19.3.2024 | Svátek má Josef


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Zamlčená slavnost

Obohatilo předchozí století dějepis o dvě světové války, z nichž druhá byla krvavější, zato první rozvratnější. Jako by uvolnila spoutané běsy, vyhrnulo se nových světaspásných teorií, nových pravd, nových světů, nových člověků.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Vaněček Šauerová 17.5.2013 5:12

Ještě drobnost, pane Frýborte :

Prohledala jsem mediasearch společnosti Newtonit a vskutku ... nic ! Periodikum 5+2 s jeho krátkou notickou z 2. května 2013 nelze brát vážně a pak už jenom Tipy na víkend v MfDnes. Ostuda. Něco, zdá se mi, se ale přece jenom pohnulo. Ministr obrany a hudba české armády, to přece nebyla tak úplná náhoda ?

K. Kocourek 16.5.2013 22:45

Osudy dobrého vojáka Švejka

končí před tím, než se zapojil do boje (Jaroslav Hašek umřel během psaní). Třeba by Švejk bojoval jako lev. Hospodským bitkám se například nevyhýbal.

V. Kusý 16.5.2013 9:22

Když jsem loni ve Vídni, na jedné výstavě, u exposice

Bundesheer zapředl rozhovor na téma čeští vojáci v rakouské armádě, byl údiv na rakouské straně nelíčený.Byl z toho téměř hodinový rozhovor ve velice přátelské atmosféře.Naši bývalí krajané neskrývali podiv nad positivním hodnocením monarchie od příslušníka národa, který se na jejím rozbití podílel.Možná jen více osobních kontaktů, diskuzí na toto, poněkud bolavé, téma, by mohlo naše vzájemné pocity a často animozity, uvést do pořádku.V devadesátých letech jsem pracovně trávil v Rakousku, hlavně ve Vídni, mnoho času a zdá se mi, že od té doby se vztahy viditelně zlepšily. Tak jen houšť a díky, pane Frýborte!

M. Kosejk 16.5.2013 8:24

---

Dnešní obraz R-U je dílem komunistické propagandy. V některých případech komoušská propaganda ve veřejném prostoru prosazovala i absolutní opak skutečné historické reality. Např. byrokracie! Prý "zpuchřelá a neefektivní mocnost". Ovšem platí opak. R-U mělo koncem 19. století jeden z nejefektivnější systémů státní správy (počty úředníků na 1000 obyvatel to dokazují). Dále prý R-U pošlapávala národnostní práva svých obyvatel. Potom ale nechápu, proč císař vyznamenával české národní buditele vysokými vyznamenáními. K.H.Borovský nechytil tuberu v exilu a "lázeňský" pobyt v Brixenu jeho zdraví jen prospěl (luxusní bydlení, placená dovolená ve výši celého jeho úřednického platu...). Na přelomu 19./20. století bylo R-U jedním z nejliberálnějších evropských států s vysoku mírou osobních práv obyvatel. A nově chystaná ústava měla být prototypem dnešních "demokratických" ústav.

Ostatně - na R-U se ukazuje skutečná povaha PRAVDY

1) Pravda 1: Rozpad R-U byl pozitivem, který umožnil státům střední Evropy mít právo na sebeurčení.

2) Pravda 2: Rozpad R-U byl největší geopolitickou katastrofou 20. století, která zničila efektivní a funkční středoevropskou multikulturní mocnost, která jako jediná mohla být středoevropskou protiváhou nacistického Německa s bolševického Ruska. A před začátkem 2. světové války se bolestně ukázalo, jak tato mocnost ve střední Evropě chybí.

L. Křivan 16.5.2013 8:37

Re: Dnešní obraz Rakousko-Uherska

je dílem bolševika Jaroslava Haška.  Švejk je jako čtení sranda, ale jako národní charakter hnus. Malý člověk z malého národa. Malí mívají komplexy. Lidi i národy.

M. Starý 16.5.2013 9:49

Re: Dnešní obraz Rakousko-Uherska

Ne ze čtení Švejka, ale z jeho filmové verze z 50. let s panem Hrušínským v hlavní roli. Tam je ten ideologický posun.

M. Kosejk 16.5.2013 10:53

Re: ---

Nemyslím, že jedna kniha by měla takový vliv. Je to jen dílek do skládačky. Dá se říct, že si do něj každý konkrétní člověk projektuje to, co právě on chce svém národu vidět. Spíš je zajímavé, jak se se Švejkem poměřujeme (v negativním i pozitivním smyslu). Třeba Vy jím asi pohrdáte, když píšete, co píšete. Ale to Vám nebrání, abyste si Švejka vztáhnul na celý národ- cituji: "Malý člověk z malého národa. Malí mívají komplexy. Lidi i národy."

Dle mého jste právě tímo projevil nějaký svůj komplex, když z fiktivní postavy vyvozujete malost národa. Už jen to, že  někdo o sobě tvrdí, že je "malý", je projev malosti.

L. Křivan 16.5.2013 12:04

Pane Kosejku,

1. 10 milionů je malý národ. Ve srovnání s Německem a Ruskem. Malý národ si mezi dvěma velkými nemůže vyskakovat.

2. Ta kniha měla velký vliv. Hodně velký dílek do skládařky. Vzniklo i nové slovo "švejkovat".  Mám dojem, že za první republiky se moc nešvejkovalo. Nebylo proč. Za protektorátu to bylo o hubu. Za komoušů švejkování jen kvetlo.

3. Neměli jsme jen Švejka, měli jsme i legionářskou literaturu. Ta měla určitou dobu větší vliv na formování národa. Do komunistického puče.

4. Za první republiky jsme byli malý národ s velkým duchem. Za protektorátu a komoušů bylo obojí malé. Než se z toho vymaníme, to ještě potrvá.

5. Zkuste to bez osobních výpadů. Zesměšňujete se tím pouze.

M. Kosejk 16.5.2013 12:21

Re: Pane Kosejku,

Repete Vašich vět: "Malý člověk z malého národa. Malí mívají komplexy. Lidi i národy."

Abych řekl pravdu, v životě jsem od cizince neslyšel, že jsme národ Švejků (a to Švejka znají téměř všude). Přirovnávání českého národa ke Švejkovi slyším jen od určitého typu Čechů - a hádám, že v tom musí být nějaký komplex - právě ten, o kterém mluvíte - a přitom ho přisuzujete ostatním Čechů.

Já jsem si jako "malý člověk z malého národa" nikdy nepřipadal - asi proto, že ten Váš komplex z malé rozlohy ČR nemám.

J. Literák 16.5.2013 13:42

Re: ---

Ona už s propagandou začala první republika, ostatně i Švejk je značně poznamenán dobou svého vzniku.

M. Kosejk 16.5.2013 17:38

Re: ---

První republiku nemůžu posoudit. Jen vím, že ještě dnes čestí učitelé učí o R-U jako podle bolševických učebnic. Je čtvrtstoletí po revoluci - a většina téhle společnosti se nedokázala oprostit od prizmatu, jakým se na R-U koukala komoušská propaganda.

Např. prý jsme kvůli Habsburkům zaostávali za západní Evropou. Cynik by řekl, že za potoky krve při francouzské revoluci R-U rozhodně zaostalo. Ale o tom není řeč. Řeč je o neuvědomování si toho, že se centrum ekonomické aktivity Evropy prostě přeneslo pryč ze střední Evropy - a pravým důvodem toho přesunu těžistě byly zejména počátky zámořských obchodů (a ne politika Habsburků v R-U).

P. Lenc 16.5.2013 8:17

Krásný článek, není co dodat.

P. Kolář 16.5.2013 7:03

Prorocká slova,pane Frýborte.

Ještě pár takových presidentů...A budeme vyvolávat dávno zemřelé politiky z Rakouska-Uherska.

J. Kulišek 16.5.2013 6:39

poznamka

Ona ta nostalgie je krasna a sam ji nekdy podleham a tak ta rakousko uherska rise vypada v predstavach jak film Sissi . Jenze pokud se pokusime kriticky myslet, tak to je trochu jine. Rise byla beznadejne rozdelena na dve casti a madari si pro svuj stat vyzadovali stale vice samostatnosti, takze vlastne pak jiz meli vlastni vladu, vlastni vojsko a byli spojeni s rakouskem jen osobou panovnika a mnenou,takze se mohli kdykoliv odtrhnout. Karel byl osobne hodny clovek, ale je naivni si myslet, ze mohl delat co by chtel. Nemel se nechat korunovat na uherskeho krale a prisahat na nedelitelnost madarskeho statu, to mu svazalo ruce, dat nejakou vetsi volnost, chorvatum slovakum rumunum ci zastavit tvrdou madarisaci techto narodu, madari by to nestrpeli a korunovaci ani nemohl odmitnout. To same bylo v rakousku, kde by nemci pdporovani madary a nemeckou risi, byli schopniu prekazit kazde snahy o obnoveni ceskeho kralovstvi ci vetsi ustupky ostatnim narodum. Takze i tu,jeho ruce byly svazane, Navic se Rakousko stale vice dostavalo do podruci nemecka, jako slabsi partner. Nemecko si dokonce nakonec vynutilo pripojeni rakouska celni unii. Nemecky nacionalismus zacal byt mezi rakouskymi nemci dost silny. Dokonce doslo ke sjezdu nemeckych stran, kde si vsechny strany s vyjimkou soc dem, slibili, ze po valce budou pracovat na omezni, jak tomu rikali, ceskeho nebezpeci. Karel musel dokonce zajet do Berlina a kajicne se omluvit cisari, kdyz se jeho snahy o nejake skonceni valky, ale bez ztraty uzemi, dostali na svetlo. Takze je nutno si uvedomit, ze nabizeni nejake federace, v dobe prohry a rozpadu, bylo jiz pozde od rakouska, kdyz posledni dva panovnici se odmitli dat korunovat za ceske krale a slozit prisahu ceskemu kralovstvi, v roce 1918 to jiz nikdo nemohl brat vazne. Jenze prave tim, ze se nenechali korunovat a slozit prisahu, tak s pravnickeho  hlediska, nebyli ani cesi vazani prisahou a tak budeme li jsi hrat s pravnickymi klickami,  legionari nebyli zradci.

S. Vaněček Šauerová 16.5.2013 0:41

Karel Habsburský to nejspíš ještě nebude, ale Ferdinand Zvonimír, kdo ví ?

Pěkný chlapec, co říkáte ? 

http://www.youtube.com/watch?v=gAAp9JZrrQ8

P.S.:  Děkuji, pane Frýborte.

J. Vozábalová 16.5.2013 1:38

Re: Karel Habsburský to nejspíš ještě nebude, ale Ferdinand Zvonimír, kdo ví ?

No jako vždycky - pan Frýbort excelentní - připojuji se k díkům.

Už dávno jsem přesvědčená, že největší smůlou pro Čehy byla smrt Ferdinandova a dlouhý žívot Františka Josefa - to byla docela příšerná kombinace. To opravdu nemyslím  osobně, ale pro český národ to nebylo právě ideální. Následník trůnu Čechům opravdu přál (ze zcela zřejmých důvodů), byl to člověk relativně pokrokový a dala by se vyjmenovat řada dalších věcí. "Stařičký mocnář" byl naopak člověk (zcela logicky) značně konzervativní - a to je slabé slovo.

Jsem vnučka ruského legionáře a na dědečka jsem a vždy budu hodně hrdá, ale s přbývajícím věkem a tím vidění věcí a událostí v širších souvislostech si opravdu nejsem jistá, zda rozbití R-U bylo to pravé ořechové - ba čím dále si myslím, že nebylo - už jen proto, že nebýt toho, s největší pravděpodobvností by nebylo II.světové války.

Jenže - jako vždycky - s odstupem desítek let je možné věci vidět postatně jinak, než je bylo možné vidět v daném čase - neboli - nám se to dneska mluví.

S. Prosek 16.5.2013 1:53

Re: Karel Habsburský to nejspíš ještě nebude, ale Ferdinand Zvonimír, kdo ví ?

Madam, tak s tim naprosty souhlas, deda byl "staroduznik" coz mu otloukli o nos jak nackove, tak bolsevici.

Byt dnes podunajske soustati, tak tam budou emigrovat i lidi z Kanady - rekl dramaturg Blazek blahe pameti.

J. Kovaříček 16.5.2013 3:03

Re: Karel Habsburský to nejspíš ještě nebude, ale Ferdinand Zvonimír, kdo ví ?

Skvělý článek a též souhlas s poznámkou paní Vozábalové. Můj děda byl též legionář, bojoval u Zborova atd. Masaryka uctíval, jen mu vyčítal, že je nenechal vyčistit Rus od bolševiků, které považoval za svoloč. (Inu, tou komunisté byli a nadále jsou.) Můj děda však zastával názor, že R.U. nemělo být rozbouráno nýbrž přeměněno na demokratickou středoevropskou unii. Dal jsem mu za pravdu. Ovšem děda byl jen venkovský člověk bez universitního vzdělání, takže se nebál přemýšlet svou hlavou, narozdíl od mnoha marxisticky blábolících učenců.

J. Kulišek 16.5.2013 7:00

Re: Karel Habsburský to nejspíš ještě nebude, ale Ferdinand Zvonimír, kdo ví ?

Dovolil bych si oponovat. Naslednik trunu, Frantisek Ferdinad d''Erste, mel za zenu ceskou hrabenku Chotkovou, kterou si vytrucoval. Ovsem jeho 3 deti byly vylouceny za to cisarem s Habsburskeho rodu a nemeli pravo na trun. Jenze, to je podle spanelske etikety, ktera ridila cisarsky dum. Ceske ani madarske historicke zvyky v postoupnosti trunu, toto neznaji a koruni princ, nebo kral jsi muze vzit za manzelku, i obycejnou zenu a jeho deti maji narok na trun. Takze legalnimi nastupci na ceskem trune byli a jsou deti Chotkove tehdy jiz vevodkyne a jejich potomci. Mimochodem po vzniku Ceskoslovenskeho statu byli tito sirotci, v cechach narozeni a znajici cestinu, vyhnani s cech a nesmeli si vzit sebou nic, ani fotky rodicu. Slo samozrejme o majetek, ktery se naskytla moznost jim ukradnout, legalniho na tom nebylo nic, protoze  byl sice  zakon, ktery zabavoval majetek Habsburku, coz oni nebyli. Hitler poslal oba syny do koncenracniho tabora, kde tahali vuz vyvazejici fekalie, kazdopadne prezili. A stari pametnici ve Vidni mi rikali ze starsi syn chodival po dlouha leta zpivat ceske koledy v ceskem kostele.

J. Dona 16.5.2013 7:34

Re: Karel Habsburský to nejspíš ještě nebude, ale Ferdinand Zvonimír, kdo ví ?

Jak dojemné.

J. Kulišek 16.5.2013 17:07

Re: Karel Habsburský to nejspíš ještě nebude, ale Ferdinand Zvonimír, kdo ví ?

On je trochu dojemny i zivot France Josefa. Jediny syn, koruni pric Rudolf spachal sebevrazdu. Jeho manzelka, znama s filmu jako Sissi, byla trochu ujeta a nevychazela s nim a snazila se cestovat, aby s nim nemusela zit, az ji zavrazdil anarchista. Bratra mu zastrelili v Mexiku, Naslednika trunu v Sarajevu. Za dobu sve vlady se rise beznadejne rozdelila na dve casti. Kdejakou valku vedl, tak prohral.

S. Netzer 16.5.2013 9:56

Re: Karel Habsburský to nejspíš ještě nebude, ale Ferdinand Zvonimír, kdo ví ?

Copak kluk, ale to jméno!!

S. Vaněček Šauerová 17.5.2013 5:26

Máte, pravdu, žasla jsem už před léty ... :-)

Ferdinand by snad měl být odkazem na Ferdinanda I. Kastilského, zatímco Zvonimír, jak jsem nastudovala, odkazuje k chorvatskému králi Zvonimíru Demeterovi. Chlapec byl pokřtěn v Záhřebu.