16.6.2019 | Svátek má ZbyněkDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKONOMIKA: Podařilo se téměř nemožnéVýpis zvoleného vlákna. Zobrazit celou diskusi podle vláken, času
počet příspěvků: 3, poslední: 6.3.2013 14:28, přehled diskusí

Socialisté nebo bankéři:
Autor: J. Vyhnalík Datum: 4.3.2013 14:35

Pan Rouček zmiňuje kolaps Lehman Brothers, coby spouštěcí mechanismus současné krize. Skromně přitom zapomíná na podíl socialistického chápání řízení ekonomiky a investičních stimulů na celé současné krizi. Nejde pouze o růst státních dluhů, ale i konkrétní kroky, které ke krizi vedly a stále ji prohlubují. Hypotéční krize v USA byla přímým důsledkem socialistického opatření Clintonovy vlády, které zpřístupnilo hypotéky i lidem s pochybnou kreditní historií. Jedním z hlavních proponentů tohoto socialistického nesmyslu byl i současný americký president ještě za jeho působení v Illinois. To, že se k hypotékám dostali i lidé, kteří by na ně dříve nedosáhli, sice roztočilo ekonomický růst, ale přineslo následné problémy, když banky postihla horší platební disciplína problémových klientů.

Současná krize je ovšem mnohem hlubší. Jedním ze zdrojů je nesrovnatelná úroveň ekonomik eurozóny, kdy slabší země zvyklé na výraznou inflaci nejsou schopny své zadlužení splácet v prostředí s pevnou měnou. Jejich daňové výběry totiž nerostou tak rychle, jak byly zvyklé z dob, kdy měly vlastní měny. Nemalý podíl na krizi má i celkové snižování ekonomické efektivity a stálé zdražování hnané nesmyslnými a fakticky zločinnými zákony typu garantované podpory OZE, greeningu atd.

Omezení platů pro bankovní manažery je v tomto srovnání čistým populismem určeným voličům a z tohoto pohledu jde opravdu o typicky socialistické opatření. Zajímavější by ovšem bylo, kdyby nám pan Rouček napsal něco o tom, jak to poslanci europarlamentu dělají, že jejich příjmy (včetně různých náhrad) převyšují plat německé kancléřky Angely Merkel!

Re: Socialisté nebo bankéři:
Autor: I. Schlägel Datum: 5.3.2013 12:02

Obávám se, že píšete jazykem, kterému pan Rouček NECHCE rozumět.

Re: Socialisté nebo bankéři:
Autor: B. Rybák Datum: 6.3.2013 12:35

Zcela s Vámi souhlasím.