25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Vražedný boj

Po havárii jaderné elektrárny ve Fukušimě se vyslanectví států, v nichž je silná propaganda proti jaderným elektrárnám, evakuovala. V souladu s propagandou ocenila nebezpečí jako příliš vysoké, než aby tam mohli lidé zůstat bez ohrožení života.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Skřivan 27.3.2013 22:52

Docela by mne zajímalo,

kolik životů mají na svědomí stupidní články tohoto typu. Kalkulace mrtvol je věc velmi ošidná. Kromě toho článek nastavuje rovnici, že jedni mrtví nebo druzí mrtví. Tak to ovšem není.

Problém jaderné energetiky je zejména v tom, že nereaguje na problémy bezpečnosti technickými řešeními, které taková rizika eliminují. Ve skutečnosti ano, ale v mediální skutečnosti ne, takže se neustále vedou debaty o reálně nepoužitelných OZE. Proč tomu tak je, to netuším. Realita je taková, že pasivní bezpečnost je pro nás jako stát dostupná. Přesto s ní nikdo příliš neargumentuje. Možná proto, že existující elektrárny jí vybaveny nejsou a Fukušima se může při jiné souhře okolností opakovat i tam. Asi je to přijatelné riziko. ... tedy pokud nevlastním nemovitost v dosahu případného zamoření ... .

P. Rada 28.3.2013 9:44

Re: Docela by mne zajímalo,

Nejvíc životů má asi na svědomí idealizace možností technického rozvoje která v kontrastu s růstem měrné spotřeby a populace při omezenosti prostoru i zdrojů vede do stavu zvaného TECHNOLOGICKÁ PAST.

Problém energetiky je především v tom, že je hodnocena především suběktivně popisy společenské vědy zvané ekonomika a vyhýbá se kalkulacím ve všech systémovách a šasových souvislosech.

Fokušima připoměla jak málo jsou některé klíčové zdroje v reálu bezpečné. Jak to tak ale vypadá tak realita klíčových jedinců  je jem momentální zisk a ten převažuje nad zájmem celospolečenským a to platí i v dnešní Evropě:

http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+TA+P7-TA-2013-0089+0+DOC+XML+V0//CS&language=CS.

B. Rybák 28.3.2013 16:05

Re: Docela by mne zajímalo,

Nejvíc životů má bezpochyby na svědomí podcenění možností technického rozvoje a nenávistný poměr k němu, který vede k neskutečnému plýtvání prostředků na projekty v podstatě středověké.

O energii přicházející od Slunce se dělíme s celou živou přírodou. Ten kdo prosazuje okrádání živé přírody o tuto životodárnou energii a zároveň tvrdí, že je ochránce přírody demagogický lhář. Po spotřebování fosilních paliv, které se díky očekávanému rozvoji těžebních technologií cca o sto let odložilo je budoucnost života na této planetě v jaderných technologiích (jenom s nimi bude mít lidstvo dost sil, aby odvrátilo zničující útoky neživé přírody na pozemský život).

P. Rada 28.3.2013 18:41

Re: Docela by mne zajímalo,

Nikoli pane Rybáku omyl! - vždyt my se s živou přírodou o nic podstatného v energetice nedělíme.  Žijeme  S 80% s fosilních zdojů a jen v tom zbytečku při odečtení JE jde možná o ŽDIBEC podílnictví. Přírodní prostředí v úrodných částech světa jsme totiž navíc už dávno přeměnili na pole, sídliště, továrny, doly....   ale na pouště pro většinu dříve tam žijícího.

"Bezpochyby" je dnes realita taková, že právě ty technologicky nejrozvinutější země - ale surovinově chudé - mají největší problémy. Podívejte se třeba na ekonomiku Japonska.