11.12.2018 | Svátek má DanaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


Ištvanova vysoká hraŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 1116, poslední: 12.7.2013 8:26, přehled diskusí

Re: Srovnání je velice instruktivní, ale vyhodnocené v rozporu s morálkou i právem!:
Autor: P. Sulc Datum: 12.7.2013 8:26

Diky za vsechny ty informace. Skoda ze vam nemohu dat skotskou, zaslouzil by jste si ji, jenze jste nejak z ruky. Dik jeste jednou.

Re: Srovnání je velice instruktivní, ale vyhodnocené v rozporu s morálkou i právem!:
Autor: J. Vyhnalík Datum: 12.7.2013 2:10

Liška je genově nekompatibilní, a proto se nedá se psem/vlkem křížit ani ve zkumavce. Je to prostě úplně jiné zvíře. Psychologicky je liška podobnější kočce nebo kuně, než psu. Mimochodem ještě poměrně nedávno se kuny a další lasicovité šelmy chovaly poměrně běžně jako ochrana před myšmi a krysami. Postupně je ale vytlačily kočky (ty kuny) a potkani (zase krysy). Jedna věc je zvíře ochočit a naučit základní hygienické návyky a druhá je jejich trvalé soužití s lidmi.

Výhodou psů je jejich psychologická kompatibilita a jejich schopnost nechat se vycvičit. Je spousta jiných, chytřejších zvířat, ale žádné není populárnější než pes. Opičky jsou choulostivější. Šimpanzi dokáží být nevypočitatelní a velmi nebezpeční. Papoušci a ještě více krkavcovití jsou velmi inteligentní, ale jsou prostě o hodně jiní než my. I v Čechách najdeme lidi, kteří chovají třeba pumy, tygra, nebo lva, ale to není zdaleka pro každého. Velice inteligentní jsou prasata, ale ta potřebují neustálou pozornost, jinak zdemolují byt. Výhodou psů je to, že jako masožravci mají proti lidem téměř obrácený poměr spánku a bdělosti. Dokáží klidně prospat 16 hodin denně a tak si je mohou dovolit i zaměstnaní jedinci.

Re: Srovnání je velice instruktivní, ale vyhodnocené v rozporu s morálkou i právem!:
Autor: P. Sulc Datum: 12.7.2013 1:42

Vidim, ze o zvuratech vite hodne, nejspise se tim nejak zaivite. Jinak do tech mnoha druhu vlku kojotu etc, co se krizili, michali a domestikovali, tu zde, tu tam, mi nijak nezapada liska, ktera se nijak, zda se nekrizila a nezacala vyvoj nejakeho domaciho liskopsa. Jen v Rusku uspesne domestikovali v mnoha generacich za 50 let stribrnou lisku, ale ta neni tak hezka jako obycejna cervena. A jeste je domestikovany fennek,  dost divna liska, ale je to legracni zviratko, byt ve skutecnosti jsem jej nikdy nevidel. Ostatne ty dalsi provite selmy take ne, mozna jen v ZOO.

Re: Srovnání je velice instruktivní, ale vyhodnocené v rozporu s morálkou i právem!:
Autor: J. Vyhnalík Datum: 11.7.2013 23:25

Jak jsem psal, pes by domestikován na mnoha místech nezávisle na sobě. Tyto původní rasy se postupně prokřížily a dnešní psi pokrývají široké spektrum fenotypů od prcků menších, než 1 kg, až po 120 kg obry. V rámci jednoho druhu, tak dosahují variability srovnatelné s celými biologickými rody.

Samotní vlci se vyznačují velkou genetickou flexibilitou a prokřížením s dalšími kompatibilními poddruhy lupus a možná cuon, se dá vysvětlit obrovská variabilita psích plemen. Pokud bychom psi vypustili do přírody, tak by záleželo na přírodních podmínkách, zda, pokud by přežili, k čemu by konvertovali. Na jednu stranu ti velcí by se prosadili v rámci smečky, ale záleželo by, jestli by dokázali sehnat tolik potravy, aby si udrželi zdraví a kondici. Existují pravidla, která říkají, že třeba čím menší region (ostrov), tím menší velikost druhů.

Teoreticky by ti noví psi mohli obsadit jakoukoliv volnou niku, kterou by měli k dispozici. Pokud by měli jako konkurenty velké kočky, tak by museli vrchol potravinového řetězce přenechat jim. Naopak pokud by tam žádný velký predátor nežil, mohli by se vyvinout v nějaké obří vlky. To je ovšem teorie a jednalo by se o desítky tisíc let, nejméně.

Re: Srovnání je velice instruktivní, ale vyhodnocené v rozporu s morálkou i právem!:
Autor: P. Sulc Datum: 11.7.2013 22:02

Dhole, ci cuon alpinus na angl. WIKI. Je to docela hezkej pejsek, zere pry i ovoce.A tak je tu stejne otazka, je-li take z vlka. Vzdy jsem mel za to, ze pes je umele zvire, nema svoje divoke predky psy, jen vlky Byl by zajimavy experiment nechat parit spoly nejakych 20 ras psu rekneme 20 generaci, co by z toho vzniklo, jestli neco podobneho vlku. Nejak se mi to nezda. Myslim ze australsky dingo je produkt takoveho vyvoje, pejsci utekli a takhle to dopadlo. I ti kralici nestoji za nic, jsou to spise vetsi krysy nez poradny kralik, kde je do ceho kousnout. Tady se asi pred 35 lety prodavaly, ale lide to moc nekupovali.

Re: Srovnání je velice instruktivní, ale vyhodnocené v rozporu s morálkou i právem!:
Autor: J. Vyhnalík Datum: 11.7.2013 21:34

On je sice hezký, ale ne tak chytrý a vycvičitelný, jako německý ovčák. Oni pohraničníci potřebovali hlavně odolnost proti zimě a obecně špatnému počasí, proto třeba vůbec nepoužívali dobrmany.

Ten rudý pes se anglicky jmenuje dhoul a je dneska na hranici vyhynutí. Osobně jsem ohledně jeho podílu na domácím psovi spíš dost skeptický, ale do hloubky jsem to nestudoval.

Pokud jde o neandrtálce, měli sice větší mozek, ale také byli celkově větší. Co jsem četl, tak se sice byli schopni dožít vyššího věku, ale moderní člověk už měl babičky a dědečky jako součást tlupy. Jinými slovy lidi, kteří se starali o to, aby se zkušenosti neztrácely a zůstaly "v rodině". Dokonce jsou teorie, že rozdíl je v klimakteriu, které dělá z maminek babičky. Lidé přišli s lepšími zbraněmi a ohněm, což jim umožnilo postupně sežrat většinu velkých zvířat a zabít většinu šelem. Pouze v Africe, odkud lidé vyšli, se zvířata stihla přizpůsobit vývoji, který zpočátku byl pomalý.

Re: Srovnání je velice instruktivní, ale vyhodnocené v rozporu s morálkou i právem!:
Autor: P. Sulc Datum: 11.7.2013 20:45

Ten ceskej vlcak musi byt hezke zvire, i vlk, ba i kojot jsou hezci ''''pejsci''''.Jinak mate recht, dnesni rozbory DNA lecjakou zahadu objasnuji. Treba i to, ze je v nas kus neandrtalcu, kteri meli vetsi mozek. Spise je zahada, proc vyhynoli. Cernosi s nimi mixovani nejsou a tak je to na nich znat.DNA, to je vubec velice siroke pole na badani.

Re: Srovnání je velice instruktivní, ale vyhodnocené v rozporu s morálkou i právem!:
Autor: J. Vyhnalík Datum: 11.7.2013 4:08

Liška je něco úplně jiného a geneticky je se psem naprosto nekompatibilní. Jinak pračlověk Janeček měl psa, aby ho hlídal, chránil a pomáhal lovit. Na nějakých rasách mu nesešlo. Všichni ti, co jsem jmenoval se plodně kříží. V přírodě to nedělají, protože se "nedomluví" mají jinou řeč těla a navzájem si nevěří, takže se dřív poperou než by se pářili. Uvědomte si, že vlci žijí na celé severní polokouli, v Evropě, Asii i Americe a to od polárních oblastí až po hranici tropů. Ti také nejsou geneticky úplně homogenní.

Psi se o vlků liší třeba tím, že umějí štěkat, tedy až na pár primitivních ras. Na Konráda Lorenze zapomeňte, sice dal vzniknout etologii, ale pokud jde o druhy, tak spíš spekuloval. Dneska se příbuznost zjišťuje daleko exaktněji genetickou analýzou.

Mimochodem křížením vlka a německého ovčáka vychovali pohraničníci tzv. československého vlčáka, který se naštěstí při lovu lidí na hranicích neosvědčil, ale fandové ho dodnes udržují jako speciální národní plemeno.

Re: Srovnání je velice instruktivní, ale vyhodnocené v rozporu s morálkou i právem!:
Autor: P. Sulc Datum: 11.7.2013 3:54

Tak jsem se podival na WIKI. Wlk,sakal, kojot se sse psem sice mixujou, ale neradi a jsou geneticke poruchy . K.Lorenz tvrdi ze puvod psa je nejen vlk, ale zapmel jsem, bud sakal ci kojot. Cinskej cervenej pes, na toho jsem nic nenasel, jestli jste to nepopletl, dingo neni jen v Australii, ale i v jizni Asii. On asi ten puvod psa je sakramentsky nejasnej, nedovedu si predstavit, jak Praclovek Janecek pestuje psy a z jednech dela Bernardyny a z druhych kapesni pejsky.. Fakt ale je, ze jak kojot tak vlk, ale i liska jsou krasna zviratka.

Re: Srovnání je velice instruktivní, ale vyhodnocené v rozporu s morálkou i právem!:
Autor: P. Sulc Datum: 10.7.2013 23:45

Posledni veta sice pravdiva, ale..... Pes se vam libi hned, jeste v obchode. Jak si budete vyhovovat povahou, poznate az po delsim  case. Jednou mi bratranec, doktor, rekl, ze nekterym lidem vysoky cholestrol nevadi. "Mas mozna pravdu, jedina zavada je, ze se to pozna az pri pitve." Jinak pro me mel pes nevyhodu, ze se s nim muselo ven. Coz na druhou stranu donuti pensistu trochu chodit  a jit mezi lidi. Kocky ven nechteli, kdyz jsme ty nase brali do parku, delali cirkus, baly se. By to proste postelove kocky. Ty, co ma bejvalka dnes, ty chodi ven stale, maji mala dvirka ve dvericj a prijdou si kdy chteji.

Re: Srovnání je velice instruktivní, ale vyhodnocené v rozporu s morálkou i právem!:
Autor: J. Vyhnalík Datum: 10.7.2013 23:20

Lišky nebrat. Pes je vlk, vlci, psi, šakali, kojoti, čínský rudý pes atd. jsou všechno geneticky jeden druh. Mohou se vzájemně křížit. Problém je, že se často nedokáží vzájemně "domluvit" a tak se spíš poperou. Pes byl domestikován mnohokrát nezávisle a je to první domestikované zvíře, které vydrželo s lidmi dlouhodobě. Je to tím, že psí (vlčí) smečka má podobnou hierarchii a sociální organizaci jako lidská tlupa a dnes rodina. V tom je zásadní rozdíl mezi psy a většinou jiných domácích zvířat, včetně koček. Kočky nás tolerují a mají nás rády jako zdroj potravy. Pro psy jsme součástí jejich smečky. Na druhou stranu je výchova psů o to složitější, nestačí je krmit, ale je potřeba jim "vysvětlit" jejich pozici v rodinné hierarchii. Navíc má každá psí rasa svoji charakteristickou psychologii. Není proto tolik důležité, jak se Vám rasa líbí vzhledem, ale hlavně to, abyste si sedli povahově.

Re: Srovnání je velice instruktivní, ale vyhodnocené v rozporu s morálkou i právem!:
Autor: P. Sulc Datum: 10.7.2013 20:57

Yorkshire terier ? To jsou moc roztomili malinci pejskove. Denne ztravim tak pul hodiny klikanim na zviratka v Lidovkovych ''''soutez domacich mazlicku" Tam je YT dost, i jinych malych, srandovnich pejsku. Teda i vetsich, samozrejme, nekteri, jakasi stredni velikost, trochu jako vlk ci liska, bili, moc hezci pejskove, bohuzel se v nich nevyznam, budu asi muset koupit nejako knihu, kdyz uz ne psa.Ostatne vlk i liska jsou krasna zviratka. Pred casem byl ve zdejsim National Geographic mag. clanek, ze v Rusku vypestovali druh DOMESTIKOVANE lisky, muzete ji mit doma jako psa.Zajimave knihy o zviratech psal Konrad Lorenz, konec koncu, dostal za zviratka Nobelovku. Ovsem tu spise meli dostat rodice, kdyz mu dovolili, jeste jako klukovy, mit v dome zcela volne husy, ktere nadelaly zelene ''''kolace'''' i v pracovne jeho otce. Rodice meli zcela mimoradne pochopeni pro zvidaveho kluka.

S tim karfiolem jste mi ale dal. Ted jsem dostal na nej chut a jdu si ho koupit. Jen to horko a vlhkost zde je pruser.Ani se mi nechce jit ven.

Re: Srovnání je velice instruktivní, ale vyhodnocené v rozporu s morálkou i právem!:
Autor: J. Vyhnalík Datum: 10.7.2013 14:20

Ten malej je yorkshire. Naštěstí není uštěkaný, jak yorkové bývají, ale vzhledem k ochraně toho velkého má až nezdravé sebevědomí.

Pokud jde o žrádlo, tak jsou "granule" a granule. Fily mívají choulostivé zažívání, ale granule snášejí dobře. Když byl štěně, zkoušel jsem leccos, ale granule se osvědčily nejlépe. Jednou přítelkyně chtěla udělat udělat smažený květák a tak uvařila dva obří květáky a nechala je před smažením stydnout. Leonardovi ještě nebyl snad ani rok a ty cca 3 kg vařeného květáku na stole sežral. K večeři jsem měl brambory a celou noc jsem s ním běhal ven, protože měl šílený průjem. Jinak dneska už je vychovaný, klidně můžeme nechat na stole řízky a odejít z domu a on se jich ani nedotkne.

Re: Srovnání je velice instruktivní, ale vyhodnocené v rozporu s morálkou i právem!:
Autor: P. Sulc Datum: 10.7.2013 7:59

A co je zac ten malej pejsek ?   Jinak ovsem, vy nejen snite vic, horsi je, ze to nejsou granule ale poradna flakota. Ta zviratka jsou dost uboha, doma jsme kockam davali konservy, ale lide to vetsinou z pohodlnosti krmi granulemy. Obcas jsme ovsem tem potvoram prilepsovali, bud kuratkem, rybou nebo humrama. Jednou bejvalka prisla rano z prace, upekla kure a sla nakoupit, ze se hned najime a pojedem k mori, byla tim potrhla. Kdyz se za pul hodiny vratila, ta pecena kuzicka z kurete byla pryc. Bylo to ovsem na me, nicmene kdyz nasla kusy na zemi, verila ze jsem jeste nevylezl z pelechu a ze to udelaly ty pitome kocky. Nastesti toho sezraly jen malo, bylo to slane a kocky maji choulostive ledviny, slane nemaji jist.. No, kure jsme pak sezrali spolecne, nas vsech pet..Kocky mi dost schazeji.Siamky nebo Main-coon, to je takova velika potvora.Ale co by zviratka delala, kdyby me slozil infarkt ?

Re: Srovnání je velice instruktivní, ale vyhodnocené v rozporu s morálkou i právem!:
Autor: J. Vyhnalík Datum: 10.7.2013 5:13

Je to napůl brazilská fila a napůl anglický mastiff. Fila je kriticky nebezpečná cizím, ale doma nedokáže ublížit nikomu a ničemu. Když byly děti malé, měly morčata a on si s nima běžně hrál. Takže jestli někdo někoho terorizuje, tak je to ten malý, kterému jsou teprve dva roky a toho velkého pořád provokuje.

Půl kila granulí denně není zase nijak moc. Já toho sním rozhodně víc ;-)

Re: Srovnání je velice instruktivní, ale vyhodnocené v rozporu s morálkou i právem!:
Autor: P. Sulc Datum: 10.7.2013 2:01

Te buh,! To vas pekne ta velka potvora stoji, sezere jako havir .  Ty malinky pejskove jsou ale srandovni, znama mela hezkyho cernyho bruselskyho griffina, prtavej pejsek, ale ten se nezastavil, furt si hral. To byla vdova po mem kamaradu, prede dvema roky ji odvezli narychlo do hospitalu, za dve hodiny umrela. Co se stalo s malym pejskem doma, to nevim, uz jsme nemeli zadne spolecne zname, ona byla posledni.

Ale jen aby ten velkej pes toho malyho nesezral s ten mu nezaskocil v krku !

Jste již nějak mimo, radši jděte na kutě... dobrou..:
Autor: R. John Datum: 10.7.2013 0:18

To je věc názoru a už skoro spím,:
Autor: M. Martinovská Datum: 10.7.2013 0:14

ale podle mě udělali víc, než všichni před nima. Restituce, důchodová reforma. Restituce ovšem rád nemáte, ale já jo. Nikdo 20 let předtím na to neměl odvahu, tak něco přece udělali.

Oživení ? Tato trapnost křížená s drzou neomaleností ?:
Autor: R. John Datum: 10.7.2013 0:06

Nerad se opakuji, ale co udělali se 118 ?:
Autor: R. John Datum: 10.7.2013 0:02

   Nic, rozhasili co šlo  a pan premiér to dodělal ...  krásný výsledek, opravdu , díky vám modří ptáci .....

Re: Třeba deset, jen z nich nesmí dělat ředitelky úřadu vlády, kapišto ?:
Autor: M. Martinovská Datum: 10.7.2013 0:02

No uznávám, že jako mexická telenovela je to slabé, ale v dějepise to bude vítané oživení.

Re: Vidíte, to jsou ale hodní lidé...:
Autor: M. Martinovská Datum: 9.7.2013 23:59

No jo, už je taky pozdě, tak dobrou noc. Ještě musím chystat recept na tu bábovku.

Re: Vidíte, to jsou ale hodní lidé...:
Autor: S. Lazárek Datum: 9.7.2013 23:58

To mě mrzí, mně ještě ne. Dobrou.

Třeba deset, jen z nich nesmí dělat ředitelky úřadu vlády, kapišto ?:
Autor: R. John Datum: 9.7.2013 23:57

   

Re: A co já s tím ?:
Autor: M. Martinovská Datum: 9.7.2013 23:57

Ale nic, jenom kveruluju, to je tady normální. Prostě rejpu, zde do představy ušlechtilých státních zástupců, ale asi vám radost nad pokrizovým vývojem nezkazím.

Re: Vidíte, to jsou ale hodní lidé...:
Autor: S. Lazárek Datum: 9.7.2013 23:57

Spis neznám paní Martinovská, opravdu neumím odpovědět.

Re: Komentář Petra Pokorného:
Autor: L. Novák 475 Datum: 9.7.2013 23:57

No vida, z html tam bylo jen htm :-P

Re: Každej nemůže být Einstein jako vy... :-):
Autor: S. Lazárek Datum: 9.7.2013 23:55

To Vy tedy rozhodně nejste, navíc na rozdíl od něj umíte ještě ťukat do různých bubínků.

A co já s tím ?:
Autor: R. John Datum: 9.7.2013 23:54

Nemelte kraviny z Nedělní čubičky .:
Autor: R. John Datum: 9.7.2013 23:51