22.5.2019 | Svátek má EmilDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


JAPONSKO: Tři šípy premiéra AbehoŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 2, poslední: 9.6. 2013 10:20, přehled diskusí

Samurajové v depresi:
Autor: B. Rybák Datum: 9.6.2013 10:20

Japonsko zvítězilo tím, že dalo bojovným, čestným a vždy loajálním "samurajům" do ruky "elektroniku". Vítězstvími v hospodářské válce zahojilo (i psychické) rány z vojenských porážek.

Nedokázalo se ale uchránit před "západní" dekadencí, sociálním i "zeleným" parazitismem, které jeho vítězné tažení předčasně a nečekaně rychle ukončily. "Neúspěch" v hospodářské válce vyvolal velmi "blbou" spotřebitelskou, ničivou deflaci vyvolávající, náladu (depresi), která je přinejmenším jako všude jinde velmi rezistentní vůči vládním výdajům, protože "každému" je jasné, že jsou pouze dočasné a že dluhy se budou muset splatit i s úroky, a tak Japonci raději šetří na "nejistou budoucnost" svého stáří.

Momentálně účinná je devalvace jenu. Tento šíp je ale "otrávený", protože může vést k měnové válce (ostatní vyspělé země si to nenechají dost dlouho líbit).

Situaci patrně nevyřeší větší zapojení žen, protože většina z nich byla zapojena formou intenzivní (mnohaleté) přípravy svých dětí na nejlepší školu a vytvářením zázemí pro své manžely (což bylo jedním z důvodů japonského úspěchu). Kde by se vzala místa, pro "nezkušené" ženy, když nejsou ani pro své firmě "samurajsky" oddané muže? (Nezaměstnanost v Japonsku je poměrně nízká patrně v důsledku neefektivního "firemního socialismu").

Jediným řešením je odstranění onoho sociálního, zeleného a byrokratického "parazitismu", které je v morálním relativismem rozleptané společnosti těžko proveditelné. Není ale úplně vyloučené, že se Japonsku podaří aspoň částečný návrat k tradiční samurajské morálce.

Hezké.:
Autor: K. Frauknecht Datum: 7.6.2013 14:22

Mám radost, že to někde jde (teda zatím "jde"!!! - ty úvěry samozřejmě děsí!!!).

Jestli to nejni taky vo lidech, jako vo občanech :-).