29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

KLIMA: Jak souvisí záplavy a jedovatí hadi

V současných diskusích o záplavách se hodně mluví o tom, zda mohly být protipovodňové stěny v Praze postaveny rychleji, zda měla Vltavská kaskáda vypouštět vodu dřív, nebo naopak pomaleji, proč meteorologové nedokázali přesněji předpovědět intenzitu srážek atd.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 13.6.2013 21:21

Re: Prevence

Zminovaný typ "prevence" pana Fajta vede k zvýšení každodenní zátěže a tím i k vyšším imisím externalit.

Efektivní prevencí by spíše bylo, přijít na trh s takovým typem JE, který bude stát investičně podobně  co kdysi Dukovany ale bude technologicky na úrovni požadavků dneška. O tom jak tohoto cíle dosáhnout ale presidenti nukleárních společností cíleně mlčí a zároven až "jedovatě" zamlžují problém prohlubující se technologické pasti, do které se jejich obor dostal.

Z. Fajt 13.6.2013 19:34

Prevence

Já preventivně stále po celý rok u sebe nosím zimní bundu, plavky, holínky, helmu a pepo.

P. Rada 13.6.2013 16:27

Re: Vliv JE na klima.

Pane Langere bezdůvodně mě neosočujte a uvedte jak se mění nákladovost výroby i investic u JE s časem. - Jinak jste sám LHÁŘ!

Hovořil jsem o trendu a efektivitu doložil odkazem - račte si prověřit a následně atgumentovat.

U Dukovan se hovořilo o desetihalířích na KWh u JETE už o koruně a u těch současných už by se ani ČEZu nevyplatila výstavba bez státní garance. Je to tak???!

R. Langer 13.6.2013 15:40

Re: Vliv JE na klima.

Opět ty samé zelené LŽI o drahé elektřině z JE? Inu co od lháře čekat jiného, že?

P. Rada 13.6.2013 15:20

Vliv JE na klima.

Pan Burket položil zajímavou otázku ale k její zodpovězení nedodal žádné argumenty. Přitom právě zde problém externalit tkví a to proto, že už zhruba půlstoletí je veřejnost ujištována o tom, že vše vyřeší technologický rozvoj. V případě jaderných elektráren se až tvrdilo, že elektřina bude jednou tak levná jako nikdy dříve a tak dostupná, že s její pomocí se vyřeší všechno. Jaká je ale dnešní realita? Zhhruba taková, že energie s JE ve světě získávaná je podobně náročně těžitelná jako s obnovitelných zrojů kdežto ze zdrojů fosilních ji lze těžit (bez započítávání extermalit a jijich dopadů) násobně levněji.

http://en.wikipedia.org/wiki/Energy_returned_on_energy_invested

Od presidenta české nukleární společnosti, který je spojen i s praxí, bych snad právem očekával, že bude umět vysvětlit celosvětový trend který říká, že nákladovost výstavby JE roste s časem realizace podstatně rychleji jak výrobní kapacita. Pro srovnání. Např. dnešní fotovoltaika jakoli je to investičně náročné tak si na svou produkci z hlediska CO2 které provázelo výrobu v podmínkách USA vydělá nejdřív za 4roky, u nás za 8let a při projektové životnosti 30 let se imise CO2 sníží v USA asi 5x. Navíc nákladový trend je v tomto oboru klesající a analogicky jsou na tom větrníky. Opačný nákladový trend má ale JE, seriovost výstavby navíc klesá a zůstává nedořešený problém neuzavřeného palivového cyklu a tedy i úložišt.

Proč se fyzikům, konstruktérům a i developerům oboru nedaří nastoupit trend snižování nákladovosti ale právě naopak, je otázkou na pana Burketa kterou měl odpovědět ve svém článku. Současná odpověd je totiž v přímém rozporu s tvrzením autora ...."Jen v Evropské unii ušetří jaderné elektrárny asi 700 miliónů tun CO2 ročně" ... k tomuto totiž chybí věcný podklad a kopletní argumenty.

Pokud by někdo podsouval např tezi, že FV šetří CO2 třeba 100x a obhajival to tím, že FV produkuje energii jen z provozních nákladů - byl by to pro mě lhář a nebezpečný člověk ženoucí společnost do skázy.

J. Salek 13.6.2013 13:49

atomova lobby v CR je trochu pozadu

V zahranici uz davno tlaci na prosazeni poradneho zeleneho vyplneho, aneb carbon tax. Ovsem treba olejari jdou jeste dal a chteji carbon trading nezvisly na narodnich vladach. Za ukladnani CO2 do prazdnych rezervoaru dostanou jeste poradne zaplaceno. Naco jen tezit ropu a plyn, kdyz ji muzete vytezit a pak do stejneho rezervoaru ulozit zase CO2 a dostat tak zaplaceno dvakrat! Genialni. Ovsem atom neni souper, protoze lide atom nenavidi a tech malinkych kulicek se priserne boji.  

V. Novák 13.6.2013 13:35

Pralesy kyslík nevytvářejí.

Resp. spotřebují ho tolik, kolik vytvoří. Přebytek se může vytvořit jen tak, že se z pralesa odebere dřevo a zabrání se mu zetlít.

Zdrojem kyslíku pro planetu je fytoplankton.

V. Ondys 13.6.2013 12:26

Re: :))))))))) Zajímavější otázka je

:))))) Určitě a možná bez všech s potřebou kyslíku...

V. Vovák 13.6.2013 11:26

Re: :))))))))) Zajímavější otázka je

Bude dál obíhat kolem Slunce a rotovat kolem své osy naprosto nezávisle na velikosti plochy deštných pralesů :-)

R. Langer 13.6.2013 11:16

Re: Teď ste to teda po.. :-)

No a co, tak zase začnou tvrdit, že díky oteplování (vlastně "změně") bude zima. A miliardy blbců jim to stejně zase uvěří a ani se nad tím nezamyslí. :-(

R. Langer 13.6.2013 11:08

Re: Moc pěkný článek

Já si myslím, že je to jen taková vějička na Zelené, aby je autor podráždil poukazováním na jejich preference zdrojů vypouštějících CO2 a tím na ně hodil záplavy. Vážně to snad autor nemohl myslet.

R. Gramblička 13.6.2013 11:06

Re: S klimatem se furt něco děje.

no, pevninský ledovec končil na hranicích s Polskem, horské ledovce byli v krkonoších či na Šumavě, ale v okolí Prahy by jste ledovce hledal marně. Ale zima jak v Rusku tady byla, to jo :-)

R. Langer 13.6.2013 11:04

K tomu závěru -

- otázku si položit můžeme, nicméně ty záplavy by vypadaly úplně stejně. Ale jsem si jistý, že to pan autor určitě ví... ;-)

V. Němec 13.6.2013 10:30

jedovatí hadi2

Nedráždit hada bosou nohou není až tak úplně blbý nápad, ale pochybuju o

tom, že tento had odleze do tropů poté, co přestaneme pálit uhlí.

A je tu jedno vysvětlení:

http://www.osel.cz/index.php?obsah=6&akce=showall&clanek=5708&id_c=111704

V. Ondys 13.6.2013 10:12

:))))))))) Zajímavější otázka je

Co s planetou udělá drastické a primitivní zmenšování plochy deštného pralesa?

P. Joch 13.6.2013 10:11

Jedovatí hadi

Pane autore, problém bojovníků proti klimatické změně, bych na Vašem případě dotáhl dál. Vy když potkáte hada v lese, nebudete ho dráždit bosou nohou, jenže dnes převládá názor, že hada co neznám, bych měl nějakým klackem mlátit tak dlouho, až chcípne a bude od hada pokoj. Naopak menšina doporučuje hada nechat být a naučit se s ním žít.

Jo a to srovnání škod způsobených živelnými pohromami kulhá na obě nohy. Ta první je inflace dolaru, ta druhá změna hustoty osídlení. Dnes je prostě pravděpodobnější, že pohroma se uděje na místě, kde nadělá víc škody než před padesáti lety.

F. Eliáš 13.6.2013 10:10

Skleníkové plyny

Ve starší literatuře se o nich  nedočtete. Nebyly. Je to geniální pojmenování, protože čtenáři podsouvá, jak škaredě se k němu chovají. Nepochybuju o tom, že jakékoli pozorovatelné změny klimatu způsobuje sluneční aktivita. Na Slunce jsme holt krátcí. Nad CO2 bychom rozumovat neměli. Jakékoli nové zdroje energie musí být v první řadě ekonomické. Budou-li ekonomické, nebude problém učinit je i ekologické, jak se dnes nepřesně říká. Jestli začneme nejprve používat různé neekonomické zdroje, které nazýváme obnovitelné, budeme pomáhat k majetku různým podvodníkům

P. Vaňura 13.6.2013 9:59

Jen ještě POJMENOVAT ten

"většinový politický směr." U nás se jmenuje KSČSSD a Pravda a láska!

P. Vaňura 13.6.2013 9:57

Je možné říkat že CO2 je zlý nebo hodný,

na úrovni blba nebo darebáka je ale Atomaussig ve spojení s masivním dotováním OZE a současným nahrazováním chybějícího jaderného výkonu elektrárnami, spalujícícmi fosilní paliva!!!!

D. Procházka 13.6.2013 9:38

Musím se opakovat

ale pokud jsou emise CO2 takovým rizikem pro planetu, jak se většinově píše a míní, pak je jediná cesta okamžitě přebudovat naši energetiku na jádro, spalovací motory na elektromobily bez ohledu na cenu a případná další rizika, která jsou zanedbatelná s tím, co nám hrozí, pokud okamžitě nic nepodnikneme.

Zajímavé je, že náklady se zmiňují negativně jen v souvislosti s dostavbou Temelína, zatímco dotace na pseudozelenou energii jsou v pořádku a většinovým politickým směrem podporovány..

K. Frauknecht 13.6.2013 8:55

Teď ste to teda po.. :-)

Oni si to tady pracně vybudujou, teď to trochu vydělává a Vy tohle! Že Vám nejni hanba!!

V. Fiala 13.6.2013 8:51

Re: S klimatem se furt něco děje.

Máte pravdu, to počasí, potažmo klima si dělá, co uzná za vhodné. Pokud je člověk "šikula", dají se na tom trhnout pěkně dlouhé prachy. Důležité je lidi vyděsita a pak jen kasírovat.

Nicméně to výhledově bez jádra nepůjde a fúze je stále za horizontem.

L. Křivan 13.6.2013 8:34

S klimatem se furt něco děje.

Nedávno (pro klima to bylo nedávno)  byl na místě Prahy několik set metrů vysoký ledovec.

M. Dvořák 13.6.2013 8:07

Předpokládaná klimatická senzitivita:

0,15 stupně C/W/m2

V ovzduší opravdu Co2 absorbuje tolik světla, kolik jen může.

Co2 "nasává" jen upřednostňované vlnové délky světla a je blízko svému nasycení.

O moc víc toho udělat nemůže, protože se již nedostává zbytkových fotonů těch správných vlnových délek. Přírodní skleníkový efekt je skutečný a pomáhá nám udržet teplo, ale jeho účinnost dosahuje vrcholu. Přidáváním více a více CO2 pouze přidáváme "nezaměstnané" molekuly. Největší účinost je při 20 ppm, kde je shruba na 2,5 stupních celsia. Kolem 260 ppm je už prakticky nulová okolo 0.1 stupně celsia. Další zvyšování ppm vede jen k čisté nule stupňu celsia.... Lindzen a Choi, 2009. to je zajímavé že? MD.

J. Huml 13.6.2013 7:41

Pan Burket dela do jadra, tak se mu zda, ze enegie bez CO2 je bezpecnejsi..

o tom zodpovedna redakce NP nechce moc slyset, ach ta politika a lidska zabednenost, zavist a sebestrednost, ta nam lidickam dava nekdy pekne zahulit. Benzin a nafta nas stoji pekny prachy, arabaci a rusaci maji ruku na kohoutu a ziji si dobre z nasi zavislosti, no dobre nam tak. Neni to tak uplne k smichu.

J. Vavruška 13.6.2013 6:23

Moc pěkný článek

Tak konečně něco vtipného, nejdřív jsem si myslel (zrovna jsem se probudil), že je 1. dubna.

Tak na NP už nějakou dobu vycházejí články o tom, že povodně se do střední Evropy vracejí v cyklech, že série velkých povodní byla například kolem roku 1890 a předtím zhruba 1760, tedy velmi přibližně po sto třiceti letech. (Důležité na tom je, že je to historicky zdokumentováno)

A potom najednou vyleze ze svého atomového krytu Autor, který poslední dva roky asi vůbec nic o povodních nečetl, a začne nám tady halasit, že přišla apokalypsa.

Gratuluju, tohle je na čestný titul "mimoň roku", nebo tedy alespoň měsíce. :-DDD