25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

UDÁLOSTI: Co zbylo z Havla

Uplynul rok od úmrtí Václava Havla, prvního prezidenta České republiky. Což je příležitost vyrovnat se z jakéhosi odstupu s tím, co pro ČR znamenal a co jeho odchodem ztratila.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kombercová 19.12.2012 0:32

Re: A ještě, autore,

Příjmení nás nezkultivovalo, ale lidé, kteří to příjmení nesli. Podívejste se, jaké je genetické složení nás, občanů našeho koutku Evropy - každý pes jiná ves - mě osobně to těší. Jestli se chcete zavřít do chlívku, je to Vaše volba, když není Evropa Vaše vlast... naši předci jsou z Evropy, smiřte se s tím.

Ještě - trošku mi připomínáte ty vyholené lebky, co v tlupě skandují: Nic než národ! Genetik Stehlík k tomu řekl, že kdyby ti mladíci znali svůj původ, spáchali by harakiri.

Kuk.

J. Vyhnalík 19.12.2012 0:20

Re: Havel se z politiky nikdy nestáhl,

Souhlasím, on nerozuměl ekonomice a vlastně ani politice, ale protože se dokázal vyhnout přímé politické konfrontaci přežil i čtyři presidentské mandáty bez ohledu na duchy ústavy, které tak rád vyvolával.

Proto je potřeba ho posuzovat seriózně, ocenit to, co za to stojí a kritizovat to, co si kritiku zaslouží.

J. Kanioková 19.12.2012 0:03

Havel se z politiky nikdy nestáhl,

jen začal intrikovat za zády, vždy si k tomu našel spojence, Zieleniec, Lux a další...

J. Kanioková 19.12.2012 0:00

Oba máte pravdu, i pan Vyhnalík, i vy.

Havel se stal Logem pro zahraničí, ale doma bojkotoval demokratické principy.

Byl to neustálý režisév pokusů o třetí cesty...

J. Kanioková 18.12.2012 23:51

A ještě, autore,

Evropa NENÍ moje Vlast !!!!   Tím méně EU  !

Moje vlast, moje kořeny, tradice i historie a náklonnost patří tady tomu koutku Evropy, který zvelebili naši předci, zkultivovaly naše osobnosti, ať už měli čistě české, slovanské či jiné příjmení.  Pro mne je Vlast stav duše.. ne stav nějakého umělého politického nesmyslu !

J. Kanioková 18.12.2012 23:42

Fuj ! Neopomenete si kopnout do Klause...

Ať se vám to líbí či ne, Klaus je obrovský demokrat, ctí a respektuje demokratické principy, soutěž politických stran.

Havel byl věčný hledač třetích cest, a když ho adoranti uvrtali v přesvědčení, že je naprosto nej, nej, nej, tak spustili jeho ctižádost z řetězu. Od té doby si už nekladl žádné překážky a intrikoval, pěkně za zády spřádal všelijaké cestičky, jak svého "soka" znemožnit.Čímž netvrdím, že Klaus nemá i chyby.  Ovšem v Havlovi se dramaturg - režisér nezapřel, jen si v politice nemohl dovolit jednat tak přímo, režisérsky.

Ne, Havel mě zklamal obrovsky. Nebyl vůbec demokrat, jen to slovo zneužíval.

F. Pavlis 18.12.2012 18:00

Pane Doležale,

v mnohém s vámi souzním. Ovšem ta vaše "nešťastná struna na duši" , která vám brnká o sudetské, nacionalistické, mladočeské a jiné  nerudnosti, vás občas znevěrohodňuje.  Mohl byste někdy napsat, jak vypadá pravé a nefalšované ČEŠSTVÍ ?  Třeba ve srovnání s  nacionalismem a soběstředností takových Bavorů, Katalánců,  Skotů a vyberte si i jiné nacionální význačné minority.  Kopat do vlastní kolébky je tak trochu chucpe i při vědomí, že se kolébá tak trochu nepravidelně. Vrásek máme na kráse opravdu nevídaně. Ale kdo je nemá?  Někdy působíte jako přeplavený žlučí. Jsou na to léčiva. Nemyslíte ? Občas sáhněte po Komenském třeba a možná se vám uleví.

P. Pavlovský 18.12.2012 17:26

Re: p.s.

Tohle se tu říkalo v roce 1938, rok po jeho smrti, o Masarykovi.

Tak doufám, že není na obzoru další 15. březen.

P. Pavlovský 18.12.2012 17:22

Re: Co zbylo z Havla?

Tohle se tu říkalo v roce 1938, rok po jeho smrti, o Masarykovi.

Tak doufám, že není na obzoru další 15. březen.

Z. Žíkovecký 18.12.2012 16:47

žádnou opravdu středovou

Středové strany nemáme kvůli pětiprocentní klausuli, která likviduje malé strany a jejich křesla přerozděluje velkým. A jestli se jim podaří zavést zcela většinový systém, tak bude ještě hůř.

M. Kosejk 18.12.2012 15:59

Re: p.s.

Havel do politiky vstoupil. Ale jaksi typicky pro něj - politikařil alibisticky mimo politické struktury. A právě tyhle postoje spouvisí s tím, jak se cíleně snažil devalvovat standardní politické demokratické procesy.

A že byl známý v zahraničí? Jediné praktické důsledky pro ČSR to mělo v tom, že jsme se dříve integrovali do mezinárodních struktur. Ale to by se stalo tak jako tak - viz příklady Polska a Maďarska.

O. Mayer 18.12.2012 15:02

Re: Kdo byl nejlepší Havlův kamarád?

.. a jaképak že to byly konkretně podmínky v tom kriminále? Trošku mi připomínáte jednoho bývalého bachaře z Bor, který v jakémsi mediu v 90. letech vykládal, že Havel měl na cele DOKONCE I TELEVIZI (takže se mohl mačkat všechny 2 programy podle libosti)

J. Vyhnalík 18.12.2012 14:02

Re: :))))) Je úsměvné, jak tradiční poťouchlost našince vždy doběhne

Jenom, že bychom měli být fér a posuzovat činy v dobovém kontextu a se znalostí věci.

Pokud jde o Háchu a piloty, tak souhlasím, že v obou případech se jednalo o křivdy. Proto bychom se měli snažit o to, abychom nekřivdili ani my.

V. Bok 18.12.2012 13:49

No, víte,

mě připadá, že má pan Havel snaživého nástupce. Jmenuje se Radek John ... stejné žvásty, které nemyslí vážně, stejné výsledky. Jenom sponzory má jiné. Pan Havel měl přece jen významější.

P. Schuh 18.12.2012 13:41

Re: Co zbylo z Havla ?

Jistě je to věc názoru.

Kdo chce nechť mu staví pomníky, ale ne z daní (peněz) nás všech....

J. Boleslav 18.12.2012 13:38

Re: Co zbylo z Havla ?

To je ovšem Váš pohled. Řada lidí to vidí diametrálně jinak.

J. Boleslav 18.12.2012 13:36

Re: Sirotek po LDS si stýská neprávem:

Naprostý souhlas.

P. Schuh 18.12.2012 13:14

Co zbylo z Havla ?

Rozbitý stát Čechů a Slováků, pachuť lži v jeho projevech z roku 1989-90. Lež a nenávist zvítězila nad pravdou a láskou na celé čáře..... 

J. Tachovský 18.12.2012 12:54

Co zbylo z Havla ?

Tri kyble popela.

V. Ondys 18.12.2012 12:44

Re: :))))) Je úsměvné, jak tradiční poťouchlost našince vždy doběhne

Nic proti... a?

Vzhledem k osudu třeba Háchy i mnohem děsivějšímu třeba pilotů, kteří přežili riskování s vlastními životy v boji se socialismem v západní části Evropy.

V. Ondys 18.12.2012 12:41

Re: :))))) Je úsměvné, jak tradiční poťouchlost našince vždy doběhne

Nic proti... a?

Vzhledem k osudu třeba Háchy i mnohem děsivějšímu pilotů, kteří přižili riskování s vlastními životy v boji se socialismem v západní části Evropy.

J. Vyhnalík 18.12.2012 12:32

Re: :))))) Je úsměvné, jak tradiční poťouchlost našince vždy doběhne

Tady je potřeba se Václava Havla zastat. Charta 77 úmyslně stavěla na tom, že vycházela pouze ze zákonů a závazků, které tehdejší ČSSR oficiálně přijala a proto byla formulována tak, jak byla formulována. Jejím hlavním cílem bylo dokázat, že komunistický režim není ochoten a schopen dodržovat ani vlastní zákony a mezinárodní závazky.

J. Vyhnalík 18.12.2012 12:26

Re: p.s.

Nesouhlasím s tím, že Václav Havel ČR v zahraničí ubližoval. Naopak si myslím, že tam byl jeho největší význam. Fungoval jako symbol. Většina politiků ses ní ráda nechala vyfotografovat, protože věděli, že jim to v očích jejich voličů pomůže.

Při rozpadu sovětského impéria se v jednotlivých zemích objevily osobnosti, které se staly symboly pádu komunismu. Václav Havel zůstal na politické scéně zdaleka nejdéle. Nabízí se tedy otázka, proč on a ne ti druzí?

Osobně rozdíl vidím právě v jeho ignorování politiky. Na rozdíl od třeba Walesy a dalších, se Václav Havel nikdy nezapojil do skutečné politické soutěže. Nezformuloval program, nezaložil stranu a nešel v jejím čele požádat občany o mandát. Svým způsobem vydělal i na rozpadu Československa, protože mohl kandidovat a být zvolen presidentem celkem čtyřikrát.

Dle mého názoru dobře věděl, proč se do politické soutěže nepustil. Počátkem 90. (kdy byla průměrná mzda okolo 3000 Kčs), zareagoval na zdražování radou pro běžné občany, že nemusejí přece kupovat jenom to nejdražší, že si mohou koupit něco levnějšího a také dobrého. Místo lampy za 20 000 si přece mohou koupit levnější a možná i pěknější za 5000 sic!

Když byl v Bratislavě davem separatistů vypískán, tak se fakticky stáhl z politiky a dělení federace nechal na Václavu Klausovi a Vladimíru Mečiarovi. Jenže to jsou věci, které se do jeho mediálního obrazu nehodí.

V. Ondys 18.12.2012 12:15

:))))) Dyť se s tím jenom nestydatě bavím na úkor nejpříkladnějších

když to je stejně :)))))))))))) marný, marný, marný...

V. Němec 18.12.2012 12:01

V. Ondysi,

pěkné, ale pro méně chápavé nepochopitelné. Chtělo by to přece jen trochu, no však víš.

J. Fleiszner 18.12.2012 12:01

Kdo byl nejlepší Havlův kamarád?

Havel rozhodně nebyl bojovník proti komunismu i když se tak někdy tvářil. Sice si je nezval na hrad, ale to byla jen taková hra. Jako svého poradce si vzal po revoluci (možná už před ní) vysoce postaveného komunistu. Ten mu pak pomáhal prodat i Lucernu.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Marián_Čalfa

On nebyl žádný protikomunistický bojovník hrdina! Hrdinové končili v kriminále a uranových dolech. Havel měl kriminále takové podmínky, že se domnívám, že byl komunisty spíš střežen, aby se dal později použít. Asi to byl zajímavej člověk, ale určitě to nebyla mravní autorita. Nevadí mi, když někdo byl nebo je komunista. Nevadí mi, když někdo kamarádí a nebo vládne s komunisty. Neznám důvody, které ho k tomu vedli a možná jsou ty důvody i pochopitelné. Ale vadí mi Havel, který se po revoluci začal tvářit jako bojovník proti komunismu a nebo se tak nechal ostatními nazývat a přitom s nimi vládnul, a nechal se jimi zvolit prezidentem.

V. Ondys 18.12.2012 11:59

:)))))) Tak se mi nějak sama vybavila epizoda, jak zavřeli Švejka

a na policejním ředitelství se od všech jeden držel dál s tím, že jako slušnej člověk nechce nic mít s politickejma, když tu sedí jen pro pokus :)))) loupežné vraždy na pantátovi z Holic.

M. Hoblík 18.12.2012 11:55

Havel byl typický představitel čecháčství!

Vystřídal Švejka, ale moc jsme si nepomohli! Ani luzným zjevem, ani kultivovaným projevem Havel neomráčil.

Š. Šafránek 18.12.2012 11:43

Dvě poznámky

První poznámka - píšete: „To (něcismus) ale není žádná skutečná víra. Připadá mi to zároveň nesprávné i nepraktické.“ Ovšem v co má věřit někdo, komu se Ježíš Kristus nezjevil, a přesto se domnívá, že na počátku všeho nebyla hmota? Jistě, praktikovat katolickou či jinou víru je praktičtější, než tápat; ale je vinou člověka, že neuvěřil?  Je v silách jedince poručit si, aby uvěřil, protože nevěřit je – jak píšete – nesprávné?

 

Druhá poznámka: „My, jak se zdá, Českou republiku za svou vlast nepovažujeme.“ A proč bychom měli? Vlast je země – Bohemia -, nikoli stát; ať už Rakousko- Uhersko, Československo, Česká republika nebo EU...

F. Matousek 18.12.2012 11:34

Re: Lžipravda a jakoláska

A co jste vy za "experda" pane Sajrajte ?

Kde jste se nám toulal napr. v létech 70. a 80. ? To by me docela zajímalo.

Mozná jste byl s Havlem na cele a on vám nenabídl ze svých Amerik ? To by vasi nenávist mírne omlouvalo.