23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

KLIMA: Je to tvoje vina!

Pes Kenji na prostředním horním panelu je členem "Asociace znepokojených vědců" (Union of Concerned Scientists). Klimaskeptik Anthony Watts svého psa přihlásil, aby tím otestoval, co se říká. Ačkoli se tato "vědecká" asociace vydává za vědeckou autoritu, členem může být každý, pokud on či jeho páníček má kreditní kartu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Dvořák 9.7.2013 14:41

něco pro pana Radu, pí Václavíkovou a pana Šejnu.

http://www.spaceandscience.net/id16.html   MD

P. Rada 9.7.2013 16:40

Re: něco pro pana Radu, pí Václavíkovou a pana Šejnu.

Pane Dvořáku otevíráte dveře dávno otevřené a za nimi není nic jiného než zatím nejmasovější investice do TECHNOLOGICKÉ PASTI jakou kdy lidstvo učinilo.

Její počátky sahají až do období studené války a od té doby spolkla nejlepší mozky a nejrozsáhlejší civilní investice s cílem najít technologii uvolnování jaderné energie fuzí. Naděje to BYLA už celé půstoletí a přitom tak  ohromná i že ji respektovali i komunističtí pohlaváři co zrovna harašili vodíkovou pumou a tajně dovolili imperialistickým vědcům spolupráci s tehdy sovětskými.

Mám za to, že i Vás tato naděje zmátla. Já ji také věřil. To ale bylo daleko dříve než vyšl práce Ch Halla na téma efektivity těžby energií a jejích dopadů na možnost civilizačního rozvoje a rozbory struktur surovinových možností planety - zkráceně chybí prvky vzácných zemuin, voda.... Zkráceně ale v češtině k EROEI Kašik: 

Čeká nás drastická změna způsobu života?

M. Dvořák 10.7.2013 6:37

Re: něco pro pana Radu, pí Václavíkovou a pana Šejnu.

tento článek nebyl o tokamaku ale o ochlazování ....

J. Kadeřábek 8.7.2013 15:48

Zločinná vládní klika v Japonsku a Německu

by měla ihned zastavit pálení uhlí, ropy a zemního plynu a spustit svoje jaderné elektrárny. Tím by byly grónské ledovce definitivně zachráněny.

P. Rada 8.7.2013 16:18

Re: Zločinná vládní klika v Japonsku a Německu???

To je ale velice falešná naděje pane Kadeřábku. Jednak proto, že imise CO2 nejsou zdaleka jen s pálení uhlí, potom proto, že současné JE 3+ generace jsou výstavbou velice náročné na materiály a jejich přípravu, která právě spotřebovává značná množství fosilů a při konečné efektivitě EROEI u JE cca 3 až 10 (https://en.wikipedia.org/wiki/Energy_returned_on_energy_invested) se takto prakticky CO2 nedá uspořit a v neposlední řadě proto, že zásoby uranu i pro současné reaktory jsou na období cca 100let a to jaderná energie pokrývá jen cca 5% celosvětové spotřeby elektřiny.

Při jednoduchosti Vašeho pohledu je dost příznačné, že zcela pomíjíte veliké rezervy na straně spotřeby. Dnes lze běžně stavět v našich klimatických podmínkách nízkoenergetické nebo i pasivní budovy a odpadá tak prakticky veškeré vytápění kdy energii získáváme převážně s fosilů. Značnou energetickou náročnost má i potravinářství a přitom máme jen v ČR polovinu otylých a u američanů už jsou to 2/3 - nehledě na následné náklady zdravotní a takto by se dalo pokračovat přičemž navíc tyto metody přes úspory vedou ke zvyšování svébytnosti, zdraví i svobody obyvatelstva které přestává být závislé na masivních centrálních zdrojích a hrstkách těch kteří jim vládnou - viz ČEZko s mnohými nedohledatelnými vlastníky akcií...

P. Vaňura 8.7.2013 21:38

Jaderné elektrárny VŮBEC NEJSOU NÁROČNÉ na

energii při výrobě. Energii, která se při jejich výrobě a výstavbě spotřebuje, vyrobí za DVA MĚSÍCE.

To je mnohem lepčí výsledek, než mají větrníky o fotovoltaice nemluvě!

A pokud jde o rezervy, spotřeba elektřiny na hlavu ROSTE třeba i v sousedním RAKOUSKU! Ukažte mi zemi, která významněji snížíla spotřebu elektřiny NA HLAVU!

Žádné zázračné úspory se NEKONAJÍ, akorát se vyhazují peníze na nesmyslné OZE.

P. Rada 9.7.2013 0:51

Re: JE VŮBEC NEJSOU NÁROČNÉ ???

Pane Vanuro nevím z jakého zdroje čerpáte údaj, že energie nutná k výstavbě se vyrobí za dva měsíce a jaké konkrétní elektrárny se toto údajně týká?

JETE v té verzi co stojí si na sebe vydělala teprve po 10letech a při dnešních cenách el by za cca 300miliard investic na sebe JE energeticky nevydělala prakticky nikdy. Civilizace totiž ke své činnosti potřebuje návratnost alespon 5x!

http://www.vesmir.cz/clanky/clanek/id/7883

Žádné zázračné technologie se NEKONAJÍ, akorát se vyhazují peníze na nesmyslné TUNELY. .

J. Křivánek 10.7.2013 1:43

Re: JE VŮBEC NEJSOU NÁROČNÉ ???

Súdruh co znamená návratnost 5x? Sem trochu vystudovanej z ekonómie ale hlava mi to nebere. Móžes hlupákovi osvětlit? Ty a když tak zpochyňuješ údaj dva měsíce tak víš ty prostý člověče jak dlóho solární panel vyrábí elektriku na svoju výrobu? 10-15let? Z 20-leté životnosti? A za jak dlóhy by si na sebe teda vydělal tén solarpanel? 

M. Dvořák 9.7.2013 6:59

Re: Zločinná vládní klika v Japonsku a Německu???

a kdo pak dneska má na pasivní dům??? Mluvíte o alternativních zdrojích jako spáse, přičtěte si, ale k tomu důležité tepelné elektrárny kterými se musí ročně vyrovnávat kolísání energie, protože sluníčko nesvítí pořád a vítr také pořád nevěje...

P. Rada 9.7.2013 14:40

Re: Zločinná vládní klika v Japonsku a Německu???

Pane Dvořáku slovo spása jste uvedl Vy a tak snad víte proč?!

Psal jsem..."zcela pomíjíte veliké rezervy na straně spotřeby."...

Celková spotřeba společnosti je podle mého názoru NEUDRŽITELNÁ. Tento stav nelze rozvíjet ani konzrevovat a tedy ani spasit. Je jen možné jít jinou cestou - ta není o spásení současného - je jiná/alternativní.

Vaše otázka ... "a kdo pak dneska má na pasivní dům???" ... 

Mám právě za to, že pokud by se oživila např. akce "Zelená úsporám" skrze prostředky které jsou zamýšleny pro JETE tak by na nízkoenergetický či pasivní dům dosáhlo tak významné množstvá soušasných spotřebitelů energií, že by to v úhrnu vyšlo efektivnější jak budování takového zdroje. Podívejte se např podrobněji na projekt domu QUBIX ...... http://www.novinky.cz/bydleni/tipy-a-trendy/287340-zrekonstruovana-stavba-qubix-ziskala-dalsi-vyznamne-oceneni.html ...... Tato budova dokonce využívá veškerou deštovou vodu na splachování a tím šetří polovinu běžné pitné - ostatní viz text a přitom je tato investice návratná bez dotace !!!

M. Dvořák 9.7.2013 14:55

Re: Zločinná vládní klika v Japonsku a Německu???

připomínáte mi člověka co v 19. století hlásal, že pokud v Londýně zůstanou lidé u užívání koňmi tažených omnibusů, dojde k neudržitelnému zaplnění ulic koňským trusem do výšky 2 metrů ve století 20. tém... Je pravda, že dnešní ekologické environmentální organizace všude po světě blbnou hlavu již malým dětem, takže názor že je náš stav neudržitelný, je bohužel obecně přijímán. Člověk poznává neustále nové a nové možnosti. Například stavba prototypu Tokamaku ve Francii. Nové druhy baterií, využití laseru a podobně. Neuzavírejte se na úrovni 20. století. Podívejte se například, jak se vypořádali Izraelci v roce 1948 s pouští, na kterou po válce šli žít ... ( vám nic neříká kapénková závlaha .... ). Blud o trvale udržitelném rozvoji byl vymyšlen z nudy a neznamená nic jiného než totální kravinu. Podívejte se třeba jenom na ČR. Za socializmu by jenom naše země uživila skoro dvakrát větší populaci než jaká v té době, na území Česka byla. S dnešními technologiemi, způsoby obdělávání a zrušení stupidity s řepkou a podporou biomasy na vytápění by to bylo jistě ještě více. 

P. Rada 9.7.2013 16:24

Re: Zločinná vládní klika v Japonsku a Německu???

Pane DvořákuVaše asociace s 19 stoletím jsou jen Vaše a pokulhávající. Pokuste se mi vyjmenovat které chemické prvky byly od té doby objeveny a které technologie získávání energií jsou od té doby efektivnější a možná Vás při tom napadne jak je to s těmi konmi. Ti jsou totiž doposud schopni žít trvale udržitelně. Neudržitelná je právě lidská fantazie že počet základních stavebních prvků i míra extenzivity jejich využívání může trvale růst.

V tom bludu o trvale udržitelném rozvoji a stupidyty s řepkou s Vámi ale naprosto souhasím. To by mohlo být dalším východiskem k porozumění. Zároven ale nevím proč mi toto předkládáte, nebot nic takového jsem ani jako východisko nenaznačil.

Naopak Vy jste naznačil jako východisko Tokamak (http://cs.wikipedia.org/wiki/ITER). Zde jde právě o jednu s nejsofistikovanějších technologií kterých je lidstvo schopno - ale žel zatím bez jediného důkazu o možnosti udržet takovou technologii při životě alespon na úrovni těch koní. Energetická návratnost tohoto projkektu by musela dlouhodobě dosáhnout alespon 5x a musela by být trvale udržitelná a to je pojem právě zde klíčový. Tokamak máme i v česku a tak jsem měl možnost si udělat obrázek o náročnosti této technologie a rozsahu celého zázemínutného alespon k experimentům. Trvalý a efektivní provoz bez zázemí současných fosilních paliv a všeho co pohánějí proto považuji za nereálný. Zůstává ale velmi malá naděje, že někdo udělá zásadní technologický objev který můj pesimismus zvrátí. Kdyby to ale dříve než my udělala kterákoliv civilizace ve vesmíru už bychom o ní měli vědět ale Fermiho paradox říká, že vše je velmi na pováženou a zřejmě jinak jak si ve své pýše myslíme.

M. Dvořák 10.7.2013 6:36

Re: Zločinná vládní klika v Japonsku a Německu???

Jste strašně ze všeho vyděšený. Tokamak je ve svém prototypu schopen udržet reakci po dobu 500 sekund. A ten co se staví ve Francii udrží už 1000 sekund. To co vyrobí je desetkráte větší než to co spotřebuje.... Zatím a to myslím řádově 200 let se bude dobré držet jádra a za dvěstě (možná dříve) už ho tokamak klidně nahradí. Nezáleží na tom kolik člověk objevil prvků, důležité je snílkovství.... Tím chci říct že v historickém vývoji člověka vždy bylo důležité snít a jít dopředu. Kdyby jste řekl v devatenáctém století že lidé dobudou vesmír a přistanou na měsíci tak by to bylo stejně snílkovské a šílené jako že když vám dneska někdo řekne (nějaký snílek) že za dvacet či padesát let již na oběžné dráze bude díky novým technologiím žít 200 tisíc lidí, že bude fungovat výtah do vesmíru a že najdeme novou planetu a do sta let se na ní podívají první lidé. Nevracejme se proboha zpátky.

J. Křivánek 10.7.2013 1:55

Re: Zločinná vládní klika v Japonsku a Německu???

Jak si Rada přišel na to že uranu je málo? Že to říkal nějaký zelený idiot? Nebo si to byl ty co si tudle blbost vymyslel? Zjišťoval jsem na internetu kolik je známých zásob Uranu a Thoria, ajká je spotřeba lidstva. A při stávajících reaktorech na Uran 235 je dost uranu na několik tisíc let. A  při využití rychlých reaktorů (které se zatím nestaví protože uranu 235 je plná prdel a je za pakatel) by známé a těžitelné zásoby Uranu a Thoria stačili pro celé lidstvo řádově na několik set tisíc let. Tak bych řekl, že mě fakt nebolí jak budou lidé řešit energii za stovky tisíc let. Rada doporučuji nějaké drogy na uklidnění. Stačí tráva a bude líp.

E. Heusinger 8.7.2013 12:59

pane Kremlíku

Taťjána M. Vám to v TV pěkně natřela, že?

J. Vyhnalík 8.7.2013 14:42

Re: pane Kremlíku

Já měl pocit, že s panem Kremlíkem převážně souhlasila.

Š. Šafránek 8.7.2013 12:44

Stopový prvek??

Autor píše: "Možná si alarmisté představují CO2 jako jakýsi stroj času. Věří, že jeden stopový prvek vládne všem."

Chápu to dobře, že autor považuje CO2 za prvek, a ještě k tomu stopový? Tak tomu říkám objev!!

P. Rada 8.7.2013 13:16

Re: Stopový prvek??

On autor objevuje nejen stopové prvky ale i alarmisty kteří prý říkají ..."IHNED musíme snížit svou uhlíkovou stopu"... a když není schopen je jmenovat, tak si v zápětí vezme na pomoc "pakt starostů" ... kteří to slíbí do 20let. Z hlediska epochálního je ae 20let opravdu takřka ihned. 

Myslím si, že vzhledem k vývoji ekonomiky, kdy se s Evropy kdejaký těžký provoz stěhuje do míst s levnou pracovní silou a tak místní ekonomika už proto upadá, se závazek 20/20 podaří i hravě překročit. 

Docela jinou otázkou ale je, koho změny klimatu potěší, koho potrefí a kdy?!

Vždyt i sám autor nejednou připustil, že planeta se v globálu otepluje a když to připustil i tento autor tak to už musí být setsakra vážná věc - at už je za tím člověk, příroda nebo obojí. Mám za to, že zatím člověk s přehledem vede ale pokud ve společnosti převládnou "kremlíci", že už to asi nebude trvat epochálně dlouho a pak na druhu homo zas přestane vývoj planety záležet.

Jako stopový prvek se ale nějaké relikty zřejmě přesto udrží. Např hloupost je prý věčná.

P. Vaňura 8.7.2013 21:47

Stopový prvek - míní se uhlík

A ten je opravdu stopový, pokud se jedná a SLOŽENÍ ATMOSFÉRY. Je ho v atmosféře mnohem méně, než např. argonu.

J. Václavíková 9.7.2013 0:02

Re: Stopový prvek - míní se uhlík

No jo, ti kremlíkovci! Stopový prvek :-)))))

P. Rada 9.7.2013 18:29

Re: Stopový prvek - míní se uhlík

Pane Vanuro ono ozonu je v atmosféře ještě o řád méně ale nebýt zlomku tohoto podle Vás "stopového" množství nebyl by pro zhoubné UV záření na této planetě žádný dnes rozšířený život. To, že je někde něčeho méně totiž zdaleka neznamená, že to přesto nemůže být v nějaké situaci dominantní.

M. Dvořák 8.7.2013 12:07

??

2,5 stupně celsia .... při 20 ppm Co2 ------ 0,1 stupně celsia při 250 ppm Co2 ----- stále méně a méně při dále se zvyšujících koncentracích....

předposlední vzestup teplot 1910 - 1942 - zhruba plus 1 stupeň C a Co2 nárůst o 2,7 %

poslední vzestup teplot 1975 - 2005 zhruba plus 1 stupeň C a Co2 vzrostlo o 13,2 %

MD...

J. Tachovský 8.7.2013 11:54

Roztatim arktidy nestoupne hladina mori ani o milimetr

Arkticky led plave v mori, takze jeho roztati nema na vysku hladiny zadny vliv. Ta voda proste uz v tom mori je a roztatim zadna nova nepribude.

I. Schlägel 8.7.2013 11:58

Re: Roztatim arktidy nestoupne hladina mori ani o milimetr

Máte pravdu. A protože větší část ledovců je pod hladinou a z fyziky základní školy víme, že led má větší objem než voda, dá se předpokládat, že nám ta mořská hladina o několik mm možná i klesne. Je samozřejmě otázka, co by v celkové bilanci způsobil led v Grónsku, který je na pevnině a není ho zrovna málo.

J. Tachovský 8.7.2013 11:59

Re: Roztatim arktidy nestoupne hladina mori ani o milimetr

Neklesne ani nestoupne - zkuste si to ve sklenici vody.

J. Vyhnalík 8.7.2013 14:41

Re: Roztatim arktidy nestoupne hladina mori ani o milimetr

Poradím Vám. Archimédův zákon.

I. Schlägel 9.7.2013 8:34

Re: Roztatim arktidy nestoupne hladina mori ani o milimetr

Svatá pravda, je to nula od nuly. Téměř :-)

M. Šejna 8.7.2013 9:12

důsledek a příčina

Pan Kremlík si mele svou, i když klimatologové říkají úplně něco jiného. Mezi teplotami a skleníkovými plyny existuje vzájemná zpětná vazba. Platí tedy, že pokud se otepluje, přibývá CO2, ale pokud přibývá CO2, tak se otepluje. Jen je potřeba poznat, co je příčinou a co následkem. Tohle je nad intelektuální schopnosti pana Kremlíka. I když u něj jsem na pochybách, protože pan Kremlík je inteligentní dost, jen ta jeho demagogie mu zatemňuje jeho jistě bystrý úsudek.

Takže v dobách, kdy lidstvo nepumpovalo do atmosfery CO2 a metan, byl řídícím prvkem klimatu většinou Milankovičův cyklus, neboli změna orbitálních paramentrů a s tím spojené oslunění povrchu planety. Na tuto změnu reagovaly nejprve teploty a poté skleníkové plyny, které následně zesílily Milankovičův cyklus.

Jenže existovaly i opačně situace. Jedna byla v éře PETM (paleocene-eocene thermal max.) a druhá v současnosti. V období PETM se z dosud nezjistěných příčin umolnily do atmosfery miliony tun metanu a CO2. Pravděpodobně to způsobila seismická činnost. Následkem bylo výrazné a rychlé oteplení. Rychlost oteplení ale spočívala ve stovkách let a nikoli během desetiletí. No a druhý případ je ze současnosti.

Pan Kremlík samozřejmě nemůže očekávat, že klima bude na koncentrace CO2 reagovat okamžitě. Sám se pořád ohání zpožděním 700 let.

F. Eliáš 8.7.2013 9:48

Re: důsledek a příčina

Klimatologové takto aspoň mají důvod pro svou existenci. Osobně nepochybuju o tom, že klima této planety ovlivňuje Slunce a jenom Slunce. Možná i ten oxid uhličitý, ale v neměřitelné míře.

V. Hajková 8.7.2013 11:25

Re: důsledek a příčina

Naprostý  souhlas-   ale  jak  pak  uživit   ty  tisíce  - KLIMATOLOGU  :-)))))))))))