29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

GLOSA: Co dlužíme sudetským Němcům?

Český rozhlas vyhlásil jako upoutávku na připravovaný pořad pro své posluchače otázku, která mne vyprovokovala k tomuto zamyšlení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Krajicek 11.5.2013 5:40

Re: Soudit stoleté senilní, alzheimerovské vrahy z koncentračních táborů, není absurdní.

Kdybychom pořád účelově a demagogicky nerozpatlávali tu zatracenou minulost a nestrašili je vyzobávanými problémy budoucnosti, tak by si lidé až příliš začali všímat přítomnosti. A kdo si všímá, ten se i ptá. A kdo se ptá, tomu je třeba odpovědět tak, aby pochopil, že vlastně může být rád, že je ještě trošku rád.

A neptá se, jestli opravdu cinkal klíči, aby ho podvedla cestovní kacelář, kupoval párky bez masa a krabice plněné opavským vzduchem, zaplatil dům bez izolace střechy, (viz dnešní článek SPOLEČNOST: Párky), aby mu zaměstnavatel platil desetinu toho, co pro něho udělá (pokud vůbec má práci), aby největší tuneláři všech dob byli amnestováni atd. atd.

Ač je to zdánlivě absurdní, tak hlavním cílem dnešních politických stran je to, aby nezaplnily náměstí a to ani na svých mítincích. Když byly naposledy zaplněná náměstí, dopadlo to blbě.

P. Sulc 11.5.2013 9:03

Re: Soudit stoleté senilní, alzheimerovské vrahy z koncentračních táborů, není absurdní.

V podstate mate pravdu. Odvadeni pozornosti davu drzi politiky u moci. Kdysi to delali gladiatori, nyni fotbalisti a pod. Takze sportovni idioti maji bohatou, a dlouhou tradici. A kdyz se to vhodne doplni neresitelnymi problemy s historie, jako ti Sudetaci, je potom stat pro politiky primo zlaty dul. Jen, bozule nutno dale potrasat hlavou nad tupym narodem, ktery si to vse necha libit. To vite, chrasteni klicu zazene tak leda mysi. Vsak Karel Kryl se vysmal te casi ''''revoluci'''' v 89 roce. Jeho komentar ?  " Pri revoluci zvoni hylsny, ne klice". Bohuzel to je pravda, ten 89 rok, to byla jen takova sarada.

D. Nowodny 11.5.2013 6:54

Re: co si dluzime je divat se na udalosti ne dnesnima ocima

Pan Šulc, takový mrnavý Doležal, jako vždy !

P. Sulc 11.5.2013 8:56

Re: co si dluzime je divat se na udalosti ne dnesnima ocima

Sulc, mrnavy Dolezal, Nowodny, velky hlupak, take jako vzdy.

P. Vaňura 11.5.2013 14:08

Máte pravdu. Nejen generálové se připravují vždycky

na minulou válku.

F. Navrátil 12.5.2013 15:57

Re: co si dluzime je divat se na udalosti ne dnesnima ocima

  Pane Zavala závidím vám vaši jistotu v tom, že násilí které se na nás dopouštěli Němečtí nacisté je možné stejným způsobem oplácet . K tomu snad existují zákony, justice a ozbrojené složky. Možná, že jste nespokojen  s neodsouzením expresidenta za "vlastizradu", ale nevíte, že president Beneš podepsal předání Sudet v rámci Mnichovských dohod, bez souhlasu tehdejšího parlamentu. To byla podle tehdejších platných zákonů skutečná vlastizrada. Naproti tomu byl velice agilní k podněcování násilí proti Němcům, Maďarům a ostatním kolaborantům. Mohu vám zodpovědně prohlásit, že se stydím za dekret, který omilostňuje násilí vč. vraždy na výše vyjmenovaných "nepřátelích"  až do konce října 1945. Zkuste se zamyslet nad tím, že ve Švýcarsku, které je na tom přibližně stejně jako my, co se týče polohy a tím i hranic sousedních států žije několik národností vč.Němců, naprosto v pohodě a hlavně prosperitě.

V. Vojta 12.5.2013 22:50

Re: co si dluzime je divat se na udalosti ne dnesnima ocima

aneb všechno je jinak. V rodině jsme měli jadnoho koncentráčníka a jednoho Němce. Když se toho prvního ptali, jak se dívá na Němce jakožto na národ, odpověděl, že jim vděčí za život. Neboť to byli němečtí vězňové, pracující tam v administrativě, kteří mu vymazali Návrat nežádoucí z vězeňských papírů. Ten druhý byl lékař nedaleko Nymburka. Jeho manželka byla Češka. Oba vzpomínali na to, jak po vzniku protektorátu dostávali haldy anonymní pošty obsahující udání evidentně sousedů na sousedy. Prý to mnohdy nestačili ani spalovat. Na konci války na nic nečekali a utekli. Pak se po letech přijeli podívat a předseda tehdejšího národního výboru jim řekl: proč jste utíkali, vás bysme tu nechali. A strýc odpověděl: ale teď už bysme byli po smrti. Ze všech velitelů druhé světové války uznávám jen jednoho. Je to generál Curtis LeMay, vrchní velitel amerického letectva v tichomoří. Ten prohlásil po popravě japonských válečných zločinců toto: Kdyby Spojené státy válku s Japonskem prohrály, byl bych na jejich místě já.