25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Být spasitelem je těžký úkol

O boji proti korupci hovoří vlády všech barev. Úsilí té současné přineslo už i nějaké plody. Veřejnost si přesto žádá ještě efektivnější tažení a ráda přitom slyší na recepty "mimovládních zachránců".

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 6.2.2013 19:56

Spasitel?

Pan Janeček své podle vlastního tvrzení vydělává (začal vydělávat) tím, že jeho počítačový program reaguje na (náhodné) výkyvy burzy (nakupuje/prodává) rychleji než ostatní její účastníci. Už tím by se lišil od poctivého burzovního spekulanta, který vkládá své peníze do toho, co považuje za nadějné a vydělá, pokud měl pravdu, prodělá na svém omylu (představa, šíleného tance burzy na níž by byli především "paraziti" jako je pan Janeček je děsivá). Pan Janeček a s ním spolupracující burzovní mafie má už teď k dispozici dost prostředků aby ty výkyvy trhu finančním objemem svých nákupů/prodejů způsobila sama. To už není jenom parazitování na burze, ale okrádání jejích účastníků. Jestli to je v souladu se zákonem to s jistotou nevím, ale určitě to je nemorální "tunelování" burzy.

Na celé věci je ale obtížné pochopit proč ten jeho úspěšný program šikovní "hoši" např. z USA už dávno nepřekonali. Takže buď jde o opravdu mocnou finanční mafii se kterou spolupracují i všichni ti chytří "hoši" např. z USA (což je dost nepravděpodobné) nebo je to jinak.

Otec pana Janečka byl prý vlivným pracovníkem kontrarozvědky (r. 1989 vedl rezidenturu ve Stockholmu). Měl tedy přístup k tajným fondům a informace o miliardách, které si komunisté při hroucení režimu uložili na západě (jenom M.Štěpán mluvil o 2 miliardách).

Faktem je než vytvořil svůj program si mladý pan Janeček mohl dovolit hrát v USA hazardní hry (byl za to i vyšetřován), je to opravdu tak úctyhodný případ, že se vůbec nedivím, že vyvíjí činnost, která by od vzniku jeho peněz odvedla pozornost. Jeho spolupracovníci jako např. bývalý agentem kontrarozvědky Randákem podezřelým z dezinformací a nedávných nezákonných úniků informací důvěru opravdu nevzbuzují.

Jeho populistický volební systém, by otevíral cestu do velké politiky především komunálním křiklounům (demagogům), za něž (za jejich profesionální i morální úroveň) by nikdo nenesl odpovědnost, protože strany by téměř neexistovaly. Nic hloupějšího jsem už dlouho neslyšel.

R. Gramblička 5.2.2013 12:41

prezident???

čekal bych, že rádio bude mít svého šéfa, ředitele, ale prezidenta bych fakt nečekal. :-/

J. Fohler 5.2.2013 10:03

Parlamentní volby

Vše směřuje k parlamentním volbám, já věřím,že v roce 2014. Karel Jakeček, ale i Andrej Babiš, pracují a vydělávají v soukromém ( produktivním ) sektoru. My,co pracujeme v produktivním sektoru svými daněmi tvoříme veřejné finance, a proto si jich dokážeme vážit.

Šlouf,Zeman,Klaus,B.Sobotka,Hašek,Tejc,Nečas,Benda a další v sokromém sektoru až na chvilky nepracovali,veřejných peněz si neváží a podle toho to rozkrádání veřejných financí vypadá.

Z. Švrček 5.2.2013 9:59

Matematika sice funguje, ale...

I Janeček se snaží léčit jen následky místo příčin. V naší zemi i v celé EU existuje přebohatý stůl příležitostí, jak se neovládnout a uďobnout si z něj něco pro sebe, či svoji skupinu. Jsou to dotace všeho druhu, veřejné peníze, vlastně ono přerozdělování, tak milované politiky, zejména těmi, kteří přísahají na stát. Těžko věřit tomu, že  jakýmkoliv způsobem, či modelem zvolený zástupce lidu odolá této lákavé nabídce příležitostí si zahřešit. Abychom si zvolili toho pravého, museli bychom jej opravdu dobře a léta znát a vědět, že je k takovému pokušení odolný. A kdo je v našich podmínkách takto všeobecně OPRAVDU znám? A kolik z těch je pak ochotno se věnovat správě věcí veřejných? To ovšem je problém, zvláště, když se k volbě nabízí naopak materiál, jenž se do politiky cpe právě pro tyto příležitosti.

Janeček tedy neuspěje, protože  úspěch zde je zaručen jedině tím, že ony "příležitosti si přikrást" budeme minimalizovat. Tedy klasický politický program potlačení přerozdělování, minimalizace dotačních politik, decentralizace spojená s minimalizací veřejných zakázek, snížení daní as tím spojená minimalizace výdajů veřejných rozpočtů všeho druhu. (Až do současného zmatení politického jazyka tedy doména pravice.) Až to, co zbude k přerozdělování po takovéto neoblíbené zeštíhlovací kůře, lze potom podrobit úvahám, komu vlastně připadne starost o tyto peníze. Nejlepší pro to se ovšem jeví právě ten, kdo takovou dietu státu nařídí a provede, bude mít dost silný žaludek na boje se zájmovými skpinami v čele s odbory a levou částí politického spektra. K tomu ovšem potřebuje své dosti silné voličstvo. A kruh se uzavírá.    

J. Vintr 5.2.2013 12:35

Re: Matematika sice funguje, ale...

Žádné volby nemůžou změnit tento systém. Pravidla si určují ti, kterým tento systém naprosto vyhovuje a mají také v rukách všechny nástroje na zmanipulování voličů.

P. Maleček 5.2.2013 5:24

Když je z čeho vybrat tak jo, ale ......

V tom máte zajisté pravdu. ale když si pak máte vybrat Janečka nebo kupříkladu Zemanova Šloufa či spíš Šloufova Zemana, tak na výběr, předpokládám že i jako ředitel Svobodné Evropy, moc nemáte.