24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

HISTORIE: 95 let od krvavého zločinu revoluce

Minulou středu uplynulo přesně 95 let od barbarského činu, kterého se dopustili komunističtí revolucionáři na carské rodině Romanovců. Bez soudu a bez špetky slitování revolucionáři zastřelili cara z Boží milosti Mikuláše II., jeho manželku, následníka trůnu Alexeje, čtyři dcery a pět carových pobočníků a sluhů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 26.7.2013 19:27

Re: absolutni moc a absolutni odpovednost

Ale kuš - v občanské válce zahynuly statisíce lidí stejně nevinných jako ono služebnictvo a carský lékař a rozhodně nevinnějších než car a jeho rodina ...

Z. Sohorova 25.7.2013 15:42

Re: absolutní moc a absolutní odpovědnost

Pane Klindera zapomel jste na jednu vec ,ze poprava by se mela provest az po odsouzeni soudem, ktery  vynese rozudek smrti Tak zadna poprava ,ale vrazda

L. Fikr 25.7.2013 15:39

Re: A co takhle hození atomové bomby na

OK.

Z. Sohorova 25.7.2013 15:37

Re: Díky, autore, za připomenutí,

Zajimave ze ted s Vami v mnoha prispevcich souhlasim na 100%

Z. Sohorova 25.7.2013 15:35

Re: A co takhle hození atomové bomby na

Tak dale   pan Sladecek nedovede premyslet On jen mele pate pres devate a je to trouba:):)

L. Fikr 25.7.2013 2:59

Re: absolutni moc a absolutni odpovednost

Typicky bolsevicke ...

J. Jurax 25.7.2013 0:57

Re: Může za to Německo, pravlast rudých, hnědých i zelených

S tou občanskou válkou ve Španěksku to bylo trošku složitější ...

J. Jurax 25.7.2013 0:51

Re: absolutni moc a absolutni odpovednost

Collateral damages ...

L. Fikr 25.7.2013 0:36

Re: absolutni moc a absolutni odpovednost

A proc rude zrudy vrazdili sluzebnictvo???

L. Fikr 25.7.2013 0:34

Re: A co takhle hození atomové bomby na

Zkraceni valky a usetreni daleko vice obeti?

J. Sládeček 24.7.2013 21:44

A co takhle hození atomové bomby na

civilní město???

J. Kanioková 24.7.2013 21:33

Díky, autore, za připomenutí,

jen škoda, že si to většina lidí nepřečte. Protože se obávám, že je tu dost "osobností", které by tu "revoluci" hrozně rádi vyvolali. Stačí číst články či rozhovory s lidmi jako - Dvořáková, Keller, odborářští bossové, Popelka a spousta dalších. Popichují, zaštiťují se "obrovským soucitem" s naším všeholidem..

Často mě štve, že moderní doba vygenerovala obrovskou pohodlnost, že lidi nemají ochotu zabrat, měnit své návyky. Ale v této souvislosti - děkuji "nevímkomuvšemu", že je jim to pohodlí bližší. Protože těch zamaskovaných rudých bratrů tu máme dost a dost. A tu svou rudou žluč rozlévají po internetu hodně pilně, stačí nakouknout na Novinky, PL a podobné weby.

Ale bojím se vzrůstající nezaměstnanosti, a burcujících populistických syčáků... krysařů..

J. Vyhnalík 24.7.2013 17:20

Re: absolutni moc a absolutni odpovednost

Rozpad R-U byl logickým důsledkem zavedením všeobecného volebního práva. Není náhoda, že mnohonárodnostní státy vydržely převážně jen tam, kde existovalo nějaké společné vnější ohrožení a ve chvíli, kdy tato hrozba zmizela, se rozpadly.

J. Vyhnalík 24.7.2013 17:16

Re: Může za to Německo, pravlast rudých, hnědých i zelených

Pobalťany považovali za své, ale Rusové, Ukrajinci, Bělorusové, Poláci atd. byli pro Němce jenom Slované a proto s nimi nemohli jednat jako rovný s rovným.

Předválečný vliv bolševiků v Evropě nepodceňujte. Revoluce v Maďarsku a zejména v Německu nebyly nic okrajového a občanská válka v Španělsku ukazoval, jaká byla bolševická strategie v Evropě. SSSR prezentovali jako přechodný stav a bolševická strana byla pouze řadovou součástí celosvětové komunistické internacionály.

J. Heincl 24.7.2013 16:42

Re: Jen to, pane Zemanku, ze

Správně! Zaměňování slov poprava a vražda je neomluvitelné.

K. Seidl 24.7.2013 14:38

Re: absolutni moc a absolutni odpovednost

Tak to prostě chodí. Ať už to je car nebo král nebo i vůdce jako Saddám Hussein nebo Moammar Kadáfí či Ceausescu po 90 letech později. A nastejno vyšlo i to jak se zbavili prezidenta Miloševiče. Sice to u posledních případech vypadalo jakou soud, ale stejně to byly vraždy. Mysím že car skončil tenkrát když poslal kozáky na pokojnou demonstraci lidí co ho šli prosit o zlepšení podmínek. To, že to byla celá rodina to znali i ve středověku, byli to přece následníci trůnu.

R. Langer 24.7.2013 13:42

Re: absolutní moc a absolutní odpovědnost

Ano, fanatičtí věřící jsou vždycky pro jakoukoliv společnost zkázonosní, pokud se s nimi včas nevypořádá... :-(

I. Klindera 24.7.2013 12:57

Re: Může za to Německo, pravlast rudých, hnědých i zelených

Německý pohled na Rusko je zjímavý: v první válce Němci kapacitu carského Ruska poněkud přecenili (Rusku došel dech ve válce podstatně dříve než Německu), ale pro druhou válku zase na základě chybně interpretovaných zkušeností z první schopnosti bolševické Stalinovy diktatury značně podcenili. Řada historiků se domnívá, že Němci ani "stmelení nacismem" na porážku Stalinova Ruska prostě od počátku vůbec neměli, a to ani kdyby bojovali jen na jedné hrontě. Prostě odolnost ruského režimu chybně vyhodnotili. Očekávali, že se Slatinova vláda pod jejich úderem zhroutí, jako se zhroutilo carské Rusko, a ono pořád nic.

Možná by to šlo, kdyby dokázali velkou část lidí v SSSR přetáhnout na svou stranu (hlavně Ukrajince, část Rusů), ale uspěli jen u Pobalťanů a části Kavkazanů, což jsou z ruského hlediska okrajové populace. Nemohli u většinového obyvatelstva uspět prostě kvůli svému nacionálně-socialistickému přesvědčení, že jsou to podlidé - a také se podle toho k nim chovali. Přitom lidé na západní Ukrajině (do války polské) vítali německé vojáky květinami jako osvoboditele - to je ale brzy přešlo.

Právě vítězství nad Německem dostalo bolševiky do střední Evropy, do té doby tady o ně nikdo moc nestál, kromě levicových intelektuálů - bezmezných idealistů a komunistické strany, tehdy ještě málo významné.

I. Klindera 24.7.2013 12:26

Re: absolutní moc a absolutní odpovědnost

Vyvraždili, zmasakrovali - je to tak. Ale tento odsouzeníhodný čin vůbec neznamená, že car by na revoluční situaci, která ho smetla i s celou rodinou, neměl vůbec žádnou vinu. Naopak, měl vinu největší, protože lpěl na totálním samoděržaví, ačkoli to už dávno nemohlo zvládat požadavky doby. Sociální situace v zemi byla už před válkou prostě neúnosná, a to dokonce i pro "buržoazii", natož pro nižší vrstvy společnosti. Když pak válka všechnu bídu ještě vyhrotila až téměř do hladomoru, nešlo už revoluci zabránit. (A to lidé netušili, jaký opravdový hladomor jim ještě zorganizují soudruzi Lenin a zejména Stalin).

 Diskutující tu vyzdvihovali Stolypinské reformy - podle historiků však přišly pozdě a na to, jak už byla situace zlá, byly málo radikální. Kdyby byly podobné reformy Ruské říše zahájeny ke konci 19. století, tedy asi jen o 20 let dříve, už by se mohl projevit jejich efekt a k žádné bolševické revoluci ( a možná ani k té občanské - únorové) nemuselo dojít.

Samozřejmě že pobitím cara a jeho rodiny se nic nevyřešilo a žádná nespravedlnost pro lid nebyla odstraněna. Ale fanatičtí idealisté (a nejen ti z řad bolševiků) tehdy věřili,  byli do hloubi duše přesvědčeni, že činí dobře pro budoucnost lidstva, když vladaře-původce všeho zla zabijí. O tom, že bude zabit, rozhodovalo politbyro, podle revolucionářů ten nejpověřenější soud, Lenin pak musel příslušný potvrzující telegram do Jekatěrinburgu poslat, aby rozhodnutí bylo věrohodné, načež místní sovět výrok provedl. Nešlo o žádnou svévoli místních bolševiků. Podle revolucionářů to pproto byla jednoznačně  poprav, "akt spravedlnosti", a žádná vražda.

Dnes to z pohodlí vzdálené budoucnosti a se zkušenostmi, jak revoluce dopadla, vidíme jinak. Ale ve vyhrocené krizové situaci prudkých společenských zvratů a rozvratů se k radikálním řešením utíká kdekdo, viz třeba Cromwella, jakobíny a ostatně všechny revoluce v dějinách. Jediným řešením je nepřipustit vyhrocení společenské situace do krajnosti.

A to i nyní u nás.

P. Vaňura 24.7.2013 12:14

Může za to Německo, pravlast rudých, hnědých i zelených

Ve skutečnosti prodělávalo Rusko počátkem 20 století obrovský rozmach. Když jsem byl ještě dítko školou povinné, pamatuji si, jaký propagandistický povyk dělali komunisté kolem železnice Turksib, slavné to stavby socialismu. Ač jsem tehdy skoro nic nechápal, bylo mi jasné, že proti carem postavené transibiřské magistrále je to prd (navíc ji stavěli už za cara a bolševici její část dokonce později úmyslně zničili, není známo proč). Faktem je, že car stavěl železnice 2x větším tempem, než později bolševici.

Ale zpět k tématu. Němci měli pocit, že čas pracuje proti nim, Rusko mohutní a už od r. 1910 hledali záminku k válce, která se nakonec r. 1914 našla. A pak ještě Němci, ve snaze vyřadit Rusko z války, pomohli velikou měrou k vítězství bolševiků! Spolupráce Němců s bolševiky přetrvala s přestávkami, až do 22. 6. 1941.

P. Vaňura 24.7.2013 11:57

Re: absolutni moc a absolutni odpovednost

Car samozřejmě už dávno neměl absolutní moc. A pitomí mužici nepochopili, že od salónních intelektuálů mohou očekávat pouze vydestilované zlo! Nechtěli bojovat ve WW1, a tak je čekala daleko horší pohroma, jak napsal autor. 

P. Manda 24.7.2013 10:46

Re: Jen to, pane Zemanku, ze

tak. je to hnus.

P. Manda 24.7.2013 10:44

Re: absolutni moc a absolutni odpovednost

Vyvraždili celou rodinu. Co to přiblble okecáváš. Zmasakrovali i ženy a děti. Stejskale.

E. Heusinger 24.7.2013 9:28

Návrat carismu?

Potřebujete "vůdce" a samoděržaví?

Pouze Kateřina II. a Alexander II. pozvedli Rusko.Pak ještě Petr I. ale ten se choval podobně jako později Stalin.

Stalinismus nebyl nic jiného než pokračování samoděržaví jinými prostředky.

E. Heusinger 24.7.2013 9:24

Za Stolypina

vzrostla spotřeba konopných provazů, neboť svoji vládu začal popravami. Nedošlo mu, že do kyjevského divadla neměl jezdit.

Jako Ferdinand do Sarajeva.

Muhehe.

V. Stejskal 24.7.2013 8:31

absolutni moc a absolutni odpovednost

Car, svoji hlouposti, zatahl Rusko do nesmyslne valky, podobne jako rakousky cisar. Tim vytvoril podminky pro revoluci, ktera nazravala 30 let. Nakonec nevidel jine reseni nezli abdikovat. Nepochopil, ze absolutni moc, kterou mel, je spojena s absolutni odpovednosti.  A to ho stalo zivot.

Pro uplnost: Rakousko-Uhersko se rozpadlo na podivne zemicky a posledni cisar Karel skoncil ve vyhnanstvi.

V. Heidlerová 24.7.2013 8:07

Ruská správa příliš velké země

Zatímco Amerika našla velice efektivní způsob řízení a správy obrovského teritoria, toto se nikdy nepodařilo Rusku. Pravdou však je, že car byl jednotícím prvkem země a carismus nebyl zdaleka tak krvavý, jak nám byl líčen v dějepisu a posléze v histmatu. Začátek 20.století za vlády Mikuláše II. a jeho reformy, působení Stolypina - to byl dobrý start k modernizaci Ruska. Jak to dopadlo, víme, děkuji autorovi za přínosný vzpomínkový článek. Vražda carské rodiny je velkým mementem a rozum zůstává stát nad faktem, že carské rodině neposkytla žádná ze zpřízněných evropských dynastií.

Dokonce si myslím, že návrat Romanovců na trůn by byl záchranou Ruska, fandím carismu a Bílé gardě.

P. Sulc 24.7.2013 4:54

Jen to, pane Zemanku, ze

jak pravite , o zivot prisla cela rodina bez soudu. Bez soudu, vazeny, oni byli zavrazdeni, nikoliv popraveni. Byla to prachsprosta vrazda. Rod byl vyvrazden jako treba Obrenovicove, Vrsovci ci Slavnikovci. Nasi bajecni redakrori Lidovek i Pejska si velice, prevelice casto pletou popravu s vrazdou.