25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Češi a nečeši

Období prezidentských voleb bylo zpestřeno mimo jiné i jmenováním nového ministra zahraničí ve Spojených státech. Stal se jím bývalý viceprezident (a v roce 2004 neúspěšný kandidát na prezidentský úřad) John Kerry, který by pro českou veřejnost mohl být zajímavý především tím, že jeho praděd pochází z moravské obce s dnešním názvem Horní Benešov v bruntálském okrese.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 18.2.2013 9:12

Lenka

B. Rybák 19.2.2013 9:12

Omlouvám se za technickou chybu

I. Kudrnová 17.2.2013 19:33

To Vás ještě baví o tomhle psát?

Prohrál, Prohrál a my Češi víme proč jsme ho nezvolili. Chválabohu.

B. Rybák 18.2.2013 9:17

Re: To Vás ještě baví o tomhle psát?

Přesně tak. On ale asi každý z nich musí předvést, že nezradil "partu" a že tedy má právo přijít, až budou zase věrným rozdávat a zrádce soudit.

K. Machala 17.2.2013 15:19

prohra KS byla ale o něčem jiném

Asi tohle trochu přispělo k prohře KS, u malinkatého procenta voličů mohlo hrát roli, že manželka neumí česky, jako by to teoreticky mohlo v případné přímé volbě hrát roli u Masaryka. Nejsem si ale jistý, jestli by Masaryk nenaučil své děti česky. To taky něco říká o tom, jak moc jsme zakotvení v českém nebo jiném prostředí. A děti KS česky neumějí, pokud vím.

Myslím ale, že článek se zabývá podružnou věcí. KS prohrál podle mne proto, že je místopředsedou vlády, která dělá opak toho, co slibovala před volbami, dělá vše neumětelsky, kupuje si poslance, kteří nesouhlasí s pošlapáním programu, což je korupce a přesto je KS považován za vzor morálnosti, jakoby s tím neměl nic společného. Mediální výplach byl obrovský a to přesně tímto směrem - on nic, on morální muzikant. Části lidí to vadilo, mně taky - lež o nevýznamném Posseltovi samozřejmě neváží tolik, jako podvod s předvolebními sliby Topky (kdopak je její předseda?), dobře popsáno Pavlem Kohoutem zde:

http://www.novaustava.cz/clanky/vubec-nejvetsi-karlova-chyba

Takže KS kdyby byl zásadový politik, který by byl třeba i úplný cizinec, by mohl vyhrát, ale jako člověk, který má na kontě programový podvod a nevadí mu uplácení poslanců, tomu se pak připočte i tohle.

S. Vaněček Šauerová 17.2.2013 17:36

Volební prohra KS byla opravdu o něčem jiném.

Ne ale až tak o tom, co zmiňujete Vy. Pohleďte na přijatelnost kandidáta u různých voličských skupin, na očekávání voličů (mimochodem, očekávání voličů o nás opět hodně vypovědělo) a na volební potenciál obou kandidátů. Karel Schwarzenberg vyhrát nemohl

http://www.median.cz/docs/Median_PREZIDENT_II_KOLO_determinanty_vysledku.pdf

S. Vaněček Šauerová 17.2.2013 17:47

A ještě zde, "vliv TV debat ve II. kole na volbu" :

http://img9.ct24.cz/multimedia/documents/44/4325/432431.pdf

K. Machala 17.2.2013 18:55

Re: A ještě zde, "vliv TV debat ve II. kole na volbu" :

Ten první odkaz možná není celý a nepodařilo se mi ho otevřít, ten druhý je zajímavý. Ale nevím, nakolik se podařilo agentuře zjistit skutečnost. Třeba už jen to zjištění, že stoupal počet respondentů, kteří ke 2. kolu chtěli jít, na 60 % určitě a 15 % pravděpodobně (dohromady 75 %). Ale skutečná účast byla 59 %. Tak to buď znamená, že nikdo z těch, co řekli, že pravděpodobně přijdou, nepřišel a ještě ubylo těch, kteří chtěli přijít rozhodně. Docela nepravděpodobné. Takže ten průzkum se nejspíš hodně zmýlil i v základním údaji o účasti, měl nereprezentativní vzorek nebo něco takového. Takže je asi třeba brát s ještě větší rezervou ty podrobnější údaje, když se "sekli" i v těch základních jako je účast. Taky záleži na tom, jak se zeptáte. Chybí mi tam otázky ohledně vlivu působení KS ve vládě a hlasování v parlamentu na rozhodnutí ho volit/nevolit.

V. Kusý 17.2.2013 10:24

Děkuji autorovi ua zmínku o maršálku Radeckém.

Tento muž, vzor vojenských ctností a hlavně jeho pomník, jsou trnem v oku českým legionářům.Je to pochopitelné, sloužil Habsburskému císařskému domu, který oni, či spíše jejich předkové, zradili.Poněkud schizofrenní situace, není-liž pravda?

I. Schlägel 17.2.2013 9:01

Poctivý,

kvalitně vyargumentovaný článek. Děkuji.

J. Sládeček 16.2.2013 16:51

A co Moraváci?

:))

O. Firtl 17.2.2013 11:43

Re: A co Moraváci?

Moraváci měli po revoluci velkou šanci stát se v ČSFR národem. Bohužel jim chyběl ten pravý lídr a také chyběl ten pověstný "tah na branku".  

J. Urban 16.2.2013 14:13

Čecháčci jsou hrdí na svůj a jen svůj

zaplivaný dvoreček. A když to někdo umí správně podat a prodat, může se stát součástí tohoto jejich zaplivaného dvorečku, ač teprve nedávno přitáhl odkudsi z Haliče - jen když umí plivat na ty mimo dvoreček či na ty, kteří jsou sice na tom dvorečku, ale třeba by ho nedejbože nechtěli mít do budoucna už tak zaplivaný.

M. Stuchlik 16.2.2013 15:13

Re: Čecháčci jsou hrdí na svůj a jen svůj

Tak nějak

J. Jurax 17.2.2013 1:05

Re: Čecháčci jsou hrdí na svůj a jen svůj

Vy nejste čecháček? A mohl byste prozradit svou národnost?

S. Netzer 17.2.2013 14:12

Čecháček je národnost?

B. Rybák 19.2.2013 10:13

Re: Čecháček je národnost?

Čecháček je hanlivé (sprosté) pojmenování pro občana české národnosti. To nezvratně vyplývá jednak z toho, že neexistuje všeobecně uznávaná definice tohoto pojmu, takže jim může být (při "dobré vůli") označen kterýkoli Čech a nepochybně i z toho důvodů, že se ještě nikdo k čecháčkovstí nehlásil, čecháčci jsou vždycky ti druzí.

Proto užití tohoto slova nevypovídá téměř nic o tom, kdo jím byl označen, ale mnoho ostudného o tom kdo ho používá.

Pozn: Ten kdo tvrdí, že např. TGM, K.H.Borovský, F. Palacký, B. Němcová, J.E.Purkyně, ...J.A.Komenský, Jiří z Poděbrad, J. Hus, byli čecháčci a ne Češi, je buď hlupák, nebo je za to placený. Ten, kdo si to netroufne nahlas říct, ale útočí na každého kdo se hlásí k mravním hodnotám těchto velikánů, je jenom jeho trochu vychytralejší varianta (takže je za to placený).

J. Pancíř 16.2.2013 13:55

Víte, na Vašem článku se mi nelíbí neobjektivnost.

I Vy píšete o tom, že KS nemohl vystudovat, že musel studium přerušit, protože se musel po smrti adoptivního otce starat o rodinný majetek. Z jeho životopisu ale plyne, že od jeho maturity až po smrt otce uplynulo 8 let. Za tu dobu nevystudovat hnojárnu svědčí o tom, že KS byl hloupý a lempl. Sorry.

J. Hruška 16.2.2013 15:05

Re: Víte, na Vašem článku se mi nelíbí neobjektivnost.

Víte, na Vašem článku se mi nelíbí asi všechno. Pravděpodobně máte vystudovanou bolševickou hnojárnu v opacířoveném mozku. Sorry.

S. Netzer 17.2.2013 8:53

Re: Víte, na Vašem článku se mi nelíbí neobjektivnost.

Mně se zase nelíbí Revue fragmenty a zmalovaná paní Haslingerová.

J. Dona 16.2.2013 8:20

No a pokud už jsme u těch Schwarzenbergů

Vzpomeňme také na ministerského předsedu Felixe Schwarzenberga, který na žádost o zmírnění teroru v tehdejších Uhráh odpověděl: "Ano, ale nejdříve budeme ještě trochu věšet".

P. Pavlovský 16.2.2013 5:00

V této souvislsti si dovoluji zdůraznit,

že matka T.G.M. byla moravská Němka, takže Tomášova mateřština byla Němčina (srov. Hovory s T.G.M.)

Horší pak, z hlediska národnostně náročných lidí a la Klausovi,  je, že jeho biologický otec nebyl zřejmě ten o 10 let mladší slovenský kočí Mässaryk, ale synáček židovských továrníků, lihopalníků, kde maminka sloužila, a který jí zbouchnul.

Prože byli uznalí, tak jí vybavili nevšedním věnem a na to se kočí ulakomil, jakkoli neuměl slova německy, takže domluva mezi novomanželi byla zkraje obtížná. V každém případě se malý Tomáš narodil nápadně brzy po svatbě.

Kočí dal syna po škole učit k místnímu kováři, ale tu se jako anděl spásy českého národa nachomýtl místní farář (dost možná také Němec), došel k těm Židům (pravdaže německolingvním), o jejichž podílu na Tomášovi se obecně vědělo neb takové věci se neutají a informoval je, že "jejich krev" projevila ve škole nevšední inteligenci, a že by se měli postarat...

A tak šel mladý kovář studovat na brněnské německé gymníázium a posléze vysokou do Vídně a posléze postgraduál do Lipska (to vše by mu kočí těžko mohl dopřát), kde si nabrnknul kolegyni,  evangelickou Američanku Charlottu Garrique, jež se nakonec,  s češtinou, pravda, nevalnou, stala naší první první dámou a maminkou naší první první dcery Alice. Ano, nihil novum sub sole, slečna Zemanová měla předchůdkyni, pravda, o poznání vzdělanější a dospělejší, též jazykově i kultivovaností vybavenější (srov. její korespondence s Josipem Plečnikem).

Z. Kulhánková 16.2.2013 5:08

Re: V této souvislsti si dovoluji zdůraznit,

Česky se v dospělém věku učili i jiní slavní Češi, třeba Mácha nebo Jungmann. Do německých škol se tenkrát chodilo mimo jiné i proto, že české na vyšším stupni neexistovaly.

P. Pavlovský 16.2.2013 6:10

Re: V této souvislsti si dovoluji zdůraznit,

 Rozdíl je ovšem v tom, že Jungmann byl obrozenec, zachraňující češtinu před zánikem,

kdežto Masaryk přišel přednášet na ČESKOU UNIVERZITU v době, kdy o národním ohrožení už  nemohlo být řeči - 1883, po otevření ND.

Ovšem česká gymnázia za Masarykova mládí už existovala, ale jeho do něj prostě nedali - proč také, nebyli to Češi, ani maminka, ani tatínek, ani sponzoři!

Mácha + 1836, ale Masaryk půl století po té reprezentoval Čechy v parlamentu!

Jinak - česky se doučoval i Neruda, má o tom hezký fejeton.

P. Pavlovský 16.2.2013 6:30

Re: V této souvislsti si dovoluji zdůraznit,

Skvělé! Rodina mé ženy emigrovala do Kanady 1968, tchán, Prof. ing. V. Zajíc byl starostou Montrealského Sokola a pracoval až do 1997 v Hydro Quebec - pak se na důchod vrátil do ČR. Švagr s rodinoiu žijí v Kanadě dosud.

Z. Kulhánková 16.2.2013 6:43

Re: V této souvislsti si dovoluji zdůraznit,

Tak to si teda Vaše paní s odpuštěním pěkně podělala život.

P. Pavlovský 16.2.2013 7:01

Re: V této souvislsti si dovoluji zdůraznit,

My jsme byli 1968 oba na FFUK, já ve 2. a ona ve 3. ročníku. A měli jsme už od jara naplánovanou svatbu na 27. IX. Otec chtěl dceru odvézt s sebou, a já konečně proti exilu také zásadně nebyl, ale žena pravila: Já jsem tu doma, pryč ať jdou odsud ty sv.ně. A tím bylo rozhodnuto.

Paradoxní je, že ona je romanistka a zároveň polyglot (je schopná přeložit z jakéhokoli evropského jazyka mimo ugrofinských a baltských (a albánštiny a řečtiny), zatímo já se dolámu anglicky a rusky a dost. Jenomže ona je vlastenka a nacionalistka jiráskovského ražení, zatímco já jsem Halbjude (nar. 1944!).

Druhý paradox: žena bez problémů učila 1970 - 97 v Jazykové škole, zatímo já byl po absolutoriu 1972 věčně bez místa, protože jsem do kádrového dotazníku vždyky musel vyplnit ty příbuzné bez souhlasu v Kanadě.  Proto jsem začal učit na FFUK až v dubnu 1990.

petr.pavlovsky@volny.cz

F. Pavlis 16.2.2013 18:35

Re: V této souvislsti si dovoluji zdůraznit,

Pane Pavlovský, svou ženu by T.G.M jen sotva "nabrnknul".  Paní Charlotta  Byla Miss Garrigue vychovaná v duchu amerického unitářství. A to má k evangelictví evropské reformace neskutečně daleko. Právě racionálně humanistické souznění s hlubokou mravní odpovědností  je oba spojovalo.  Masarykovy texty - jako př. Množenství a jednoženství  1899 , nebo záliba v literární produkci třeba takové Ch. Brontëové a  E. Barrett- Bowningové, mu to prostě neumožňovalo. NP jistě není literárně kulturní periodikum, ale "jistou" úroveň si aspoň v některých textech opravdu zaslouží. Míním to v dobrém.

P. Pavlovský 16.2.2013 18:59

Re: V této souvislsti si dovoluji zdůraznit,

Sorry, já to samozřejmě mínil jako vtip.

Vše, co píšete, dobře znám, načetl jsem se něco masarykovské litertury, od Čapka přes Machovce až po Kovtuna. Ba i korespondence, např. A. Masarykové s Plečnikem.

Pokud jde o úroveň NP, ta je, uznejte, často velice hluboko pod mým nejapným pokusem o humor.