26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

JIŽNÍ AMERIKA: Marxismus jako hlavní ideologický proud

Když jsem poprvé začal studovat jihoamerickou politiku, udivovalo mě, že socialismus a marxismu nejsou po pádu východního bloku a Sovětského svazu absolutně mrtvé a zahozené ideologie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Mach 14.8.2013 19:34

Tohle je váš argument? No to jste mě pobavil.:-)

Soudě dle těch nesmyslů co jste zde vyplodil, pokud já nerozumím technice a době, tak vy jste analfabet, po nějž je posledním výkřikem techniky nakloněná rovina a o současné době ví akorát to, že poslední glaciál  skončil před nějakým časem.

M. Pivoda 14.8.2013 9:58

Konec diskuze

P, Mach evidentně nerozmí technologickému vývoji, nerozumí tedy době ve které žije - a navíc je to velmi arogantní demagog. Než věřit bezezbytku v neviditelnou ruku trhu, tak to bude asi lepší se dát ke Svědkům Jehovovým.

P. Mach 13.8.2013 23:09

Re: A tak by se dalo pokračovat?

Správný titul by byl před rokem 89 se podřezávali jako veksláci, po roce 89 jako "podnikatelé". Jinak to, že vy si nejste sto otevřít stránky ČSU opravdu ale opravdu neznamená, že  informace počtech vražd je nedostupná. :) Jestli to nebude tím, že pošahaných grafomanů přesvědčených o své "pravdě" jsou nejen v Česku ale i po celém světě tuny. A dnešní neviditelná ruka trhu vám dává takové možnosti, které jste dřív určitě neměl - například psaní vlastního blogu. Sice ho nejspíš nebude nikdo číst, případně vám bude čtenáři řečeno, že se máte jít léčit k psychiatrovi ale šanci rozhodně máte, jako každý.  Tak "reálně" .. stejně reálně se dle mayských předpovědí  v roce 2012 očekával konec světa.  Mimochodem měl byste si doplnit informace. Fve skandál samozřejmě předvídal kde kdo, nejen čeští energetici ale i ekonomové. Politici (a hlavně socanští zloději, jenž tento tunel století prosadili v parlamentu) na to, že se jedná o nebezpečný nesmysl, který může českou ekonomiku významně poškodit, byli upozorňování ještě dřív než tento "zákon" vešel v platnost, to za prvé. Za druhé, škody způsobené dotováním fve rozhodně nijak nesouvisí s vámi vybájeným rychlým rozvojem této technologie. A to už z toho důvodu, že k žádnému rozvoji nedošlo. Škody v rozsahu bilionu korun způsobilo jen a pouze to, že se stát vedený socany rozhodl zákonem se zavázat k masivnímu dotování technologie která zdaleka nebyla (a dosud není)  zralá k průmyslovému využití. Technologie fve se  od roku 2005 (a nejen od roku 2005 ale mnohem déle) nezměnila takřka vůbec. Jediné co se změnilo bylo to, že se výrobou fve (motivovaní evropskými a hlavně německými dotacemi) začali ve velkém zabývat číňané. Ti dokázali díky levné pracovní síle, neexistujícím ekolog. normám a dumpingové politice výrazně srazit ceny fve instalací. Vzhledem k tomu, že evidentně činíte závěry na základě naprosto mylných informací (viz ty vaše "teorie" o fotovoltaice) je jasné, že 90% nezaměstnanost je jen a pouze vaše fantasmagorie.

E. Heusinger 13.8.2013 21:56

Pinochet byl určitě,

nikoliv možná masový vrah.

A. Goldbergová 13.8.2013 21:20

Re: To zase bude za pár let

Kruciš, vypadlo mi slovo - při splnění určitých podmínek by nemusely ...

M. Pivoda 13.8.2013 20:53

A tak by se dalo pokračovat?

Například advokát JUDr. Hulík asi před dvěmi lety sdělil, že od listopadu 1989 bylo v Česku zavražděno asi 500 podnikatelů. Toto číslo jsem si určitě nevycucal z prstu. Spíše může být pro diskutující zajímavé, proč tato informace nebyla v Česku v běžných informačních kanálech zveřejněna. Česká neviditelná ruka trhu jako vrah, to by byl ten správný titul.

Já sám nemohu publikovat česky v tzv. české "demokracii". Mé články nikdo nezveřejní. Proto píši v angličtině (například zde http://www.igi-global.com/article/entrepreneurial-tricks-ethics-surveyed-different/58356).

V tomto krátkém vstupu také nemohu vysvětlit ekonomovi, proč kolem roku 2045 se reálně očekává 90% nezaměstnanost. Možná nejlepším argumentem pro ekonoma bude známý český fotovoltaický skandál uzákoněný v roce 2005. Žádný český ekonom nepředpokládal, že se technologie bude vyvíjet tak rychle. Přitom ten trend byl v roce 2005 již zřejmý (a pro ekonomy bude hůř). Takže zklamala i česká věda, která nebyla schopna na tuto důležitou skutečnost upozornit.

P. Mach 13.8.2013 20:22

Re: Úplně nové řešení na obzoru. Nebo také ne.

A kde jste přišel na tu "vizi" s 90 % nezaměstnané populace? Nejste tak trochu neolludista? Samozřejmě technologický rozvoj změní společnost od základů ale žádná "řešení" hledat netřeba. Společnost sama v podmínkách daných novými technologie nalezne nejefektivnější způsob existenci. Stejně tak jako je nalezla na počátku průmyslové revoluce. Pokud dojde k nějakému vraždění tak pouze na základě "řešení", se kterými přijde stát nebo fousatí filozofové. A tohle je historicky ověřený fakt a historie se jak známo opakuje. A co se týče té "neviditelné ruky trhu dohánějící ke smrti" tak zkuste přestat vykládat nepodložené nesmysly a ověřit si data, například data o průměrné délce života, která se za vlády té ďábelské ruky trhu :-) velmi prodoužila ve srovnání s dobou vlády státního plánování, nebo data o  sebevraždách, jejichž počty od 70tých let soustavně klesají, nebo data o počtech potratů.  A tak by se dalo pokračovat.

P. Mach 13.8.2013 20:08

Re: Český mladý pravičák vytrénovaný v USA

Jihoamerická realita je dána především tím, že jižní Ameriku plundrovali levicoví populističtí  diktátoři. Tam kde se s levičáky vypořádali všechno klape mnohem lépe (Chile) a tam kde se zařídili podle doporučení MMF je to na dobré cestě (Brazílie).

P. Mach 13.8.2013 20:01

Re: Sociální dávky a podpora v nezaměstnanosti není doména levice, ale naopak pravice.

Naopak právě k tomu socialismus vychovával a vychovává.  To co se děje v eurosocialistické francii - přistěhovalci žijící na sociálních dávkách a nic je nenutí pracovat - se dělo i v komunistických režimech. Lidi nepracovali, chodili se do práce flákat. 40 let komunistický režim učil všechny obyvatele československa, že snažit se je zbytečné, že dostanou to samý bez ohledu na výkon a pokud chtějí něco na víc tak si to musí ukrást. Důsledky jsou patrné dodnes.

P. Mach 13.8.2013 19:50

Re: A co unás v Česku?

ad 1) To jste si vycucal z kterého prstu?

ad 2) Typicky socialistická úvaha. Jestli se s tím začne vyrovnávat stát dopadne to blbě, jako vždy. Pokud to necháme na trhu, tedy na rozhodnutí každého jednotlivce, dopadne to dobře.

A. Goldbergová 13.8.2013 19:17

Re: 70 let !!!

Hrubým násilím se dá moc udržet dlouho, ale nikdy ne "na věčné časy."

M. Pivoda 13.8.2013 18:41

70 let !!!

Vážený pane, když několik pučistů provede úspěšný puč (což se může stát) ale nemá velkou podporu u obyvatelstva, tak se u moci nedokáže udržet 70 let.

A. Goldbergová 13.8.2013 18:24

Re: To zase bude za pár let

Kdyby zůstal v Chile u moci Allende, za chvíli by tam byl stejně další převrat, že by mrtvé nestačili počítat.

Vím, že v politice neplatí kdyby.  Kdyby  - jedno ichtiologické přísloví říká, že při splnění určitých by nemusely být rybníky - tak zde kdysi uvedl jeden chytrý pisatel na NP užití slova kdyby.

V. Novák 13.8.2013 18:18

Klidně se můžeme omezit na tu ekonomiku.

V Rusku neměl socialismus vzniknout,protože ta ještě nebyl kapitalismus. Marx to speciálně v Rusku vylučoval. Takže tam socialismus nevznikl z dělnické revoluce, ale pučem celkem nevelké skupinky intelektuálů. Což nebylo to nejhorší - ale z principu méně výkonný systém (lidé pracujjí více pod knutou než že by chtěli) vznikl v zemi, která byla technologicky daleko za zbytkem Evropy a Severní Ameriky. Dohánění sežralo miliony lidí v Gulagu a stejně se nepovedlo dostatečně. SSSR měl kosmický a jaderný program, ale běžný život tam byl dost těžký. A dohánělo se pod knutou - krutější než v kapitalismu, i když Velká krize byla taky masitá...

V. Novák 13.8.2013 18:10

Sociální dávky a podpora v nezaměstnanosti není doména levice, ale naopak pravice.

Je to šidítko a zároveň oprať, na které drží "bohatá elita" "chudou lúzu". Socialismus nevychovával generace lidí, kteří neznají práci už u svých prarodičů, jako je tomu ve Francii, Německu, prostě v zemích rozvitého kapitalismu. A jak se tomu stává i u nás, jenom to je první generace, která neviděla dělat rodiče. Prarodiče makali, byla pracovní povinnost. a právo na práci.

Občas se parta kluků z téhle generace bez perspektivy, bez jakékhooli výhledu, udržovaná při životě - ale jen udržovaná při životě - a přitom kluků mladých. silných, naštvaných, sebere a jde podpálit nějakou tu policejní stanici. Pár aut. Nebo vytvoří gang, který kšeftuje s drogami (jinou cestu k penězům nezná), pere se s jiným gangem (jinou zábavu ani seberealizaci nezná) jako v USA.

A to je ta lepší varianta - protože taky je může nějaký charismatický demagog sjednotit. "Přece se nebudete pobíjet mezi sebou, pojďte na společné nepčátele!". A nepřítelem může být buržuj ze sousední čtvrti (on je to příslišník střední třídy, ale na skutečného buržuje nedosáhnou), Žid, Němec, gadžo, bílá huba nebo muslim, nemuslim...

A pak je tu ještě další varianta. Ne revolta, ale revoluce, sire...

H. Lukešová 13.8.2013 17:29

Re: Tak marxismus-leninismus je oblíbený myšlenkový směr i u západních levicových intelektuálů.

No já naštěstí ne, do školy jsem začala chodit po listopadovém převratu. Nicméně znám komunismus z vyprávění rodičů, prarodičů a známých. A mám také načteno.

H. Lukešová 13.8.2013 17:04

Re: To zase bude za pár let

To tedy jo. Pinochetovi je spíláno, ale komunistickým zrůdám ne. Pinochet byl možná autokratický, ale proti komunistům jinak nemohl.

M. Zavala 13.8.2013 16:56

zaplat pambu ze ne v cele Latinske Americe

takze az ty levicacke vlady zkrachuji,  mozna prijdou k rozumu, jelikoz uz je dnes nebude SSSR a tabor miru stavet na nohy, viz Kuba.

J. Vyhnalík 13.8.2013 16:53

Re: Akce a reakce

Ono to není tak jednoduché. Zažil jsem několik velmi inteligentních známých, kteří se Jižní Ameriky vrátili "nakažení". Myšlenka společenského vlastnictví výrobních prostředků a vzájemné sociální solidarity je totiž mnohem bližší zemědělské občině, než kapitalistické společnosti. Na venkově mohou jednotlivci vlastnit pozemky, dobytek, nářadí a stroje, ale když přijde sklizeň, musejí všichni pracovat naplno, podobně když přijde neúroda, nebo nějaká katastrofa. Lidé mají k sobě mnohem blíž a vzájemná pomoc je pro ně často naprosto samozřejmá. Proto byly socialistické idee bližší Ruským mužikům, než britským dělníkům a proto jsou tak samozřejmě přijímané v Jižní Americe.

M. Pivoda 13.8.2013 16:47

Úplně nové řešení na obzoru. Nebo také ne.

Já zde jen upozorňuji na to, že nás v budoucnosti čekají situace úplně nové, na které nebude stačit rozčleňovat lidi na komunisty a kapitalisty, na pravici a levici.

V budoucnosti musíme najít úplně jiné řešení, protože existuje nebezpečí, že těch 90% nezaměstnatelné populace bude protě vyhlazeno - protože toto řešení vyjde ekonomicky nejlevněji. Neviditelná ruka trhu už dnes dokáže dohnat k smrti bezbranné důchodce, kteří naletěli na marketingové triky. V roce 2045 budou takoví podnikatelé stále ještě u moci a budou zřejmě silnější, protože naši zákonodárci a výkonná moc jsou na ně krátcí.

M. Pivoda 13.8.2013 16:38

Co je úspěch a co je neúspěch?

Já zde nechci argumentovat ve prospěch socialismu, který dojel především na ekonomické důvody (kromě jiných důvodů). Nicméně když se nějaký systém udrží u moci 70 let (v Rusku) a 41 let ve střední Evropě, tak to nemůžete jednoznačně označovat za neúspěch. Pro srovnání: Jak dlouho v Česku trvalo vítězství ODS (jako hlavního představitele českého kapitalismu)?

A. Goldbergová 13.8.2013 16:37

Re: A co unás v Česku?

Je dost možné, že bude vysoká nezaměstnanost, kde je možné zaměstnat všechny? Nezaměstnanost nedokáže  změnit ani levice, která rozdává socdávky na potkání. S rostoucím počtem lidí roste i počet natahovaných rukou, kde je limit pro bezpracné rozdávání?

V. Novák 13.8.2013 16:27

To záleží na tom, jak vlády zvládnou sociální nerovnost.

Vznikne-li opět vrstva , která "může ztratit jen své okovy", jako v Marxově době - pak začne opět obcházet strašidlo komunismu...

V. Novák 13.8.2013 16:22

Ae vy jste se nejspíš chtěl zeptat, proč tam zvítězila revoluce.

Protože podmínky pro většimu lidí už byly nesnesitelné a díky válce ta většina lidí zjistila, jak velká většina jsou. Že nejsou pár rodin z jedné vesnice, ale že jich jsou miliony. Plus moc se předvedla jako naprosto neschopná

A. Goldbergová 13.8.2013 16:22

Re: To zase bude za pár let

Pravověrní socialisté v běhu dějin lidskými životy nikdy nešetřili. Mám jen obavu, aby za pár let v rámci boje za sociální společnost nedošlo ke vzkříšení Marxova Kladiva na čarodějnice.

V. Novák 13.8.2013 16:17

Re: A co unás v Česku?

1) Tím, že za socialismu se podstatné části obyvatel vedlo lépe než dnes.

2) To záleží na tom, jak se s tím stát vyrovná. Osobně si myslím, že to po kapitalisticku nejde, ale jsem rád, že to už nebudu muset řešit. Ani být řešen...

V. Novák 13.8.2013 16:14

To nebylo vysvětlení. Prostě jsem napsal, že vaše otázka je nesmyslná,

protože socialismus v SSSR (Rusku) neuspěl. Proto netřeba vysvětlovat, proč uspěl.

M. Pivoda 13.8.2013 16:05

Hm

Dáváte příliš krkolomé vysvětlení. To je mizernější argumentace než v někdejší povinné výuce Marxismu-Leninismu.

M. Pivoda 13.8.2013 16:02

A co unás v Česku?

Pravda je, že oba toho víme o poměrech v nějdejším Rusku málo, abychom ten jev mohli dnes přesvědčivě vysvětlit.

Zkuste proto raději vysvětlit, proč v lednu 2013 dle průzkumu STEM, si jedna třetina Čechů přála návrat socialismu tak, jak ho znali před rokem 1989. Mimochodem těsně po listopadu 1989 předpovídal tehdejší prognostik, dnešní prezident Miloš Zeman, že komunismus je u nás odsouzen ke generačnímu vyhynutí po nějakých dvaceti letech. Když se někdo splete o 33%, tak to není dobrá vizitka prognostika. Asi neví o čem mluví. O Zemana zde ale teď nejde.

Vraťme se k tématu.

1. Jak vysvětlíte lednové přání jedné třetiny českých občanů po návratu socialismu? Je to jen tím, že česká levice znásobila propagandu?

2. Co asi čeká současnou formu kapitalismu, když kolem roku 2045 (v důsledku technologického pokroku) nás reálně čeká asi 90% nezaměstnanost ? Může dnešní kapitalismus fungovat při 90% nezaměstnanosti?

V. Novák 13.8.2013 15:15

Já bych řekl, že neuspěl.

Přesně tak, jak to Marx předpověděl. A jeho neúspěch v nevhodném státě, kde musel Lenin napsat knihu o tom, že už mají kapitalismus, protože jinak by si toho nikdo nevšiml, zabrzdil jeho vznikání tam, kde měl šanci - v nejrozvinutějších státech.