25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

KYPR: Nejhloupější a nejnebezpečnější rozhodnutí eurozóny

To, čo sa udialo posledné dni na Cypre, je názorná ukážka, ako zlikvidovať euro. Že v Bruseli rozhoduje partička politikov bez štipky zodpovednosti, je známe už dlho. Že spravia takto fatálne rozhodnutie, predsa len prekvapuje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 23.3.2013 19:43

Uzavření bank

Uzavření bank (a bankovní restrikce) je pitomost, která (podle M. Friedmana) byla hlavním impulzem ke vzniku krize 30. let a je tedy neuvěřitelné, že k němu opět došlo. Útok na jistoty střadatelů Eura lze chápat jako příznak naprosté Euro-bezradnosti.

V. Bok 22.3.2013 23:34

No jo, ale když

se vukázalo, že to zdanění navrhli sami kyperští představitelé. Zdá se, že těsně před tím si sami a jejich příbuzní sami převedli prašulky jinam. No jo, to se to rozhoduje, že.

Pro normální stát by se situace značně zjednodušila. Představitelé by šli sedět, penízky by se jim zabavili (jde asi o 4 mld, takže cca polovina problému by zmizela) ... no a pak, nechat banky spadnout. Ty 4  mld použít jako výplatu stradatelům na úhradu ztrát.

No jo, Sulík je divoch. Někdy ovšem nic víc než právě divoch.

J. Podhradsky 22.3.2013 19:02

Souhlasim s panem Sulikem

Na Kypru nejde o zdaneni ale o znarodneni, presneji o znarodneni bez nahrady. Rusi nechteji kypersky plyn a maji pravdu, ruske tezebni firmy od toho daly ruce pryc, nemecti politici a tim cela EU, zda se, se chystaji v pondeli " hodit Kypr vlkum", kdyz neprijde s penezi, s 5 miliardami eur.

Politici EU si mezitim uvedomili, jakou obrovskou chybu udelali, kdyz souhlasili,nebo dokonce pozadovali "oholeni" bankovnich uctu drobnych stradalu, / do 100.000 eur / , ktere jsou chraneny pojistenim, uvedomili si, ze znacne poskodili duveru ve svuj financni system a zacinaji zapirat, ale skoda uz se stala.

Je podivne, ze EU nasla 230 miliard eur , dve pujcky 109 a 130 miliard pro Recko a nyni nemuze, nebo nechce najit 5 miliard pro Kypr.

V. Bok 22.3.2013 23:37

Re: Souhlasim s panem Sulikem

To je jednoduché. EU v případě Recka zachranovala své (tedy německé a francouzské) banky. V případě Kypru jde jen o ty Kyperské. Kdo by řešil prkotinu nějakých jejich peněz.

J. Láníček 22.3.2013 18:31

Jenže jak má ten celosvětový bordel fungovat,

když:  "My daně neplatíme. Daně platí jen chudí", jak prohlásil jeden velkopracháč. Takže za tím účelem praktikují  "daňovou optimalizaci", neboli přesun zisků do daňových rájů.  Čímž  se minimalizují platby státu. Já bych je na ty Kajmanské ostrovy i vystěhoval, ať si tam i žijí a neopruzují na místech, kde se jim nechce platit. Mělo by se co nejrychleji zavést  to, co před časem prohlásil jeden bývalý britský ministr financí: rozdíl mezi dańovou optimalizací a daňovým únikem je pouze v "tloušťce vězeňské zdi". Amíkům už se přestává líbit, že takové giganty jako Microsoft a HP své zisky vesele přesunují na Bermudy, do Portorika ap. a navíc pomocí nejrůznějších daňových úlev a mezer v zákonech snižují částky, které mají hradit doma.

P. Urban 22.3.2013 15:14

EURO = kyperské banky ?

Tak to není zapotřebí Euro likvidovat, to už je prakticky mrtvola. Naštěstí má EURO s kyperskými bankami společného asi tolik, jako 1.družstevní záložna s českou korunou.

Pokud je mi známo, zdaněny mají být i vklady v jiných měnách.Takže pokud má autor pravdu, ve Washingtonu už patrně jedná FED a americká vláda, jak zachránit důvěru v dolar před bruselskými likvidátory.

Autor má pravdu, že systémově čistší by bylo nechat banky zkrachovat. To by ovšem znamenalo "odkrvení" kyperské ekonomiky tak jako tak. Zachraňovat systémové banky a vyplácet vkladatele těch ostatních - z čeho, proboha !? 

Mimořádnou bankovní daň má schválit kyperský parlament a do jeho rozpočtu má jeho výnos také jít. Český parlament uzákonil zvýšení daně z nemovitostí, což také není daň, neboť jde do rozpočtu obcí (které ji neuzákonily) a je retroaktivní (vztahuje se na již existující majetky).

Jestli slovenská svoboda a solidarita funguje podle podobné logiky, pak běda Slovensku!

J. Barto 22.3.2013 16:01

Re: EURO = kyperské banky ?

Tak až pojedete letos na dovolenou, ne abyste si ve směnárně kupoval mrtvou měnu. Mějte pevnou víru v naši korunu, budou Vám ji venku rvát z ruky!

P. Urban 22.3.2013 16:39

Naopak, já euru věřím

Jeho cedulová banka není na Kypru, což pan Sulík možná přehlédl.

V. Novák 22.3.2013 17:46

Re: EURO = kyperské banky ?

Zdá se, že jste cosi nepochopil.

A to něco je ironie a důkaz sporem...

J. Ryba 22.3.2013 14:44

a devalvace vám voní, pane Sulíku? :-))))

P. Pokorný 22.3.2013 14:08

Vážený pane Sulíku, v podstatě máte pravdu, ale

shrnu krátce: nejstrašnější na tom je, že pravidla pro Pepu jsou jiná, než pro Frantu, nebo Járu.A kdo je kdo víme všichni. Německé a francouzské banky se řeší jinak, než "ten póvl" zbytku Evropy. Pokud by byla jasná pravidla, která by se dodržovala napříč, tak možná bych nenamítal. Ale toto je svinstvo. 

F. Kusák 22.3.2013 13:21

Je velmi zajímavé,

kolik se všude najde chytrolínů, kteří ví, jak se to dělat nemá, ale jak se to dělat má, neví pořádně nikdo. Že v Praze je stejně úředníků jako v Bruselu nekritizuje nikdo, že Český stát, má nesmyslnou organizační strukturu, také nikomu nevadí, a co to, panečku stojí. Že nikdo neřekne, zrušíme-li EU, co vlastně bude dál. Já si také myslím, že projekt eura byl urychlený, ale je to jen můj názor a nedává mně to právo, ho někomu vnucovat. Je známo, že ekonomie je hlavně "vědou" sociální a není tudíž jednoduché odhadnout důsledky nějakého opatření nebo dokonce změny systému. Hlavně my tady bychom měli být opatrní na nějaké kritiky, když tolik věcí u nás tak mizerně funguje a celkově působíme velmi unaveným a vyhořelým dojmem.

P. Pokorný 22.3.2013 14:02

Re: Je velmi zajímavé,

Pane Kusáku, hluboce se mýlíte. Jak dál se ví velmi dobře, pouze se to neprezentuje. Stejně jako s RVHP. V okamžiku, kdy padla, navázali jsme vztahy s Ruskem na rovnoprávnosti a po velmi prudkém propadu se po pár měsících, jak jsme dokončili legislativu, pomalu šel obchod a vztahy nahoru. A po západní krizi razantně. Znáte někoho, kdo si na obchod s Rusáky dnes stěžuje? To samé s Poláky, dokonce i Slováky. Zachovat obchod, zachovat volný pohyb osob a hranice, na kterých se budeme podílet společným financováním. Samozřejmě zrušit Brusel a vyplácení jejich mezd. To je asi zkratkovitě vše. To opravdu nevíte?

F. Kusák 22.3.2013 15:48

Re: Je velmi zajímavé,

Tedy já Vám Váš naivní názor neberu, ani nevím čím se živíte, ale o obchodě toho evidentně moc nevíte. A s Ruskem jste jisto jistě nikdy neobchodoval, takže ani nevíte, co to obnáší. Mám někdy takový dojem, ale Vám to nechci podsouvat, že mnoho lidí vyměnilo nenávist k Sovětskému svazu za nenávist k EU, přičemž se na straně druhé odvolávají na poměry před rokem "89". Fakt, setkávám se s tím docela často. Beru to jako pomatení mysli.

A ješte ke krizi na Kypru. Běžně nejsou informace o podstatě bankovní krize dostupné. Hlavně se jedná o krizi největších kyperských bank, tedy myslím o vnitřní krizi. Zadlužení je věcí mezi akcionáři a bankami. Vlastnický podíl státu je minoritní, takže pokud má stát pomoci soukromým bankám, měl by je znárodnit, pak restrukturalizovat, ozdravit a prodat. Podobně, jak to udělali v USA. Jenže to nechtějí akcionáři. Tak jak dál. Snad opravdu je nechat padnout. To však odnesou drobní akcionáři a klienti nehledě na další důsledky. Takže řešení není opravdu jednoduché a vyčítat to unii je zkratkovité a zjednodušené.

J. Tínek 22.3.2013 14:25

Re: Je velmi zajímavé,

Pane Kusáku, ten článek je o Kypru, tak proč by v této diskusi měl někdo kritizovat pražské ouředníky jako další téma? Kritiku si tihle pánové zaslouží, ale až bude článek pojednávat o nich...

T. Petřek 22.3.2013 16:04

Re: Je velmi zajímavé,

Nikdo Vám nic nevnucuje, nevím kde jste nabyl tohoto dojmu. Nejen Brusel, ale i Prahu kritizuje třeba Petr Mach( http://www.nechtenasbyt.cz/urad/). Každopádně nás ovlivňuje obojí (Praha i Brusel) a máme tudíž právo se k tomu minimálně alespoň vyjádřit..

V. Novák 22.3.2013 18:04

Ona se už EU o nějaké Čechy nezajímá.

Z rozhodovacích procesůl jsme se vyloučili sami, můžeme kverulovat za dveřma. To toho vykverulujeme...

Možná pošleme do Bruselu Klause, at je v EP nějaká sranda. Je to stejně fuk. Jenom mi není jasné, proč tedy nevystoupíme, když je ta EU tak strašná. Že bychom byli za kazišuky, kteří sami nemůžou a jiným kazí?

No, ono je to jedno - opravdu na nás nezáleží...

T. Petřek 22.3.2013 18:42

Re: Ona se už EU o nějaké Čechy nezajímá.

Vystoupit? Proč ne? http://petrmach.cz/jak-vystoupit-z-eu.pdf

D. Streit 22.3.2013 11:41

Přesné

Ti diletenti doplatí zejména také na ignorování Ruska:

http://streit.blog.idnes.cz/c/327196/Barroso-prilezl-ke-krizku-Pozde-Bez-Ruska-to-holenkove-nepujde.html

J. Boleslav 22.3.2013 16:54

Re: Přesné

Rusko by se bezpochyby mělo na řešení kyperské bankoví krize podílet. Mají na ní nehynoucí spoluúčast.

V. Bok 22.3.2013 23:39

Re: Přesné

Zřejmě tím, že tam uložilo peníze. Fakt, asi nějakej zločin či co. Nebo mu je někdo blbě investoval? Přemášlejte.

B. Rybák 24.3.2013 11:37

Re: Přesné

Výborná analýza. Zcela s Vámi souhlasím!

J. Chaloupka 22.3.2013 10:39

Jestli je to krůček k likvidaci eura, tak je to dobře, že se to stalo.

Čím dříve ten evropský socialismus zkrachuje, tím dříve se dostaneme na nohy a tím méně nás to bude stát. Jen houšť a větší kapky. Ať Kypřané  ty banky vyrabují, stejně za víc nestojí.

J. Boleslav 22.3.2013 16:57

Re: Jestli je to krůček k likvidaci eura, tak je to dobře, že se to stalo.

Souhlas.

K. Frauknecht 22.3.2013 10:19

Pěkný leč smutný článek

Je mi východních sousedů líto, díky euru jsou na tom o trochu hůř než my. Jinak máme ostatní problémy společné :-)!

P. Vaňura 22.3.2013 10:12

SSSR náš vzor

Musím tady zmínit jedno zdanění, které ukazuje, co se stane, když se to dovede do krajnosti, V SSSR v šedesátých letech zavedli daň z ovocných stromů. V důsledku toho byla většina těchto stromů VYKÁCENA a ještě r. 1990 se dalo za měsíční mzdu lékaře koupit v tehdejším Leningradě jen 10 kg meruněk. Jeden známý Rus mi tehdy řekl "my s manželkou to vůbec nejíme, ovoce kupujeme jen dětem."

Mírnější verzi popisuje Agatha Chistie ve svém vlastním životopise. Krátce po WW1 jí architekt poradil, že když dá strhnout málo užívanou nástavbu na své vile, ušetří spoustu peněz na daních z nemovitosti.

Jinak bych uvedl heslo "nedělej dnes, co můžeš udělat až zítra, zítra můžeš být třeba mrtev a pak bys to dělal zbytečně" - z knihy Souostroví Gulag.

P. Vaňura 22.3.2013 10:13

Re: SSSR náš vzor

Pardon, má být po WW2

A. Bocek 22.3.2013 10:47

Re: SSSR náš vzor

Konšelé města Kravaře stanovili obecní daň z nemovitosti pouze z počtu oken vedoucích k hlavní cestě. Tak vznikly pro město typické nudle s jedním oknem k cestě. Rekordem je dům 5 metrů široký a 25 metrů dlouhý. Důsledky hloupých daní by měli zákonodárci odhadovat dopředu.

R. Langer 22.3.2013 12:48

Re: SSSR náš vzor

No to byste ale po nich chtěl strašně moc! A teď si představte, kdyby za to ještě měli nést nějakou zodpovědnost!

V. Novák 22.3.2013 17:40

Dlouhé a úzké parcely jsou typické pro všechna gotická města.

Každý chtěl mít přístup na tržní náměstí nebo ulici a vzadu hospodářství - nějakou zahrádku, chlívek pro prase a tak.

S daněmi to nemá nic společného.