28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

ESEJ: Co jest a jak vzniká názor

Abych hned upřesnil: mám na mysli názor vlastní, z vlastní úvahy a zkušenosti vzešlý, ne vyčtený či kýmsi zprostředkovaný, neřku-li nakukaný. Zprostředkovaný názor-nenázor poznáme snadno: je naprosto jednotný a hromadný.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Novotný 23.3.2013 10:54

V Evropě se vše mění k lepšímu!

Není to tak dávno, kdy byla mnohá města plošně vybombardována, kdy se tu vraždilo (a kradlo) jako na běžícím pásu - a tak podobně. Není to tak dávno, kdy bašibozukům na východě bránila jediná věc v tom, aby "nažmuli krasnuju knočku" a obsadili celý kontinent - jistota, že by se okamžitě dostali do války s celým anglosaským světem. A dnes? Bomby nepadají a pitná voda je běžně dostupná... To je v Evropě, která vyvolala dvě světové války, veliký úspěch; a je bláhové chtít nebo očekávat více.

M. Kosejk 22.3.2013 19:52

Re: no...

A ještě bych doplnil, že sám nevěřím v "poznatelnost světa". Už jen jeho údajný (a pravděpodobný) začátek - Big Bang -je fakt síla z pohledu člověka - žádný čas, žádný prostor a neodbytné otázky: Co bylo před časem a prostorem? A kde se vzalo to, co explodovalo? Co to bylo? A kde bylo "kde" ?! :))

Jestli víra je v něčem prospěšná, tak v tom, že mluví o pokoře uvědomění si té nepoznatelnosti. I podstata křesťanství nezakazuje vědu, jen mluví o té pokoře. Církevní interpretace v určitých dobách je už jiná věc.  

M. Kosejk 22.3.2013 19:24

Re: Kdybyste zbytečně nezabředl

Jo, jo. Např.: "Sovy nejsou tím, čím se zdají být" :))

M. Kosejk 22.3.2013 19:18

no...

Cituji: "Doposud neutříděná pozorování se podobají hromádce pestrých kamínků, z nichž se začíná skládat cosi jako obraz nekonečně složité mozaiky. Pravdaže mozaiky zatím velice řídké a neúplné, i zastaví se opět mnozí na této úrovni a řeknou si, že bezpochyby jakýsi pořádek a zákon světu vládne, je ale zbytečné nad ním hloubat, protože se stejně člověk ničeho nedohloubá."

Jenže tak to prostě není. Člověk se nazastaví - naopak si zbytky chybějící mozaiky dofabuluje podle svého. A to se týká 99,99 procent z nás.

J. Vyhnalík 22.3.2013 12:57

Re: Kdybyste zbytečně nezabředl

Souhlasím s potřebou snesení a zvážení všech relevantních podkladů dříve, než se pustíme do vyvozování závěrů.

Pokud by si pan Frýbort dal tu práci, tak by zjistil, že ke třem rozměrům prostoru si fyzika běžně přidává jako čtvrtý rozměr čas. A pokud by šel ještě dál, narazil by patrně na teorie, které popisují svět ve kterém žijeme jako jedenáctirozměrný. Nicméně ten "čtvrtý" rozměr, který zmiňuje ve svém článku v nich zahrnut stejně není ;-)

J. Schwarz 22.3.2013 10:34

Kdybyste zbytečně nezabředl

do úvah o matematických "dimenzích" , bylo by to perfektní pojednání. Ale to, že si něco lze zkonstruovat v matematice nikterak neprokazuje, že to musí mít svůj odraz ve skutečnosti. Člověk si dokáže v mysli třeba zkombinovat různá zvířata do jednoho, může si tu chiméru i nakreslit že vypadá jako živá a možná a přece neexistuje.

K. Kužel 22.3.2013 6:27

Na naše varovná znamení nepochybně dojde

a svět se zhroutí. Jen Číňané budou říkat: "Jaký konec světa?"