19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Střípek racionálna z rakouských médií

Hledání racionálních informací o energetice v rakouských médiích připomíná těžbu diamantů z nekonečných hromad hlušiny. Kdo však hledá, najde.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 20.2.2013 10:03

Děkuji za věrohodnou naději

Snad tyhle "střípky" přinesou "štěstí".

K. Vážný 18.2.2013 21:44

Kam zmizeli smart grids?

Nutnou návazností na výrobu z nestabilních obnovitelných zdrojů měla být regulace spotřeby, například pomocí dynamického stanovování cen. Pro domácnosti i firmy by to znamenalo preferenci akumulační spotřeby a  zdrojů, vyřazení spotřeby, možnosti ve špičce zařadit například vlastní agregáty (které stejně potřebují protočit), místo zvýšeného odběru apod.

Na elektroměruči spínači (v budoucnu třeba i na pračce rovnou) by si prostě domácnost nastavila, že pokyn pračce k praní bude dán jen v případě ceny pod xx,xx Kč, nad xx,xx Kč by se nejdéle na 3 hodiny odpojila lednička apod. Jisté vykrytí by mohly poskytnout i lokální akumulátory atd.

Je-logické, že podobně "smart" musí být i zdroje, tj. i větrník se musí dát vypraporovat a solární elektrárna odpojit. Nelze, aby měly absolutní výhody. Ale jako lokální zdroj to přeci není marné. A je nesmysl, že by musely mít 100% vykrytí. Kvalita služby, která zajišťuje elektřinu po cvaknutí vypínačem na 99,999% by měla být daleko dražší, než třeba pokud se spokojíme, že 1x za 10 dnů proud půl dne nebude...

Nejde jen o ty větrníky, ale hlavně o to, že spotřeba energie lidstva nemůže růst nade všechny meze. A výroba v místě distribuce zajišťuje i rozumnou obranu proti black-outu.

P. Nejedlý 18.2.2013 22:02

Re: Kam zmizeli smart grids?

Teď nevím, jak to myslíte. Smart Grids samozřejmě nikam nezmizely, na tomto programu se stále pracuje. Pokud se týká aktivit konkrétně v ČR, tak základní informace lze nalézt zde (http://www.futuremotion.cz/smartgrids/cs/index.html). A ještě poznámku na okraj k délce zavádění technologií do elektroenergetiky. Systém Smart Grids v podstatě navazuje a rozvíjí funkce historických systémů regulace odběru el. energie, které byly apllikovány do praxe již před mnoha desítkami let, ovšem s využitím aktuálně dostupných technologií. Jedním z těchto historických systémů je HDO, které v ČR dobře známe (http://cs.wikipedia.org/wiki/HDO). 

V. Plocek 18.2.2013 17:30

Střípek racionálna z rakouských médií

Plný suhlas. Plocek

J. Vyhnalík 18.2.2013 15:33

Výborně článek

Děkuji.

J. Chaloupka 18.2.2013 14:21

V současné době se přetlačují energetici klasičtí se zelenými a čas od času má navrch jedna, či druhá strana.

Co je ale stálé NEUSTÁLE SE ZVYŠUJÍCÍ CENA, KTEROU PLATÍ OBČANÉ ZA ENERGIE. To je jediná jistota na nejistém "energetickém trhu".

P. Rajman 18.2.2013 12:10

Racionálno Čechů,

kteří drancují své neobnovitelné zdroje (především uhlí) a instaliují další a další výrobní kapacity, přestože mají třetí nejvyší přebytky vývozu elektrické energie na světě (hned po dvou hydrovelmocích Praguay a Kanadě)  je mnohem závažnější problém než to co píší noviny v zemi, která si na nedostatek energie nestěžuje, mimo jiné proto,že se je snaží čím dál tím více z OZE.

D. Seibt 18.2.2013 12:53

Re: Racionálno Čechů,

Muzete mi rict, co znamena veta "Instaluje dalsi a dalsi vyrobni kapacity?". A pokud mluvime o Rakousku tak to ma trvaly nedostatek, staci se podivat na preshranicni toky a zatim jsem si nevsiml jedine relevantni koncepce jak chteji tento stav zmenit. A Nemecko ma naopak problem, ze nedokaze svoji soustavu uregulovat bez toho, ze by jim s tim pomahali sousede a do budoucna pocita take s dovozem asi 20% el. energie taktez, staci se podivat do jejich energeticke koncepce. 

P. Lenc 18.2.2013 14:21

Re: Racionálno Čechů,

Pane Rajmane, chce te to informovanost, poté informovanost a znovu totéž.Pan Seibt se vyjádřil i za mne.

J. Vyhnalík 18.2.2013 15:32

Re: Racionálno Čechů,

Jenom jako dodatek a vysvětlení, ne jako kritika.

Rakousko má velkou kapacitu vodních zdrojů (což jsou také OZE, ale na rozdíl od FVE a větrníků velmi dobře regulovatelné). Vodní elektrárny žádné umělé dotace a podpory nepotřebují, protože vyrábějí to, po čem je poptávka, tedy pohotovou energii dostupnou v okamžicích špiček prakticky okamžitě. Proto nemají vodní elektrárny problém svoji produkci prodávat mnohem dráž, než se prodává produkce klasických silových elektráren.

Z toho vyplývá i to, co někteří zelení prohlašují za paradox, že elektřinu ČR vyváží v průměru dráž, než ji dováží. Dovážíme totiž hlavně elektřinu pro vykrytí špiček (drahou) a vyvážíme elektřinu silovou levnou.

Ze stejných důvodů si může Rakousko dovolit více elektřiny dovážet než jí vyváží, protože vyváží dráž než dováží. Nakonec je přece běžné, že některé země zajišťují svou spotřebu v některých oblastech dovozem a v jiných zase vyrábějí na vývoz.

Naprosto mimo tento svět stojí dotované OZE postavené čistě na ideologických základech. Kdy zákonem (sic!) je stanovena povinnost odebírat elektřinu za násobky běžných cen a to přednostně na úkor hospodárnějších výrobců. Přitom jsou tyto zdroje neřiditelné a energetickou soustavu destabilizují! Nejedná se přitom o malé částky a tato nehospodárnost je nepochybně jedním ze zdrojů táhnoucí se krize EU. Pro představu o měřítku, nemandatorní výdaje ČR jsou necelých 250 mlrd a přímé dotace do prodělečných OZE jsou už téměř 50 mlrd, ovšem náklady na podporu OZE jsou ve skutečnosti vyšší. Jednak jde o snížení efektivity ostatních zdrojů, které jsou nezbytné jako záloha pro nespolehlivé OZE, dále jsou to zvýšené náklady na přenosovou soustavu, vyšší ceny elektřiny způsobují nižší konkurenceschopnost a pokles výroby a tedy i vyšší nezaměstnanost. Z dlouhodobého hlediska k tomu musíme připočíst nejistotu bránící výstavbě nových zdrojů. I to, že se ČEZ snaží vymoci od státu záruky na investice do Temelína, je faktickým důsledkem rozvratu způsobeným podporou OZE.

R. Langer 18.2.2013 14:31

Re: Racionálno Čechů,

Jo jo, taky tomu rozumíte jako koza petrželi, co?

T. Petřek 18.2.2013 14:34

Re: Racionálno Čechů,

Rakousko namísto téměř dokončené jaderné elektrárny ve Zwentendorfu (zamítnuto v referendu) muselo postavit v sousední obci Dürnrohr tepelnou elektrárnu. Jeden blok spaluje černé uhlí dovážené ze Slezska, druhý blok komunální odpad (plasty=ropa).

ČR v současné době žádnou uhelnou elektrárnu neplánuje, ale plánuje se dostavba Temelína.

R. Langer 18.2.2013 14:50

Re: Racionálno Čechů,

Jo, a jinak si na nedostatek nestěžují - to co jim chybí si nakupují hlavně u nás... :-D

J. Jurax 19.2.2013 0:21

Re: Racionálno Čechů,

 v zemi, která si na nedostatek energie nestěžuje, mimo jiné proto,že se je snaží čím dál tím více z OZE.

Nesnaží. Je snažena zelenými blby z Eu a tuzemskými. A blackouty nás neminou i když máme energie přebytek, pokud Germáni buď nezmoudří, nebo pokud nedobudují své sítě, aby absorbovaly nárazy od OZE, najmě fofrníků ...

M. Prokop 18.2.2013 9:57

Díky.

A. Bocek 18.2.2013 8:18

Možná by stačilo experimentálně,

pomalu zatěžovat zvýšenými cenami, nejdříve poslance, později státní úředníky ministerstev a nakonec všechny státní úžerníky..... Až  by pochopili , že je to blbost a zrušili by dotace.

A. Bocek 18.2.2013 8:13

Na vině jsou energeticky vzdělaní technici,

připustili masivně dotovat sektor, který podvazuje průmysl.

M. Prokop 18.2.2013 9:58

Re: Na vině jsou energeticky vzdělaní technici,

Technici ne, politici. Zvláště (ale nejenom) zelení a podobná levice.

P. Pavlovský 18.2.2013 6:52

Mohl by mi někdo vysvětlit, jak mohou být

specialisté na energetiku, kteří  "se rádi svezou jak na protijaderné, tak i na protiuhelné vlně"?

Vždyť přece jedno stojí proti druhému! 

Stát, který řeší energetiku jaderně, může být tím pádem protiuhelný. A vice versa.

R. Langer 18.2.2013 14:33

Re: Mohl by mi někdo vysvětlit, jak mohou být

Pro zelené je špatně obojí, jak jádro, tak uhlí. Pro ně to holt není OZE.

V. Plocek 18.2.2013 6:40

Střípek racionálna z rakouských médií

Opět jeden článek tvářící se seriozně. Při čtení je možné jen souhlasit. Při čtení mezi řádky je vidět nelibost autora k novým formám získávání energie.A tak stejně jako u našeho kůrovce na Šumavě i v tomto oboru vznikají protichůdné názory, které ale nic neřeší a vedou k patovým situacím.  Otázka není zda nové formy  energie, ale jak. A tomu se nevěnuje žádný článek konkrétně. Proč asi?

V. Šťastný 18.2.2013 7:03

Re: Střípek racionálna z rakouských médií

úplně nejjednodušší by bylo vystavit OZE plně trhu, velice rychle by se ukázalo, co je života schopné a co ne a pokud by chtěl někdo z obnovitelných zdrojů i nadále krmit své spotřebiče, ať to klidně dělá, ale ve svém ostrovním systému a ve své režii.

I. Lyčka 18.2.2013 8:02

Re: Střípek racionálna z rakouských médií

Ono by to chtělo, aby se každý, kdo podporuje zelené šílenství, přihlásil u ČEZu a ten by mu napočítal cenu zelených kWh z FV a větrníkových elektráren v plné ceně a zároveň by dostal do domácnosti ovládání, které by mu zapínalo elektřinu pouze v okamžicích, kdy zelené elektrárny elektřinu vyrábějí.

V. Šťastný 18.2.2013 10:43

Re: Střípek racionálna z rakouských médií

jo, takzvaná "zelená odvykačka" -)))

J. Boleslav 18.2.2013 18:10

Re: Střípek racionálna z rakouských médií

:-)))

P. Nejedlý 18.2.2013 8:04

Re: Střípek racionálna z rakouských médií

Ale Pane Plocek, sám jsem napsal na toto téma článků přehršel. Z poslední doby mohu upozornit na následující: (http://nejedly.blog.idnes.cz/c/232497/Nastupce-jaderne-energetiky-v-Nemecku.html). Ovšem reálná politika zelených v DE a Evropě plyn velmi tvrdě omezuje. Pokud se týká futuristických vizí, tak doporučuji následující (http://nejedly.blog.idnes.cz/c/298503/Prechod-nemecke-energetiky-k-obnovitelnym-zdrojum-III.html); (http://nejedly.blog.idnes.cz/c/223416/Kvantovy-skok-ale-kam.html). Ovšem upozorňuji, že se nejedná o články přetékající bezbřehým optimismem, protože jaksi moje vzdělání v oboru mi jej nedovoluje.

R. Langer 18.2.2013 14:45

Re: Střípek racionálna z rakouských médií

Jak? Jednoduše, to je dávno vyřešené. Není potřeba nad tím nijak složitě dumat. O kůrovci se mohou "odborníci" dohadovat klidně 100 let. S elektřinou je to podstatně jednodušší, tam se stačí spoléhat na fyzikální zákony a ekonomičnost provozu. Přímo konkrétně. Což ovšem zelení zásadně nedělají, a z toho vám mohou vznikat ty "protichůdné názory", co nemají nic společného s realitou.

J. Kanioková 18.2.2013 0:50

Rakousko zpětinásobilo dovoz uhlí z USA

http://jdem.cz/yeca3

P. Sulc 18.2.2013 3:58

Re: Rakousko zpětinásobilo dovoz uhlí z USA

Velice zajimave byt ta google cestina trochu kulha. Ale alespon mame co prodavat.

P. Pavlovský 18.2.2013 6:56

Re: Rakousko zpětinásobilo dovoz uhlí z USA

Jako zelený konzervativec dávám jádru rozhodně přednost před uhlím.

 Málo platné, vyhořelý jaderný odpad nemusím dýchat...a vůbec, jaderná energetika je vůči živ. prostředí neskonale šetrnější, než tepelná.