27.5.2019 | Svátek má ValdemarDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


JAPONSKO: Základy solidarimetrieŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 22, poslední: 11.7. 2013 17:28, přehled diskusí

Re: Ukecany zvanile, my vime:
Autor: M. Hubáček Datum: 11.7.2013 17:28

Autor se nesnažil nikoho nijak omráčit, jen se snažil v rámci popularizace rozdílu ve stavebnictví zjednodušit systémy na baráčky, přesto,že mu je jasné, že v případě adiabatického systému by se musel zastavit až někde na buněčné osmóze nebo spíše ještě hlouběji a že navíc nemluvíme o ideálních systémech.

Re: Ježišmarjáááá !!!!:
Autor: M. Hubáček Datum: 11.7.2013 17:23

Po celou dobu jsem měl na mysli jen reformu psaní. Tj. vývoj od hlaholice přes spřežky v latince po nabodeníčka. Bez jakéhokoliv náboženství...

Re: Ježišmarjáááá !!!!:
Autor: J. Vyhnalík Datum: 9.7.2013 18:11

Pokud jde o mistra Jana, myslím si pravý opak. Nabodeníčka se osvědčila. Náboženské reformy podstatně méně.

Re: Ukecany zvanile, my vime:
Autor: B. Rybák Datum: 9.7.2013 17:44

A navíc to jsou názvy termodynamických procesů (s konstantní T, p nebo teplo Q = 0) a ne nějakých předmětů a už vůbec ne typů domů. Autor nás chtěl zřejmě omráčit rafinovaným vyjádřením skutečnosti, že podle jeho mínění jsou v Evropě domy tepelně isolované zatímco v těch japonských (termostatech) je udržovaná konstantní teplota pomocí vytápění a klimatizace.

V těch "adiabatických" domech ale lze udržet přijatelnou hladinu kyslíku a vodních par, pouze porušením jejich adiabatičnosti (dokonce i vzduchotěsnosti).

Re: Ježišmarjáááá !!!!:
Autor: M. Hubáček Datum: 8.7.2013 4:25

Podívejte, nikdo Vám tento poněkud archaický způsob psaní nevyčítá a ani mně nevadí. Každý obsahu Vašich příspěvků (i těch urážlivých) rozumí. Jen z toho způsobu psaní nedělejte, prosím, přednost. A nevyčítejte nic středověkým reformátorům. Také jsme mohli skončit u hlaholice, jak se před pár dny oslavovalo :-)

Re: Ježišmarjáááá !!!!:
Autor: P. Sulc Datum: 8.7.2013 4:10

Pohodlnost? Hergot, to vite ze to je pohodlnost, samozrejme ze je ! A proc ne? Je mi 75 a mam na ni narok a jestli se to nekomu nelibi a takovych  ''''vycitacu'''' moc neni, tak mi mohou byt ukradeni, at to proste nectou ! Ty cerky a hacky mi uz vycital lecktery trumbera, ktery ovsem nemel argumenty k veci, ale lide kalibru pani Kaniokove ci Kulhankove nikdy. Asi jim to nevadi.

Re: Ježišmarjáááá !!!!:
Autor: M. Hubáček Datum: 8.7.2013 3:52

Vážený, p. Hubáček bude za necelý rok a půl oslavovat čtvrtstoletí, kdy ze země háčku a čárek odešel tam, kde nejsou nejen ty háčky a čárky, ale ani to, co se píše pod ně. Přesto nelenil, párem kliknutí si češtinu do Windows přiinstaloval a na číselné klávesy bílé či béžové klábosnicé si fixkou diakritizovaná písmenka připsal. A za p a l pak ještě ú a ů. A to čistě z úcty k jazyku, kterým ho mateř naučila mluvit.

Na zvrácení reformy psané češtiny, provedené Mistrem Janem, jste měl vy či jiní rereformátoři nějakých šest set let. Pokud k návratu zpět nedošlo, nezbývá nic jiného, než se s tímto způsobem psaní jazyka mateřského smířit a pro změnu se pokusit Francouzům a potažmo Vietnamcům rozmluvit jejich "aksány".

Pane, někdy v dobách Win 3.1 až Win 95 jsem na počítači musel kvůli správnému psaní češtiny mít dual booting s japonským a českým systémem. Lokalizace současných OS je velmi jednoduchá, přičemž třeba Ubunťáci nebo Mekáči mají možnost překlápět jazyk systému ve srovnání s námi Windowsáky nesrovnatelně jednodušší.

Závěr: Nepsat v této době diakritizovanou češtinou Čechem, žijícím na kterémkoliv konci světa, je pouhá pohodlnost. Odtrženost od domova neomlouvá.

Re: Ježišmarjáááá !!!!:
Autor: P. Sulc Datum: 7.7.2013 19:00

Vazeny, p-. Sulc uz za malo let bude oslavovat pulstoleti, kdy ze zeme hacku a carek odesel tam, kde ani hacky, ani carky nejsou, tudiz je nepouziva neb by to byla zbytecna komplikace a zivot prinasi docela jine starosti. Coz ovsem normalne inteligentnim lidem nijak nevadi a chapou to. Nekteri si dokonce mysli, ze Mistr Jan se mel drzet svych nabozanskych reforem a nechat pravopis lingvistum.

Re: Ježišmarjáááá !!!!:
Autor: M. Hubáček Datum: 7.7.2013 16:34

Errata: Slova principiálně a teoreticky takhle blízko sebe nemají co dělat, vyberte si pls jedno z nich.

Re: Ježišmarjáááá !!!!:
Autor: M. Hubáček Datum: 7.7.2013 16:10

Omlouvám se všem (kromě pana Sulce či Šulce - nevím, jak se dotyčný skutečně jmenuje, protože tvrdošíjně odmítá psát v jazyku, za jehož nesprávné používání jiné tvrdě kritizuje), které jsem zaskočil použitím dvou termitů z i mnou již do značné míry zapomenutého zákoutí thermodynamiky (pro pana S/Šulce: tepelného silozpytu).

Izotermický systém je takový, který činí vše pro to, aby díky tepelnému toku byla teplota uvnitř i vně systému stejná. Čili z takového baráku v zimě teplo uniká a v létě do něj vchází a to především díky špatné izolaci, se kterou ovšem v Japonsku nelze příliš cvičit kvůli odolnosti staveb vůči zemětřesení. Prostě oplácat barák nějakým zateplením (či zachlazením), jak je nabíledni, by se zde setkalo s dosti velkými problémy.

Adiabatický systém je takový, ve kterém plyn vykonává práci bez výměny tepla s okolím. Třeba při kompresi, následném odebrání tepla a jeho odvedením kamsi a ochlazení okolí při expanzi tohoto plynu. Čili velmi zjednodušeně řečeno - doma si zatopím, čímž rozpohybuji plyn a ven mi nic nezdrhne.

Thermodynamické věty nám umožňují v jedné prostoře teplotu snížit nebo zvýšit, aby parazitní energii poslaly kamsi. (Ovšem vždy kvůli větě druhé vždy se ztrátou a bez možnosti perpetuálního roztočení kola.) Na tomto principu pracuje i lednička či klimatizace (jakožto chladnička prostoru). K uvedení takového systému do provozu principiálně elektřinu teoreticky nepotřebuji, ta zde figuruje jen díky pohodlnosti lidstva. Při vhodně zvoleném mechanickém převodu by dodání energie k rozpohybování takovéhoto tepelně-směnného systému zvládl i poník nebo či hejno veverek ve zpřevodované kleci. Ale proč shánět seno nebo trhat oříšky, když máme v baráku zásuvek dost, že...

No a to, že v nich není v létě kvůli Fukušimě zrovna té šťávy dost, jsem se snažil v článku naznačit. A hlavně to, že lidem je to čím dál tím víc jedno...

Re: Ježišmarjáááá !!!!:
Autor: J. Vyhnalík Datum: 7.7.2013 13:14

Omlouvám se, je to už opravdu dávno a detaily už dohromady nedám.

Re: Ukecany zvanile, my vime:
Autor: J. Vyhnalík Datum: 7.7.2013 13:13

Omlouvám se, je to už opravdu dávno a detaily už dohromady nedám.

Re: Ukecany zvanile, my vime:
Autor: P. Sulc Datum: 7.7.2013 2:28

Take bych si dal. Tak spustte, clovek vaseho kalibru jiste neni jen Kecal z Prodane.

Ježišmarjáááá !!!!:
Autor: J. Kanioková Datum: 6.7.2013 23:43

Prosím o minivýklad pro blbého ekonoma... sííím... :)))

Re: Ukecany zvanile, my vime:
Autor: J. Vyhnalík Datum: 6.7.2013 22:13

Na střední škole nám dokonce učitel vyprávěl pohádku o třech princeznách Isotermě, Isobaře a nejkrásnější Adiabátě ;-)

Re: Ukecany zvanile, my vime:
Autor: P. Sulc Datum: 6.7.2013 21:43

On je rozdil, jestli pisete, jako v tomto pripade, mnohomluvny, spise ukecany clanek, kde jednoslovne vyjadreni neni dulezite, ci jestli posilate SMS, nebo telegram a pletite od slova. Proste nekteri '''' ucenci'''' radi prospikuji kazdou vetu cizimi slovy, aby dodali te prave ucenosti, stejne jako Cechackove stale pouzivaji anglicismy, aby byli ''''svetovi'''', stejne jako kdysi germanismy a rusismy  Jisteze se slova daji dohledavat na Wiki, ale proc? Proc se nemuze mluvit normalne?  Budu tam hledat neco o pragmaticke sankci ci uzivani tungstenu, proc bych ale mel lustit normalni clanek, navic isothrtma ci adiabata jeste neni zcela isotermicky ci adiabaticky dum, Nebo nerozumite co je tepelne isolovany  ci neisolovany dum ?

Re: Ukecany zvanile, my vime:
Autor: L. Novák 475 Datum: 6.7.2013 15:02

Samozřejmě. Ale když ta slova někdo používá, měl by znát jejich význam. A ne tady blábolit o alternativní inteligenci a psát nesmysly jako hydrogendioxid (v souvislosti s H2O). :-)

V Americe to budou zřejmě zakázané pojmy.:
Autor: V. Novák Datum: 6.7.2013 12:48

Aby se "studenti" nepřetěžovali...

Re: Ukecany zvanile, my vime:
Autor: J. Vyhnalík Datum: 6.7.2013 12:06

Isotherma, isobara, adiabata jsem se učil snad na druhém stupni ZŠ. Přinejhorším není problém si to dohledat na webu. Jednoduchý český ekvivalent bez víceslovného opisu neznám.

Re: Ukecany zvanile, my vime:
Autor: L. Novák 475 Datum: 6.7.2013 8:29

Já už četl petici na zákaz dihydrogenoxidu, o hydrogendioxidu jsem zatím nikde neslyšel... :-P

Kdybyste psal česky, nemusel byste vykazovat "alternativní inteligenci" a rozuměli by vám všichni.

Re: Ukecany zvanile, my vime:
Autor: B. Michal Datum: 6.7.2013 7:02

Když to nevíme, tak se přiučíme - potom aspoň nebudeme za alternativně inteligentní, když někomu podepíšeme petici požadující zákaz hydrogendioxidu.

Ukecany zvanile, my vime:
Autor: P. Sulc Datum: 6.7.2013 3:05

jak to v zime udelat, aby bylo teplo, cim zatopit. Vime, ze klimatisace chodi na elektrinu a ne na konsky ci veverci  pohon. Vetsinou ale nevime, co to je isothermicky ci adiabaticky dum. Vime ale co je dum spatne ci dobre tepelne isolovany a co jsou blbe utesnena okna. Aje je zahada, proc kdejaky blb se musi presentovat pouzivanim cizich slov, zatim co normalni cestina je plne vyhovujici, konec koncu byla dobra pro Vancuru ci Capka, dokonce i jeden cas pro Milana Kunderu.