25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Lustrační zákon je minimum

Oba prezidentští kandidáti se jako Turci v bitvě u Vídně blahé paměti oháněli různými právními předpisy stejně jako zakřivenými šavlemi a způsobovali si navzájem hluboká bodnosečná poranění.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Krásenský 3.2.2013 20:10

Re: Lustarční zákon je v rozporu s Ústavou. Pokud

Jasně, a proto je protiústavní vyžadovat při přijetí do zaměstnání výpis z trestního rejstříku, souhlasíte, že.

J. Klepal 3.2.2013 10:02

Re: kolektivní vina

Srovnání lustračního zákona s požadavkem na minimální vzdělání pro určité zaměstnání nemůže podle mého názoru obstát. Přece požadavky na zastávání určitého pracovního místa jsou dány jistými znalostmi, zkušenostmi a praxí. Proto je namístě otázka, které znalosti a zkušenosti pro které pracovní místo nemá ten, kdo neprojde lustračním osvědčením. Kromě toho, lustrační zákon se netýká jen udavačů, u kterých by se mohly předpokládat snížené morální kvality. Skutečně je v tomto případě uplaňován princip kolektivní viny, oprávněně kritizovanými evropskými institucemi, namísto principu individuální viny. Jestliže někdo porušil zákon, měl by se ze svých činů vždy zodpovídat.

J. Vozábalová 3.2.2013 2:46

Re: kolektivní vina

Jistě pane Vyhnalíku,

máte úplnou pravdu. Pouhé členství v KSČ mezi roky 1970 a 1989 nevypovídá samo o sobě o člověku celkem nic a o to také nejde.

Pozitivní lustrace také není na členství v KSČ nikterak vázaná - o tom ale Vy nemluvíte  - to jen připomínám.

Dovolím si něco  mimo rámec článku i diskuse: ona se nám ta absence vyrovnání s minulostí ještě hodně nevyplatí, o to déle se povleče mravní obroda společnosti a bez ní to lepší fakt nebude. Já se už určitě nedožiju, moji synové asi také ne, ale moje vnouřata by mohla - v tom spatřuji naději. 

J. Vozábalová 3.2.2013 2:31

Re: Paní Vozábalová ví málo o české lustrační praxi, bohužel

Pane Pivodo,

není v mé moci "přesvědčit redaktora Neviditelného psa, aby zde dovolil publikovat i odlišné názory" (ostatně se mi ani nezdá, že by to nebylo možné). ale pokud máte ten pocit, klidně mi svůj příběh napište na jan.voz@seznam.cz.

Sama jsem lustrací prošla, nepovažovala jsem to za žádnou diskriminaci, naopak jsem se jako diskriminovaný občan druhé kategorie cítila od roku 1970 do listopadu 1989. Tím ale opravdu nechci říct, že by se nemohla stát křivda v současné době.

J. Václavíková 2.2.2013 21:08

Re: Pokud pretendentovi

Copak, sudeťáci už stojí na hranicích a čekají povel ke zteči?

J. Václavíková 2.2.2013 21:07

Re: Lustarční zákon je v rozporu s Ústavou. Pokud

To je síla, co?

M. Pivoda 2.2.2013 19:39

Paní Vozábalová ví málo o české lustrační praxi, bohužel

"nikdo přece není pozitivně lustrován v případě, že celá jeho "vina" spočívá v tom, že něco nevěděl, ..."

Kdyby tomu tak skutečně bylo, pak by to bylo dobré.

V této zemi se dá zneužít úplně všechno proti komukoliv kdykoliv. A přitom na prezidenta ČR může kandidovat vědomý člen zločinecké organizace (dle zákona 198/1993 Sb.). Je zde naprosto zvrácený hodnotový systém.

Přesvědčete redaktora Neviditelného psa, aby zde dovolil publikovat i odlišné názory, a já vám povím "neuvěřitelný případ" z roku 2006 - 2008.

M. Malovec 2.2.2013 16:34

Re: Lustarční zákon je v rozporu s Ústavou. Pokud

Proč má asi opilec zákaz řídit motorové vozidlo, proč nevystudovaný lékař nesmí léčit. Není pro tu činnost kvalifikován či je diskvalifikován. Stejně jako ti co škodili této zemi nesmí o ní rozhodovat. To není porušení lidských práv, to je jen pud sebezáchovy těch slušných.

J. Sládeček 2.2.2013 16:30

Re: Lustarční zákon je v rozporu s Ústavou. Pokud

Jakákoliv diskriminace je prostě diskriminace, to nikdo neomluví. Trestní rejstřík se týká toho, že člověk neporušuje zákony.

J. Vyhnalík 2.2.2013 15:37

Re: kolektivní vina

Jde o etymologický spor. Původní význam slova ignorance je nevědomost a to byl přece přesně Váš případ.

Je fakt, že v té době hrál velkou roli ročník narození. Lidé, kteří zažili rok 1968 alespoň ve věku začínající puberty měli šanci se spoustu věcí dozvědět a zapamatovat. Ještě počátkem 70. fungoval Junák coby alternativa k Pionýru a běžně hrály kapely a zpěváci později zakázaní. Informace tehdy mohl získat každý, kdo měl opravdový zájem. Po roce 1975 to vypadalo, že dočasný pobyt sovětských vojsk bude trvat věčně a nám budou vládnout rigidní komunisté navěky. Teoreticky jsem věděl, že diktatura zpravidla nepřežije svou vládnoucí garnituru, ale čekání na generační výměnu mi přišlo nekonečné. Byli ovšem lidé, kteří už po Brežněvově smrti viděli, že se blíží svítání. Sice jsem tomu moc nevěřil, ale pamatuji si, jak mi táta říkal: "Andropov je nemocný, po něm má přijít Černěnko, ale ten je na tom podobně, ale pak je na řadě Gorbačov a to je demokrat, ten přinese změnu." Trvalo to ještě pár let, ale nakonec se to podařilo. Pro mne je rozdíl, jestli někdo vstoupil do KSČ, aby získal funkci a měl vyšší plat, nebo proto aby směl učit. Znám lidi, kteří do KSČ vstoupili na naléhání kolegů a kamarádů, kteří nechtěli aby po odchodu stávajícího šéfa do důchodu dostali jako šéfa ze shora dosazeného hlupáka, který do strany vstoupil, jenom aby nemusel prokazovat své (ne)schopnosti.

Osobně jsem velmi opatrný, pokud jde o odsuzování lidí, kvůli jejich členství v KSČ. Důvodů pro vstup do KSČ bylo nejméně tolik, kolik bylo členů. Znám dost vynikajících lidí, kteří ve straně byli a také jsem narazil na StBáckého donašeče, nestraníka.

J. Vozábalová 2.2.2013 15:31

Re: Lustarční zákon je v rozporu s Ústavou. Pokud

Omlouvám se, vypadlo mi slovo: "neznamená zákaz výkonu povolání"

J. Vozábalová 2.2.2013 15:29

Re: Lustarční zákon je v rozporu s Ústavou. Pokud

Pane Sládečku,

Pozitivní lustrace neznamená zákaz povolání. Pokud je někdo například právník a je pozitivně lustrován, může právnické povolání provozovat jako advokát, jako podnikový právník, jako notář a mnoha dalšími způsoby. Jen nemůžete být například státní zástupce, soudce nebo třeba vedoucí právního odboru na krajském úřadě.

Pro určité FUNKCE, nikoli POVOLÁNÍ, je negativní lustrační osvědčení jedním z kvalifikačních předpokladů - jako je třeba dosažení určitého vzdělání v určitém oboru, čistý trestní rejstřík nebo třeba řidičské oprávnění. Jistě nechcete tvrdit, že například požadavek čistého tresního rejstříku je diskriminační.

J. Vozábalová 2.2.2013 15:17

Re: kolektivní vina

Milý mladý pane Ondrejkoviči,

nikdo přece není pozitivně lustrován v případě, že celá jeho "vina" spočívá v tom, že něco nevěděl, něco mylně vyhodnotil a vůbec se málo zajímal o podstatu a mocenské nástroje režimu.

Pozitivní lustrace (a tím pádem překážka pro vykonávání určitých funkcí ve veřejné správě) je přece potvrzením toho, že člověk například aktivně spolupracoval s STB (byl donašečem) a podobně. Za to, že jste obdivoval reformní komunisty a nic nevěděl o Miladě Horákové, Vás nikdo jistě pozitivně lustrovat nebude.

E. Heusinger 2.2.2013 15:09

Velmi často

vedu pro mne zajímavé řeči o lokomotivách a železničním provoze s bývalým strojvedoucím. Je to sudetský Němec, narozený 1944. Otec padl kdesi na východní frontě. Jak asi potřeboval režim válečnou vdovu s dvěma malými dětmi? Další sudetský Němec je mi sousedem. jeho otec byl průvodčím ČSD. Jak režim potřeboval řadového průvodčího? Další bývalý kolega z práce, dnes na penzi. Jeho otec jeřábník. Jak režim potřeboval tuctového jeřábníka?

Svoje rozumy z pražských kaváren si strčte za klobouk!

S. Udatný 2.2.2013 14:42

Dobrý den,

u od odsunutých němců nerozhodovalo nějaké hloupé "Heim ins Reich" ale občanství, které obdrželi po Mnichovské dohodě, tj po přivtělení tzv. Sudet k Německé říši. Nikdo se neptal, zda chtějí nebo ne, obdržel a hotovo. Právníci zde vidí, krásný problém, protože Mnichov je prohlášen za "nulitu", ovšem potom nemohl Beneš odsunout němce proto, že se zřekli občanství. Ovšem Husák když dohodu o nulitě schváil a podepsal v.z. Chňoupek, tak potřeboval úvěr, který podpis doprovázel. Husák zadělal na krásný problém, proto také se o dohodě mlčí a ještě dlouho mlčet bude.

J. Sládeček 2.2.2013 14:22

Lustarční zákon je v rozporu s Ústavou. Pokud

člověk neporušuje zákony, nemá si jej v právním státě stát všímat. Zákaz výkonu povolání je soudní trest, v této zemi jsou lidé trestáni soudním trestem, aniž by něco spáchali a aniž by o tom rozhodl soud. Lustrační zákon je něco jako Norimberské zákony.

J. Horáček 2.2.2013 14:21

Re: kolektivní vina

Vážený pane,

pokusil jsem se Vám vysvětlit význam slova ignorance, použitého v příspěvku pana Kosejka. Tento výrok totiž v tomto kontextu až tak nesouvisí s ignorováním či neignorováním nějakých faktů, o čemž jste se naopak zmiňoval Vy ve své replice. Generálem se být necítím (ostatně možná ani ještě není po bitvě). Pokud jste se o existenci M. Horákové a H. Píky dozvěděl až ve svých 22+ letech po roce 1990, něco bylo špatně. Netvrdím, že Vaší vinou.

D. Ondrejkovič 2.2.2013 13:47

Re: kolektivní vina

Kolik vám je let a co jste dělal do roku 1989, že si osobujete právo být generálem po bitvě?

J. Horáček 2.2.2013 13:46

Re: kolektivní vina

Tak tedy pro lepší pochopení: ignorance = hloupost.

D. Ondrejkovič 2.2.2013 13:43

Re: kolektivní vina

Totéž dnes o VÁS mohou tvrdit v přítomném čase zastánci starých pořádků ke kterým já se tedy skutečně neřadím......

D. Ondrejkovič 2.2.2013 13:41

Re: kolektivní vina

Ingnorovat lze jen to, o čem pozitivně a prokazatelně víte a z nějakých důvodů před tím zavíráte oči - a to nikoli proto, že to považujete za špatné a chcete to vytěsnit.

J. Vlk 2.2.2013 13:11

Re: Pokud pretendentovi

Samozřejmě ! Každý má rodiče, prarodiče a praprarodiče ! A potom - nepotřebujeme ve funkcích další konkurenty zloděje. Soudruzi nenechte se oklamat nepřítelem, důvěřujte, ale prověřujte. Nepřátelé našeho blahobytu již nespí ! Spíš to vypadá, že se probouzejí !  :-) :-) :-) 

M. Kosejk 2.2.2013 13:09

Re: kolektivní vina

Nevím, jestli lustrátem, ale jistě jste projevil skutečně velkou míru ignorance.

D. Ondrejkovič 2.2.2013 12:37

Re: kolektivní vina

Já v té době žil také.....o Miladě Horákové a Heliodoru Píkovi jsem se dozvěděl až po roce 1990. Za nejznámější oběť procesů 50-tých let jsem mylně považoval jejich strůjce a největšího organizátora Rudolfa Slánského. Tehdejší StB jsem nepovažoval za nic jiného než je například dneska NBÚ. Dvojkolejnost stranického a státního řízení jsem mylně považoval za analogii josefínské dvojkolejnosti státní správy a samosprávy - jako je tomu ostatně i dnes (obec je jak orgánem samosprávy, tak i přenesené státní správy). Mylně jsem se domníval, že žijeme v systému, který má vyšší potenciál rozvoje, kdyby ho nebrzdily různé zkostnatělé kádry typu Jakeše. Obdivoval jsem aktéry Pražského jara 1968, kterými byli reformní KOMUNISTÉ.........považoval jsem za hloupost rušit vysílání Svobodné Evropy a Hlasu Ameriky a domníval jsem se, že svobodná diskuse dá zapravdu tomu lepšímu....v době pádu režimu mi bylo 22 let.....

A TEĎ BYCH MĚL BÝT LUSTRÁTEM?!

J. Vozábalová 2.2.2013 11:20

Re: Pokud máte na mysli

No, pane Heusingere, jistě máte svým způsobem pravdu. Jenže tam byl opravdu uplatněn princip kolektivní viny, ti, kteří tu chtěli zůstat museli prokazovat nevinu, jinak byli všichni vinni na základě toho, že jsou Němci.

Vůbec se nechci sudetoněmeckého etnika zastávat (naše česká rodina patřila k těm vyhnaným ze Sudet po Mnichovu), vidím jejich podíl na Mnichovu, vím, že to byli oni, kdo první vnesl nesnášenlivost a později nenávist. Nicméně musíme vidět jednu věc. V letech před válkou byla hluboká krize, Hitler dal lidem naději na lepší život (to už tak diktátoři umějí), ale hlavně - nikdo z běžného obyvatelstva přece nevěděl, co nastane, až budou mít nacisté dostatečnou moc. Z dnešního pohledu - když už víme co bylo, se to vše vyhodnotí relativně snadno. Ale představte si, jak byl asi v té době informovaný třeba sedlák ze Šumavy, na základě čeho se rozhodoval, na kterou stranu se připojí.

Ono to zase není tak snadné soudit a vmyslet se do tehdejšího uvažování už vůbec ne - a to do uvažování obou stran. Byla to vše strašlivá událost evropských dějin, mělo by to pro nás být mementem, ale z dnešního pohledu, z dnešních norem chování a vztahů, se tehdejší události vážně posuzovat nedají.

P. Kolář 2.2.2013 11:12

Re: Pokud máte na mysli

Máte pravdu,ti,které režim potřeboval jako odborníky,ti zůstali,protože museli.

E. Heusinger 2.2.2013 10:48

Pokud máte na mysli

sudetské Němce, tak ti se také rozhodli. Nechtěli Československo, ale Heim ins Reich. Bylo to jejich rozhodnutí, i když ne všech. Proto jich v Československu nezanedbatelný počet zůstal.

E. Heusinger 2.2.2013 10:44

Pokud pretendentovi

na nějakou funkci podléhající tomuto zákonu je letos 40 let a méně, musí předkládat lustrační osvědčení?

J. Vozábalová 2.2.2013 9:16

Re: kolektivní vina

V tomto případě zcela snadno, podle mého názoru. Nejde totiž o vinu přiřknutou na základě etnické příslušnosti a podobných atributů, které člověk nemůže ovlivnit. Lustrační zákon dopadá na jednání, ke kterému se ten který člověk rozhodl.

Krom toho uplatnění lustračního zákona neomezuje valnou většinu činností, jen stanovuje určité skutečnosti, které jsou překážkou pro výkon některých funkcí ve veřejné správě.

Považovat uplatnění lustračního zákona za uplatnění principu kolektivní viny je obdobné, jako bychom za uplatnění tohoto principu považovali například požadavek vysokoškolského vzdělání pro určité pracovní pozice.

J. Klepal 2.2.2013 8:12

kolektivní vina

Lustrační zákon lze jistě mít, avšak jak se přitom vyrovnat se stálou kritikou principu kolektivní viny , nedávno třeba vzpomenutým v souvislosti s poválečnými odsuny a postavením Beneše před Haagský tribunál.