZP jsem se dostal k reviznímu lékaři, který mi poslal seznam praktických lékařů v Praze i s adresami ordinací, ať si je obvolám. Víc pro mne prý udělat nemůže.

Obávám se, že problém je ve způsobu, jak pojišťovny platí lékařům (a za co). Nevím, jak to udělat líp, ale přijde mi, že tak jak to je teď to nefunguje.

Š. Šafránek 16.10.2013 14:40

Re: Pohled z praxe.

Ono v době, kdy je mediálně podporovaným hrdinstvím podávání žalob na lékaře prakticky za cokoli, si málokdo dovolí "hnát  pytlem" systém zneužívajícího pacienta (vzpomeňme "investigativních" redaktorů MF dnes, kteří se za takovéto pacienty vydávali, a lékaře, kteří se k nim nechovali dostatečně empaticky, protože poznali, že jim nic není, natáčeli skrytou kamerou a pak z toho udělali kausu...). Nemluvě o tom, že když někoho přiveze záchranka, ani to nejde, neošetřit ho... A záchranka přiveze každého, protože v rámci "vylepšení služeb" jezdí posádky zpravidla bez lékaře, který se pohybuje v jiném autě (zakoupeném v rámci šetření, v našem regionu jsou to vozy Škoda yeti, nakupoval Rath a spol.) a řídí to na dálku, a nelékař nesmí o ponechání pacienta doma sám rozhodnout...

Ještě se v tom orientujete?? :-))

O. Horák 16.10.2013 14:19

A jakpakto, že to nezreguluje sám trh?

Stále nám někteří lejou do hlavy, že důležitá je svoboda a žádné regulace, ale jak najdeme na ulici rozsypané napínáčky, tak za to může Zeman.

Kdyby to šlo, bylo by fajn, jestli by podobně reagovalo tolika blogerů, kdyby ten cirkus řídil Karel 007?

To množství přecpaných pohotovostí je velmi tristní a vadí mi také. Je mimochodem důkazem, že bez zásahů státu mnoho služeb nebude nikdy fungovat. Každý večer tisíce šťastlivců zalehnou bez bolavých zubů a zdrávi a rádi se pod každý "pravicový" názor jak je třeba omezit daně a rozhodování stavu. Ostatní je nezajímají.

P. Boublíková 16.10.2013 13:37

Re: Pohled z praxe.

"Pacient s angínou se nechá v noci přivézt na internu" - tak ho mají hnát pytlem, pokud to není náhodou malé dítě. Nebo to jako lékař vidíte jinak?

F. Matousek 16.10.2013 12:13

Re: Nelamte si s tim hlavu, strejdo !

to jsem blázen. A já myslel zeme neomezených mozností ?

Nevím, kolik vám je pane Sulci, ale nejspís si jídlo mixujete a pijete ho brckem, nebo vám nejakej truhlár udelal zuby drevený, jako mela císarovna Sissi ?!

Š. Šafránek 16.10.2013 10:54

Pohled z praxe.

Takzvané pohotovosti zřizované krajem jsou náhražkou toho, co je normální v jiných zemích - např. v Německu, Rakousku atd., kde jsou ZE ZÁKONA praktiční lékaři povinni zajistit nepřetržitou  službu pro pacienty, kteří jsou u nich zaregistrování. Reálně to funguje tak, že se praktici v tom kterém regionu spolu domluví a mimo ordinační dobu se navzájem zastupují, by nemuseli být k dizpozici 24 hodin všichni. Totéž by měla teoreticky zajišťovat i naše specificky česká "pohotovost", ovšem za předpokladu, že by čeští praktici měli povinnost na pohotovosti participovat. Jejich lobby však dosáhla toho, že nic takového zákon neukládá. Pohotovost tedy slouží jen pár nadšenců, ostatní jdou ve dvanáct z ordinace. A zřizovatel není ochoten pohotovostní službu honorovat tak, aby to praktiky ekonomicky motivovalo, když už to není jejich povinností.

Siutace je dnes tedy taková: Zredukoval se počet pohotovostí, někde fungují jen některé dny. Pohotovostní službu supluje rychlá záchranná služba a nemocnice, naprosto běžné je, že pacient s angínou se nechá záchrankou přivést v noci na internu, a  pojišťovna  zaplatí výjezd záchranky a ošetření specialistou, místo několikanásobně levnější pohotovosti, jejíž neexistence zřejmě není politickým tématem. Nemluvě samozřejmě o tom, že pokud je záchranka na výjezdu u angíny, bude chybět třeba u autonehody. Pikantní je, že i záchranku platí z části kraj, a za zbytečné výjezdy platí několikanásobně víc, než kolik by ho stál provoz fungující pohotovostn služby, kterou však z důvodů "úspor" zredukoval.

Opakovaně jsem se setkal i s tím, že imobilní důchodce prosil praktika o návštěvu doma (což povinností praktika je), a přestože nešlo o nic akutního, praktik dědovi doporučil, aby počkal do odpoledne a pak si zavolal záchranku.

T. Vodvářka 16.10.2013 10:35

Re: a....

Ale líbí pane Lenci, konkurence je to, po čem naopak volá většina lékařů. Má to však jeden háček.

Do zdravotnictví byly vpuštěny / za vlád jak pravice, tak levice / subjekty, které měly mnoho peněz a ty začaly skupovat ordinace, nemocnice atd. V těch tzv. soukromých jsou mnohdy platy pod celostátním průměrem a práce v nich není žádný med. Tyto subjekty jsou schopny díky svému majetku nabídnout po nějakou dobu dumpingové ceny, což zlikviduje všechny ostatní, Pak se cena adekvátně navýší.

Představa o volné soutěži lékařů naráží na kuratelu pojišťoven, která těm, co opravdu píší účinné léky, posílají na vyšetření atd, napaří pokutu za překročení všeho možného, zatímco ten, co nenapíše ani aspirin a pošle maximálně na RTG plic, je pojišťovnou protežován, chválen a odměňován.

Chci se jen zeptat, jestli jste v onom očním zařízení něco doplácel, nebo jste byl ošetřen či ubytován zcela na účet VZP. Děkuji předem za odpověď.

P. Lenc 16.10.2013 9:15

Re: a....

Přesné, pane Kříži.Mimochodem před měsícem jsem byl na oční operaci u soukromníků.Poprvé.Ten rozdíl mezi st. nemocnicí a tímto zařízením byl co se týče přístupu ke mně jako pacietovi neuvěřitelný a operace jako taková byla hrazena VZP.Myslím si, že jediná věc, která je schopná zlepšit situaci ve zdravotnictví a to se týká i zubařů, včetně vykrývání neustálého zadlužování některých nemocnic je konkurence.Což se samozřejmně nelíbí většině lékařů.

R. Szewczyk 16.10.2013 8:07

Re: a....

jasně máte pravdu,až na to ,že dochtoři jsou placeni povětšinou z veřejného donuceného pojištění,které mají politici jaxi v gesci,takže do toho mohou mluvit,,,,,druhak ovšem bohužel u nás neexistuje u nás dochtor placený výlučně mimo povinné donucené pojištění,takové to,že dochtor má plat,praxi a zázemí v špitále,kde si za facku pronajme ordinace a pak inkasuje soukromé peníze za soukromou péči,to se nedá snad ani pojmenovat,nyní je asi 7000 dochtorů v stomatologii,z toho je asi jen do 1000,které by bylo možno nazvat zubařem,a z nich možná tak stovka ,co něco umí,výsledkem je,že cca 1milion lidí je bez zubů ,a to v důsledků péče dochtorů,,,,,hi hi hi

R. Kříž 16.10.2013 7:38

a....

po cem volate?

aby politici prikazali neco lekarum? proc asi nemuseji nic prikazovat pekarum ci cerpacim stanicim? protoze je nikdo nereguluje, protoze tam funguje trh!

tlacte na politiky, at prestanou strkat nos do veci, do kterych nemaji, to bude nejzasluznejsi.

p.s.: podivejte se na vcerejsiho neviditelneho macka, tam krasne pan macek doklada, jak neni pravda, ze je u nas malo zubaru...

P. Boublíková 16.10.2013 5:29

Námitka

Celkem nedávno ještě platilo, že místně příslušný lékař (včetně zubaře) musel vzít do své péče pacienta, který bydlel v místě jeho obvodu. Jestli to ještě platí, nevím, každopádně je však zdravotní pojišťovna povinna zajistit svým pojištěncům zdravotní péči, tedy v případě zubaře poslat klienta ke konkrétnímu zubaři, který se ho ujme.

Co se týká ordinační doby praktiků, má to svou logiku: pokud člověk onemocní, jde zpravidla ráno nebo dopoledne do ordinace a nechá si vystavit neschopenku. Praktičtí lékaři většinou pracují na střediscích, kde je ordinací více a každý den má někdo odpolední službu. Jestliže je tedy nutné akutní ošetření odpoledne, poskytne ho případně "sousední" lékař. Teprve od 18 hodin večer do 7 hodin ráno plus soboty, neděle, svátky, je třeba se obrátit na pohotovost. Je pravda, že brněnská pohotovost je tak přetížená, že se člověk raději spontánně (alespoň dočasně) uzdraví :-)

Mimochodem, kam se poděl koncept rodinného lékaře pečující o členy jedné domácosti od kolébky až do hrobu?

P. Sulc 16.10.2013 2:12

Nelamte si s tim hlavu, strejdo !

 Pred vice jak 40 lety mi pekelne bolel zub A jedina "zubarska pohotovost "  v New York City byla ta, ze menzelce rekli, ktery zubar ma MOZNA jeste otevreno, asi v 19.30. Ten pracovity clovek slibil, ze tedy pocka do 20 hodin, ale ne dele. Proste pohotovost, tak jak se to rozumi v Cesku, zde neexistuje.