17.7.2018 | Svátek má MartinaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ENERGETIKA: Co s Temelínem?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 45, poslední: 3.6.2013 14:53, přehled diskusí

V podstatě je to jasné:
Autor: B. Rybák Datum: 3.6.2013 14:53

Pravda je, že trh s energiemi je současnou "expolozí" břidličného plynu rozkolísán a v EU je (nákladově neudržitelnou) podporou OZE prakticky zničen a proto se nedivím, že výrobci velkých investičních energetických celků požadují od státu nějakou formu záruky návratu investic. Je to neuvěřitelné, ale např. supermoderní, 17 miliard nás stojící plynová elektrárna v Počeradech nebyla k vůli dotovaným OZE dosud vůbec spuštěna (podobné je to v Německu).

Vzhledem k tomu, co se teď děje s cenami el. energie je představa, že v budoucnosti je budeme moci mít na úrovni současných cen za energii z JE spíše lákavá. Pokud by se navzdory k realistickým prognózám a zdravému rozumu v EU udržela moc "zelených šílenců", bude náklad na Temelínskou JE jenom kapka v moři nenahraditelných ztrát.

http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/sefove-energetickych-gigantu-varuji-evropu-pred-kolapsem-990479

http://www.ceskapozice.cz/byznys/energetika/amerika-tezi-evropa-se-pohorsuje-zavidi

Re: Proč ČEZ požaduje fixní prodejní ceny?:
Autor: B. Rybák Datum: 3.6.2013 14:25

Já ani většina našich spoluobčanů žádnou hypotéku nemáme. Vy by jste se svou paranoidní představou "hypotéky vůči přírodě!" měl už konečně začít léčit, nebo aspoň seriozně vzdělat.

To se týká i technologické realitě i zdravému rozumu odporující Vaší představy, snižující se efektivity "těžby energie jadernou cestou!!" Ona jenom teď roste pomaleji, než Vámi ignorovaná a Vaše "zelené" proroky vyvracející, efektivita těžby fosilních paliv! Oč usiluje parazitní byznys "zelený" dnes už skoro každý ví.

Re: Přístavba Temelína ?:
Autor: Z. Joukl Datum: 2.6.2013 3:09

Je Vám známo, že hnědé uhlí vyvážíme? Tím také ubývají jeho zásoby.

Re: Přístavba Temelína ?:
Autor: Z. Joukl Datum: 1.6.2013 19:02

O elektromobilech jsem neřekl ani slovo. Držme se textu, prosím. 

Re: Přístavba Temelína ?:
Autor: Z. Joukl Datum: 1.6.2013 18:58

ELEKTŘINOU SE DÁ OVŠEM TAKÉ ŠETŘIT. ZA SVŮJ ŽIVOT (72 LET) NEPAMATUJI, ŽE BY SE TOLIK PLÝTVALO JAKO DNES. OKOLO ROKU 1982 BYLA  U  N ÁS ENERGETICKÁ KRIZE. TEHDY BYLA SNAHA OPRAVDU ŠETŘIT. STAČILKO BY J EN OPRÁŠIT TEHDEJŠÍ NÁMĚTY NA ŠETŘENÍ ! A BYL BY ZBYTEČNÝ I SOUČASNÝ TEMELÍN, NATOŽ JEHO PŘÍSTAVBA.

Re: Přístavba Temelína ?:
Autor: Z. Joukl Datum: 1.6.2013 17:25

Můžete mi říci, co konkretního z básničky není pravda?

Re: Temelín II NEMŮŽE už z pricipu stát občany více, než:
Autor: Z. Joukl Datum: 1.6.2013 17:18

Fotovoltaika má jednu výhodu, o které se příliš nemluví. Narozdíl od uhelných elektráren totiž svým provozem neznečišťuje ovzduší. Navíc se dá demontovat, pro případ, že nám např. EU časem povolí pěstovat více cukrové řepy. Chybu udělala vláda a Poslanecká sněmovna, že dotace neomezily např. 80 miliardami. Podobně jako to bylo při dotacích na zateplování domů, ekologické kotle apod. Zdeněk Joukl

Re: Proč ČEZ požaduje fixní prodejní ceny?:
Autor: V. Kain Datum: 1.6.2013 12:29

Současná politická reprezentace a ani ta která přijde po volbách není schopna myslet v horizontu 15-20 let.Ti kteří pravděpodobně vyhrají příští rok volby budou ti samí co se nám postarali o fotovoltaiku a díky nim někteří vykukové celkem solidně a bezpracně dojí státní rozpočet.

Re: Přístavba Temelína ?:
Autor: V. Šťastný Datum: 1.6.2013 9:35

pane Joukle, Vaše veršovánka je natolik hloupá, že mne prostě nic chytřejšího jako reakce nenapadlo. Pokud chcete fakta nad kterými se dá diskutovat, jsou v odkazu na můj blog v příspěvku na vaším.

Temelín II NEMŮŽE už z pricipu stát občany více, než:
Autor: P. Vaňura Datum: 31.5.2013 21:48

fotovoltaický tunel. Náklady na fotovoltaický tunel totiž už k dnešnímu dni činí 200 miliard a každým rokem porostou o dalších 50 miliard. Nejefektivnější by bylo rozjezdit fotovoltaické tunelárny tankama a pokud by se fotovoltaičtí tuneláři cukali, naložit s nimi stejně!

Umíte číst? Možná ano, ale porozumnět psanému:
Autor: P. Vaňura Datum: 31.5.2013 21:43

textu patrně neumíte.

Takže polopatě, Temelín II nebude mít po část doby odbyt pro vyrobenou elektřinu ne proto, že by ji zákazník od něho koupit nechtěl, ale proto, že ho stát NUTÍ koupit si namísto toho od zeleného tuneláře 5x dražší elektřinu v době, kterou předem nikdo neví. To samozřejmě elektřinu, jejíž cena je u jaderných elektráren dána převážně FIXNÍMI náklady, příslušně prodraží.

Když si vezmu paralelu s pekařem a rohlíky. Obchod nakupuje rohlíky od pana Jaderného za 1,75 Kč kus, ale když náhodou přijede s rohlíky pan Zelený, což se stává nepravidelně jednou týdně, musí náklad rohlíků panu Jadernému VRÁTIT a koupit rohlíky od pana Zeleného za 10 Kč/kus. Nikdo, ani pan Zelený, přitom předem neví, zda rohlíky od pana Zeleného v daný den budou, nebo ne.

Pokud by trh nebyl pokřiven regulacemi, ČEZ:
Autor: P. Vaňura Datum: 31.5.2013 21:08

by žádné záruky nepotřeboval. Pokud ale stát NUTÍ zákazníka kupovat elektřinu of zeleného tuneláře s OZE a NEDOVOLÍ mu koupit 10x levnější elektřinu od ČEZu, chce se i ten ČEZ nějak jistit.

Je to jako s tou německou plynovou elektrárnou, kterou regulátor nutil vykrývat výkyvy v dodávkách větrníků tak dlouho, až se majitelé naštvali a řekli, že elektrárnu odstaví, protože je ztrátová. Protože ale bez elektřiny z té plynové elektrárny by se síť v době kdy "nefouká" zhroutila, dotuje dnes regulátor i tu plynovou elektrárnu za to, že pracuje v nárazovém režimu. Ta dotace by samozřejmě byla ZBYTEČNÁ, pokud by neexistovala povinnost odkoupit přednostně všechnu elektřinu z větrníků!!!

To celé samozřejmě zaplatí zákazník!

Re: Proč ČEZ požaduje fixní prodejní ceny?:
Autor: J. Ptáček Datum: 31.5.2013 18:24

Tváříte se jako pravičáci ale dotování cen elektřiny z budoucího Temelína vám nevadí. To je vždycky špatně. A příklady pana Vyhnalíka jsou podivné: výstavba silnic, škol i nemocnic je také normální podnikání, jen investorem bývá zpravidla stát. Jinak jsme zpátka v socialismu. Pokud se ČEZ na ponikatelský záměr Temelín 2 necítí, ať to přenechá jiným (Kellner, Komárek atd.).

Re: Proč ČEZ požaduje fixní prodejní ceny?:
Autor: J. Křivánek Datum: 31.5.2013 16:22

Přiteli, si dost pomatený. Fotovoltaika je bilión korun (tisicí miliard) vyhozených úplně pryč. Úplně totálně. Běžná vekoobchodní cena se u elektřiny pohybuje kolem 1,2Kč. Avšak hodnota elektřiny získané ze slunce je podstatně menší, protože devastuje systém rozvedné sítě. Ale platíme za ni 10Kč. Tedy více jak destinásobe hodnoty. A navíc spusta schopných podnikávých  lidí (možná všeho schopných) se tím saturovalo a nemá již potřebu dále více podnikat, což je další škoda. Kdyby stát vzal a dal 100 miliard do Temelína za podíl na ČEZ tak zatleskám. Temelín nemůže být nikdy tak strašně zvoraný jako fotovoltaika. Elektřina z něj může být o 20-30% vyšší než jakkoliv představitelně může klesnou cena energie a trhu. 

Re: "smart grids" jsou blbost ?:
Autor: J. Šimek 066 Datum: 31.5.2013 16:10

Já se nepovažuji za průkopníka nebo experta na smard grids, ale kecy před spuštěním FV mě nutí být ostražitý k černobílým soudům o tom, co je a co není možné.

Re: "smart grids" jsou blbost ?:
Autor: J. Šimek 066 Datum: 31.5.2013 16:08

A máte něco k tomu, co jsem napsal ? Já jen že píšu o plnění dohody o minimálním podílu obnovitelných zdrojů a ne o tajné zbrani, kterou Vám podobní taky považovali s FV neproveditelnou. A o ekonomickém růstu jste taky nenapsal ani čárku. Jen jakési ideologické bláboly.

Re: Přístavba Temelína ?:
Autor: Z. Joukl Datum: 31.5.2013 14:54

Z facebooku jsem zvyklý na věcné komentáře. Doufám, že doba osobního napadání za odlišný názor již minula. To bylo obvyklé za  komunistické diktatury. Nebo je to na Neviditelném Psu obvyklé?

Zdeněk Joukl

Re: Pokud by neexistoval fotovoltaický:
Autor: R. Langer Datum: 31.5.2013 14:18

Už vám to vysvětlovali stokrát, chyba v chápání je na vaší straně.

Re: Proč ČEZ požaduje fixní prodejní ceny?:
Autor: R. Langer Datum: 31.5.2013 14:15

Ha ha ha, zase ty zelene bludy!

Re: Proč ČEZ požaduje fixní prodejní ceny?:
Autor: R. Langer Datum: 31.5.2013 14:12

Proč? Vám asi doma říkají blesku, co?

Re: Proč ČEZ požaduje fixní prodejní ceny?:
Autor: J. Vyhnalík Datum: 31.5.2013 14:04

Výstavba a uvádění Temelína do provozu bude trvat zhruba 10 let. Pokud bychom čekali na dobu, až tu elektřinu nebudeme mít, znamenalo by to, že nás pak bude čekat 10 let problémů.

ČEZ je ze 70 % vlastněn ČR, to je ta pochybná vlastnická struktura? Opravdu tomu rozumíte?

Kdo je to Olbraitová?

Re: Proč ČEZ požaduje fixní prodejní ceny?:
Autor: J. Vyhnalík Datum: 31.5.2013 13:54

Temelín I vyrábí za 1 Kč/kWh, Dukovany za 0,65 Kč/kWh. Pokud stát své firmě (stát je majoritní vlastník ČEZ) poskytne záruku, bude Temelín II vyrábět elektřinu za 1,75 Kč/kWh, pokud stát záruku neposkytne, byla by elektřina z Temelína II ještě u dost dražší a dostavba by se nevyplatila. Pokud by ČEZ Temelín postavil bez státní záruky, tak by to stát jako majoritního vlastníka ČEZ nakonec stálo ještě mnohem víc.

To není podnikání, to je zajištění funkce státu. Jako jsou stavby škol, nemocnic, silnic atd.

On by to nebyl problém, bez podpory OZE by si na sebe Temelín vydělal i bez záruk. Ovšem trh byl zavedením dotací do OZE zlikvidován. Výkupní ceny elektřiny z OZE jsou nastaveny na několikanásobek ceny, kterou slibuje Temelín, problém je v tom, že distribuční společnosti tuto drahou elektřinu musejí vykupovat povinně přednostně před jinými zdroji. Náklady platí spotřebitelé, ale na trhu se objevují přebytky elektřiny a tu neumíme levně skladovat. Došlo už k situacím, že distribuční firmy "prodávaly" elektřinu za zápornou cenu. Jinými slovy platily odběratelům za to, že jim odebraly přebytky a zachránili tak síť před přetížením.

Je to paradox. Zákon podporuje výrobu elektřiny z OZE za násobky cen z JE a tím podporuje výstavbu drahých a nespolehlivých zdrojů a tím tlačí klasické zdroje ke dnu a přitom se soustava bez klasických zdrojů neobejde. Všechno to platí spotřebitelé.

Zamyslete se nad jednou věcí. V současnosti se jedná o tom jaký reaktor stavět a ve hře je samozřejmě i cena. To, že se píše o problémech se státní zárukou atd. dává zároveň ČEZ do ruky trumfy pro stlačení ceny dolů.

Re: Pokud by neexistoval fotovoltaický:
Autor: P. Rada Datum: 31.5.2013 13:50

Jo a tím majoritním fotovoltaickým tunelářem je příznačně ta samá fitma (její nedohledatelné pozadí) co chce nyní stavět JETE (zas při zárukách od státu). Jak si to vysvětlit? Nejde zas o tunel či spíše už supermegatunel?

Re: Proč ČEZ požaduje fixní prodejní ceny?:
Autor: P. Rada Datum: 31.5.2013 13:40

Ano pane Vyhnalíku, otázky splacení hypotéky jsou velice podstatné pro toho kdo si ji bere (převážně stát - tedy i my všichni) a jsou posuzovány podle odhadu vývoje do budoucna. Tím je v realitě celosvětová stagnace až recese. Pokud se o nich tolik pochybuje s tolika stran ukazuje to oprávněně na velká rizika projektu.

To, že se o celé kause věcně nehovoří jako o principielně rizikové s hlediska celosvětového vývoje HDP a principielních vlastností technologie postižené naopak oproti předpokladům stále se snižující efektivitou těžby energie jadernou cestou, je právě to zavádějící až počátek celospolečensky škodlivého tunelaření, které podle některých zdojů přijde stát dokonce enormě více jak zmíněný fotovoltaický tunel ve kterém rovněž figuruje jako hlaví hráč ČEZ bez průhledného účetnictví a vlastnických vztahů.

Ve hře jsou tedy momentální zájmy těch neznámých, kteří budou v případě stavby prakticky OKAMŽITĚ INKASOVAT MILIARDOVÉ ČÁSTKY. Právě tyto síly usilují o výstavbu protože se jim to vyplatí HNED a ti ostatní bývají ujištováni jak se jim to jednou V BUDOUCNU vyplatí. Viz návštěva Olbraitové i Putina, lobování politiků....

Re: Proč ČEZ požaduje fixní prodejní ceny?:
Autor: J. Ptáček Datum: 31.5.2013 13:28

Sorry, já to nazývám podnikáním bez rizika. Zainvestuji do pekárny, začnu péct rohlíky a když prodám jen 10 % plánované výroby, tak mně rozdíl doplatí stát, potažmo daňoví polpatníci? To je socík a ne poctivé podnikání ! A když bude výkupní cena 1,75 Kč/kWh a na trhu bude stát kWh 5 Kč, tak bude ČEZ stále účtovat 1,75 ??? 

Re: Proč ČEZ požaduje fixní prodejní ceny?:
Autor: J. Vyhnalík Datum: 31.5.2013 12:59

ČEZ požaduje záruku minimální výkupní ceny 1,75 Kč/kWh (pro srovnání FVE mají zaručeno podle roku uvedení do provozu od 15 Kč/kWh až po 6,5 Kč/kWh pro FVE spuštěné v roce 2012).

Proč je to důležité? ČEZ si na stavbu bere úvěr (hypotéku), který musí splatit tržbami za elektřinu. Pokud bude mít státní záruku, dostane nízké úroky a elektřina bude moci být podstatně levnější, než kdyby musel splácet úvěr bez státní záruky.

Je to podobné, ale v mnohem větším měřítku, jako když si domlouváte hypotéku, bez záruky máte vyšší splátky, než se zárukou. Navíc v případě tak velké investice a dlouhodobého umořování, znamená i malý rozdíl v úroku, obrovský rozdíl v celkové splácené částce.

Re: Přístavba Temelína ?:
Autor: J. Vyhnalík Datum: 31.5.2013 12:48

Ze 100 bodů?

Re: Proč ČEZ požaduje fixní prodejní ceny?:
Autor: K. Frauknecht Datum: 31.5.2013 12:28

Jo tohle je takové "oblbovadlo" pro lidi. V Anglii je podobný problém, ale s tím, že investor není současně ručitelem za výkupní ceny jako u nás (stát je majoritním vlastníkem ČEZu):-).

Proč ČEZ požaduje fixní prodejní ceny?:
Autor: J. Ptáček Datum: 31.5.2013 12:00

Jenom jste se autore vyhnul tomu, proč investor (ČEZ) požaduje od státu pevné nastavení výkupních cen elektřiny na desítky let dopředu. To smrdí. Ať to někdo zainvestuje za své a prodává elektřinu za cenu tržní, pak s dalším Temelínem nemám problém. Ale proč by občané měli někomu platit za "zvoraný" podnikatelský záměr? Myslím, že fotovoltaika bohatě stačí !

Re: Přístavba Temelína ?:
Autor: J. Hanzal Datum: 31.5.2013 10:01

Co týden, stačil by na jeden den v zimě, kdy pořádně mrzne. Kde kdo si řekne, že má vytápění na plyn a jeho se to netýká. Ale on ten plynový kotlík. sviňa jedna, je ovládán ELEKTRIKOU a je zadeli jako všichni ostatní. Jenže to není jen vytápění, ono je el.energií ovládáno a řízeno všechno.