25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

UDÁLOSTI: Boje o amnestii

V probíhající veřejné debatě jsem chtěl původně jen podpořit hlasy, které jsem považoval za rozumnější (Jan Wintr v Právu, exministr Čermák v Lidových novinách, Petr Suchomel v Mladé frontě Dnes).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Malovec 13.1.2013 22:18

Velkorysost

smíření a milostrdenství by měl prokázat ten, jehož zločinec poškodil. Nikoliv ten, jehož se trestný čin nedotýká. Děkuji, ale za mne, pane prezidente velkorysost neprojevujte!

J. Vyhnalík 13.1.2013 21:07

Re: amnestie je nespravedlivá vždy

Ani to 1 %. Politické propustil už svou amnestií Husák před abdikací.

Havlova amnestie mohla z politických pomoci jenom těm, kdo byli odsouzeni neoprávněně za nějaké kriminální činy.

P. Skřivan 13.1.2013 20:52

Re: Naprostý souhlas,

Ono je to možná vše malinko jinak.: spíš jde o první ukázku cesty dolů. :-) ... teď se začíná vracet to, co bylo děláno silou moci. ... a že toho bylo děláno asi dost ... .

P. Skřivan 13.1.2013 20:50

Re: v jak neuvěřitelnému násobku?

Hahaha. :-)))) Bohužel to asi ne. Spíš to bylo tak, že kvůli třískám se vyhodila i halda dřeva. ... to našim politikům nečiní absolutně žádný problém ... .

J. Kanioková 13.1.2013 20:16

No, já věřím, že si toto už nikdo neriskne...

tak by to snad na toto téma mohlo být "poslední" rozhořčení..

Ale o to víc soptím na média, co z toho rozpoutala.. Mám ráda v životě optimální míru...

A stydím se za šílený pravopis, já se to po sobě asi nenaučím překontrolovat, než to odkliknu..

J. Kanioková 13.1.2013 20:09

v jak neuvěřitelnému násobku?

Zatím nevíme konečný počet propuštěných a z toho počet těch kauz, kde to působí tak blbě. Zatím jsem slyšela snad o asi 13 kauzách.

bohužel k amnestii se hodí moudro - když se kácí les, létají třísky..

J. Kanioková 13.1.2013 20:06

Naprostý souhlas,

obzvlášť s poslední větou... jsou to média, které to používají jako kladivo na čarodějnice..

J. Anděl 13.1.2013 19:55

Tak

Jsem rád, že pan Doležal setrval u názoru, který vyjádřil v souvislosti s amnestií už dříve. Děkuji za pěkný rozbor a shrnutí. Názor si každý může udělat sám, každý sám se i může rozhodnout, zda na sebe rozbouřené vášně nechá působit, nebo si udrží odstup. Osobně souhlasím s poslední větou, že v této věci je třeba se prezidenta zastat. Že tímto krokem výrazně polarizoval (a spustil vášně) společnost, je taky pravda. Zda to byla chyba apriori (tedy i kdyby to společnost náhodou nechalo lhostejnou) nechci posuzovat, snad trochu, ale nepřijde mi to zásadní.

V rámci tažení proti korupci se osobně domnívám, že dotažení starých kauz (amnestií přerušených) by nemělo velký vliv na reálné odstranění korupce. Tento vliv bude mít spíše rychlejší řešení a dotažení živých kauz, které ještě úplně nezmizely z mysli všech zúčastněných a veřejnosti. Vyřešení těch starých má jistě vliv jako morální podpora a vyrovnání (viz extrémní příklad válečných zločinců, trestaných i padesát a více let po válce). U mírnějších zločinů, jak jde čas, jejich důležitost slábne a nemýlím-li se, i proto existuje institut promlčení. Takže z mého pohledu zbývá rovina osobní. Tam naprosto chápu nespokojenost postižených. Nejsou to však zdaleka jen postižení starých kauz, kteří víří emoce, ba naopak.

K. Nytra 13.1.2013 15:40

Re: Boje o amnestii

Utajené to nebylo min v jednom případě se obviněný účelově vrátil včas zpět.

K. Nytra 13.1.2013 15:38

Nebyla mravní

Amnestie je technicky správná ale není lidská, nelze  dát na jednu misku vah malého zloděje a velkého zloděje, např. jen v jedné kauze došlo k poškození 75000 lidí, a miliard Kč, to snad by odpovídalo trestu smrti, celkem jistě v Číně, ovšem v demokratické zemi je třeba zavřít někoho co počmárá politické reklamy až zčerná a skutečné zločince propustit a ještě jim dát odškodnění? Jestli amnestie je  tak zneužitelná tak ji lépe zrušit, na justiční omyly by měla stačit jen milost která se projednává konkrétně, plošná amnestie může způsobit jen další křivdy a to mnohem horší než by odpovídalo původním trestům, je celkem jisté že v tom to případě k tomu došlo v neuvěřitelném násobku

V. Kobetič 13.1.2013 14:00

Mám pocit, že si málo uvědomujeme klíčovou ideu amnestie.

Ta vycházela především z názorové konzistence a postojů prezidenta - tou je bezesporu i preference národního státu v dobách, kdy chybí srozumitelná a realistická vize příští Evropy. Toto významné výročí naše média redukovala prakticky na nepodstanou připomínku událostí a jasných okolností vzniku samostatné ČR...  Václav Klaus chtěl zdůraznit dějinný význam této události relevantním krokem milosti, kterou amnestie zajisté představuje. Nechci posuzovat její parametry, to si každý dle svých schopností srovná sám... Mne ale v této souvislosti napadá otázka, zda o náš vlastní národní stát vůbec stojíme, anebo se jej chceme prakticky bezdůvodně, bez rozmyslu a mávnutím ruky zbavit...?   

 

J. Šejnoha 13.1.2013 13:57

amnestie je nespravedlivá vždy

Ale podivné  je zcela rozdílné chování mediokracie v případě  minulé Havlovy   a dnešní Klausovy amnestie.

Havel byl za manestii jednoznačně  veleben, zatímco Klaus je za obdobnou amnestii jednoznačně hanoben.  

Jestli to není tím, že média  zpravidla vlastní Němci.

Argument, že v roce  1990 byly ve vězení většinou političtí neberu. Těch bylo tak  1%.

V. Plocek 13.1.2013 13:00

Boje o amnestii

To co máte na mysli je patrně reforma práva a ne amnestie. Pokud by o amnestii měli předem diskutovat filosofové, tak by všichni potenciální zločinci mohli plánovat zločiny tak, aby amnestii využili. To je hlavním důvodem, proč se amnestie maximálně utajuje, aby s ní nikdo nemohl kalkulovat.

Nejsem si jist, jestli jsem porozuměl Vaší odpovědi. Nemám na mysli úmysl konkrétní amnestie,  ale funkce amnestie jako takové a z toho vyplývajících kriteri pro budoucnoí.  Ono konečně zde chybí účast filosofů a jejich diskuzí o dalších otákách (exisgtence parlamentu, funkce prezidenta a další), kde politici  a možná všichni tápeme jak dále.

J. Jurax 13.1.2013 12:21

Re: V učebnicích historie našich vnuků se možná bude psát:

Jako vtip nic moc ... a je-li to míněno vážně, je to na pováženou ...

J. Jurax 13.1.2013 12:20

Re: Když jsem hloupý, řeknu "modří zloději"

Pokusíte-li si zjednat spravedlnost sám, "spravedlnost" Vás odsoudí. Třeba když rozbijete hubu zloději, co Vám vykrádá auto, nebo samostřílem střelíte do perdele grázla, co Vám opakovaně vykrádá chatu.

J. Jurax 13.1.2013 12:14

Re: Amnestie - funkční odkaz na grfiku

No a právě proto píšu Ovšem dobře uvážené a veřejně obhajitelné milosti!

A i tak by se mělo milostmi skrblit, mělo by jich být méně jako příslovečného šafránu.

J. Kanioková 13.1.2013 11:01

Aha, tak bobost, musím hledat, odkud jsem si to stáhla

B. Rudolf 13.1.2013 4:51

Re: Když jsem hloupý, řeknu "modří zloději"

No, jistě, Klaus se pokusil významně reformovat českou (československou) justici už podruhé. V obou případech to bylo pod stejným heslem: "Útěk před právníky".

Lidé si přece nejlépe zajistí spravedlnost sami. Přinejmenším ti schopní.

Hurá do obchodů se střelivem !!!

J. Jurax 13.1.2013 1:34

Amnestie ne

Amnestie je obecně špatně, neboť jde o plošné propouštění grázlů, kteří měli náhodou štěstí, že byli ve správnou dobu ve výkonu trestu. A jde o pohrdání prací kriminalistů i pracovníků justice, kteří podstatnou část těch lumpů budou muset znovu chytat, soudit, usvědčovat – to vše za peníze daňových poplatníků. A v neposlední řadě odnese propuštění drobných grázlíků prostý lid, jemuž budou kradena kola, peněženky, vykrádány chaty, auta, sklepy etc.

Amnestii bych snad – ale s hodně odřenýma ušima – dokázal skousnout leda tehdy, týkala-li by se relativně drobných nedbalostních činů řekněme beze ztrát na životech.

Pokud už je záměr zmírnit tvrdost zákona, je tu institut udělení milosti. Ovšem dobře uvážené a veřejně obhajitelné milosti!

A i tak by se mělo milostmi skrblit, mělo by jich být méně jako příslovečného šafránu.

J. Jurax 13.1.2013 1:28

Re: Připomínám, že v případě zmanipulovaných

Abyste nevylil s vaničkou dítě - závislost na voličích stěží může být spravedlnosti ku prospěchu ...

P. Vaňura 12.1.2013 21:19

Připomínám, že v případě zmanipulovaných

konkurzů soudci ihned osvobodili svého kolegu Berku, ty nesoudce nikoliv.

Měli bychom zavést volitelnost soudců, jejich nezávislost se ukazuje už dlouho jako daleko horší, než závislost na voličích.

P. Vaňura 12.1.2013 21:11

Re: Tunel Václava Klause

Pokud by se Váš nápad realizoval, a tunel nebyl, jak je u nás takřka tradicí poté několikrát přejmenován, byla by to jen menší varianta Letiště Václava Havla. Protože až ten tunel bude v provozu, bude přinášet nemalý užitek.

P. Pavlovský 12.1.2013 20:25

Re: "Každé přirovnání kulhá", říkává se,

Normální člověk když ho něco nebaví (unavuje), tak to prostě nečte.

K takovému rozhodnutí vede dost jednoduchý myšlenkový pochod, divím se, že na to nepřijdete sám od sebe, při vaší inteligenci.

J. Kanioková 12.1.2013 20:19

Nevím, jestli moje informace bude přesně o tomtéž,

ale chci jen připomenout jeden aspekt, že po sametu byl ve FS prosazen přincip doživotního jmenování soudců. Mladí poslanci z tehdejšího OF se maximálně snažili prosadit, aby byli poprvé v novém režimu soudci jmenování jen  na 5 let, a teprve poté by mohli být jmenováni na doživotí. Čímž by se to možná "proselo". Bohužel. Tehdy tam měli velké renomé právníci z Charty a Obrody a byť v dobrém, nedomysleli to. Byl to především pan Motejl, který tam kladl velký důraz na  nezávislost soudců, a proto na jejich jmenování hned tehdy na doživotí. Takže jeho zdůvodňování bylo upřednostněno. A jelikož nikde v zásobě nebyla zásoba nových, totáčem nezasažených právníků, vypadli jen ti nejhorší, a ti ostatní byli všichni hned tehdy jmenováni na doživotí.

Svým způsobem byli produktem doby minulé a svými hledisky ovlivnili i další ročníky  nových právníků nastupujících po škole. Bohužel..

J. Kulheim 12.1.2013 19:47

Re: Nejhorší na amnestii je

Problém s justicí je tady od vlády pana Pitharta. Te hned po nástupu podstatně zvýšil platy soudců a potom dostali definitivu. Právní kontinuita posílila jejich sebevědomí. Udělali ze sebe pilíř demokracie, bez možnosti odvolání. Pan Rychetský neudělal pro reformu systému nic. Prezident měl soudce jmenovat, ale nemohl je odvolat. Neodpovídají za špatně odvedenou práci.

Korupce, prorůstání organizovaného zločinu do orgánů činných v trestním řízení. Co s tím?

B. Rybák 12.1.2013 19:23

Re: V učebnicích historie našich vnuků se možná bude psát:

Šance poškozených byly už zanedbatelně malé. Soudci to mají těžší. Ti závisí i na tom, co budete požadovat od (svého) poslanců (stran) a koho pak budete volit.

B. Rybák 12.1.2013 19:17

Re: Chraňme zloděje, v modrém hávu je to ideově

Diagnóza Vaší poruchy je vědecky naprosto jasná. Výhradně modrou barvu vidí pouze ten, kdo má před očima (v hlavě) rudou mlhu.

B. Rybák 12.1.2013 19:06

Re: Tunel Václava Klause

Z toho, že jste očividně byla v dlouhé klausůře z níž se u Vás zřejmě vyvinula klaustrofilie a pak i obtížně léčitelná klausofobie, vůbec nevyplývá, že by jste mohla významně přispět k hodnocení V. Klause. Nejdřív se musíte vyléčit. Zdraví je přece nejpřednější.