16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

VĚDA: Ruská akademie věd - reforma, nebo pogrom?

"Premiér v demisi Jiří Rusnok opakuje nesmyslnou rétoriku některých průmyslových lobbistů, když tvrdí, že čeští vědci mají peněz dost, ale velmi špatně s nimi hospodaří. Na Rusnokova slova pro Hospodářské noviny reagoval šéf Akademie věd ČR Jiří Drahoš, právě jeho instituci ministerský předseda kritizoval.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lukavsky 6.10.2013 13:42

Re: Jen by mne zajimalo:

" Zkusme se soustredit na to, k čemu máme předpoklady a co už dlouhodobě umíme."

No není to zrovna můj obor, ale vím, že třebas naše egyptologie je na světové úrovni. Ale jaké zlaťáky tento obor přináší? Vstupné z výstav a muzeí... co ještě? Nevím zda by se tento obor uživil jen ze svého. Světově uznávaný Bedřich Hrozný rozluštil jazyk Chetitů, ale jaké zisky z toho máme? Poznatek, že již staří Summerové uměli vařit pivo - náš chléb vezdejší? Přesto ale historie a tato bádání jsou velice významné pro náš život - přesněji měly by být významné - abychom nedělali pořád stejné blbosti. Škoda jen, že naši politici, poslanci a ministři nedělají povinně zkoušky z historie. Nemuseli bychom platit za jejich blbosti, které již před 4 000 let vyzkoušeli jiní a jinde. Jak se říká: Všichni se učíme z chyb. Chytří z cizích a blbci z vlastních! A dovolil bych si doplnit: A úplní pitomci se nepoučí ani z vlastních!

Howgh. J.L.ënd

J. Lukavsky 6.10.2013 11:35

Re: Jen by mne zajimalo:

" vědec je ten, co něco vyprodukuje "

No o to není, podstatné co to "něco" znamená. Vědec v základním výzkumu produkuje ponejvíce články v odborném časopise. Pan premiér v demisi ale měl na mysli patenty a následné poplatky. Pokud vědec narazí na něco bezprostředně využitelného pak jistě zkusí podat patent. Ty se v Akademii docela cení. Ale ty zlaté nuggety se nenabírají lopatou a každý den. Dneska už je dosti težké uspět s patentem, spousta věcí už je obšancována, hlavně z USA kde patentují jako zběsilí neb nemusí předvést 2 fungující prototypy jako např. v Anglii. Doby, kdy v ČSAV někdo sepisoval kandidátskou práci 5 let už jsou jenom legendy, dneska je heslo "publish or perish" a řekl bych až přehnané. Nevím v čem jste neuspěl ve spoluprácis vědátory, my spolupracujeme s jadernou elektrárnou už řadu let k oboustranné spokojenosti. A ta spolupráce i nám přinesla řadu podnětů. Nakonec i L.Pasteur prý se začal o mikroby zajímat na žádost pěstitelů bource morušového neb jim chcípali a skončil očkováním proti vzteklině aj. 

J.L.

J. Lukavsky 6.10.2013 11:13

Re: Jen by mne zajimalo:

" CSAV byla usporadana zcela podle sovetskeho vzoru "

No i ta slavná Akademia nauk SSSR byla jen pokračovatelkou Akademie založené gosudarem carem vší Rusi Petrem Velikým.... Naše ČSAV pak zase navazovala na Českou Akademii věd a Umění založenou samotným jeho císařským veličenstvem F.Jozefem I. v r. 1892 s finanční podporou podnikatele Josefa Hlávky. Ta pak byla přejmenována na Masarykovu Akademii práce v r. 1918 a opět po r. 1948 komunisty přetvořena na ČSAV a jejím vzorem byla opravdu AN SSSR, ale moc dlouho jí to nevydrželo. Postupně její nadšení šéfové dostávali rozum a naopak se stala asylem pro řadu politicky nepohodlných vyhozených z Univerzity. Záleželo samozřejmě na osobnosti ředitele ústavu. Já jsem byl zaměstnán v Mikrobiologickém ústavu který šéfoval I.Málek a později v Botanickém ústavu pod S.Hejným a pod oběma se pracovalo dobře a politické úlitby byly jen formální. S.Hejný např. zaměstnal i tajně vysvěceného kněze J.P.Ondoka, který si "odseděl" přes 10 let myslím v Jáchymově apod. 

Když se pan premiér v demisi jako vzor ziskovosti zmiňoval o A.Holém tak by měl vědět, že ten na problému pracoval asi 30 let a že jeho oddělení mělo být zrušeno - pro neperspektivnost.  Aplikace a zisky se rozjely až když se dal dohromady s francouzskou a americkou firmou. Totéž bylo u O.Wichterleho, jeho měkké kontaktní čočky vyráběla až firma americká doma nenašel zájemce. Takže problém asi bude spíš na straně firemní než akademické. Nejdříve bylo nereálné prosadit cokoli nového dříve něž do přespříští pětiletky a teď zase cokoli co nepřinese akcionářům zisk ještě do letošních Vánoc. Základní výzkum ale zčíná sypat zlaťáčky až za dlouho a ne každý objev se dá rychle aplikovat.

J.L.

J. Lukavsky 6.10.2013 10:29

Re: Jen by mne zajimalo:

" ten výzkum, který finanční zisk pro Akademii neprodukuje, neprodukuje podle něj vlastně nic "

A to kdyby ještě věděl, že -  před mnoha lety - jakýsi pošuk studoval několik let cukání žabích stehýnek. Taková neužitečná činnost. Kdyby místo toho studoval třebas jak transmutovat olovo (nebo švestky) na zlato! PS. Ten pošuk se jmenoval Galvani.

J.L.

V. Wagner 5.10.2013 20:29

Re: Jen by mne zajimalo:

Proboha, pane Sulci, zkuste se alespoň jednou se podívat na informace, než začnete říkat nesmysly. Jednotlivé ústavy Akademie věd jsou veřejné výzkumné instituce. Podívejte se na stanovy a pravidla, která pro takové organizace a AV platí. Tedy, jak se u nich provádí personální politika, třeba i při výběru ředitelé. Dalo by se dokonce říci, že z pohledu nezávislosti na státu v tomto ohledu jsou ústavy AVČR na tom lépe než vysoké školy. Vše je na internetu, ale pro Vás, jakoby internet nebyl, zastydl jste v době před ním. Zvláště komická je starost o to, aby státní moc nezasahovala do personální politiky výzkumných organizací, od člověka, který podporuje výzvu a kroky státní moci k jejich likvidaci. Ale, jak už jsem psal jinde, pokud podobné názory ventiluje nějaký kecka v internetové diskuzi, tak je to spiše k politování nad ním. Pokud však stejné neznalosti ventiluje premier státu, tak je to tragédie.

V. Bok 5.10.2013 19:57

Re: Jen by mne zajimalo:

Jasně, chápu. O Vašich penězích budem ŕozhodovat my. A do toho, co a jak děláme, Vám nic není. Vážím si vědy,  i vědců. Ovšem vědec je ten, co něco vyprodukuje. A Rusnokovi jde jen o to, aby za dané peníze bylo co nejvíc muziky. Takže podrážděné reakce jsou jaksi mimo. Ten Váš příklad s podnikem vyrábějícím letadla je poněkud mimo. Špatně zkonsruované letadlo, kterému základní výzkum nedá dostatek podkladů z výzkumu, třeba  profily křídel, aerodynamické studie či základní teoretické práce z oboru pevnosti a pružnosti, se nechytá. Dokonce v případě vojenské výroby zkrachuje.

Ono, víte, v tom ostatním životě všichni sakra musíme dnes a denně prokazovat že jsme užiteční. Pro vědce by mělo platit totéž. Myslím, že to většinou platí. Je to v podstatě jednoduché, ten spor.

A taky bych byl pro dát na vědu a základní výzkum víc. Dnes bohužel víc nemáme a tak efektivnost je na prvním místě. Luxus smetany, co si dovolí velké a bohaté státy, bylo by to fajn. Až budem bohatí a  velcí. Cesta je ale i přes EU. To jistě víte. Jen jestli to umíme využít. Aby se nám taky naši mladí z těch stáží vraceli. Aby nám vrátili, co se na ně sebralo.

Takže prosím bádejte, popularizujte - to je taky potřeba a zrovna Vy to děláte dobře - pak i my ubozí neschopní kecalové, budem nakloněni pustit větší chlup. Když nás přesvědčíte, víte? A bohužel i ten přínos je potřeba ignorantům populárně vysvětlit. Oni taky cosi umějí. Třeba vydělat peníze. A oni chtějí, touží po tom,  aby to využili. Takže, chtějí fakt výsledek.

Jo, měl jsem tu čest s mnoha vědátory, jak z ústavů tak z Vysokých, zkoušeli jsme je zapojit,. No, radši Vám nic nebudu vykládat. Asi byste tomu nevěřil.  Ale jistě, třeba jsem měl smůlu nebo jsem ignorant. Nebo zrovna v tomhle oboru ... atd. Věřte mi, potřebovali jsme pomoc, potřebovali jsme radu. Ale třeba se už zlepšili. Ten Kahuda bylo jen rýpnutí. V podstatě žertovný příklad, co se i stává. Konečně, i velké státy mají stále dost a dost Kahudů. Ti jsou nezničitelní.

P. Sulc 5.10.2013 19:16

Re: Jen by mne zajimalo:

Jestli se nemylim, CSAV byla usporadana zcela podle sovetskeho vzoru, hlavne proto, aby stat mel nade vsim kontrolu a mohl si nastrkat svoje lidi.. A to zustavA dodnes. Jestli ne, laskave me opravte. A je treba Pasteuruv ustav soucasti a pod kontrolou FAV ?

P. Vaňura 5.10.2013 16:38

Nicméně by stálo za to porovnat vědecké výstupy

ČAV s vědeckými výstupy univerzit. A také porovnat ústavy ČAV navzájem.

J. Vozábalová 5.10.2013 14:45

Re: Jen by mne zajimalo:

Pane Wagnere, děkuji!

V. Wagner 5.10.2013 12:43

Re: Jen by mne zajimalo:

Zasvěcený je ten, kdo o dané problematice něco ví. A to i ten, který se o informace zajímá a najde si je na internetu. Vy, pane Bok, jste opravdu nezasvěcený (znalostmi nepolíbený). Vy jste žádné znalosti nehledal. Jinak byste věděl, že Akademie věd a její ústavy jsou přímo ze zákona a svého statusu definovány jako instituce prioritně zaměřené na základní výzkum. Pokud premiér a Vy chcete nějakým způsobem měnit nebo směřovat či hodnotit stav aplikovaného výzkumu či průmyslových inovací, tak se musíte obracet na jiné instituce. Je to trochu, jako byste chtěl podnik vyrábějící letadla hodnoti podle toho, kolik cestujících přepravil a kolik na tom vydělal. Je sice pravda, že producent letadel může provozovat případně i leteckou přepravu ale je to určitě malá část jeho činnosti a nelze na ní založit hodnocení jeho kvality a opodstatnění existence.

Také byste věděl, že společenskovědní bádání, které Vám tolik leží v žaludku je jen velmi malou částí prováděno na AV ČR. Dominantně je prováděno na vysokých školách. Pokud byste se podíval na stránky AV ČR (třeba do výroční zprávy AV ČR) tak byste třeba zjistil, že z finančního hlediska (institucionální část ze státního rozpočtu) reprezentuje veškerý společenskovědní výzkum AV ČR zhruba 10 % těchto prostředků v Akademii. A na provoz centra AV ČR na Národní je to 1,5 % (tedy zhruba 90 milionů, a to je tam centrální knihovna otevřená veškeré veřejnosti, která se z toho také financuje). Víte, pokud neznalosti projevuje obyčejný kecka na internetové diskuzi, jako jste Vy, tak to není průšvih. Pokud ovšem stejné neznalosti a nekompetentnost projevuje premiér, který do značné míry může rozhodovat o existenci a neexistenci dané instituce, tak je to tragédie.

Vaše odkazy na Kahudu v souvislosti se současnou diskuzí o současné AV ČR nemá vůbec cenu komentovat. Jen přibližují úroveň Vaší znalosti problému.

V. Bok 5.10.2013 11:04

Re: Jen by mne zajimalo:

Tady bych řekl, že se jedná pravděpodobně o reakci zasvěceného (postiženého). Nemohu říci, že bych s Rusnokem nesouhlasil. Základního výzkumu se to jistě netýká, jde však o to, kam napřít naše malé síly. Aby jsme nejeli na příliš široké frontě. No a když vidím, kolik je dnes historiků a podivných výzkumů, připomínající svého času velmi populární mentiony profesora Kahudy a jeho ústav, jež byl zrušen až několik let po převratu a dvacet let po smrti zakladatele, tak se nedivím.

Prostě, hoši, nemůžeme dělat všechno. Zkusme se soustredit na to, k čemu máme předpoklady a co už dlouhodobě umíme. ABYCHOM TEN PŘÍNOS VĚDĚ A TAKY TAK TROCHU BĚŽNÉMU ŽIVOTU MAXIMALIZOVALI.

V. Wagner 5.10.2013 10:20

Re: Jen by mne zajimalo:

Většina států (a všechny ty významnější) mají instituce, které sdružují ústavy mimouniverzitního základního výzkumu. A řada velkých (třeba Německo a USA) jich má dokonce několik. Někde se jim říká Akademie věd a někde jinak. Tou čestnou organizací u nás je Učená společnost. Jinde je tato čestná organizace nazývaná Akademií a instituce zastřešující ústavy mimouniverzitního výzkumu se nazývá jinak. Tyto slovní hříčky nejsou podstatné. Ppodstatné je, že ústavy mimouniverzitního základního výzkumu jsou ve světě běžné a běžné je i jejich zastřešení institucí, podobné naší Akademii věd.

Na prohlášení pana Rusnoka je podstatné to, že jeho důvodem, proč chce zrušit (reorganizovat) Akademii věd je, že neprodukuje finanční zisk z patentů a aplikací. A ten výzkum, který finanční zisk pro Akademii neprodukuje, neprodukuje podle něj vlastně nic. Podle něj je jediné správné kriterium pro kvalitní výzkum bezprostřední finanční zisk, který přináší. Ovšem základní výzkum je právě takový, který nevede k bezprostřednímu zisku. V zahraničí je navíc běžné, že veřejné výzkumné instituce základního výzkumu hrazené ze státního rozpočtu musí mít výsledky svého výzkumu veřejné pro firmy a ty teprve je využívají k zisku. Pan Jiří Rusnok vůbec nechápe, co je věda, základní výzkum. jeho kriteria a postoj by nevedla jen k likvidaci Akademie věd jako centra vědy a základního výzkumu ale zlikvidovala by vědu a základní výzkum na vysokých školách. Jiří Rusnok by zrušil CERN, NASA, německou Helmholtzovu společnost a vůbec všechny instituce zaměřené na základní výzkum. Protože u každé z nich je mimorozpočtový příjem z výzkumu jen doplňkovou a velmi malou částí. Pan premiér prokázal svoji absolutní nekompetenci v dané oblasti. A nekompetenci jako premiér. Nemusím rozumět, ale vypustit z úst slova o likvidaci jedné z významných institucí ve státě a likvidaci základního výzkumu (má se dělat jen ten, který nese bezprostřední zisk) bez toho, aby se poradil a věci rozuměl, znamená, že je nekompetentní.

J. Vozábalová 5.10.2013 9:33

Re: Jen by mne zajimalo:

Aha, tak vidím, že jsem vás pánové - zvláště pana Šulce - svým příslěvkem pěkně nadzvedla. To jsem sice naprosto neměla v úmyslu, ale stalo se. Nejsem si jistá, zda jste pane Šulci musel použít tak silná slova, ale pokud Vám to udělalo dobře, proč nakonec ne. Jen se mi nezdá, že bych "musela každého setřít" - není to mým zvykem obecně a sem na NP sice občas píšu, ale vždycky se snažím polemizovat maximálně zdvořile.

Je pravda, že jste o základním výzkumu nemluvil, jenže snad právě na ten jdou především  peníze do oněch zmiňovaných ústavů.

Opravdu si nemyslím, že by AV byly černá díra na peníze. Ano, mohla by být zbytečnou, pokud by se celý systém změnil, výzkum by se přesunul na jinou půdu, ale to jsou přece opravdu ryze formální věci.

Černá díra na peníze je podle mne něco, kde mnoho peněz mizí bez většího užitku, a to bych v případě AV opravdu netvrdila. Dovolím si ponechat názor, že za to málo peněz, které AV dostává, předvádí velmi slušné výsledky.

M. Marek 5.10.2013 8:58

Re: Jen by mne zajimalo:

" Možná ne v ústavech AV, možná při universitách nebo jinde, ale jistě dělá."

Pak je ale AV zbytečná, ne?

P. Sulc 5.10.2013 4:05

Re: Jen by mne zajimalo:

Krucifix, vy jste ale hloupa a hadava slepice, ktera musi kazdeho setrit. !!!!! Ja prece o zakladnim vyzkumu vubec nic, ale vubec nic nerikam, tak mi nevkladejte do huby slova, ktera jsem nerekl. Mluvil jsem o necem uplne jinem !!!!!!

J. Vozábalová 5.10.2013 3:58

Re: Jen by mne zajimalo:

Pane Šulci, přece nechcete tvrdit, že v USA.GB nebo ve Francii se nedělá základní výzkum. Možná ne v ústavech AV, možná při universitách nebo jinde, ale jistě dělá.

Ukazatelem podle mne není, zda má akademie ústavy nebo je čestnou organizací - to je ryze formální otázka organizačního uspořádání vědeckého výzkumu v tom kterém státě.

Rozhodující je procento HDP, které na vědu (ale i kulturu a jiné obory) ten který stát dává. O černé díře na peníze bych v případě ČR opravdu nemluvila, nezdá se mi, že by naše výzkumné programy nepřinášely výsledky. Spíš mám dojem, že za to málo peněž je muziky docela dost (a nejen ve vědě).

P. Sulc 5.10.2013 2:33

Jen by mne zajimalo:

maji ostatni svetove akademie ved, americka, britska, francouzska a dalsi svoje vlastni "vedecke ustavy", nebo to jsou jen jakesi cestne organisace, kde je clenstvi poctou pro spickove vedce a nikoli cerna dira na penize.