28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

AUSTRÁLIE: Volby vyhráli konzervativci

Když se Tony Abbott před čtyřmi roky vítězstvím o jediný hlas překvapivě dostal do čela liberální strany a stal se takto vůdcem opozice ve federálním parlamentu, označovali ho jeho protivníci, a to nejen ze strany socialistů, za "nezvolitelného".

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Machata 9.9.2013 18:04

Re: zmatek v pojmech

No jo, někde jsem četl, že v Austrálii se i voda do odpadu kroutí obráceně, než tady v Evropě... :-)

P. Machata 9.9.2013 18:02

Re: Dobry clanek

Austrálie je mi velmi sympatická země. Někdy přemýšlím, čím to je. Že by tím, že si to tam od píky vybudovali původně trestanci?  Fakt nevím, ale je to roztomilá myšlenka. :-DDD

Každopádně bych nebyl proti, kdyby Ozzíci přijeli vyučovat do Evropy... :-)

P. Machata 9.9.2013 17:56

Re: pane autore

Pane Šejno, myslím, že se tak trochu mýlíte. Liberál není automaticky synonymum pro levičáka. "Liberál" je, volně přeloženo, "svobodomyslný, snášenlivý", a to může být pravičák i levičák.. Neplést si s britskou "Labour Party"... :-)

Jo, a pro pana autora:  stafordšírský teriér (počeštěno), nikoliv staffdordský. :-)

A. Reček 9.9.2013 15:56

Je to nadějné, ale chce to upřesnit

v jakém poměru vítězná liberálně-konzervativní koalice je zastoupena poslanci uvnitř koalice. Zda tam bude více těch liberálů nebo těch konzervativců.  Poměry tam jsou pro mne dost mimo, nikoho známého tam nemám, aby mi situaci u nich objasnil.

V. Koreis 9.9.2013 14:08

Re: pane Koreisi

Možná, že nazývat australské liberály pravicí by skutečně bylo přesnější. Jenže, byli to vždycky oni, kdo bezmála století trvá na tom, že jsou liberálové.

Také, v dnešním politicky korektním světě, nazývat někoho pravicovým či levicovým by mohlo být riskantní. Co kdyby vás přirozený levák, vámi nazvaný pravicovým, vzal k soudu? Pro jakou diskriminaci to sice nevím, nějaká by se ale jistě našla!

M. Šejna 9.9.2013 13:25

pane Koreisi

já Vám rozumím. Ale mám pocit, že si pletete konservatismus s pravicovostí. Pokud je někdo pravicový, neznamená to, že je automaticky konzervativec. Pravice má své liberály a konzervativce. Levice jakbysmet. Já chápu, že politik či strana mohou být v některých otázkách konzervativní a v jiných liberální. Základním znakem politických stran je ale jejich postoj k ekonomice a k daním. A z tohoto pohledu se domnívám, že australští liberálové jsou opravdu liberální stranou a nikoli konzervativní.

V. Koreis 9.9.2013 12:09

Re: zmatek v pojmech

Tady v Austrálii je všechno vždycky trochu jinak. Nezapomínejme, že liberálové jsou už dlouhá léta v koalici s tzv. National Party, kterým pro zjednodušení říkám agrárníci a ti konzervativní docela určitě jsou! I zdejší liberálové se myslím nacházejí o dost dál napravo než třeba britští liberálové, což asi bude také způsobovat neporozumění. 

Britští liberálové jsou stranou středu, o což se zde v Austrálii pokoušeli donedávna demokraté, ti se ale z politické scény bez fanfár vytratili. Kdo tedy tvoří střed australské politické scény? Oficiálně asi nikdo. Jinak, nejspíš někteří liberálnější z liberálů spolu s některými konzervativnějšími socialisty.

Australští liberálové, řekl bych, mají ve svých řadách hodně konzervativních politiků. Takový John Howard byl rozhodně dosti konzervativním politikem a Tony Abbott v něm vždycky viděl svůj vzor. Myslím si ale, že Abbott bude přece jen o trochu víc liberální...

M. Šejna 9.9.2013 9:30

zmatek v pojmech

Liberální strana, která vyhrála v Austrálii volby, je stranou pravicovou. V ekonomických otázkách prosazuje liberalismus, tedy to, co má v názvu, nikoli konzervatismus. Takže pokud liberální stranu někdo považuje za konzervativní, je to jeho problém.

L. Novák 9.9.2013 9:14

Re: pane autore

Šejna. Ani to nečet. :-)

I. Schlägel 9.9.2013 7:43

Re: pane autore

Ach jo...

M. Šejna 9.9.2013 7:26

pane autore

tak kdo tedy vlstně vyhrál volby. Na jedné straně tvrdíte, že to byla liberální strana Tonny Abbotta, na druhé tvrdíte, že voby vyhráli konzervativci. Tak jak to tedy je?

Liberál je přece opak konzervativce. Stejně tak jako je levičák opak pravičáka.

Z. Sohorova 9.9.2013 6:56

Dobry clanek

Myslim ze Australie by mela byt nam CR prikladem !!!!   Coz se asi nikdy nestane skoda...

S. Rehulka 9.9.2013 5:59

Mám radost....

....že "socani" Labor konečně utržili porážku, i když by si zasloužili větší. Tentokráte prohráli jakoby za trest, pro vnitrostranické vzájemné "vraždění" a boj o koryta !

Jenom bych chtěl uvést na pravou míru nadpis tohoto pěkného, výstižného článku. "Volby vyhráli konzervativci" ?

Koalice Liberal a National, jsou relativně konzervativnější, nežli Labor -(nevím, kde berou drzost si stále říkat "dělnická strana", když už se po léta jejich vedení skládá pouze z odborářských funkcionářů, profesionálních táborových tlučhubů, prostě z měkkoručků, kteří o "dělnictvu" pouze slyšeli). Ale právo na to, aby městští Liberálové měli nárok být zváni "konzervativci", k tomu mají daleko, právě pro své zbytečně "liberální" názory. Část koalice - National Party - tedy "Agrárníci", jsou tou opravdu konzervativní částí, také tou opravdu pracující, která Austrálii živí, ale která je vždy ve koaliční vládě tím "junior partnerem" (naneštěstí)!

Jenom doufám, že ted, po volbách se v koalici začne více uplatnovat ta konzervativní část vládnoucích stran !

Z. Kulhánková 9.9.2013 0:25

Congratulations Down South!