18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

ŠUMAVA: Experiment "zelených Khmérů“

Není divu, že šumavská apokalypsa je stále předmětem zájmu naší veřejnosti. Zničení přírodní krásy na tak velké ploše je věcí, která nemůže nechat chladným vůbec nikoho. To, co se stalo, je svědectvím nezodpovědného chování ekologických fundamentalistů. Svědectví toho, kdy se úzká skupina lidí zmocní společného- státního- vlastnictví a naloží s ním podle svého "jedině správného názoru".

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 13.3.2013 18:10

Re: Kůrovec na Šumavě už prostě skončil

Já jsem se zas nikdy nesetkal od Vás s tvrzením nezávisle ověřitelným, odkazem.... Tak stojí za úvahu jestli naopak Vy nelžete. Lhát ale znamená, být si vědom pravdy - proto spíš typuji na blud.

Ta údajná "prkotina" totiž rozhodla o náhlém konci kůrovcové kalamity ktrou pán planety nebyl schopen technikou ani chemií ukočírovat - a tak je pro mě zvídavého důležitá.

B. Rybák 13.3.2013 16:48

Re: Kůrovec na Šumavě už prostě skončil

Řeč je o Eko-zločinu a Vy podle svého podivného zvyku odvádíte pozornost na prkotinu kterou si nikdo ověřovat nebude a pokud ano, tak určitě ne u Vašich "expertů". Ještě jsem se nesetkal s ekologistickým expertem, který by nelhal.

B. Rybák 13.3.2013 16:41

Výborný článek

Porušení zákona, který ukládal udržování původní funkce šumavské přírody, jehož výsledkem byly a budou obrovské finanční náklady nutné na nápravu její devastace, obrovské ztráty v tradičním hospodaření tamních obcí, ztráty na turistickém ruchu, jsou v rozsahu, který z devastačního byznysu šumavského vytváří největší parazitický "tunel" naší novodobé historie, nemluvě o nesmírných škodách nevyčíslitelných (estetických, mravních psychosomatických).

Pachatelé tohoto zločinu by měli být pohnáni k zodpovědnosti. Vláda by tím korunovala svůj nesmírně záslužný a úspěšný zápas o záchranu Šumavy.

Problém je ale v tom, že díky 5. koloně EU-hujerských vlastizrádců jsme už nad těmito "ptačími zónami", a (proti nám) "chráněnými oblastmi" ztratili úplnou suverenitu. EU si své žoldáky bude určitě chránit. Žádná pýcha ale neroste až do nebe.

B. Hudzieczek 13.3.2013 6:37

Re: Kůrovec na Šumavě už prostě skončil

Nevím jestli kalamita skončila náhle, ale kůrovcová nahodilá těžba se provádí proto, aby se odstranila ohniska šíření kůrovce v porostu. Tak zřejmě asi v důsledku kácení a hlavně asanací pokácených stromů došlo k zastavení postupu kůrovce.

Ta I. zóna byla v tom místě pravděpodobně nedopatřením. Do prvních zón se na Šumavě běžně  zařazovaly původně hospodářské lesy, které obklopovaly cenné lokality přírodě blízkých lesů.

Informaci o zprávě publikovala Lesnická práce v loňské roce.

P. Rada 12.3.2013 22:26

Re: Kůrovec na Šumavě už prostě skončil

Mohl by jste dát na tu zprávu odkaz?

Dokážete si těmi 15% vysvětlit náhlé ukončení kalamity?

Mohl by jste nějak vysvětlit proč se kácelo v 1 zoně vzdálené od třetích kilometry a v místech sousedících s hospodářskými lesy, kde kácení bylo z hlediska zastavení šířící se kalamity naléhavější, opodstatněnější a prakticky bezrozporné, se v tu dobu nic nedělo? 

Kůrovec nikoli prostě, nikoli zásahen člověka ...  ale přesto náhle zkončil - i když ho tam do té doby bylo podle údajného posudku 85% a aktivním rozvoji. To jsou mi zajímavé logické kotrmelce.

P. Rada 12.3.2013 22:17

Re: Kůrovec na Šumavě už prostě skončil

Pěkně "loajálně totálně-ultraliberálně..." někoho kdo pokojně nesouhlasí s tunelem za bílého dne zmlátit?

To Vám vrtá v hlavě? Nebylo už to tady někdy? Neměl už někdo někdy holé ruce a jiní hole v ruce?

A rozhodnutí soudu o nezákoném zásahu policie bylo podle Vás co?

F. Svoboda 12.3.2013 21:59

Re: Kůrovec na Šumavě už prostě skončil

Policie měla aktivistům v blatě namáčet i čumáky a přidat každému 20 ran holí ! ! !

B. Hudzieczek 12.3.2013 20:41

Re: Ideologie ala Chloupek

Kůrovec je vázán výskyt smrku. Pokud byl původně smrk jen v 6. vegetačním stupni a výše, měl kůrovec jednu generaci a problém s ním nebyl, když navíc vezmeme v úvahu věkovou diferenciaci původních porostů. Problém vznikl s lesním hospodařením které smrk "stáhlo" do 4. a mnohde i 3. vegetačního stupně. Tam kůrovec vytvoří v příhodných letech i 3 generace a je průšvih.

K přírodní rezervaci - je obecně rozšířeným omylem, že rezervace má chránit vše, co je v ní živé. Rezervace se vyhlašují k ochraně některého živočicha, rostliny, biotopu apod. Mají zpravidla tak malou rozlohu, že se v ní nemohou  vytvořit přirozenou cestou auroregulační mechanismy, proto mají plány péče, které určují, jak v rezervaci zasahovat, aby se v ní zachovalo to, pro co je určena.

Na Šumavě došlo k nešťasné souhře okolností - za NP se vyhlásilo území, kde drtivá rozloha porostů byla původně stejnověký hospodářský les, z mnohdy stanovištně nevhodného sadebního materiálu. Byl vyhlášen vládním nařízením s konkréním statutem. Rok po vyhlášení vyšel zákon č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody, který definoval hospodaření v národních parcích a zapomnělo se, že tu máme jeden národní park, který jaksi ještě ta kriteria nesplňuje a bude chvíli trvat, než tomu tak bude. Protože zákon je víc než vládní nařízení, režim v NP Šumava se začal řídit zákonem č.114 a na NP Šumava se začalo nahlížet jako na standardní NP, jako na les přírodě blízký s vytvořenými autoregulačními mechanismy. Dnešní stav je důkazem tehdejšího pochybení i pozdějších chyb, které vyvrcholily příkladem politického cynismu bez hranic, když ministr ŽP Bursík prohlásil, že za stav NP Šumava bere politickou zodpovědnost. Bursík je dnes v politickém propadlišti, ale uschlá  Šumava tu ještě bude dlouho strašit jako memento politických her různých zájmových skupin.

B. Uhlich 12.3.2013 20:38

Re: Nemohu si nějak vzpomenout v které

Váš problém pane Rado je v tom, že jste takový monotématický a monoargumentní..dalo by se říci takový umrzlý ve svých pseudonázorech. Realita je taková že situace firmy Nokia je dnes asi taková, že opět asi bude vyrábět jen pneumatiky...ono se totiž ukazuje , že právě Vámi zmíněná "strategie" finské vlády spolu s environmentálním snažením je právě cesta do pekel. Nokia je sice nejenvironmentálnějším výrobcem na světě (možná), ale její problém je v tom, že vyrábí něco, co už nikdo nechce..ono holt když se řeší environmentalistika tak se holt neřeší jiné důležité věci..jako třeba jak to co vyrábím vůbec funguje...  Ono zrovínka takoví lidé, jako jste Vy by si z celé věci mohli vzít určité ponaučení...ono se asi dost těžko dá soutěžit se světem kde se holt tak environmentálně neblbne... pokud v evropské firmě zaměstná asi 5 lidí to, že se firma potřebuje zbavit jednoho mastného hadru (to je prosím realita) asi se nedá očekávat úspěch na trhu ve srovnání s firmou kde se mastný hadr prostě neřeší....  ale to asi Vy asi nikdy nepochopíte, co?

B. Uhlich 12.3.2013 20:25

Re: Jen se divím,

Ale pane Rado, Vy tady nikomu na "kuří oko" nešlapete..vy tady jen prudíte svými vyčteninkami a bláboly.... to je právě ten rozdíl, který Vy asi nikdy nepochopíte. Ono šlápnout někomu na "kuří oko" je v pořádku, když se jedná o nějakou smysluplnou diskuzi...to jsem tady od vás za ten víc než rok a půl co jste se tady zjevil - skoro nikdy neviděl... tak si to prosím nepleťe..... Vy tady totiž nediskutujete Vy tady pouze vykřikujete svá zmatená poselství...

B. Hudzieczek 12.3.2013 20:09

Re: Kůrovec na Šumavě už prostě skončil

Těch odumřelých larev bylo všehovšudy asi 15% - viz zpráva VÚLHM kterou zpracoval Ing. Jaroslav Holuša.

B. Hudzieczek 12.3.2013 20:07

Re: Tomuhle nerozumím: " nevhodné ekotypy smrku, které jednak hůře snášely šumavské podmínky a jednak vytlačovaly původní šumavský smrk."

Protože obnova porostů na kalamitních holinách se provádí umělou sadbou; nelze využít přirozené zmlazení, protože chybí mateřský porost. A po roce 1880 nebyl dostatek autochtonního sadebního materiálu ani pro umělou sadbu - to byl také důvod, proč se tehdy na Šumavu vozilo smrkové osivo z celé monarchie. Šumavské smrkové porosty jak je známe z 20. století byly tedy pestrou přehlídkou smrkových proveniencí od alpských až po haličské, pravděpodobně i zakarpatské. Ponechat tyto porosty "přirozenému vývoji" znamenalo vydat je napospas abiotickým činitelům s následným rozvratem porostních struktur. Postupná řízená obnova těchto porostů původním ekotypem šumavského smrku byla ještě počátkem 90. let reálná, protože  rozsah  porostů původní provenience nabízel možnost napěstování potřebného sadebního materiálu.

Pro vytěsnění stanovištně nevhodných smrků z obnovy po roce 1880 to byla šance. Z tohoto důvodu nelze propagovat ani  přirozenou obnovu, protože se nám obnovují zase ty nepůvodní provenience, a jediná cesta ke znovurozšíření původního šumavského smrku je umělá obnova z osiva starých smrkových porostů, jako je kupř. Boubínský prales, když prales u pramenů Vltavy (a jiné)  už uschl.

Chtěl bych leště podotknout, že pro 6. a 7. vegetační stupeň je smrk základní dřevinou  porostní struktury, z listnáčů ho doprovází např. jeřáb, ale ten nevytvoří základní porostní strukturu, proto je vždy jen dřevinou doprovodnou. Buky, javory, jedle jsou porostotvornými dřevinami ve 4. a 5. vegetačním stupni, ale ve vyšších polohách jejich podíl nebude nikdy významný.  To mj. k poznámce o vysazování smrku v Krušných horách..

J. Vyhnalík 12.3.2013 19:32

Re: Tomuhle nerozumím: " nevhodné ekotypy smrku, které jednak hůře snášely šumavské podmínky a jednak vytlačovaly původní šumavský smrk."

Třeba tak, že nížinné smrky rychleji rostou a horské přerostou. Po letech když už jsou vysoké, jejich kmeny nevydrží tak dobře nápory větru a zlámou se do polomů.

P. Rada 12.3.2013 17:51

Re: Šílený experiment

Pane Krausi já budu mluvit za sebe a nikoli za tvrzení  "Jakých si zelených aktivistů o které se opíráte aniž je ale konkretizujete. Předně k problému Šumavy byla dříve než přišel Stráský ustanovena Vědecká rada NPŠ. Tu ale Sráský rozpustil - zřejmě proto, že s ním nesouhlasila a on chtěl mít volné ruce. Ta se pak stala "stínovou"

http://www.evropsky-rozhled.eu/stinova-vedecka-rada-np-sumava-zvazuje-odstoupeni-od-jednani-s-mzp/

Tato původní vědecká rada konkrétně doporučovala Kácet v okrajovách zonách kde navazovaly hospodářské lesy ale Nekácet v prvých zonách ani tam nepoužívat chemii. Doporučovala také zcelovat prvé zony ...  atd. Právě v souladu s tímto pohledem ale došlo k protestům proti nezákonostem v těžbě v prvých zonách. Odváděni policií byly od Ptačího potoka i doktoři věd a třeba i ten "aktivista" který jako prvý upozornil na praktiky udělování diplomů na Plzenské právnické fakultě. Konkrétně on tam také dostal policejní "nakládačku". Tomuto souboru někteří říkají bez dalšího "aktivisté" co se přivazují ke stromům. Ano oni byli aktivní a soud jejich snahu rehabilitoal jako oprávněnou. Viz rozhodnutí co jsem dnes už uvedl jinde.

Jen k důvodům nezasahování v prvých zonách: ... 1. Jsou to oblasti člověkem nejméně dotčené. .... 2. Jsou to oblasti s nejnižší půdní vrstvou s nejmenší zásobou minerálních látek a těžba zde proto znamená zhruba stejnou zátěž na demineralizaci půdy jako od kyselých depozic. ... 3. Vykácením vznikají holiny kde v denním rytmu a navíc ve vrcholových partiích daleko prudčeji kolísá teplota i vlhkost,  vlivem oslunění i větrů. Oba tyto faktory znenadnují spontální růst lesa od semenáčků.

Důvodů pro toto vše je zřejmě víc.  Šumava je sice celkově nemocná, potřebuje ochranu, odbornou pomoc ... ale dosud je bohatá na přírodní zdroje které však nepatří soukromníkům ale "všem". Tak nyní už několik let probíhá na pozadí kůrovcové kausy "Velká privatizační soutěž".

P. Rada 12.3.2013 17:17

Re: Jen se divím,

Pane Martine fanatik je člověk nerespektijící realitu ale jen svou víru.

Ve své víře si fanatik myslí, že není třeba věcně argumentovat tak, aby si jiní mohli  tvrzení nezávisle ověřit ale, že stačí imprese. V projevu takových pak pravidelně ověřitelný argument nenajdete.

Troch pravdy ale máte - jsme totiž všichni svým způsobem už zavřeni "v blázinci". Lidově se tomu říká "Svět se zbláznil". Lidstvem totiž cloumá STUPIDITA.

http://www.youtube.com/watch?v=aRSZeTPQFAE&NR=1

Hraji v tom ale asi také určitou roli - asi jsem někomu ze stupidních "šlápl na kuří oko" - že?

P. Rada 12.3.2013 17:03

Re: Nemohu si nějak vzpomenout v které

Obávám se pane Kadeřábku, že čas běží jen jedním směrem a k nějaké renesanci něčeho, kde jsme svého času byli na Východě Evropy asi nejlepší, už sotva dojde. Kus pravdy je ale na tom, že v době kdy Finská Nokia vyráběla pneumatiky - kdežto Tesla už uměla Tamary... došlo v těchto velikostmi podobných a surovinově chudých zemích k docelaa opačným státním rozhodnutím.

Naše vláda v čele s předsedou V.K. poslala elektrotechnický průmysl zbožně tržně konkurovat .... Kdežto Finská vláda si prozíravě (strategicky) usmyslela, že oblast mobilní elektronické komunikace je perspektivou hodnou podpory....

Oba typy státních zásahů pak přinesly své výsledky. V tom Finsku vznik firmy obratem převyšující státní rozpočet - kdežto u nás "velkou privatizaci" - jako údajně nejlepší řešení - ale jen pro někoho..

Ty Slušovice však zas mají šanci. Nalézají se totiž celosvětově v mírném pásmu a úrodném priuhu, kde klimatická změna bude mít relativně nejmenší dopady a tak by jejich zemědělská produkce mohla pro stále hladovější svět znamenat i víc jak mobilní telefony.

P. Rada 12.3.2013 16:44

Re: Kůrovec na Šumavě už prostě skončil

Zásadní Omyl pane Boleslave - a nejen Váš. Kůrovec je dnes latentně/ nekalamitně všude.

"Na ztraceném" to bylo dokonce naopak  tak, že byly zbytečně plošně vykáceny stromy sice kůrovcem napadené ale s už odumřelýmy larvami od působení houby - přirozeného nepřítele - která se rozmohla po tehdejším chladném a deštivém letním počasí. Možná, že si i pamatujete nejen přivázané ale i policií blátem vláčené aktivisty a to bylo možné právě jen po vydatných deštích.

Kdo si chce chce mé tvrzení o mrtvém kůrovci ověřit, tak si může vygooglovat pojem "Osobnosti o Šumavě" a zhlédnout zejména příspěvek Miroslava Kohela.

Kdo se navíc zajímá nestrannost podání "Šumavské kausy" z hlediska provozovatele portálu NP - at si zkusí uvedený pořad přímo odkazem zadat do zdejší diskuse. Odpověd systému je snad dostatečně výmluvná.

J. Kadeřábek 12.3.2013 16:43

Nemohu si nějak vzpomenout v které

porodnici to pan prezident pracoval. Jinak věřím, že poradce nového pana prezidenta s. Čuba se již postará aby se v ČR prodávaly jen jeho počítače ze Slušovic a nevozil se k nám bezcenný hnůj Lenovo, IBM, Asus...

J. Kadeřábek 12.3.2013 16:38

Re: Na presidenta

V. Kraus 12.3.2013 16:33

Re: Šílený experiment

Pane Rado, souhlasím s tím, že relativně přirozeně rostoucí les, kde se vedle sebe vyskytuje více generací i druhů dřevin, bude odolnější vůči kůrovcové a jiným kalamitám oproti jednorázově vysázené monokultuře. Jenže my jsme na Šumavě zdědili hodně právě těch jednorázově vysázených smrkových monokultur. Ty byly nedávno napadeny kůrovcem a vznikl tak problém, co s tím dělat. Zelení aktivisté prosazovali názor, že se s tím nemá dělat vůbec nic, že "příroda si časem pomůže sama". Já se domnívám, že tento postoj vedl k obrovským škodám. Jednak se kůrovec šířil dál a pak je i škodou nechat stát uschlé stromy v lese. (Od místních ze Šumavy jsem slyšel: "My máme spoustu suchých stromů kousek za barákem a palivové dříví abychom snad dováželi zezdola z nížin.")  Rovněž se domnívám, že obnova lesního porostu nebude moci být ponechána na přírodě samotné. Soudím, že by tam měla být prováděna nová výsadba, nikoliv však monokultura, ale směs vhodných druhů dřevin. V budoucnu by se pak mělo upouštět od plošné mýtní těžby dřeva a nahradit ji průběžnou selektivní těžbou.

Jinak jsem byl překvapen tím, co jsem viděl loni v Nízkých Tatrách. Na jejich severních svazích jsou rozsáhlé paseky, kdy smrky musely být vykáceny po napadení kůrovcem. Na jižních svazích pod Ďumbierom a Chopkom zase spousty stojících suchých smrků. V národním parku Nízké Tatry se zřejmě potýkají se stejnými problémy jako my zde na Šumavě - jen se o tom nejspíš na Slovensku tolik nemluví.  

M. Martin 12.3.2013 16:14

Re: Jen se divím,

S Bursíkem by měl být do blázince zavřen i zelený fanatik Rada.Pro jeho fanatismus neexistuje u nikoho žádný argument.Vždy má snahu každého přesvědčit že jen on a jeho zelení khmérové mají pravdu.Přesně takhle se chovali rudí khmérové.

P. Rada 12.3.2013 16:11

Re: Jen se divím,

Pane Davide svým způsobem s Vámi souhlasím - ALE....:

K celé kause NELEGÁLNÍ TĚŽBY v NPŠ, NELEGÁLNÍHO zásahu POLICIE...totiž došlo už i na SOUDNÍ ROZHODNUTÍ.  To se ale také týkalo rolr Bursíka, kterou soud prohlásil za adekvátní.

http://dl.dropbox.com/u/1136334/rozsudek.pdf

(http://sumava.drosera.cz/info/tiskovezpravy/zpravy/2009/2009_06_08_TZ_np...)

www.ceskenoviny.cz/domov/zpravy/policie-se-brani-rozhodnuti-soudu-o-zasa...

P. Rada 12.3.2013 15:50

Re: Šílený experiment

Pane Krausi v něčem se shodujeme a v něčem ne. Shoda je v chování lidstva už dříve - žel bez poměřování jeho četnosti umocněné o růst měrné spotřeby a produkci nerecyklovatelných externalit. Dříve také šlo o nevědomosti které by s postupem poznání ve věku informatiky už neměli většině populace dělat problémy.

K té odlišnosti. Pokud jste na Šumavě nebyl, neprobíral se odbornou literaturou... ale alespon si prohlédl obrázky z lokalit zde uvedených, pak jste si mohl všimnout minimálně dvou fenoménů.

A. I ve všech čtyřech obrázcích výše jsou vidět stejnověké, hustě lesnicky k produkci vysázené usychající stromy. ..... B. V obrázku 3 je zleva vidět i kousek zeleného neuschlého smrku, který se ale v záběru ukázat asi nějak nehodilo. Na okrajích porostů při cestách však pravidelně smrky přežily i masivní nápor kůrovce. To je obecně způsobeno místním podstatně větším osluněním a tedy osazením větvemi mnohdy až k zemi a tak narostlou obranyschopností. V běžném - nikoli vysazovaném - ale spontálně rostlém lese se vedle sebe vyskytuje jak víc generací, druhů, tak rostoucích s podstatně vyšším rosponem - tedy přispůsobených na větší /přirozenou odolnost porostu. Na obr.4 je navíc vidět i jeden smrk, který byt uprostřed napadených - přesto masivní nálet ustál. Tam kde se plošně kácelo byl takový přírodní výběr nevratně zlikvidován. To co záměrně pejorativně někdo nazývá "pralesem" je v dnešní realitě jen málo dotčená oblast. Ochráncům národních parků jde ale především o těžební nezasahování v partiích relativně přirozeně rostoucího lesa (první zony). To je/byla třeba lokalita "U Ptačího potoka" která je na kilometry vzdálená od hospodářského pásma, kde je těžební zásah naopak nutný. Efektivní dolet kůrovce je totiž jen několik set metrů!

Ve vrcholových partiích rostou ale mnohdy velmi ceněné kmeny vhodné třeba pro výrobu zvukových nástrojů. Dostat se k nim navíc hromadnou těžbou  je tedy doslova ekonomické terno. Proto ten "šílený experiment" s kácením v prvých zonách.

 

J. Boleslav 12.3.2013 15:32

Kůrovec na Šumavě už prostě skončil

nemá dál co žrát. Škoda, že ty pomatené melouny, co se připoutávali do korun stromů, nepokáceli i s nimi.

P. Rada 12.3.2013 15:07

Re: Na presidenta

Pane S.... ten výrok ..."je zřejmě mocnější než sám Ďábel"... je Váš!

Já jsem výše uvedl ...."kteří o takového náčelníka na krytí svých aktivit stáli".

K problematice "Mocemské posedlosti" která se u V.K. žel projevila, se svého času vyjádřili i lékaři ....http://www.fragmenty.cz/iz001.html .... nedávno pak zahraniční komentátoři.... http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/295288-klaus-je-pohroma-ceske-politiky-v-evrope-za-nej-nikdo-neuroni-slzu-rekl-europoslanec.html .... ale daleko nejpépe se obecně k problému vyjádřil už kdysi Koukolík. Popisuje fenomén který právě - ale zdaleka nejen - Klause postihl:

http://www.youtube.com/watch?v=PpMJkaf117g

Ten postoj mít vlastního dodavatele nějakých surovin - třeba zemědělských produktů - ale opravdu sám s úspěchem v něčem využívám. Nákupní cena mi takto pokesla u specifického ale často odebíraného o více jak dvojnásobek proti supermarketu a navíc to mám až s dovozem do domu. Velezrádný není ani tolik Klaus jako systém, který různé "klause" udržuje při životě. Prosím neplést podstatu/příčinu s důsledkem o jejím podsouvání jiným nemluvě.

L. David 12.3.2013 15:02

Jen se divím,

že pomatenec Bursík není už dávno zavřen na doživotí do blázince!

A všechen jeho majetek konfiskován na alespoň malinkou náhradu škod, které vyvolal.

Rovněž stále nechápu, jak je možné, že za prokazatelně vadná rozhodnutí konkrétních politiků nejsou tito hnáni k osobní a k hmotné odpovědnosti s propadnutím majetku na náhradu způsobených škod.

J. Schwarz 12.3.2013 14:20

Re: Na presidenta

Ten Klaus je zřejmě mocnější než sám Ďábel,  neboť /až na Německo/ zruinoval takřka celou Evropu. většina Evropských států je závislejší na dovozech než ČR, která, mimochodem, víc vyváží než dováží.  A co pan Rada sám - dělá si všechno doma s rodinou - od pěstování brambor přes výrobu mokasínů  kozích kožek po dřevěné uhlí z vlastního "pralesa" nebo je "závislý na dovozu" - tedy na nákupech od jiných lidí než od příslušníků vlastní rodiny? Taky za to může velezrádný Klaus?

V. Kraus 12.3.2013 14:14

Re: Šílený experiment

Lidstvo si krajinu přizpůsobuje k obrazu lidskému už po tisíciletí. Z jeho strany se však jednalo vždy víceméně jen o boj o přežití a nikoli o samoúčelné experimentování. V důsledku toho už v dávné historii docházelo k lokálním ekologickým katastrofám, které pak často vedly i k úpadku či zániku některých civilizací. Příkladem může být Středomoří a Blízký východ. Vykácení lesů a intenzivní pastevectví do značné míry přispěly k tomu, že krajina je zde dnes hodně skalnatá a vyprahlá. Biblické příběhy o pastevcích pasoucích svá stáda dnes možná znějí kdekomu idylicky ba dokonce i ekologicky, opak však byl pravdou. Jestliže tehdy mírou bohatství rodu byla velikost stáda jím vlastněného, vedlo to ve svých důsledcích často k nenávratnému poškození krajiny.

Nezpochybňuji skutečnost, že průmyslové exhalace a jimi vyvolané kyselé deště za časů komunistické epochy těžce poškodily lesy v Krušných horách, Krkonoších, Jizerských horách i jinde. Nicméně Šumava tím byla postižena relativně málo. O to více mne mrzí zcela zbytečně škody způsobené na Šumavě šíleným pokusem o přetvoření hospodářského lesa na "původní" přírodní les. Vždyť toto vyhání ze Šumavy jak turisty, tak i místní obyvatele. Předloni v létě jsem strávil asi týden kolem Srní. V tom čase se tam opět nějací "ekologisté" pokoušeli o jakési demonstrace a byli velice překvapeni velmi negativními reakcemi místních obyvatel (zablokování přístupových cest traktory, transparenty proti nim, nadávky atd). Reakce místních byla zhruba "les nás tady po staletí živil, teď jste jej zničili a nechcete nás tam ani pustit".     

P. Rada 12.3.2013 13:36

Re: Šílený experiment

Experiment bylo spíš převracení krajiny k obrazu lidskému. Tedy k hospodářské homogenizaci a naopak na biodiverzitní pouště. Konkrétně na Šumavě pak vysazení homogenní stejnověké strutury hospodářského lesa po velké kalamitě ještě za mocnářství. Tehdá ale lesníci netušily co vše se ještě stane. Dnes tento les po století dorostl so hospodářské zralosti. Nikoli ale do přírodní dospělosti.

Přírodní dospělost se totiž projevuje věkově i strukturálně rozvrstveným biotopem, který je na ataky změn daleko odolnější. Tzvp prales/biosféra pak poskytuje člověku služby v hodnotách násobných k celosvětovéhu HDP. Jen se to obtížně kalkuluje. Stačí si ale uvědomit co by se stalo kdybychom kyslík, vodu .... a externality měli produkovat a likvidovat průmyslově.

"Šílený experiment" pak bylo spíš studenoválečné závodění ve výrobě oceli... které v 80letech vrcholilo depozicemi síry jež přímo stresem  zlikvidovaly porosty Krkonoš, Krušných hor, Beskyd... ale na Šumavě s dopadem který pro její relativní odlehlost od zdrojů znamenal "jen" podlomení zdraví celého biotopu okyselením podloží. Např tamní Černé jezero má právě od té doby tak kyselou vodu, že se v něm neudrží žádné ryby a podobně je tomu u všech vrcholových toků - jsou dosud mrtvé!

Depozice síry totiž pokesly jen na čtvrtinu a to proto, že s odsířením přišlo i odpopílkování, které je zásadotvorné. Depozice dusíku ale stagnují až rostou...Na takto všestranně oslabený porost pak zaútočil v době jeho zralosti k těžbě orkán. Kůrovec se jen snažil vše urychleně transformovat - ale pravý viník stavu hledá chyby politické a nikoli ve své neznalosti přírodních procesů. Důsledkem jsou opravdu "šílené experimenty" - např s používáním pesticidů v přírodních rezervacích které předvedl Stráský atd.

Podobných experimentů dělá ale lidstvo daleko více jen je pravidelně nechce vnímat natož takto pojmenovávat a už vůbec se nikomu nechce to respektovat změnou chování. Dopady pak mohou být pro takto ignorantský druh až fatální.

P. Rada 12.3.2013 13:10

Re: Zelení přitroublíci by se měli podívat

Pane Hoblíku chceteli - tak jsem tedy oproti Vám dočista "ZELENEJ".

Žiji totiž především jako nadstavba biologické transformace pomocí ZELENÉ fotosyntézy za kterou naše technická civilizace nenašla dosud žádnou náhradu ale tento základní proces umí jen umocnovat  průmyslovým hnojemím, pesticidy, herbicidy či genetickým šlechtěním.

Tento extenzivní proses ale v intenzifikaci naráží na řadu limitů - zejména na zdrojovou omezenost energií ale i surovin a to zejména pitné vody.

Nevím s čeho Vy svou podstatou kdesi asi žijete - ale jestli je to na planetě zvané Země - žijete nejspíš v bludu se zbožně tržně zblblou hlavou.