26.6.2019 | Svátek má Adriana



DISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: Jak vyškrtnout slovo z jazyka?



Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 72, poslední: 25.4. 2013 0:03, přehled diskusí

Zajímavý:
Autor: V. Bok Datum: 24.4.2013 11:54

že to slovo používá řada lidí, kteří se považují (sami sebe nebo médii) za cosi jako duševní velikány. No, rozhodně by se o nich nemohlo říci, že jsou něvco jako vlastenci.

Kupodivu. vlastencem bych nazval Klause, i když mě ku konci rozžhavil do běla, jako asi většinu z Vás. Ten se nikdy nesnížil k tomu, aby někoho, kdo má jiný názor, označil jako čecháčka. Což nejmenovaní, avšak velmi oslavovaní hrdinové požívali zejména z nedostatku argumentů jako univerzální odpověď.

Opravdu mi jejich chování nepřipadá jako vlastenecké. Možná to má své důvody.

Nevyškrtávat a nezametat pod koberec.:
Autor: Z. Žíkovecký Datum: 24.4.2013 11:09

Nechávat si hýbat žlučí nadávkami je blbost, to je přece to oč nadávajícímu jde.

A vyškrtávat taková slova z jazyka by také bylo scestné - už jenom proto, že jsou docela užitečná. Podle toho, jaká slova kdo používá, lze snadno odhadnout, co je zač. 

Proč hned škrtat slovo? Stačí vyměnit obyvatele:
Autor: V. Kusý Datum: 24.4.2013 10:31

a kde budou Čecháčci?

Re: Proč hned škrtat slovo? Stačí vyměnit obyvatele:
Autor: S. Ševeček Datum: 24.4.2013 11:36

To nejste originelní, pane Kusý - Němci to plánovali a začali uskutečnovat v roce 1942. Vysídlování obcí a plán německého koridoru napříč Moravou SV směrem například.

Re: Proč hned škrtat slovo? Stačí vyměnit obyvatele:
Autor: V. Bok Datum: 24.4.2013 11:55

Pssst, tohle se zkoumat ve slavném USTR nesmí. Kdoví, je li Váš názor povolený.

Nevím,:
Autor: J. Barto Datum: 24.4.2013 10:25

proč se tomu označení tak divíte? Myslím, že pan profesor Černý, trefil do černého.

Obzvláště někteří diskutující (namátkou pan Kosejk ) kteří za jiný názor hned přiděluují "tituly"- Eurohujer....atd.

K tomu se cítí kdejaký nýmand oprávněný. Pan profesor Černý tím myslel i tyhle náfuky!!!

Doplnil bych...:
Autor: J. Aspirin Datum: 24.4.2013 10:08

pana Eisnera - "čecháčkování" a "soudruhování" je slyšet tam, kde nejsou jiné argumenty a je určeno lidem, kteří mají jiný názor než oni bijci za malost a zpozdilost všeho českého... kteří tato slova rádi a často používají. 

Komolení jmen příslušníků národů:
Autor: J. Hajský Datum: 24.4.2013 9:42

Už mnohokrát jsem se zamyslel nad tím, jak komolíme jména příslušníků různých národů. V drtivé většině jsou to národy, ke kterým máme nějaký citový vztah, kladný, ale většinou záporný. Mám na mysli opravdu jen komolení názvu, nikoli narážku na nějakou vlastnost národa, proto např. označení Vietnamce za Rákosníka z této úvahy vylučuji.

Jsou dva národy, se kterými máme my, Češi nejhorší zkušenosti, proto se také nejčastěji komolí v záporném slova smyslu. Je to Rusák a Němčour. Je zajímavé, jak jsme si národy bývalého SSSR sjednotili pod jménem Rusák. Zkomolte Ukrajinec - nejde to! Podobně pejorativně vyznívá snad ještě Maďarón a v článku zmiňovaný Židák. Nevzpomínám si na další (možná místo Rakušan mírně pejorativní Rakušák), třeba mě další diskutující doplní.

Pak jsou tu jména spíš legrační nebo mazlivá: Frantík, Slovačisko, Japončík, Číňánek. A třeba také objevíte další.

Na závěr jsem si nechal dvě jména, která tomu národu spíše lichotí. Je to Anglán a Amerikán. Alespoň u mne evokují slovo chlapák. Chlapákem nazýváme také opravdového chlapa.

Pak jsou národnosti (či státní příslušnosti), jména jejichž příslušníků se zkrátka zkomolit nedají, Namátkou: Keňan, Kubánec, Bolivijec, Dán, Holanďan, Nor a velká většina dalších. Možná i proto, že s nimi Češi moc do styku nepřišli, ať k dobrém, či zlém. Možná bych se divil, co by pak lidová slovesnost s jejich jmény nadělala.

Re: Komolení jmen příslušníků národů:
Autor: R. Langer Datum: 24.4.2013 12:17

Pěkný rozbor! :-)

Re: Komolení jmen příslušníků národů:
Autor: Š. Šafránek Datum: 24.4.2013 12:31

Pěkné doplnění, vtipné a výstižné.

Re: Komolení jmen příslušníků národů:
Autor: J. Vyhnalík Datum: 24.4.2013 20:24

Maďarón není Maďar, ale Slovák, který ze sebe Maďara dělá.

Paralely existují -:
Autor: J. Růžička 250 Datum: 24.4.2013 9:35

např. Uruquayec - Urukvák - Urukvajíček. Pokud jde o překlady do světových jazyků, napadají mne Czechbilly, Der Tzechtrottel a Le Chéquellain. Václav Černý mě kdysi strašlivě namíchl prohlášením, že "blbost kytar je věčná" a od té doby ho nečtu. A vůbec - to podstatné napsal níže pan Kosejk. Howgh.

Re: Paralely existují -:
Autor: J. Hajský Datum: 24.4.2013 9:53

Trochu od tématu: Jsem pamětník a tak jsem slyšel jak se prezidentu Novotnému říká Urukvajec. Často stál se sepnutýma RUKama před sebou U VAJEC.

Re: Paralely existují -:
Autor: S. Ševeček Datum: 24.4.2013 11:34

Všimněte si frau Merkel s jejím pičoidem sepjatých prstů v klíně.

Re: Paralely existují -:
Autor: J. Růžička 250 Datum: 24.4.2013 11:42

Jo - dělá reklamu Renaultu, místo aby podporovala domácí průmysl. Tomu říkám oddanost myšlence EU.

ono slovíčko - a další podobná -:
Autor: M. Bezouška Datum: 24.4.2013 9:08

je produktem podivné mánie, kterou trpí místní takzvaná duchovní elita, zde například paní Netzer či jí zmíněný pan Putna. Pokud ovšem má národ český nějaké své opravdové specifikum, pak je jím právě zmíněná mánie, spočívající v nekonečném zkoumání, co je u nás a v nás blbě, co bychom měli dělat, jací být a při tom všem neustále přemítat, co si o tom pomyslí "cizina". Nevím, jaké mají zkušenosti ostatní, ale já jsem se při svém dosti hojném pobíhání po světě s ničím podobným nesetkal. Ona si ta "cizina"  obyčejně dělá, co umí a čerta starého se stará, co si o tom kdo myslí, natož aby se mučivě sebezpytovala. Rozhodně tam v místních novinách nenajdete články o tom co si o "nich" myslí nějaký náhodný příchozí, kterému ještě ve vlaku, kterým právě přijel dohořívá vajgl (exhibice tohoto druhu naleznete téměř denně například v Mladé frontě), ani jsem nezaznamenal ohnivou diskusi na téma, jací že jsou, řekněme Švédové, opilci a podobně.

Řekl bych, že to celé vyplývá z kvalit zde neobvykle velikého houfu tak řečených intelektuálů, kteří silně touží po činech velkolepých, ke kterým se jim ovšem nedostává schopností. Takže planě mudrují o nezajímavých tématech a aby se sami v sobě alespoň trochu povznesli  nad nenáviděnou šeď obyčejnosti, vymysleli čecháčka (o něco dříve Čehonu a jiné podobné pojmy). Celkem by se dalo říci, že tito borci vlastně provozují cosi jako skupinovou intelektuální sado maso masturbaci. Inu, každému co jeho jest. 

Re: ono slovíčko - a další podobná -:
Autor: S. Ševeček Datum: 24.4.2013 9:39

Pěkný termín pro takové "intelektuály" je v článku uváděný podlc.

Re: ono slovíčko - a další podobná -:
Autor: S. Netzer Datum: 24.4.2013 9:54

Vy jste, pane, vůbec nepochopil, o čem píšu. Ona vlastnost,  kterou by autor článku nejraději vylikvidoval z českého jazyka, není žádné "zkoumání, co je u nás a v nás blbě", nýbrž rozdíl dvou mentalit, které jsou jako jin a jang českého národního charakteru.

Re: ono slovíčko - a další podobná -:
Autor: R. Langer Datum: 24.4.2013 12:19

Naopak, myslím, že to pochopil velmi dobře... :-D

Re: ono slovíčko - a další podobná -:
Autor: S. Netzer Datum: 24.4.2013 12:50

Co si "myslí" inteligent Vašeho formátu je nepodstatné.

Polština to má:
Autor: A. Ruščák Datum: 24.4.2013 8:52

V polštině existuje "Polaczek" či "polactwo" s poměrně podobným významem.

--:
Autor: M. Kosejk Datum: 24.4.2013 7:08

Označením slova "čecháček" je myšleno, že takto označení lidé jsou nositeli typicky českých vlastností, které jsou - "samozřejmě" - ryze negativní. Takové zesměšnění jedince - a zároveň zesměšnění národa. Není náhodou, že toto slovo rádi použivají euronadšenci pro ty, co se ošívají nad integračním euronadšením.

Re: --:
Autor: S. Ševeček Datum: 24.4.2013 9:37

Trefné.

Možná bych si čecháčka představil:
Autor: L. Krajicek Datum: 24.4.2013 2:42

jako takového toho hospodského "revolucionáře", který by to všechno Rozbil!! a Nastolil pořádek!!! Grázly pozavíral!!! Vládu poslal k lopatě!!! . . .

Ale ve skutečnosti když se v noci probudí a jde si do ledničky pro točeňák, náhodou se podívá z okna a vidí, jak sousedovi vykrádají auto, je tak vyděšený, že samou hrůzou ani nezavolá na stopadesátosmičku. Na botníku je již dva dny připravená obálka s dopisem bez podpisu.

Re: Možná bych ještě dodal,:
Autor: L. Krajicek Datum: 24.4.2013 3:30

že až ho přejde hrůza, tak ze sousedova vykradeného auta má nakonec zlomyslnou radost.

Re: Možná bych si čecháčka představil:
Autor: P. Rychetsky Datum: 24.4.2013 5:53

Taky si pod tím termínem vybavuji přesně to co popisujete. Hysterický a jalový vztek, o to intenzivnější o co míň z něj vypadne opravdových skutků. Pohrdání optimismem a zápalem pro cokoli. Rozvztekání se na někoho do té míry, že pak si vytvoří závazek k sobě samému, že s takovým šmejdem už nikdy nepromluví a hlavně nic neodpustí. Nenávist se pak hromadí a nikdo se nebaví s nikým. Nahrazení politické práce v místní buňce strany právě tímto jalovým vztekem, vedoucí k dutým stranám, nenávistné politice bez dohody a kompromisu (když jsem ho tak pomluvil, přece se s ním teď na něčom nedohodnu), a ponechání vyšší politiky šíbrům, bez kontroly zespoda.

Nevím ale, jestli je to výhradně česká postava. Třeba u nás u US firmy bylo velice populární mezi pióny nadávat na škrobený management, skoro v duchu třídního boje. Je pravdou, že v tom ale bylo víc cynismu a humoru a míň intenzity a nenávisti (asi taky díky většímu IQ nás hudralů). A bodejť by ne, když takovému hudralovi se většinou opáčí - "Když ti to tady tak vadí, proč nejdeš jinam, nebo si nezaložíš svojí firmu?" a na to většinou není dobrá rozumná odpověď.

Možná je ale tento hudravý typ v Česku opravdu k vidění víc, díky různým okupacím a komunismům. Kdy něco dělat pro zlepšení bylo opravdu neskutečně nebezpečné či se jinak hodně nevyplatilo. Ale netuším, proč by třeba Rusi, Bulhaři či Maďaři měli být jiní. Nebo jak hodně se to liší od často skuhrajících a depresívních Francouzů. Ale možná to je trochu jiné - to nabubřelé frajeření jak bych s nima zatočil tam možná není.

Čecháčka můžeme ale klidně zrušit, a nahradit ho neelegantním "jalovým hysterickým vzteklým brblalem", který se pak dá vztáhnout i na příslušníky jiných národů.

:)))))) Asi by se pro ty naše pivní pantáty víc hodil:
Autor: V. Ondys Datum: 24.4.2013 8:51

:))))))))))))))))))) čuráček!

Tak jako je z Ceske republiky Cesko,:
Autor: P. Sulc Datum: 24.4.2013 2:27

tak je z ''''maleho ceskeho cloveka'''' Cechacek, pojem velice vystizny. Pan profesor Cerny to vysvetluje sice znacne zdlouhave, ale velice dobre.. To cechackovstvi ovsem neni vytvor poslednich par desetileti, tahne se to uz z davnych dejin habsburske rise. " My to Evrope osladime", pamatujete?

Poněkud jsem se toulal po světě:
Autor: V. Vlk Datum: 24.4.2013 0:25

Takže po tom,co sjem poznal, jak se příslušníci jiných národů  chovají a jací jsou, mne blábol vzývaného profesora Černého doslova irituje. Nevím,zda dotyčný pan profesor někdy někde byl , ale vím určitě, že v otmto případě nesmyslně lže a žvaní.Je li podle jeho odůvodnění někdo "čecháčkem" je to on sám. Něco tak sprostého , co vymyslel,  se skutečně vůči vlastnímu národu málokde najde. Však jak to píše Eisner. Ale daleko častěji – tak za protektorátu – jsem to slovo četl od lidí nanicovatých, od podlců. Oháněli se tím slovem, aby stáhli lid své krve tam, kde oni sami vězeli odjakživa.Nenávidím to slovo, tu lotrovskou zdrobnělinu Čecháček, a bylo by dobře, kdybyste ji nenáviděli se mnou; neboť kdekoli zazní, bude pravděpodobnost 99:1, že zazněla z úst skutečného Čecháčka, tedy tvora, jehož každé dechnutí by mělo být políčkem pro každého Čecha. Já bych dodal, že zaznívá stále více z úst různých milovníků totality, do hýždě vlezistů a podobných kreatur. I člověk osobně statečný, se může polevit jako neomalený náfuka a posel.

Dodnes toto slovo používají ve směru ke svým spoluobčanům duševní mrzáčci, co sami sebe vidí jako velikány, maličké dušičky, nevzdělané a hloupé. Hnusné slovo, pocházející od muže, považovaného za morálního giganta. Zdá se, že omylem.

Re: Poněkud jsem se toulal po světě:
Autor: V. Vlk Datum: 24.4.2013 0:25

Pardon- osel