29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

VĚDA: Omyl Ludvíka Součka

Jméno Ludvíka Součka, spisovatele science fiction a literatury faktu, možná pomalu upadá v zapomnění. Svého času ale známý byl. Četli ho téměř všichni, kdo uměli číst, protože zdárně rozvíjel postupy zavedené významným tvůrcem hypotéz a vynálezcem nepravděpodobných záhad, Erichem von Dänikenem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Roldán 27.5.2013 15:44

škoda, že jste si pane Boku

z článku nevybral to pozitivní - zajímavě vypadající problém, jednoduché řešení.

Myslím, že Součkovi to na cti neubralo :-) Byl hooodně dobrý spisovatel, bez ohledu na to, jak byl ovlivněn dobou, ve které žil. Mám jeho knihy rád.

V. Bok 27.5.2013 13:20

No, doporučuji autorovi

aby se rozepsal o kolosální a skandální chybě francouzských vědců, když stanovili jednotku metr či kiloram. Též Celsius se troch mýlil.

Souček bYl spisovatel sci fi a milovník záhad. No a taky zubař a voják v Koreji atd. Nevím o tom, že by publikoval nějaké vědecké pojedníní.

Takových článků o omylech dávno mrtvých lidí umíme ve svém oboru napsat asi všichni. Takže, fakt nevím co autor sleduje.

Jo, Součka mám rád. Taky proto, že ve své době nebyl až tak rudý, jak lze najít v jeho knihách.

O. Mayer 27.5.2013 12:42

Re: Já se přiznám, četlo se to dobře.

Zajímavé, že ze Součka si všichni pamatují hlavně ty dvě záhadologická "Tušení... Za mlada jsem přečetl všechny jeho scifi romány/ povídky a i dneska si myslím že byly přinejmenším nadstardní (a vlastně je dokážu číst i teď, když se přenesu přes místy poněkud vyplavávající  rudou orientaci autora). Na rozdl od toho Tušení stínů jsem skoro nebo vůbec nedokázal přečíst,  zatímco Tušení souvislosti velmi obtížně ( a nepamatuju si z toho absolutně nic) a asi jen kvůli tomu, že se tam popisovala místa/věci které jsem v té době naprosto neměl šanci naživo vidět.     

V. Novák 27.5.2013 12:05

Ona tahle námitka taky už v 70. letech publikována byla.

Pochopitelně měla mnohem menší odezvu, než Součkova "záhada".

Býval jsem přesvědčen, že Souček své Velké otazníky a Tušení ... bral jako typ literatury zvaný hoax. Koneckonců, už Cestu slepých ptáků (zejména první díl) nebo Bratry černé planety pojal jako fiktivní non-fiction. Ale z (rovněž uveřejněné) jeho reakce na reakci mi vyplynulo, že to myslel vážně a dost se zlobil na někoho, kdo mu bourá bábovičky.

Souček se hodně mýlil. I tam, kde se snažil opravit obecně oblíbené omyly - ale jak zábavně!

V. Výmola 27.5.2013 9:48

Re: Já se přiznám, četlo se to dobře.

Mám za to, že Souček to jako sci-fi opravdu i myslel. Na rozdíl třeba od Dänikena. Tak nějak to vyplynulo z rozhovoru se Součkem, který jsem kdysi někde četl. Ale třeba ne, možná mě znalci Součkova spisovatelství opraví.

K. Kužel 27.5.2013 7:30

Hezké rozuzlení jedné ze Součkových záhad

ale také velmi pěkný a moudrý závěr článku - poučení číslo dvě.

Díky.

R. Gramblička 27.5.2013 7:07

díki,

za poučný článek, těch není nikdy dost

L. Krajicek 27.5.2013 1:46

Já se přiznám, četlo se to dobře.

Člověk při tom Součkovském pábení zrovna kontrolní výpočty neprováděl, ale tak nějak měl chuť se zavrtat pod deku a být v bezpečí  :-)

Nevím jak kdo, ale já jsem Součka  nikdy nečetl jako vědeckou literaturu. Vždy to mělo větší nebo menší náboj sci-fi.