19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

FILOSOFIE: Esoterické kořeny socialismu

Tolik se toho napsalo a namluvilo o "okultních kořenech nacismu". Ale že i socialismus má své počátky v esoterických hnutích konce osvícenství a romantismu, se v postkomunistické východní Evropě moc neříká.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Kulhánková 17.7.2013 20:29

Re: Hm

Vy jste ale šikovný, že znáte Wikipedii. To jste tam vložil sám?

J. Jurax 17.7.2013 20:22

Hm

ezoterický, esoterický  >>  vnitřní, tajný přístupný pouze zasvěcencům

Tedy  vnitřní, tajné kořeny socialismu, přístupné pouze zasvěcencům ... :-)

Z. Kulhánková 17.7.2013 19:05

Vždt jenom ta prvomájová procesí s ikonami a uctívání svatých,

jakož i vyobcovávání a popravy kacířů!

Z. Kulhánková 17.7.2013 19:01

Re: Ano, zejména díky tomu slibu

Nicméně jakobínský teror stihl ve jménu rozumu za pár let povraždit víc lidí než španělská inkvizice za celou dobu své existence.

M. Koutný 17.7.2013 17:00

Re: Mícháte nesrovnatelné Torquemada byl šéfem

Nicméně vraždili oba stejně zběsile.

P. Vaňura 17.7.2013 16:40

Do r. 2045 očekávám válku nebo jí podobnou

katastrofu. Práce je nadbytek a bude jí nadbytek, nejsou ale peníze. Jde o rozdělení peněz a následně statků..

P. Vaňura 17.7.2013 16:33

Mícháte nesrovnatelné Torquemada byl šéfem

ideologické policie, kdežto Žižka byl velitelem revoluční armády.

V. Vaclavik 17.7.2013 15:55

Re: Je jen logicke ze pad krestanstvi

Naprava nespociva jako u viry v nejake nadprirozene, externe existujici bozstvo, nejakym modlenim se k nemu, prinasemi obeti, ale v naprave naseho spatneho chovani. Jestlize o nejakou obet pujde, pak pujde predevsim o obetovani naseho dosavadniho spatneho chovani, nikoli obetovani nasich deti, nebo nejakeho zvance nekde na oltar rozhnevaneho bozstva, popripade extra modleni - i kdyz zpoved farari je dobrym pocatkem k naprave a proto se uz jen po ni krestanum svedomi odlehci. Krestanstvi je rannou formou zivotni filozofie, dnes jiz vyvojem lidskeho rozumu prekonanou. Komunismus byl jednim z poslednim zachvevu viry v nejakou externi autoritu jako takovou.

Casto lide narikaji, kam nas to rozum privedl, to spolehani se (jen) na nej... jenze nejsou schopni nahlednout, ze ten rozum byl spatny a proto vedl ke spatnym koncum. Pouzivat rozum je totiz umeni, ktere se clovek uci postupne po cele sve generace, a vysledky predava svym potomkum. Rozum nam dava moralku - jeho pomoci rozpoznavame fakta sveta, ze kterych moralka logicky vyplyva, vubec neni zapotrebi utikat se k nejakym prikazanim Boha, protoze fakta skutecnosti nam samy diktuji, jak mame zit. Uspokojovat musime predevsim tento diktat, ktery nase podvedomi dobre rozpoznava, kdyz uz ne my nasim explicitnim vedomim.

V. Vaclavik 17.7.2013 15:40

Je jen logicke ze pad krestanstvi

vyustil v jine, sekularizovne nabozenstvi komunismu (kolektivismu). Latentni krestanstvi v lidech si naslo jinou viru, nadpozemske bozstvo bylo nahrazeno pozemskym - Buh bylo lidstvo, presneji jeho vladnouci trida, a jejimi knezimi byla vlada a strana. Zcela logicky pak tyto dve viry vzdy byly a jsou i nadale v konfliktu.

Jedna se o prechodne obdobi, nez bude krestanska vira zboznujici boha nahrazena zboznovanim rozumu, kazdeho z nas toho sveho, individualne. Nase mysl je totiz konecny, ten jediny a pravy buh. To jen primitivni lidstvo nechapalo, ze kdyz ''hresime'', nejde o prohresek proti nejakemu prikazani z nadprirozena, ale proti nasemu vedomi. A ze to vsevidouci bozske oko a ten vsevedouci Buh (pozdeji nahrazene okem a archivem STB) je vlastne nase svedomi, ktere si kazdy z nas vzdy nese na vlastnich ramenech, ktere je vzdy s nami, ktere vzdy vi co koname a pred kterym neni uteku, leda ve smrti.

Behem vyrustani jako male deti si vedomi kazdeho z nas do sebe koduje zakladni pozadavky preziti coby lidsti jedinci obdareni rozumem - jako deti temto faktu, ci pravdam, nemuzeme uniknout, protoze jsou nutne obsazeny v nasem casnem pozorovani sveta, do ktereho jsme se narodili a jeste nemame sofistikovanost dospelych jedincu tyto sve poznatky vedome prekrucovat - a v dospelosti pak nase podvedomi vi o kazdem prohresku proti tomuto zakladnimu zakonu zivota a jakkoli my sami muzeme byt vedome pomyleni, sve podvedomi neosalime a da nam to moc dobre vedet nalehavym pripominani, anebo hure, pri tezsim a dlouhodobejsim prohresovani nejakou formou neurozy. Maximalne muzeme nase vedomi nejakou drogou opit, ale to nic neresi.

M. Koutný 17.7.2013 15:20

Re: Ano, zejména díky tomu slibu

Dovolím si oponovat. V křesťanské věrouce nikde nenajdete výzvy k ničení celých národů, kast, tříd... Že se ve jménu víry dopouštěly patologické osobnosti šílených činů  je jiná, ale různí Žižkové či Torquemadové jednali v rozporu s křesťanskými principy, i když se k nim slovy hlásili. Kdyby nebylo křesťanství, stali by se fanatiky jiné víry.

Komunismus (a nacismus) ale obsahují zlo už samé podstatě, už jejich "manuály" (Manifest, Mein Kampf) vyzývají k násilí a nenávisti.

J. Vyhnalík 17.7.2013 15:00

Re: Ano, zejména díky tomu slibu

Přesně tak!

Něco jiného je agnostik, ten říká o existenci, či neexistenci Boha nelze rozhodnout a tak nemá smysl tím ztrácet čas.

Dá se to rozebírat třeba tím způsobem, že pokud by měl být Bůh všudepřítomný a vševědoucí, tak musí své informace o realitě nějak sbírat. Jakýkoliv sběr informací předpokládá interakci s realitou a Bůh by tedy musel mít nějaký "hmotný/energetický" fundament. Ani v makrokosmu, ani mikrokosmu nic takového pozorováno nebylo. Atd. atd.

Víra a věda jsou fakticky mimoběžné. Víra vychází z toho, že nějakým způsobem "známe konec", tedy Boha a ten sám o sobě je ultimátním arbitrem a účelem. Věda naopak vychází z toho, že jistě nevíme vůbec nic a všechno naše poznání jsou pouhé hypotézy, které shrnují naši sdílenou zkušenost. Tyto hypotézy platí jenom do chvíle, než narazíme na jev, který je s nimi v rozporu a hypotézy je pak třeba upravit tak, aby zahrnovaly jak staré, tak nové zkušenosti. Tyto hypotézy označujeme jako přírodní zákony.

Víra staví svět od střechy, věda od základů. Věda je značně nepohodlná, protože neposkytuje žádnou absolutní jistotu a oporu ve chvílích nejistoty.

O. Istvanfy 17.7.2013 14:11

Re: Ano, zejména díky tomu slibu

To mi nejde do hlavy. Existencia Boha sa nedá ani dokázať ani vyvrátiť. Ak teda niekto verí, že Boh neexistuje, tak vlastne nie je ateista, pretože verí ?

M. Pivoda 17.7.2013 12:11

Budoucí komunismus?

"... se dozvídáme, že nikdo už nebude pracovat z nutnosti, ale pro radost a během dne se bude moci změnit z rybáře v literárního kritika."

Fakt je, že kolem roku 2045 nedostane příležitost k práci kolem 90% lidské populace. Způsobí to exponenciálně se vyvíjející technologie, zejména vývoj tzv. umělé inteligence. Takže pokud v té budoucí době dostane 90% nezaměstnaných dostatečnou sociální podporu od státu, budou se moci skutečně snadno změnit například "z rybáře v literárního kritika".

Otázka ovšem je, zda kolem roku zde bude sociálně smýšlející stát. Pro grázly ve vedení státu bude možná snadnější se těch "zbytečných krků" nějak zbavit. Jak? Je několik možností, ale (protože článek je zaměřen do minulosti) dovolím si zde parafrázovat von Klausevitze: Válka je pokračování chybné ekonomické teorie jinými prostředky.

R. Langer 17.7.2013 11:31

Re: Ano, zejména díky tomu slibu

Ateistou není skoro nikdo, prakticky každý něčemu/někomu věří. Že to jiní (popřípadě i ti sami věřící) pokládají za ateismus je jejich oblíbený omyl.

O. Istvanfy 17.7.2013 10:29

Marxizmus

je asi jediná filozofia, ktorá sa apoň pokúsila o vedecký pohľad na svet. Okrem teórie kapitalizmu voľnej súťaže sa im to ale nejako nepodarilo.

J. Lepka 17.7.2013 10:12

Re: Ano, zejména díky tomu slibu

... včetně víry ateistické:-)

V. Novák 17.7.2013 9:29

Dokořenil jste málo hluboko, pane filosofe!

Přenejmenším k 2. listu Tesalonickým jste měl dojít, 3, 10-12:

Taky jsme vám vždycky zdůrazňovali: Kdo nechce pracovat, ať nejí! A přece teď slyšíme, že jsou mezi vámi darmojedi, kterým práce nevoní. Takové vyzýváme a Kristovým jménem jim nařizujeme, aby nezaháleli a na svůj chleba si řádně vydělávali.

Když už jste v té esoterice a kořenech... Kořeňte více...

R. Langer 17.7.2013 8:21

Ano, zejména díky tomu slibu

ráje na zemi se komunistické náboženství ujalo a vytlačilo to křesťanské. A já se tomu ani nedivím. Ale obojí je to stejně jenom slepá a netolerantní víra (prakticky vzato jako všechny ostatní).