28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

EVROPA: Federalismus v odstředivce dějin

Před dvaceti lety se západní Evropa teatrálně divila rozdělení Československa. Komentátoři se více méně nepokrytě ošklíbali nad zaostalými Východoevropany, kteří nechápou, že národní státy patří minulosti a kontinentu kyne zářná budoucnost v nadnárodní federaci.Dnes víme, že Češi a Slováci byli evropskou avantgardou; o několik délek předběhli Vlámy, Skoty a Katalánce a předejmuli dnešní odstředivé tendence na celém kontinentě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Urban 6.1.2013 0:04

Ano, ale (!)

když dáte občanům státu reálnou možnost spravovat si své věci zdola, nemusíte jim mávat před xichtem vějičkou nacionalismu (či - jak vy to nazýváte - "národního státu"), abyste je odvedl od jádra problému. Ve švajcu to tak funguje už 300 let a - sice se toho nedožiju - bude jim to tam tak fungovat i za 300 let. Náš český "národní" stát není o nic lepší, než byly ty předchozí, jen holt namísto Rakušáků, Němců, Slováků okrádají už jen Češi Čechy.

M. Pivoda 3.1.2013 19:03

V Evropě už dlouho nebyla válka. Lidé zapomněli.

EU: V době míru "umělý slepenec", v době války neocenitelné spojenectví.

Jen malomyslní si nepřipouští tu druhou možnost. A zdá se, že jejich počet v poslední době narostl, a dokonce i převažuje. Každý pedagog vám řekne, že lekce musí být udělovány periodicky, jinak lidé snadno zapomínají.

A zeptejte se ekonomů, kolik stojí válka.

B. Rybák 5.1.2013 14:29

Re: V Evropě už dlouho nebyla válka. Lidé zapomněli.

Ptal bych se jich na to kolik stojí ekonomická válka, zda nemá pro poražené přinejmenším stejně fatální a patrně dlouhodobější následky než vojenské střetnutí. Ptal bych se jich, zda výsledek ekonomické války (tedy současné integrace EU) nemůže vyvolat občanskou válku (revoluci).

L. Šarina 3.1.2013 17:45

To se to hoduje,

když nám lidi počujou! EU pučuje  zatím sama sobě,až se rozpatne,na Katalánsko.Sev.Irsko,Skodsko.Vlámsko,Valonsko ,Flandry ,jenom Italie co má potenciálních států No a komu tedy budeme půjčovt ,kdo a hlavně za co? Jakou hospodářskou sílu budou vtříc novám světovým ekonomikamČÍNA,INDIE,BRAZILIE,RUSKO.představovat pidistáty a představa že každý za svý v nějakém společném ekonomickém celku jako.co je tvoje je i moje a co je mé do toho ti noc není? Novodobí mesijáši a kritici ať řeknou jak po rozpadu UE ufinancovat všeobjímající evr.  socialismus a lidstvo,které odbory ženou na barikády Co z toho? a co tale nová evropská válka?

J. Matuška 3.1.2013 14:10

Skvělé! Skvělé! Skvělé!

V podtitulu Českých médií je: Slovo je čin... Dočkám se, že Petr Robejšek bude obdařen významnou funkcí v ČR?

L. David 3.1.2013 13:57

Výborný článek!

Odhaluje rovněž důvod, proč se jako domeček z karet zhroutil Sojuz něrušimyj respublik svobodnych. Byť byl slepen a udržován krutou totalitní mocí.

Je pouze otázkou času, kdy se rozpadne umělý slepenec EU.

Nedojde k žádné katastrofě. Pouze 33 tisíc darmošlapů - evropských úředníčků - přijde o svá dobře futrovaná korýtka.

J. Kanioková 3.1.2013 17:46

Kdepáááák 33 .... !

45000 úředníků z EU od ledna získají více peněz.

http://jdem.cz/w7822

V. Plocek 3.1.2013 12:31

Federalismus v odstředivce dějin

Je to absurdistán. Říkáme, že nikdo ČSR nechtěl rozbít, ale přesto se stalo.   BYl jsem v té době na Slovensku a mohu říci, že čím dál od Bratislavy, tak méně podpory pro rozdělení.  Ale rozhodují centra na úrovni státu, max. krajů, kde jde o moc. U Slovenska nastala situace, že po letech ohromných finančních a jiných dotacdí  se region dostal na srovnatelnou úroveň živitele - Česka. Riziko odtržení již nebylo tak velké, naopak vidina míst pro vůdce veliká.   Vím co říkám, jezdil jsem na Slovensko pravidelně od roku 1958 až do dnešní doby. Takže si umím představit hodnotu přesunu finančních prostředků ale i posílení kulturnosti  Slovenska v dřívější době. Že za to Slováci neprojevují vděčnost? Nemusí. Byla to otázka české strany, co na Slovensko pustí. 

J. Kanioková 3.1.2013 13:07

No, to s Vámi zas až tak zcela nesouhlasím.

Spíš si myslím, že jako obvykle jde o nevraživost Bratislava / východ... Takže automaticky to, co preferuje Bratislava, čím dál na východ se to převrací na opačný pól. Víte, my, co jsme po Slovensku jezdili cosi dělat proti rozpadu, tak dodnes jezdíme v létě na společné dovolené. A někteří to rozdělení dodnes ještě nemohou vydýchat, přiznám se, že před nimi radši moc nemluvím, když dojde na toto téma. A tak vím, co o tom vyprávějí i ti z "východu".  V podstatě totéž, co odjinud., že čím vzdělanější a úspěšnější, tak rozpad nechtěli. Jenže těch druhých je vždycky víc... Takže i naše vzpomínky jsou ovlivněny tím, s kým jsme se stýkali, potkávali...

J. Boleslav 3.1.2013 13:22

Re: No, to s Vámi zas až tak zcela nesouhlasím.

Většinově chtěli svou hvězdičku a stoličku a zpětně viděno je jen dobře, že ji dostali.

P. Moravčík 3.1.2013 13:46

Re: Federalismus v odstředivce dějin

Viete, už po rozdelení ČSR uverejnil jeden nemecký deník (myslím, že Frankfurter?) článok, v ktorom vyslovil názor, že Česi rozdelením pragmaticky vyriešili hrozivý nastávajúci problém, vynárajúci sa v ekonomickej oblasti. Asi to nebola taká hlúposť, keď sa na to podívate z čisto racionálneho hľadiska. Nakoniec, určitým spôsobom na tom získali obidva štáty.

K tej vďačnosti - ja som tu už neraz vyjadril svoje presvedčenie, že máme byť za čo českej strane vďační. Prínos českej strany (napriek určitým zádrhelom) vysoko prevýšil určité straty. Po dosiahnutí určitej ekonomickej a kultúrnej úrovne zákonite vznikla nová situácia a nová predstava o ďalšom postupe, no a tam to, žiaľ, asi muselo skončiť. Ale ubezpečujem Vás, pán Plocek, že určite nie som sám, ktorý si významný pozitívny podiel českej strany na súčasnom postavení a úrovni Slovenska v Európe uvedomuje.

J. Kanioková 3.1.2013 12:02

Ještě jeden výborný článek pana Robejška,

a dobrý je i diskuzní příspěvek pod ním, i odkaz v něm, kterému hodně věřím, jelikož to už sleduji delší dobu. Čína prostě jede, nenápadně, nevykřikuje, světovou ekonomickou situaci má perfektně zmapovanou. A už delší dobu uzavírá smlouvy s jimými zeměmi o obchodních vztazích v jejich měnách. A to zlato... obrovským způsobem navyšuje..

http://jdem.cz/w8nx4

P. Brodský 3.1.2013 12:32

Samozřejmě paní Kanioková.

Všechny články pana Robejška jsou výborné, stejně jako Vaše texty.

S. Netzer 3.1.2013 12:37

Re: Samozřejmě paní Kanioková.

:-)))

M. Krátký 3.1.2013 21:30

Re: Samozřejmě paní Kanioková.

taky děkuji i za názory v diskusi.

V. Novák 3.1.2013 11:54

Dovolím si připomenout, že nejde o odstředivé tendence.

Rozhodně ne u Skotů a Katalánců - jak u Vlámů, nevím. Skoti mají dost Londýna - ne Bruselu. Zrovna tak Kataláncům vadí madridocentrismus - ne federalizující se EU. Naopak vědí, že kdyby vypadli z EU (Eurozony, schengenu,...), ztratili by většinu základu své rostoucí ekonomiky.

Takže premisa chybná - závěr nemůže být správný.

J. Kanioková 3.1.2013 12:22

Že by všichni rádi dotace, o tom není pochyb,

ale jestli by se fakt trhli a dostali rozpis, co musí do Bruselu i odvádět... nevím, nevím....

V. Novák 3.1.2013 12:29

No, nemyslím si, že by byli až tak hloupí, jak jim podsouváte.

Skotové i Katalánci samozřejmě odvádějí i do Bruselu.

Jedni přes Londýn, druzí přes Madrid - a v Londýně i Madridu zůstane podstatně více, než je odvedeno zase dál.

Takže jedni i druzí jsou ochotni platit tu almužnu Bruselu, ale ne utápět své výnosy v londýnské nebo madridské byrokracii.

B. Rybák 5.1.2013 14:51

Re: No, nemyslím si, že by byli až tak hloupí, jak jim podsouváte.

Jak dlouho by podle Vás trvalo, než by přišli na to, že ta jejich "almužna" je v Bruselu "utopená" ještě víc než v jejich tradičním centru a že přicházejí i o tu autonomii, kterou v tradičních státech měli?

Brusel patrně doufá, že do té doby posílí natolik, že budou muset držet "hubu a krok". Možná, že v tom dokonce vidí realizaci svého "rozděl a panuj". Zahrává si ale s ohněm. Ty malé nacionální ohníčky se při pokračující eurokrizi mohou spojit v neuhasitelný požár.

S. Netzer 3.1.2013 12:36

Re: Dovolím si připomenout, že nejde o odstředivé tendence.

To musí být známo i autoru článku. Je to pouze jedna ze lží.

V. Novák 3.1.2013 12:58

Ne - je to naprosto základní lež,

na níž je postaven zbytek článku. Takže ostatní lži z té první vycházejí.

S. Netzer 3.1.2013 13:18

Re: Ne - je to naprosto základní lež,

Článek začíná lží o "teatrálním se divení západní Evropy zaostalým Východoevropanům". To je jako vystřižené z nějakého článku Vlka st. Žádný seriózní komentátor se nikdy rozdělení Československa "nepokrytě neošklíbal". Jak to ovšem může vědět a pochopit někdo, jehož obzor je omezen zdmi jeho paneláku? Politolog Robejšek oslovuje takové lehkověrné publikum. Zajímalo by mě ale, jaký cíl tím sleduje.

J. Boleslav 3.1.2013 13:24

Re: Ne - je to naprosto základní lež,

Cíl je přece jasný, vymanit se z vlivu EU.

V. Novák 3.1.2013 13:41

A aby toho docílil, musí lhát... Navíc hloupě.

Další důkaz, že je lepší být v EU než mimo.

Ovšem pan Robejšek v EU je už dávno a nehrozí mu, že by případným vystoupením ČR byl vystoupen i on...

M. Pivoda 3.1.2013 11:25

Robejšek: Dnes víme, že Češi a Slováci byli evropskou avantgardou

Ano a to se potvrdilo tehdy, když v mistrovství světa v hokeji se Česko umístilo na prvním místě a Slovensko na druhém místě.

M. Stuchlik 3.1.2013 21:41

Re: Robejšek: Dnes víme, že Češi a Slováci byli evropskou avantgardou

To z nás hvězdy opravdu nedělá.

P. Brodský 3.1.2013 11:10

Válka všech proti všem je přirozený stav lidské společnosti. Mír je výsledkem vymakané mocenské organizace, existence státu nebo nadstátu

Postupná politická balkanizace nejprve Balkánu, po první světové válce Evropy a od druhé světové celé zeměkoule byla umožněna existencí světových policajtů, důsledně uplatňujících politiku mocenské rovnováhy. Tímto policajtem byla od Napoleonských válek až do WW2 Velká Britanie, od r. 1945 pak USA. Schopnost USA hrát tuto roli není nekonečná, navíc USA představují stát čím dál tím víc demokratický a demokracie v sobě obsahuje silnou tendenci k rozpadu. Pochybuji, že by se dnes našla v USA politická vůle bránit jednotu státu za cenu občanské války, jako za Abrahama Lincolna. Až americký policajt přestane fungovat, pak se teprve ukáže, který z dnešních pidistátů je schopný vlastními silami uhájit svou mocenskou suverenitu. Pak se také ukáže, zda je česká republika , která geopoliticky představuje suk v těle budoucího nacionalistického Německa, se svými třiceti tanky a nulovou odstrašující nukleární silou, schopna zajistit nekonečnou platnost tzv. benešových dekretů. Zatím nám pan Robejšek, pan Prokop, Boleslav, Klaus a paní kanioková nikdy nevysvětlili, jak chtějí zajistit bezpečnost svého nacionalistického státu proti jiným nacionalistickým státům bez amerického protektorátu.

P. Brodský 3.1.2013 11:13

Re: Válka všech proti všem je přirozený stav lidské společnosti. Mír je výsledkem vymakané mocenské organizace, existence státu nebo nadstátu

Existence kmene, státu nebo nadstátu.

P. Čech 3.1.2013 10:14

Pane nezávislý poradče pro strategické otázky,

Nedovedu se ubránit dojmu, že jste usnul někdy v osmnáctém století a právě jste se probudil.Je obecně známo, že první odstavec předznamenává další obsah článku.Nejinak je to i v případě článku Vašeho.Kdyby podobný článek napsal některý z národních obroditelů v 18. století, nedivil bych se. Zato Vám se divím, Západní Evropa se před dvaceti lety nedivila teatrálně, ale upřímně. Češi a Slováci tehdy nebyli žádnou evropslou avantgardou, byli a jsou stále oněmi východními hlupáky, kteří se nechají zahnat politiky tam, kde je oni chtějí mít.Abych však věci uvedl na pravou míru. Češi a Slováci v tom jsou nevinně. Oni se totiž na rozbití společného státu nikterak nepodíleli, nebylo jim to politiky dovoleno. Společný stát, svou vlast, rozbilo pár nezodpovědných jedinců v čele s Václavem Klausem, Vladimírem Mečiarem, pány Strázským a Čarnogurským. To vše nikoliv z důvodu obecného zájmu,ale v zálmu vlastní politické budoucnosti.Rozbili svévolně společný stát 15 milionů občanů, aniž by se obtěžovali se jich zeptat na jejich názor, na jejich vůli. Doustili se tak m.j. vlastizrady. Kdyby bylo ve věci vypsáno referendum a nebo dvě referenda a kdyby vše dopadlo tak,že např. občané Slovenska by se v referendu vyjádřili, že chtějí společný stát rozdělit, mlčel bych a ctil jejich vůli. Jako demokrat. Takto však, kdy došlo k naplnění diktátorské vůle politiků bez vyjádření občanů,spatřuji rozbití Československa za akt diktátorské svévole skupiny vlastizrádců, kteří by měli do konce života za svůj čin pykat a ne být špatným systémem voleni do politických funkcí.Odvolávat se na nějaké "národní" zájmy je nesmyslem, poněvadž samotný pojem "národ" není nikde jednoznačně a nezochybnitelně definován. Je používán pouze mocichtivými politiky a hloupými novináři.Pakliže pojedeme v kolejích, které jste zde nastínil,můžeme se brzy nadít dalších samostatných národních států. Chodska, Valašska, Hanácké republiky atd.,přinejmenším však rozbití České republiky na dva samostatné státy - Čechy a Moravu.

J. Schwarz 3.1.2013 11:03

Re: Pane nezávislý poradče pro strategické otázky,

Vy jste, pane, exemplární pitomec. Rozdělením federace jsme zabránili Jugoslávskému scénáři, který by nastal skoro s jistotou. Buďto by bylo třeba chlácholit Slováky stále většími transfery, což by míchlo Čechy / asi kromě Vás, vašnosti / nebo by rostla naštvanost Slováků že nemají "vlastní stoličku". Klidně bych rozdělil i ČR na Čechy a Moravu, a třeba i na Chodsko... ale tak, že bych na federální úrovni udržoval jen armádu, soudnictví a policii a základní infrastrukturu - pak by byla možnost, aby si každý člověk našel spolek řídící se pravidly jemu blízkými. Tak by jedni mohli klidně žít v "komunismu" a druzí v čistě liberálním prostředí bez jakýchkoliv povinných či státem organizovaných nespontánních "solidarit" - samozřejmě s tím, že si každý vyžere důsledky své volby a nepřenese je přes "společný stát"  na ostatní. Howgh.