18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Tlustá čára za ústavními zvyklostmi

"Pojem ústavní zvyklosti je naprosto idiotský, protože kdyby to byly opravdu ústavní zvyklosti, tak by nějakým způsobem byly zakotveny v ústavě. Jsou to jenom zvyklosti. Prezident, byť přímo zvolený, nemůže měnit ústavu, ale má samozřejmě svaté právo měnit zvyklosti, které nejsou zakotveny v ústavě" – řekl Miloš Zeman.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kadeřábek 24.7.2013 15:03

Budete se autore divit, ale i u nás

fungují prvky anglosaského práva a některé smlouvy se uzavírají prostým podáním ruky. Tak to ovšem funguje mezi důvěryhodnými lidmi nikoliv v naší politice.

V. Venc 24.7.2013 10:02

Výborný článek

Potvrzuje se správnost věcného a legitimního chování prezidenta Zemana. Snaha poslanců opírat se o "zvyklosti" je zcela neudržitelná.

Tento stav je určitě ku prospěchu demokracie. Parlament se bude muset soustřeďovat nejenom na svoje mocenské půtky o vliv, ale musí své aktivity korigovat s prezidentem. Což je velmi dobře.

Přistřihnutí křidélek poslancům bude jenom slušet.

P. Zeman 24.7.2013 11:06

Re: Výborný článek

Chvála buranství

P. Götze 24.7.2013 9:24

RE

A udelalo to tlustou carou nejen za zvyklostmi, ale i obyceji?

V. Novák 24.7.2013 9:21

Doplnil bych, že ČR neměla dost času na to, aby vznikla "ústavní zvyklost".

Zřejmě nejčastěji opakovanou ústavní akcí bylo jmenování předsedy vlády po volbách. Zvykem (asi ne zvyklostí) bylo jmenovat předsedu strany, která vyšla z voleb nejsilnější. Ale bylo tomu tak vždy? No - nebylo! Právě nedávno odstoupivší vláda vznikla porušením tohoto zvyku. Nezrušil tím Klaus zvyk a jeho náběh na zvyklost? IMHO zrušil - ač rozhodně neporušil Ústavu.

U jmenování předsedy vlády v jiné situaci než po volbách panuje už vůbec chaos z něhož těžko vyloupnout nějaký řád - natož zvyk(lost). Jednou se vyžaduje 101 podpisů, jindy ne. Jednou prezident zcela mimoústavně kohosi "pověří" sestavením vlády - aniž by ho jmenoval předsedou - jindy ne.

J. Kanioková 24.7.2013 14:12

A že má ústava hodně vad..?

Jednak - kdo ji tvořil... Druhak - kvalita justice - o to se zasloužil p. Motejl (nepodezírám že ve zlém), který federál přesvědčoval až přesvědčil, že soudci mají být okamžitě jmenováni na doživotí. Ti, kdo tam chtěli jinou verzi (že jmenování nejdřív na 5 let a teprve pak ty, co se osvědčí jmenovat na doživotí), byli v menšině a nepodařilo se jim to zastavit. Takže :

Nemůžeme se divit: justice převzala z minulého režimu prakticky beze změn soudcovský sbor, který byl zkorupmovaný systémově, a nechala ho, aby se po dvacet let doplňoval o sobě podobné (na jmenování nových soudců měli klíčový vliv předsedové krajských soudů, donedávna téměř bez výjimky bývalí komunisté). Vyhodit komunistické soudce, jichž je u vyšších soudů stále zhruba polovina, se dnes zdá být naprosté sci-fi, a tak nám tato elita národa předvádí, co se v bývalém režimu naučila a jaké hodnoty vyznává

V. Novák 24.7.2013 15:20

Nepřipadáte si tak drobet mimo mísu, paní?

Tady se diskutuje o Ústavě a "ústavních zvyklostech". Celý článek je o Ústavě a "ústavních zvyklostech, resp. jejich neexistenci.

A vy do toho se soudci...

V. Skalová 24.7.2013 15:37

Re: Nepřipadáte si tak drobet mimo mísu, paní?

A vy jste asi mimo vesmír. Neb paní Kanioková se vyjadřuje ke kvalitě ústavy, k tomu, kdo ji tvořil, a nakonec o těch, kteří ji uvádějí do justiční praxe. A má pravdu.

J. Blažek 24.7.2013 9:13

Kontrolní otázka .....

Je ústavní zvyklostí nechat vládnout vládu bez důvěry 4 měsíce a pak jmenovat stejného premiéra? (Klaus, Topolánek). Je ústavní zvyklostí získat pro hlasování o důvěře poslance z konkureční strany? (Melčák, Pohanka - dodnes se neví proč a jak se tak stalo). .... Asi to všechno ústavní zvyklosti v případě Klause a Topolánky byly, protože žádní investigativní novináři neřvali. Kdyby tak však učinil nyní Zeman, to by bylo křiku.

A Václav Havel jmenoval úřednickou vládu Tošovského bez 101 podpisů a to bylo správně, to byla ústavní zvyklost. Když však tak nyní učinil Zeman, tak to ústavní zbvyklost není a řvou. Divné poměry jsou to v tom Česku, že?

V. Novák 24.7.2013 9:31

A před jmenováním Tošovského předsedou vlády "pověřil" Luxe

sestavením vlády - což jde zcela mimo Ústavu ČR.

Mimochodem - vyžadování 101 podpisů pro jmenování ať už předsedy vlády nebo ministrů a vlády jako takové je proti logice ústavou předepsaného postupu. Ústava požaduje pro vyslovení důvěry ne 101 poslanců (tedy většinu všech - tu vyžaduje pro vyslovení NEdůvěry), ale většinu přítomných poslanců.

Přítomných v okamžiku, kdy vláda o důvěru požádá, ne před tím ani po tom!

Kromě toho Ústava předpokládá, že vládě důvěra být vyslovena nemusí. Proto má prezident (ano, i prezident Zeman, ač se to khárlovcům a umělecko-mediální frobtě nezdá) DVA pokusy - a třetí na doporučení předsedy Sněmovny.

M. Šejna 24.7.2013 9:07

Zeman ústavní zvyklosti naopak dodržuje

je to až tragikomické, ale Zeman ústavní zvyklosti zavedené jeho předchůdci naopak důkladně dodržuje a využívá.

Prezident Havel jmenoval Tošovského, aniž by měl dojednanou většinu ve sněmovně. Tu si pak Havel vydupal výhružkami parlamentu, že se jmenováním dalšího premíera bude otálet až do řádných voleb.

Prezident Klaus jmenoval Topolánka, aniž by měl dojednanou většinu ve sněmovně. A když Topolánek důvěru nedostal, jmenoval ho Klaus podruhé.

Zeman je důkladným žákem Havla a Klause a jimi zavedené zvyklosti využívá do maxima. A pokud bude Zeman ústavní zvyklosti dodržovat důkladně, bude se jmenování dalšího premiéra buďto otálet do řádných voleb, nebo jmenuje Rusnoka podruhé.

V. Váňa 24.7.2013 8:09

Jsem rád,

že někdo napsal totéž, čím jsem tu argumentoval už před více dny.

Přestože nejsem právník ústavní, psal jsem, že chca nechca máme díky politikům poloprezidentský systém, a že přímá volba prezidenta nebyla takovou úpravou ústavy, že všechno ostatní zůstalo stejné.

Rovněž jsem psal, že nemohou za takového stavu fungovat ústavní zvklosti patřící kvalitativně jiné ústavě, a dokonce jsem psal i o tom, že zákonodrný sbor byl zvolen na stejných principech a stejnými voliči jako exekutivní orgán - prezident.

Že je to bramboračka je jasné, avšak politici opilí mocí, aby si udrželi "hladinku" populisticky implantovali do našeho poměrně konzistentního právního řádu cizorodý prvek.

Sklízejí tedy, co zaseli.

A. Novák 24.7.2013 6:43

"zvyklost" se skloňovala zejména v souvislosti

se sestavením úřednické vlády. Porovnávala se s vládou Tošovského a Fischera, přitom v české hitorii byly ještě další tři úřednické vlády? v roce 1920, 1926 a1938 ...jak se sestavovaly? Podle jakých zvyklostí? :o)

M. Prokop 24.7.2013 7:54

Re: "zvyklost" se skloňovala zejména v souvislosti

Podle tehdejších zvyklostí, jak jinak. Byly (i zákony) mírně odlišné od dnešních.

Kromě toho se nesestavovaly, sestavoval je někdo.

V. Váňa 24.7.2013 8:04

Re: "zvyklost" se skloňovala zejména v souvislosti

Vážený pane Prokope, nemohu s Vámi souhlasit.

Ústava prvé republiky předvídala SKUTEČNOU úřednickou vládu, která vládla a nemusela mít požehnání parlamentu.

Z tohoto hlediska nebyla ústava mírně odlišná od naší, nýbrž podstatně odlišná.

V. Novák 24.7.2013 9:23

Re: "zvyklost" se skloňovala zejména v souvislosti

"Pasivum jako významová kategorie vyjadřuje se jednak reflexivem (dům se staví), jednak opsaným tvarem typu žák je chválen, zvaným opsané pasivum. Tvar první lze nazývati reflexivní, zvratné pasivum nebo pasivní reflexivum ..." (Fr. Trávníček)

Všimněte si, že Trávníček zvratné pasivum nejen připouští, ale také používá.

P. Sulc 24.7.2013 5:46

Zcela zbytecny clanek, jueste ze nepotrebuje papir.

Mele se stale to same dokola. Ozralku jste si zvolili, tak to s nim musite vydrzet a ne si furt stezovat. On si bude stejne delat co chce, vse bude na hrane ustavy. Tusim, ze se jej zbavit nejak legalne nemuzete, skoda.Ale privede vas do naruce Eura asi stejne dobre, jako knize, ten take neni zaryty odpurce Unie, ze ne ?Ale co, hlavne ze vladu nevede Grabenicek nebo Filip/

M. Prokop 24.7.2013 7:56

Re: Zcela zbytecny clanek, jueste ze nepotrebuje papir.

Naopak, výborný článek, jen jste ho nepochopil.

Do náruče Eura nás jeden blb přivést nemůže, na to je potřeba více takových (pokud ta šaškárna nekrachne dříve).

J. Blažek 24.7.2013 9:15

Re: Zcela zbytecny clanek, jueste ze nepotrebuje papir.

Ano, byli i takoví, co volili Kalouska.

P. Zeman 24.7.2013 11:00

Re: Zcela zbytecny clanek, jueste ze nepotrebuje papir.

Hradní kořala vadí především těm, kteří si jej pamatují z dřívějška a nevolili ho. Co se týče přijetí Eura, nemám strach. S touhle současně vládnoucí socanskou bandou se ke kritériím přijetí nepřiblížíme ani na dohled ;-).

Z. Švrček 24.7.2013 11:13

Re: Zcela zbytecny clanek, jueste ze nepotrebuje papir.

A jak doufám i EU mezitím odkryje své utopistické nitro i zarytým eurohujerům...