29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

ŠKOLSTVÍ: Opravdu dnes žijeme v bídě a hladu?

"A maminko, opravdu dřív všichni měli co jíst, měli všichni práci, měli kde bydlet? A opravdu dnes žijeme v bídě a hladu? Říkala to soudružka učitelka…" Až vám s podobným názorem přijde dítko ze školy, nedivte se.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Bok 12.2.2013 23:46

Re: Je

A právě proto máme věznu cca 2,5 x víc než za komunistů.

J. Kanioková 12.2.2013 17:59

:)))))))

M. Bílý 12.2.2013 17:39

Já už delší dobu žádné přímé daně neplatím, pane Langře.Jinak.....

 ..... ještě k panu Šafránkovi, resp. k jeho vnoučatům. Propuštění ze zaměstnání, kterého se u svých vnoučat pan Šafránek tak obává, není pro  chytrého a pracovitého člověka žádnou katastrofou. Můj syn (absolvent PřFUK) se stal před víc než rokem nezaměstnaným v 58 letech. Pro většinu lidí v tomto věku tragedie. Do půl roku začal podnikat (na živnostenský list) a vede se mu výborně. Protože my jsme mu nevtloukali do hlavy, že je povinností státu se o něj postarat, ale že si v těžkostech musí pomoct sám (když slyším, že stát má povinnost vytvořit pracovní místa, je mi na zvracení).

A pak je tu ještě nádherné tvrzení pana Šafránka, že služby jsou dnes 400 x dražší, než za bolševiků. Znamenalo by to, že za službu dříve v ceně 250 Kč platí pan Šafránek dnes (250 x 400) 100.000_Kč !!!!!!! Dál snad nemusím.

J. Frankl 12.2.2013 16:20

Re: Nelhat dětem

A v padesátých letech i třeba životem!

P. Kmoníček 12.2.2013 15:41

Re: No jo, něčemu nerozumím

pane Kratochvíle,je to sice zbytečné,ale musím Vás upozornit,že nezaměstnanost neexistovala hlavně z důvodu pracovní povinnosti.Ta pracovní povinnost produkovala zbytečnou zaměstnanost a úplné rozvrácení ekonomiky státu.Lituji Vaše potomky.S pozdravem "je to stejně zbytečné" Km.

J. Lufinka 12.2.2013 15:32

Re: No jo, něčemu nerozumím

A co nutí rodiče dětí, které se narodily po roce 1989 pokračovat v tom  ůpadku morálky za který může 40 let komunismu.Dnešní děti budou pokračovat v úpadku morálky zase u svých dětí akorát nebudou mít vlastní zkušenosti s komunistama. Budou říkat já za to nemůžu, táta říkal, že za to prý můžou komunisti. Já  stím nic dělat nemůžu. Jen se bojím, aby tady takové rčení nebylo ještě za 100let. Dokud budeme říkat pořád dokola, že za to můžou komunisti a ne celá naše společnost nic s tím nemůžeme udělat a   nic se nevyřešíPodívejte se jestli se 20 let po válce v Německu vymlouvali, že za něco můžou fašisti. Tam ovšem došlo ke katarzi celé společnosti. K tomu u nás nemohlo dojít, protože část komunistů z různých úrovní plynule přešla do nové politické struktury, takže neměli o žádnou katarzi zájem, aby se náhodou neodhalila jejich minulost. Následky tohoto jednání si asi poneseme navždy. Krátce: můžou za to komunisti a ne my tím jak jsme se  tomuto problému postavili po roce 1989. 

J. Lepka 12.2.2013 15:04

Zapomenutá slova

Ten text mi silně připomíná hru Spejbl a Hurvínek - Zapomenutá slova. Nevím, jestli to byl záměr, nebo pouze zapůsobilo kouzlo nechtěného, ale řekl bych, že na svou dobu to byl od Skupy docela odvážný počin.

https://www.youtube.com/watch?v=l6n77CV3BDU

J. Lufinka 12.2.2013 14:27

Re: No jo, něčemu nerozumím

A zajímal jste se vúbec s jakým důchodem by z práce , kterou dělala, odcházela do důchodu dnes a co by si za to mohla pořídit? Lidi neblázněte. Nedívejte se na život černobíle. Nic není jen dobré a jen špatné. Myslím si, že v dnešní době by si Vaše babička také moc nevyskakovala, akorát  tu práci na přilepšení by nesehnala.  V každé společnosti a v každé době existuje několik vrstev sociálních a vzdělanostních , které mají jiné požadavky a cíle v kterých se nemohou nikdy schodnout.Někdy je na tom lépe jedna vrstva, podruhé jiná. Nenechejme se vybláznit jednoduchými výkřiky z jedné nebo druhé strany (jak dřív bylo jenom dobře a dnes je jenom špatně a jak bylo dřív jenom špatně a dnes je jenom dobře). Používejme své hlavy a vlastní rozum.

R. Langer 12.2.2013 14:18

Re: Pane Šafránku (10:55) asi žijeme každý v jiném státě

Bacha, genetika, a ještě navíc to vaše jméno, to zavání těžkým rasismem. Tak pozor na to! Každý přece má právo na to být úspěšný, i kdyby vám to měl strhnout z vašich daní! ;-)

R. Langer 12.2.2013 14:12

Re: No jo, něčemu nerozumím

Ano, za ten hrozný úpadek morálky může 40 let vlády komunismu. Tak to prostě je, a je otázkou, jestli bude 40 let stačit na to, aby k nějaké té nápravě morálky vůbec došlo. Osobně tomu nevěřím. :-(

R. Langer 12.2.2013 14:10

Re: No jo, něčemu nerozumím

He he, jasně, komanči nelhali a nekradli, že? A kam že zmizeli? Nikam, pane, nikam, ti lidé jsou tady pořád, takže lžou a kradou stejně, jako to dělali vždycky. Protože nic jiného neumí. :-P

R. Langer 12.2.2013 14:09

Re: No jo, něčemu nerozumím

Vy nerozumíte víc věcem... :-P

J. Lufinka 12.2.2013 14:06

Re: No jo, něčemu nerozumím

A můžete mi říct do čeho se investuje dneska? A to, že se dneska při výzkumu mladých lidí  dojde  k ohromujícímu závěru, že pro své uplatnění v profesním životu dávají na stejnou úroveň své vzdělání a známosti na vlivných místec za to můžou také komunisti, nebo za to může celá společnost. Hlavně, že tady byli komunisti a máme to na koho svést a nemusíme si přiznávat své vlastní chyby a spytovat své svědomí. Máme tu každý svůj suokromí hromosvod, kterým můžeme lehce odvést své chyby a selhání. Jest li si dobře vzpomínám tak o vobách vždy byla účast kolem 99% a všichni volili jednotnotnou kandidátku národní fronty. Ne oni, ale 99% z nás.

J. Lufinka 12.2.2013 13:46

Re: Problém je v tom

A víte co se změnilo za více než 20 let na tom proč chodit  na pajdák? Bohužel vůbec nic až nato ,že nevadí třídní původ. Většina lidí i dnes jde na pajdák proto, protože ví, že nemá na jinou VŠ. Každý nám dává za vzor finské školství. A víte jaký je hlavní rozdíl mezi naším a jejich školstvím. Pajdák je ve Finsku považován za velmi prestižní fakultu, která přijímá dlouhodobě pouze2/3 zájemců o studium. Navíc každý kdo je přijatý na studium  musí projít osobnostním testem zda vyhovuje svými vlastnostmi požadavkům na náročnou práci učitele.Učitelství je ve Finsku považováno za jedno z neprestižnějších povolání. TO můžeme u nás představovat ne 10, ale třeba 100 bodů jak dosáhnout lepšího školství,ale pokud  u nás nebude  postavení učitele ve společnosti a jeho příprava  na úrovni Finska nic se nemůže změnit. Já nevím jak na to , ale snad si platíme ze svých daní na ministerstvu dost lidí. Problém je však v tom, že jsou tam dosazováni poze podle politické příslušnosti a ne pro své vědomosti a povahové vlastnosti.

M. Bílý 12.2.2013 12:40

Pane Šafránku (10:55) asi žijeme každý v jiném státě

Mám čtyři vnoučata, rozhodně nejsou zamindrákovaná: 1).6 let po VŠ, 2). 3 roky po VŠ, 3). v prvním ročníhu VŠ při zaměstnání a 4). SŠ. Všechna vnoučata jsou zaměstnána. Není to ovšem taková lahoda jakou jsme měli my za bolšánů, kdy nebylo hlavní něco udělat, ale dokázat, že se to udělat nedá. Podle toho ten socialismus také dopadl. Vnoučata se musí pořádně otáčet a makat, ale "potulují" se služebně po světě (Švýcarsko, Cambridge, Japonsko, Švédsko, o Německu ani nemluvím) a soukromě taktéž. Vnuk (SŠ) si vloni udělal šestinedělní výlet do Indie. Nedávno jsem ho volal mobilem a ozvalo se mi:" Ahoj dědo, nemohu se Ti věnovat, nastupuju v Kodani do letadla".

Nechci se nějak vytahovat, ale asi to bude hlavně v genech. Moji předkové i mé manželky tvrdě pracovali a byli v životě úspěšní a já, ačkoliv mě soudruzi občas tlačili dolu (dokonce do dolů - naštěstí povrchových) jsem si tam vydělal tolik, že jednoho soudruha tady na Psu z toho málem klepla Pepka. Už jsem to tu uvedl, že mne celkem šťastně bídou bolševismu provedlo mé pravicové zaměření, že si z každé šlamastiky musí člověk pomoct sám a nečekat na někoho jiného a už vůbec ne na stát.

M. Moravcová 12.2.2013 12:32

Re: No jo, něčemu nerozumím

Moje babička celý život dřela jak soumar. nejdřív ve službě u sedláka, později v JZD.

Byla svobodná matka, takže vychovat dvě děti pro ni bylo velmi těžké. Když šla do důchodu, dali jí celých 600,- Kčs.  Aby si přilepšila, mohla vnoučatům koupit čokoládu, ohýbala hřbet na poli do téměř 80-ti let. Pomoc od svých dětí nikdy (dokud se mohla hýbat) nepřijala.

Takže tak, komunisti ji nosili přímo na rukou a nutili jí to svoje dobro.

P. Schuh 12.2.2013 12:17

Nelhat dětem

Vždy je důležité dětem nic nezamlčovat. Za komoušů nebyl hlad, bylo kde bydlet a pracovat, hřišť pro děti bylo daleko více sic byly neudržované...., ale za toto všechno musel člověk zaplatit nikoliv penězi, ale hlubokou pokorou ke Straně......

J. Vintr 12.2.2013 11:55

Re: No jo, něčemu nerozumím

Jak by mohl nějaký "režim" napravit morálku, když tento režim vytvořili právě lidé bez morálky? Pokud vám to třeba ušlo, tak jedním z cílů sametové revoluce bylo právě to, aby si určití lidé mohli nahrabat ze státního majetku. A od té doby se děje jen to, že neustále roste počet a nenažranost těch, co hrabou.

Je pravda, že za bolševika se dalo krást jen v malém. Ani papaláši si toho nemohli dovolit ukrást nějak výrazně víc. Proto také došlo k převratu. Jenomže co se týče morálky, není podstatné, kolik se ukrade. Krádež je vždycky krádež, ať jde o flašku v samoobsluze, nebo o miliardy třeba při nákupu Pandurů. A pokud jde o ty bolševiky, už jste zapomněl, že jejich šéfování v tomto státě začalo velekrádeží, kdy ukradli skoro všechno a všem (kterým bylo co ukrást)?

D. Švik 12.2.2013 11:46

Re: No jo, něčemu nerozumím

Ano vy jste typický cinkalista klíči.

J. Barto 12.2.2013 11:41

Je

celkem snadne vysvetlit chapajicimu potomkovi, jak se veci maji. Opravdu existuje system, misto, kde nikdo nema hlad, ma svou postel, je primerene oblecen.

To misto se jmenuje: VEZENI

J. Kratochvíl 12.2.2013 11:33

Re: No jo, něčemu nerozumím

Tak proto, aby se to napravilo, tak se musí dnes lhát a krást způsobem tak obludným o kterém se v minulém režimu ani nesnilo. Myslíte, že tento režim tuto "morálku" občanů napravuje? A o těch dluzích bychom mohli vést dlouhou diskuzi. Rozdíl je v tom, že minulém režimu kradli drobně řadový občané a v dnešním režimu kradou hlavně naši představitelé v čele s prezidentem, ministry a náměstky atd.

J. David 12.2.2013 11:22

Školství

Víte, ono je to těžké. Jako ajťák matematik před důchodem jsem vzal výuku IT na střední škole, jako záskok. Docela síla, mendíci to měli "nadrčeno", ale meritum věci bylo někde jinde. Třeba goniometrické funkce, limity, derivace... Ono stačí přitáhnout do třídy jízdní kolo, dřevěnné pravítko a mít křídu. Goniometrické funkce vysvětlíte "jedna báseň", potažmo limity, či derivace. Nevím proč, ale jenom blb by to nepochopil. Ona i ta gramatika má podstatu matematickou či verše (jamb, trochej, distychon...), vybranná slova jsou axiomem. Souřadnost a podřadnost v souvetí, symbolika v psaném projevu, etc. Matematika a potažmo logika (s definovanými výjímkami). Můj kantor matematiky kdysi říkával, kdo je blbej na matematiku, je blbej na všechno, ale pozor, blbci matematika utlučou svojí blbostí a mocí (viz. Galileo Galileí).  Vnučku již připravuji (budou jí 4 roky v létě) v mariášových kartách hodnotit figury s počítáním štychů v přebíjené, logiku a jiné "dědkovské" nemravnosti. Nelze spoléhat na mladé kantorky, které nerozeznají druhově zajíce od králíka. A v detailech racia to vše tkví, když blb na ministerstvu bude tvrdit, že parciální procenta ze vzorků celku se sčítají, a ne průměrují, tak co si má našinec myslet? Marek Benda, embryo, prenatální a natální nestor Parlamentu,absolvent "Plzně"? Celý ten ansámbl  politických frekventantů a absolventů je tragedie. Nakřápat přes kulky celému akademickému senátu, že umožnili politickým kimerákům dosíci akedemických titulů. Řádní a poctiví frekventanti si toto stigma ponesou v profesní kariéře, právník "ze z Plzně", děkuji, nechci. Nu a přízemně uvažuji, v ZŠ nechci své vnučce odepřít klasickou výuku (neobsahuje močení do odpadkového koše, kšefty s vlasovými parazity za svačinu, totální destrukci hodnot od hýkajícího etnického mendíka a jiné multikulti návyky).  Pokud bude nařízeno, že pár etnických dementů bude umístěno do školy "partikulární", mladým přispěji z důchodu a soukromou ŽŠ, nebo, jako dědek budu vnučku učit doma.

Z. Šafránek 12.2.2013 10:55

Re: Nevím co s tím.

Nesouhlasím s autorem tohoto článku, ono opravdu je potřeba řící A i B je pravda že před rokem 89 byla povinnost pracovat, ale byla i povinnost dostat mzdu. Důchodci měli zajištěnou penzi a bezplatnou lékařskou péči na kterou si celý život spořili ze svých odvodů. V současné době moji vnuci mají jistotu, že se důchodu nedožijí, pokud seženou práci, tak každý měsíc budou trnout, jestli jim pan velkopodnikatel dá výplatu.  K - B ano mohu cestovat kam chci, nemusím pracovat když nechci, jen natáhnu ruku na sociální dávky, nestojím frontu na banány a služby mám po přepočtu na současné ceny 400x dražší. Souhlasím že potraviny, alespoň ty základní nezdražily, televize a auta zlevnily, to všechno se pak průměruje a vypočítává nějaká inflace, podle které se někdy důchodcům, invalidům, matkám, ale tam už ne , zvednou důchody a příspěvky. Zkuste někdy té dnešní zamindrákované mládeži toto vysvětlit. Víte a na závěr nikdy jsem nebyl komunista, ne proto že by mi vadili komunisti. Mě vždycky vadili straníci a ti jsou mezi námi ve všech partajích bohužel převládající do dnes.

J. Vintr 12.2.2013 10:53

Re: No jo, něčemu nerozumím

Ale oni ti komunisti udělali dluhy. Ne sice v penězích (to tehdy jaksi ani nešlo), ale v tom, že se třeba do spousty věcí vůbec neinvestovalo. Ale největší "dluh" (dá li se to tak říct) udělali na morálce občanů této země. Myslíte, že v kterékoliv zemi na západ od našich hranic vyrůstali lidé v prostředí, kde se považovalo za naprosto samozřejmé že "kdo neokrádá stát, okrádá sebe a rodinu"? Největší díl viny dnešního marasmu mají právě lidé, řídící se dodnes tímto heslem a kteří se dostali na jakékoliv vyšší místo ve státním aparátu.

J. Vintr 12.2.2013 10:46

Problém je v tom

že na "pajdák" se za bolševika chodilo jako na flákárnu, kterou zvládl každý (tedy pokud náhodou neměl špatný třídní původ). Samozřejmě že to neplatí obecně, ale velké procento pedagogů z té doby nevyniká zrovna takovými vlastnostmi, jako je třeba samostatné myšlení. Řada z nich po listopadu asi nestačila pochopit o moc víc než to, že se už neoslovujeme soudruhu a soudružko. Ostatní změny jim jaksi ušly a ušlo jim i to, že doba, ve které začínali svou pedagogickou kariéru, byla veskrze prolhaná a že třeba i historie se přizpůsobovala vládnoucí ideologii. Kdysi jsem nahlédl do učebnice dějepisu, ze které se měly dobrých pár let po "sametu" učit moje děti, a s údivem jsem zjistil, že se sice vypustily sem tam nějaké fráze, ale celý smysl učebnice zůstal naprosto stejný, jako byl za hluboké totality. Čili jednoduché schéma - dělníci dobře, kapitalisti špatně, Sovětský svaz dobře, USA špatně ... Pokud jsou na školách "pedagogové", kteří jsou ochotni učit podle takových škvárů, nelze se divit ničemu ...

R. Baron 12.2.2013 10:20

No...kdyby to nebylo k smíchu

tak bych se rozplakal..obávám se, že tohle dotyčná paní ředitelka silně prokaučovala. Po prvotním zjištění, že se její stará kolegyně pomátla, měla s ní okamžitě vyrazit futra i kdyby v té třídě dočasně musela učit ona sama...

Jednu takovouhle bláznivou bábu jsem měl jedno pololetí na gymnáziu na tehdy povinnou ruštinu. Rázem jsme všichni měli na vysvědčení čtyřky protože náš přízvuk se jí nezdál dostatečně sovětský..když jsme si po vízu uvědomili, že ta baba je skutečně cvaklá, tak jsme poslali deputaci za ředitelem gymnázia. A ač byla doba tuhé normalizace ( 1976 ), tak tu bábu už jsme neviděli... a na ruštinu přišla příští hodinu naše milovaná třídní...no, řekněme, že je to ojedinělý úlet, ale věřil bych tomu, že se v některých rodinách semínko dočkalo úrodné půdy...

J. Kratochvíl 12.2.2013 10:12

No jo, něčemu nerozumím

ale co když v tom minulém režimu opravdu všichni lidé měli kde pracovat, měli co jíst a lidé neměli strach z budoucnosti jako mají někteří dnešní nezaměstnaní a těch není málo a další přibývají. A neměli bychom také dovolit, aby se to našim dětem upíralo vědět. Pravda je, že byly fronty na banány a mandarinky apod, ale zase nebyly fronty na pracovních úřadech na práci a to by se také nemělo zamlčovat. A kdyby komunisté nadělali takové dluhy jako dnešní demokratické vlády tak nebyly fronty ani na ty mandarinky. Minulý režim nám lhal, ale proč nám lže tento režim? Kvůli tomu jsme v 89 necinkali klíči, pane autore.

R. Houška 12.2.2013 10:09

Re: Vážení, nevím, kde je problém. Když naše "udatná" policie,

Soudruh Na stráž, Čest práci, Miština si také zjevně myslel, že jsou si tyto ideologie rovny. Určitě si myslel, že jsou i docela fajn... Jinak máte naprostou pravdu, v rozporu s platnými zákony u nás komouše nokdo nestíhá. On se asi těžko stíhá bývalý parťák z Lidových milicí a z Moskevských studií. O tom by spousta policajtů, soudců a státních zástupců mohla vyprávět.

F. Pavlis 12.2.2013 9:39

Je to trochu

složitější. Některé ideologie sekulární i náboženské jsou trvale podmanivé. Nelze je z vědomí lidí vytěsnit. Lidé, kteří si osobně prožili Jiráskovo temno / nikoli literární Temno/ , tedy pronásledování a emigraci s holýma rukama , nikdy nemou akceptovat katolictví, stejně jako reálný socialismus. Jiráska ovšem nutno také vytěsnit, protože byl údajně tendenční. Lidé , kteří si v těch i oněch dobách přišli na své, nikdy opozice zajímat nebude. Rodina Grebeníčkových stejně jako páter Koniáš, k nim patří a parazituje na demokracii, kterou by sami nedovolili.  Koniáš byl také člověk z masa a kostí a s hlubokou vírou, že to, co dělá, je správné.  Jsou o tom něketří lidé přesvědčeni dodnes, nebo se to z vědomí lidí vytěsnilo.  Bídou je právě ta neurčitost, netolerance, pokrytectví a bigótnost značné části české společnosti. V ideologizované podobě to platí pro religio i politiku. Žel už tisíciletí. Právě proto jsou patrně reformace i reformy trvale nedokončitelné...Domnívám se.

V. Kusý 12.2.2013 9:14

Re: Vážení, nevím, kde je problém. Když naše "udatná" policie,

Viděl jste jistě v televizi spot o nasprejovaném hakenkreuzu na stěně gymnázia PORG.Vedle něj se skvěl symbol komunistů, ta rudá hvězda, která nám roky osvětlovala cestu ke šťastné budoucnosti.O té ovšem nepadla ani zmínka.Lze z toho usoudit, že postoj našich občanů, orgánů činných v trestním řízení a.t.d. k symbolům dvou stejně zrůdných systémů je vyvážený?