24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

POLITIKA: Trafikanti a Největší Čech

Vlastně teprve nedávno, 11. července, uplynulo nekulatých 667 let od události, která většině Čechů připadá dodnes významná, a to ve všech vrstvách společnosti. Toho dne roku 1346 byl zvolen český kralevic Karel králem Svaté říše Římské, aby se později na řadu let jako císař stal nejvýznamnějším panovníkem celé tehdejší Evropy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Urban 4.8.2013 16:21

Ano, politika je kšeft, vždy byla a bude.

V demokraciích by to snad ale mělo být o tom, jaké lidi k těm kšeftům zmocníme. Když zmocníme zemana, nedivme se následkům. Aby bylo jasno: kdyby byl presidentem Karel S., líp by (bohužel) nebylo.

M. Stuchlik 4.8.2013 22:09

Re: Ano, politika je kšeft, vždy byla a bude.

Myslíte, že by kašlal na lidi i parlament a vytvořil vládu bezcharakterních všehoschopných kariéristů? Při vší neúctě k KS takové pra se není.

J. Kanioková 4.8.2013 22:13

Ne, ale zaprodal by nás Bruselu už nafest

takže dávám přednost tomu, že na pět let zatnu zuby a budou věřit tomu, že se doma dá pak lecjaká škoda změnit. Ale vůči Bruselu bychom už nezměnili nic. Co Brusel ulapí, nepustí

J. Urban 4.8.2013 22:15

Re: Ne, ale zaprodal by nás Bruselu už nafest

Výběr mezi bruselí a moskvou - ku.wa, to je panečku volba! Přímo Sofiina! :-(

J. Kanioková 4.8.2013 22:19

Ona nám Moskva velí ?

Brusel ano, 81% kráčovin, které parlament ročně projednává, vychází z "doporučení" Bruselu... a běda, kdybychom odmítli ! 

J. Kanioková 4.8.2013 22:20

A jsme v NATO

M. Varadinková 4.8.2013 15:08

Doufám, že v té dávné historii

má autor větší přehled, než v té nedávné.

Není totiž pravda, že Klaus a Zeman nám chtěli opoziční smlouvu vnutit "navěky". To jenom její kritici tehdy lhali a hystericky ječeli, že to bude navěky, podobně jako (ti samí!) lžou a hystericky ječí dnes kvůli Zemanovi. Ani on nijak neporušuje principy parlamentní demokracie a jeho konání je zcela v rámci platné Ústavy.

Dokud se každé čtyři roky konají volby, není nic navěky, protože jenom voliči ve volbách určí, která strana bude jak silná. A volby opoziční smlouva nezakazovala a nezakazuje je ani dnes Zeman. Tu drzost zakázat volby si dovolil akorát Ústavní soud.

Jinak s článkem souhlas. Je to tak. Vždycky to bude o politických handlech a kdo tvrdí, že je potlačí, ten chce zavést totalitu.

J. Kanioková 4.8.2013 15:36

:))))))))

P. Běhounek 4.8.2013 19:02

Re: Doufám, že v té dávné historii

ale chtěli nám ji vnutin na věčné časy, proto přijali nový volební zákon, který vyšachval malé strany, zrušil jim jej ústavní soud, ostatní vaše plky jsou na stejně nížké úrovni - neznalost a hloupost

J. Kanioková 4.8.2013 22:17

Když nejste schopný pochopit, že

nynější volební systém plodí jen nefunkční koalice, ve kterých jde jen o hádky, nedohody, podrazy a čvachtáme se na jednom místě v zbytečném marasu, tak to je těžké...

P. Běhounek 4.8.2013 23:54

Re: Když nejste schopný pochopit, že

to není důvod k volbě ještě něčeho horšího, naše dějiny jsou plné katastrof, když měl někdo většinu

P. Han 5.8.2013 0:03

Re: Když nejste schopný pochopit, že

Takže je lepší většinu schopnou rozhodování nemít a počkat, až nám někdo zvenku řekne, co máme dělat?

P. Scheck 4.8.2013 1:45

Velmi inspirativní

Váš článek, pane Mosz, je velmi inspirativní! Tedy díky. Peter Scheck

J. Farda 3.8.2013 21:25

Karel IV.

K páně autorovu velmi obsažnému článku snad jen poznámku ke jménu českého kralevice - neklame-li mne pamět, až do volby římským králem a císařem Karlem IV. se syn Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny jmenoval po svém předkovi a českém zemském patronovi Václav.

Z. Kulhánková 3.8.2013 23:23

Re: Karel IV.

Karl IV., getauft auf den Namen Wenzel, war der Sohn von Johann von Luxemburg (auch bekannt als Johann der Blinde), dem König von Böhmen (1311–1346), und seiner dem Přemyslidengeschlecht entstammenden Gattin Elisabeth, der zweitältesten Tochter des Königs Wenzel II. Přemysl.

Die Luxemburger unterhielten seit langer Zeit gute Kontakte zum französischen Hof, so dass es der französische König Karl IV. war, der ihm seinen Firmnamen gab. In Paris erhielt Karl eine umfassende und für die damalige Zeit keineswegs selbstverständliche Erziehung (ca. 1323–30).

Z. Kulhánková 3.8.2013 23:26

Re: Karel IV.

Charles was born to King John of Bohemia and Elisabeth of Bohemia in Prague as Wenceslaus (Václav), the name of his maternal grandfather Wenceslaus II, King of Bohemia from the Přemyslid dynasty . He chose the name Charles at his confirmation in honor of his uncle, King Charles IV of France, at whose court he was resident for seven years.

J. Farda 4.8.2013 7:10

Re: Karel IV.

Thank you kindly, dear lady, for confirmation of my remarks. Do.

Z. Kulhánková 4.8.2013 8:58

Re: Karel IV.

To není potvrzení. Václav byl biřmován jako Karel dlouho předtím, než se stal císařem.

J. Farda 4.8.2013 14:07

Re: Karel IV.

Ovšemže, leč já bloud pohan postrádám znalostí církevních obřadů, děkuji! Tečka.

P. Han 5.8.2013 0:05

Re: Karel IV.

Církevních necírkevních, jméno Karel přijal na francouzském dvoře, kde vyrůstal.

B. Brousková 4.8.2013 13:15

Re: Karel IV.

"...A poslal mne již řečený můj otec k jmenovanému králi Francie, když jsem byl v sedmém roce chlapectví. I dal mne řečený francouzský král od biskupa biřmovat  a určil mi stejné jméno jako měl on, totiž Karel." . Karel IV ve svém životopise v českém překladu z originálu psaného  latinsky.

J. Farda 4.8.2013 13:39

Re: Karel IV.

Milé dámy, oběma Vám serdečně aji upřímně děkuji za

doplnění mého historického povědomí! Tečka.

J. Kanioková 4.8.2013 22:21

Ony to nejsou 2 dámy

J. Farda 4.8.2013 23:02

Re: Ony to nejsou 2 dámy

Ee ?

V. Vaclavik 3.8.2013 20:45

Jak dalece lze se svym presvedcenim kupcit

Na tema kompromisu, jak dalece lze se svym presvedcenim kupcit mam analogii z osidlovani americkeho zapadu v devatenactem stoleti. Tenkrat se na Zapad a do nejistoty vydavali lide, kteri si chteli v zivote polepsit, ziskat sanci podnikat na svem, k cemuz nemeli na vychode zeme dostatecny kapital a na Zapade bylo mozne si proste zatlouct nekde koliky na necivilizovane zemi a zacit na takto vytycenem uzemi hospodarit. Cestovalo s v karavanach a mezi cestujicimi panoval souhlas, ze se jede nekam zapadnim smerem, nebyl mezi nimi nikdo kdo nemel tento zakladni smer za cil.

My obcane v Cechach jsme dnes take jako tito nekdejsi cestovatele, za lepsimi zitrky, ale na rozdil od nich, nepanuje mezi nami shoda o cili te nasi cesty. Jsme rozdeleni na dva protikladne, neslucitelne tabory, na pravici a levici. Nachazime se v analogicke situaci, jako kdyby mezi tehdejsimi cestovateli nekde v puli cesty, uprostred Ameriky panovala neshoda o cili cesty. Nekteri by se chteli vratit rovnou zpet na vychod, jini sice rikaji, ze chteji dal na zapad, ale jinou cestou, jiznim, nebo severnim obchvatem, protoze ve skutecnosti se taky boji jit dal do neznama na zapad, a ten jejich navrh jit na ten zapad jinudy, neprimo, ma jen oddalit rozhodnuti tam vubec jit.

A to rozhodovani jit na ten zapad jinudy, jizni, nebo severni cestou pres pohori, ktere stoji v ceste, to je kompromis, ktery je prijatelny. Tady muze ''severni'' strana jit s tou ''jizni'' do koalice a dohodnout se na nejakem kompromisu a treba jedna strana nakonec i pristoupit na pozadavky svych ''protivniku''. Dulezitym kriteriem je tu spolecny cil te cesty.

Naopak, s temi kteri se zbabele  chteji v puli cesty obratit a vratit se domu na vychod, s temi zadny kompromis neni mozny, a v politice je takovy kompromis nemoralni, je to bud, anebo.

V. Vaclavik 3.8.2013 21:09

Re: Jak dalece lze se svym presvedcenim kupcit

Dokonceni te analogie:

Bohuzel, dnesni pravice o nejakem zapadu jen mluvi, ale nema v umyslu tam vubec dojit, a maskuji to recmi o jiznim, nebo severnim obchvatu cesty na ten zapad, ale to jsou jen reci nebo naivni sneni priznivcu pravice. Ve skutecnosti jde nase pravice ciste na jih, nebo na sever, tedy na zadny zapad nepostupuje, a jeji extremnejsi varianty dokonce navrhuji postupovat jihovychodnim, nebo severovychodnim obchvatem zpet na vychod, ale jiny vychod, ne ten odkud jsme vysli, cili ne ten komunisticky, ktery znarodnil ekonomiku zeme do mrte, ale vychod jiny, kde ekonomika je kvazi soukroma, ale kontrola je plne v rukou statu vsude, kde to tento vidi jako dulezite aby tu kontrolu mel. Jde o vychod tentokrat nikoli komunisticky, ale fasisticky. Jedna se o to same v bledemodrem, zde zahodno rici spise, ze bledecervenem.

Dluzno dodat, ze ta obcanska skupina, ktera by se chtela vratit zpet primo na vychod do komunismu je relativne nepocetna, vetsina tech, kteri otevrene hlasaji navrat na vychod chteji jit severovychodnim smerem, cili nechteji totalitni komunismus nasi minulosti, ale komunismus benevolentni, idealisticky, havlovsky dobrovolny socialismus.

Podtrzeno, secteno, zadna pocetnejsi obcanska skupina si nepreje jit dale na ten zapad, temer vsichni uverili tem intelektualum ''vychodniho presvedceni'', ze na zapade je ceka stradani, indiani a komari, zivot kde silnejsi preziva tim, ze sezere slabsiho. A takto vymalovany cil nikdo nechce, nikdo nema odvahu ho jen zvazit, naopak ho vsichni rovnou odmitnou jako zvrhly, jako navrat do hluboke, davno prekonane minulosti... a uplne jim unika, jak orwellovske prekrouceni faktu takovyto nahled predstavuje.

V. Vaclavik 3.8.2013 21:13

Re: Jak dalece lze se svym presvedcenim kupcit

V takove analogicke situaci se dnes nachazime nejen my Cesi, ale s nami cela Zapadni civilizace. Ten ''zapad'' je nikoli geograficky, ale ideovy, predstavuje zde ideu reforem spolecenskeho systemu na takovy, ktery by respektoval individualni prava svych jedincu obcanu. A ''vychod'' zde predstavuje spolecnost kolektivistickou, kde jedinci obcane nemaji zadna prava, jen milostiva povoleni spolecenskeho volicskeho kolektivu.

Nekteri nasi intelektualove oznacuji tuto nasi rozhadanost jako zadouci, vyvazujici, jako system, kazdy chvilku taha pilku, aby se neslo do extremu - tedy aby se neslo ani zpet na vychod, ani dopredu na zapad, ale aby se preslapovalo vice mene na miste.

V. Vaclavik 3.8.2013 20:06

Hanebne prostredky nikdy nevedou k dobremu cili.

"2. Politika byla, je a bude výměnný obchod, trade-off, handl, veksl, něco za něco"

Jenze autore, prijatelnost a neprijatelnost takovychto vekslu zalezi na tom co to ''něco za něco'' znamena. Jestlize to znamena nikoli prijatelny kompromis, ale faustovske zaprodani se dablu, pak jde o nemoralni, odsouzenihodnou hanebnost. Takhle se nakonec vzdy omlouva treba i obcovani s komunisty, coz jak to z vaseho clanku vyplyva, ma vasi machiavelistickou podporu, vase uznani jako realistickou, pragmatickou nutnost. A to je hanebnost!

"3. Kde se volí, kupují se hlasy. Platilo to už v římském senátu."

To je obdoba vaseho bodu c.2 a plati take to same, co jsem k tomu uz rekl. Muzu jen dodat, ze je nemoralni vyprodavat sve principy, sve presvedceni. Jenze v dnesni dobe, v dnesni politice obzvlast, panuje namisto principu pragmatismus, personifikovany par excellence napriklad panem Klausem. Pragmatik vyproda sve ideje, protoze coby pragmatik zadne pevne principialni presvedceni nema, aspon ne kdyz prijde na praxi. Pragmatik naopak poklada kupceni se svym presvedcenim - delani kompromisu bez hranic - za vrcholnou ctnost, a mysli si, ze protivnika preveze, jde mu jen o to nejak, jakkoli, dosahnout sveho cile. Jenze nechape, ze v tom kompromisu svych principu uz davno prevezl sam sebe.

J. Vyhnalík 3.8.2013 20:19

Re: Hanebne prostredky nikdy nevedou k dobremu cili.

V dnešní politice panuje nadbíhání veřejnému mínění a nastavování politických názorů podle průzkumů preferencí.

Nic z toho Václav Klaus nikdy nedělal. Ten právě naopak vždy prosazoval to, co si myslel, že je správné a nikdy se neohlížel na to, jak na to zareagují média.

Hodně z jeho názorů prověřil čas. To, že dnes lidé nadávají na drahou elektřinu, je důsledek toho, že ho neposlouchali, když mluvil o oteplovací hysterii a kritizoval nesmysly jako je Kjótský protokol. Když odmítal podepsat zákon o podpoře OZE, tak z něho média dělala kazisvěta. Když kritizoval plány na překotné rozšiřování eurozóny a ještě před zavedením eura detailně popsal mechanismy, které způsobily měnovou krizi v Řecku, Španělsku a celé EU, tak z něho dělali euroskeptika. Jenže novináři a média nejsou schopni chápat komplikované věci a raději zůstanou i zjednodušujících titulků a nálepek.

V. Vaclavik 3.8.2013 21:31

Re: Hanebne prostredky nikdy nevedou k dobremu cili.

Je samozrejme plno dilcich rozhodnutich, kde se da s Klausem souhlasit. Na druhou stranu nemuzu nevidet, ze svymi recmi a naslednym konanim ucinil svym teoretickym idealum medvedi sluzbu. Pro Klause neexistovalo nic, co by jej primelo jit od valu. Vzdy byl jako ti predrevolucni komuniste, kteri vstoupili do strany s naivnim umyslem bojovat proti komunismu infiltraci a nevideli, ze ve vysledku, secteno a podtrzeno, delali komunismu jen potrebnou stafaz, pomahali jej legitimizovat. A legitimita bylo presne to, ceho se komunistum ke konci nedostavalo - vyjadreno tim Jakesovym ''kulem v plote''. Tito lide byli svym snazenim o reformy uvnitr strany temi potrebnymi kuly v plote, vyspravujici diry v nem.

VK brojil v devadesatych letech proti havlovske ''treti ceste'', namisto aby videl a otevrene narodu rekl, ze se nachazime primo uprostred te obavane treti cesty a ze bysme meli zmenit kurs. Namisto toho Klaus oznamil (nekdy koncem devadesatych let myslim) neco v tom smyslu, ze ted uz nam neni zapotrebi cinit nejake zasadni reformy revolucniho razu, ze jsme na spravne ceste a budeme uz jen doladovat stavajici system...