29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

RUSKO: Z komunismu bude náboženství

Je to novinka, kterou chystá strana Komunisté Ruska, aby obešla nový zákon o shromažďování a demonstracích. Dle federálního zákona mají oblastní zákonodárné sbory liberalizovat podmínky pro pořádání mítinků, demonstrací a shromáždění novým zákonem, který musejí přijmout do konce roku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Šejnoha 15.12.2012 22:52

podstatné je dogma

Podstatným znakem náboženství jsou dogmata - pravdy o kterých se  nediskutuje.

Z tohoto pohledu nám na Západě  přibývá mnoho podivných náboženství.

oteplovací - nelze pochybova o vlivu  antropogenního CO2 na  oteplování planety

EURUOUNIJNÍ - nelze pochybovat o nezbytnosti zesilující integrace EU

 a řada  dalších.  Proč se divíme  Rusům?

B. Hudzieczek 14.12.2012 23:50

Vážený pane autore,

Věc se má tak, že ve volbách do krajských zastupitelstev 2012 získali komouši o cca 100.000,- hlasů více nežli ve stejných volbách v roce 2008. Nikdo zatím nerozebíral skutečnost, že ODS v těchto volbách ztratila vůči roku 2008 cca 300.000 hlasů a například soc. dem. dokonce 500.000.

J. Boleslav 14.12.2012 15:42

Komunismus je náboženství odjakživa

Pouze hodně zvrhlé.

R. Langer 14.12.2012 13:05

Komunismus

náboženstvím vždy byl, je a bude. Takže nic nového.

R. Langer 14.12.2012 13:07

Re: Komunismus

... ale je to pěkná ukázka boje komunistů proti komunistům. Možná se časem vybijí sami mezi sebou, i když o tom silně pochybuji.

J. Kos 14.12.2012 12:54

To se budou modlit za všechny

nevinné, které nechali popravit !!!  Již prohlásil p. Hájek Stalina za Antikrista a oznámil to do Moskvy horkou linkou Putinovi ?

V. Venc 14.12.2012 12:04

Dobrý článek a zajímavé srovnání

Autor konstatuje: "Na rozdíl od nás se ruští politologové a historici nezdráhají vyjádřit nesouhlas se současnými komunisty, a to ani v odborné literatuře."

Podle mého mínění. rozdílnost přístupů českého a ruského záleží na tom, jak je národ schopen prezentovat svoji entitu v nadnárodním měřítku.

Kromě velikosti národa, jeho kulturního zázemí, má určitě vliv, jak posuzuje a reaguje na aktuální dění. Český člověk povětšinou všechno řeší ve stylu "jenom jako". Je "jenom jako" y komunistů, "jenom jako" křesťan, "jenom jako" politik, "jenom jako" člen EU, "jenom jako" ekolog, politolog, akademik.... Totiž úplně a dočista nevěří tomu, co sám deklaruje. U Rusů (Američanů a dalších velkých národů) se to v takové míře nevyskytuje. "Dobrý voják Švejk" tak velmi dobře mohl vzniknout u nás.

V. Novák 14.12.2012 11:18

Veřejná kritika KSČM je všude, nevím proč tak zbytečně hloupě lžete.

A jen ať je!

Co lecomu (třeba mně) vadí, jsou protesty proti výsledkům svbodných voleb. Pokud lidé nechtěli, aby KSCM dostala tolik hlasů, měli jít k volbám a volit někoho jiného. Pořádat hladovky PO volbách, že nedopadly jak by se NÁM líbilo, je pohrdání volbami a demokracií.

E. Heusinger 14.12.2012 12:07

Re: Veřejná kritika KSČM je všude, nevím proč tak zbytečně hloupě lžete.

Jen ať stávkují a hladují. Ať se mládí vydovádí.

Ostatně soudím, že výsledky krajských voleb a krajské koalice jsou pod rozlišovací schopnost středoškolské mládeže.

J. Boleslav 14.12.2012 18:34

Re: Veřejná kritika KSČM je všude, nevím proč tak zbytečně hloupě lžete.

Máte to popletené. Lidé neprotestují proti výsledkům voleb, ale proti tomu, jak s nimi socani naložili. Že se spaktovali s bolševiky a umožnili jim opět cestu k moci, aniž museli. Vám třeba soudruh Sloup nevadí?

B. Rybák 16.12.2012 11:09

Re: Veřejná kritika KSČM je všude, nevím proč tak zbytečně hloupě lžete.

Skutečnost, že nereformovaní komunisté se stali legální součástí našeho politického systému vnímala většina občanů jako "nádor" na něm. To, že tento nádor teď už prokazatelně není "benigní", jak jim "demokratická a P.L" levice tvrdila, je znovu aktivizovalo. Co je na tom divného? Rozpor mezi zákonem o zločinném komunistickém režimu a legalitou jeho "dědiců" se přece musí vyřešit, má-li tu vzniknout skutečně právní stát (úcta k zákonům).

V. Novák 14.12.2012 9:59

Máte to drobátko popletené.

Ten ruský svátek 4. listopadu se jmenuje "Svátek jednoty lidu/národa". A slaví se na památku vítězství lidového dobrovolnického vojska ("opolčenije") a vyhnání polských okupantů a Lžidimitrije II. z Moskvy. Zdůrazňuje se zejména ta jednota národa, protože vojsko bylo skuečně lidové, složené ze všech vrstev obyvatelstva - založil ho kupec Minin, vedl kníže Požarskij a bojovali v něm od vesničanů po šlechtice. poprvé a na dlouhou dobu naposled.

Svátek zneužívají zejména pravicoví nacionalisté k pořádání "russkich maršev", už pojmenováním vysloveně nacionalistické akce. Spolupořadatel Navalnyj, kterého na náckovství vykopli z protiputinosvkého Jabloka, je miláčkem západních médií. Limonov, šéf nacibolševiků, taky.

Komunisté a ultraleví stalinisté - jako třeba další miláček na3ich médií Udalcov - mají pořád 7. listopad.

Obecně platí, že v Rusku panuje větší svoboda slova než v Česku, protože u nás by takov0 akce jak ultrapravých, tak ultralevých byly velmi brzy zakázané. Ovšem konají-li se v Rusku, je každý zákaz vydáván za nebezpečí pro demokracii...

P. Hlosta 14.12.2012 10:16

Re: Máte to drobátko popletené.

Společnost musí být rozhádaná, jestli se má snadněji panovat. K tomu v Rusku přistupuje Putin s Medveděvem skutečně poctivě. Nezakazují ultralevé a ultrapravé, čímž polarizují úspěšně společnost. Čím větší diktát, tím větší potřeba nenávisti mezi občany, větší potřeba pocitu blízkosti nepřítele. V naprostém diktátu pak je zapotřebí nepřítele dávat popravovat už preventivně, aby nenávist u občana udržela moc diktátora. Nepřítel musí být citelný, viditelný a "Nejvyšším Dobrem" (diktátorem) likvidovaný.

V tomto kontextu pak je skutečně povolování extremistických akcí nebezpečím pro demokracii. U nás je chybné to, že je zakázaná aktivita jen z ultra pravého křídla a ne z ultra levého. Rozhodně náš systém demokracie je však podstatně lepší než Ruský. Zatím!

V. Novák 14.12.2012 10:33

Jasně! "Zákaz je svoboda!"

"Zúžením mantinelů k větší svobodě projevu!", "Demokracii si rozvracet nedáme!"

Jako bych Biľaka slyšel "Ona ta demográcija, súdruhovja, je dobrá vec. Ale odtiaľto-potiaľto! Predsa si nenecháme kritizovať kadejakého máničku alebo dizidenta."

A koneckonců, svoboda projevu je zaručena - a co se svobodou PO projevu, to u že je jiná.

Celá ruská opozice představuje asi 70 tisíc lidí, jak ukázaly nedávné internetové volby lídra, což ve 140-150milionovém státě není potřeba rozvracet. Tudíž ani likvidovat, natož nějakým "nejvyšším dobrem".

Ostatně - neodporujete si takhle náhodou? Jednou je větší svoboda projevu nástrojem diktatury, hned vedle diktatura za projev popravuje... Jestli vy to nemáte ještě popletenější než autor...

E. Heusinger 14.12.2012 11:13

Je až neuvěřitelné,

jak dokážete všechno překroutit a okecat aby to "bylo v linii". Té Vaší.

D. Nowodny 14.12.2012 17:27

Re: Máte to drobátko popletené.

Ted jste tomu dal korunu ! Větší SVO0BODA V RUSKU !!

A v Bělorusku TAKY ? Jste pěknej demagog.

V. Novák 14.12.2012 17:45

Nepsal jsem o Bělorusku a své tvrzení jsem podložil.

Co máte vy pro své tvrzení? Kecy nějakých presstitutů?

Realita je taková, že za projevy, které v Rusku nikdo nestíhá, by u nás dotyčné pronásledovali po léta. Stačilo by, aby Limonov rozbalil nacibolševickou fángli a českou obdobu "ruského marše" by policajti rozehnali ještě před začátkem. Několik takových případů jsme zažili. V Rusku se tím začnou zabývat až když se bijci někde poperou nebo hodlají pochodem zkřížit cestu protivníkům, aby se poprali.

Svoboda slova se pozná podle vztahu k extrémním a nekonformním projevům. Konformní projev jste mohl mít i za Husáka a nic vám nehrozlo.

Tak fajn - dodejte nějaký argument. Nebo že byste byl obvyklý český pravičácký mektal, co se zmůže jedině na výkřiky?

P. Hlosta 14.12.2012 8:15

Proč to táhne ke komunistům?

"Staň se chudým a začneš vzývat bolševika." - to mi řekl kdysi kolega v práci, který se chudým stal. Nebyl před tím na tom špatně, ale neekonomickým jednáním dosáhl až na dno svých možností. Už je v bezvýchodné situaci a je vlastně jedno jestli vlastní vinou, či zásluhou systému. Tedy jedno je to jemu. Kdo mu ještě dává jakousi naději, to jsou komunisté s jejich představami o beztřídní společnosti. Uděláme-li součet zchudlých ve státě, pak dojdeme k číslu, které objasní počet příznivců KSČM, potažmo ČSSD v té levicovější podobě, nebo-li bez Palasů a Grossů i dalších výlupků.

Pravicový sympatizant to nemá vůbec jednoduché u vědomí toho, že finanční toky do státní kasy jsou atakované neustálou snahou neoprávněného čerpání. Jak může oponovat zchudlému příznivci komunistů, když i stávající vláda musí přiznávat neustálý korupční únik z rozpočtu a ten se pohybuje kolem sto miliard ročně?! To se nedá drobnému sociálnímu hříšníkovi vysvětlit, že jeho občasné neoprávněné čerpání sociální podpory státem je něco špatného oproti gigantickým únikům z eráru.

Kromě nastalého sociálního propadu vede ke komunistům ještě mimořádně zanedbávaná osvěta. Není adekvátního protitlaku na tlak komunistické propagandy. Takový zámečník donucený dělat pro nedostatek práce třeba pomocníka v kuchyních, pekárně, případně v kopání pařezů a to za pár šupů, ten jen stěží uslyší na ideje pravice. Rozhodně bude nakloněný slibům lepších zítřků po znárodnění a zlikvidování tříd společnosti. Hádejme kolik je občanů práce schopných, leč v sociálním propadu a kolik je občanů, kteří si dokázali zajistit existenci do relativního blahobytu a nezávislých na státě? U obou skupin je jedno, jestli se dopracovali do své situace zákonně, či nezákonně. Troufám si tvrdit, že té z první skupiny je podstatně víc. Potom je ještě skupina občanů práce neschopných, kde do očí bije sociální pomoc státu svou výší, tedy vlastně níží. A na řadu i přichází potomstvo, které ještě nemá možnost si zajistit sociálně únosnou úroveň.

M. Frank 14.12.2012 8:35

Re: Proč to táhne ke komunistům?

Nejak moc mi nepasují statistické údaje s vašimi tvrzeními. Je registrováno 4,5milionu osobních vozidel, přes 3,5 milionů bytů a domů v osobním vlastnictví, 800tis rekreačních obydlí, nákupní centra nacpaná k prasknutí. Kde je ta většina chudých?

P. Hlosta 14.12.2012 9:28

Re: Proč to táhne ke komunistům?

Sociální propad neznamená nutně chudobu podle měřítek všeobecně pojímaných. Předlužený může mít i vysoký výdělek, ale splátky mu jej likvidují. Vlastnictví starého auta se nedá považovat za luxus už s ohledem na to, že dnes je to spotřební zboží a mnohdy jediná možnost jak cestovat za prací, která je spíš vzácná v regionech s nízkou sociální úrovní. Rekreační obydlí je i chatka na spadnutí v lokalitě, kde o koupi není zájem. Vlastní dům je jistě majetek dost vysoké ceny, ale údržbu a náklady na provoz nemusí zadlužený stačit krýt. Prodat takový dům předně trvá dost dlouho, ne vždy je o něj zájem ke koupi a následně najít pronájem adekvátní možnostem při sociálním propadu bývá velmi obtížné a pak i nájem může znovu likvidovat už tak sociálně padajícího.

Je toho hodně o možnostech sociálního propadu a jistěže ne vždy jsou vinny okolnosti, ale i onen padající. To nemění ale nic na tom, že sociální nůžky se rozevírají a tvrdě vůči sociálně slabým. Sociálně silnější mohou mít i oprávněné pocity spravedlivosti systému vůči chudnoucím. Nic to ale nezmění na faktu, že sociálně padající tíhnou stále víc k naději utopií komunismu. Jestli to nestraší sociálně silné, pak jde o jev pro ně dost podstatně nebezpečný. Není nikde záruka, že i v demokratickém systému nakonec nevzejde nový diktát, kde sociálně silní budou třídně zválcovaní.

Nejen vám se tohle jeví jako strašák patřící do minulosti. Velmi mnoho takto uvažuje, protože nejsou vůbec v kontaktu se sociální vrstvou stále níže propadající. Mohu vás ujistit, že vztek stále narůstá a nic nepomůže vysvětlování oprávněnosti jejich stavu. Spíš naopak jim dodá ona bezvýchodnost odvahu. Dnes už stačí, aby se našla organizační vůle levicového intelektuála a máte tu požár!

T. Vodvářka 14.12.2012 11:20

Re: Proč to táhne ke komunistům?

S prvním odstavcem možno souhlasit celkem bez výhrad.  Nicméně, utopii komunismu máme ještě celkem v paměti a pokud je člověk k sobě upřímný, musí ji odmítnout. Představa ideální společnosti neexistuje. Budou vždy úspěšnější lidé, než jste Vy a současně i "looseři". Na tom nezmění nic žádné společenské uspořádání. Nicméně, v komunismu rozhoduje spíše než vlastní schopnosti číslo ve stranické knížce, zatímco kapitalismus přece jen dává možnosti většímu okruhu lidí. Sociálně silní / až samozřejmě na výjimky, které jsou obecně známé/, dávají práci sociálně slabším. Pokud mají sociálně slabší pocit, že likvidací /ne nutně fysickou/ sociálně silných vydělají, jde o mylnou představu a žádná společenská změna toto nenavodí. Pokusů v historii bylo mnoho /napadá mne francouzská revoluce, když pomíjím zrůdné experimenty Stalina, Maa či Pol Pota. Naposledy v Zimbabwe.

Vztek narůstá i díky médiím, které referují jen o negativech, které lidem nabízejí "berte teď a plaťte později". To, že lidé neumějí myslet do budoucna, je - aspoň zčásti - dílem oněch levicových intelektuálů, kteří samozřejmě nabízejí vše, ale praktické řešení, které by mělo trvanlivost aspoň 20 let, nabídnout neumějí.

Jak řeší onen propad třeba Švýcarsko, nebo jiná vyspělá země, kde jistě budou rovněž velké majetkové rozdíly, a přesto je tam komunismus buď zcela vyhynulý, nebo jen skomírající ? Možná je to jen tím, že lidé mají za sebou dlouhý vývoj ve skutečné demokracii, která jim nelakuje život na růžovo a neustále jim od kolébky sděluje, že nejprve se musí každý o sebe starat sám,

J. Boleslav 14.12.2012 18:31

Re: Proč to táhne ke komunistům?

Naprostý souhlas.

E. Heusinger 14.12.2012 9:42

V pásmu chudoby

přežívá každý desátý Čech. Jde nejvíc o matky samoživitelky, mladistvé, důchodce. Milion lidí má příjem 7 až 9 tisíc hrubého ve dvou ažý tříčlenné domácnosti. Tato skvělá budoucnost v příštím roce čeká dalších dvacet tisích lidí.

Ale v "globálu" se máme dobře! 

J. Jurax 14.12.2012 15:30

Re: V pásmu chudoby

No a ti, kdož mají Vámi zmíněný příjem na tu dvou až tříčlennou domácnost - minimální mzda je 8000 brutto - pobírají četné socdávky. Formálně od státu, prakticky z daní těch, kdož jsou schopni si vydělat víc. Toť solidarita, byť nucená. Co myslíte, jak velká míra solidarity je optimální?

A co ti, kdož "přežívají" v pásmu chudoby, dělají pro to, aby se z něj vymanili? Nejlepší pomocná ruka není stát, ale ta, kterou každý nalezne na konci vlastního ramene! Já vím, jednodušší je brblat a volit socany nebo komanče v naději, že id nich dostanou víc, samozřejmě na cizí úkor.

A matky samoživitelky jsou kategorie sama pro sebe. Podle mých zkušeností to ve značné, ne-li zdrcující míře jsou dámy, které jsou samoživitelkami jen formálně - jejich druh bydlí formálně jinde, aby byly socdávky.

A důchodci? Jsem též důchodce a nejsem v pásmu "chudoby"!

E. Heusinger 14.12.2012 15:49

Ještě byste mohl

z těch jediných správných ideologických pozic vysvětlit proč neustále roste počet socek, lenochů, dávkařů a rucenatahovačů. Proč roste počet bezdomovců? Touží po SVOBODĚ?

Už jste zkoušel ty svoje hraběcí rady někomu doporučit?

V. Novák 14.12.2012 17:02

Vy taky?!?

To už začíná být pravidlo - nejpravicovější kecy mají důchodci, podezdění ještě socialistickým, průběžně financovaným a tedy obtížně vytunelovatelným důchodem podporují vádní reformu penzí a vykládají všem okolo, jak mají makat.

A že práci si každý najde...

D. Nowodny 14.12.2012 18:01

Re: Vy taky?!?

Novaku, vy jste velmi zahořklý člověk. Vy  by jste tu komoušskou kaši jedl i "syrovou" !!

J. Jurax 17.12.2012 12:01

Re: Vy taky?!?

No jo, voni chytrej - a já makám i jako důchodce. Hledaje, práci ksem nalezl :-)

D. Polanský 14.12.2012 17:42

Re: Proč to táhne ke komunistům?

Docela by měl zajímal odkaz na tuhle statistiku. O tyhle věci se docela zajímám. Na tyhle čísla jsem zatím nikdy nenarazil.

Ovšem zapomněl jste uvést i dluhy. Ten státní se blíží k 2 bilionům. Ten ještě vygeneruje desetitisíce chudých, ale i několik desítek zbohatlíků.   

T. Vodvářka 14.12.2012 7:29

Co dodat?

Po skončení 2 sv. války proběhl - naprosto správně - Norimberský proces. V něm nešlo až tak o potrestání hlavounů, jako o pojmenování toho, co způsobilo onu katastrofu. Byly definovány 4 okruhy zločinů, pojmenována jejich příčina a důsledky. V menší míře podobný "proces" prováděli i američtí vojáci, kteří nahnali počestné německé občany, kteří v poklidu žili vedle koncentráků, podívat se na to, co jejich soukmenovci a ideologie způsobila na druhu Homo sapiens.

Po odstranění komunismu jako "vedoucí ideologie společnosti" /tedy ideologie, jejíž raison d´etre je odstranění všech nepřátel pomocí třídního boje/, nebylo pojmenováno komunistické zlo. Nebyli označeni jeho původci, s přeživšími exponenty, kteří měli na rukách krev /Grebeníček, Vaš, Polednová aj/, bylo a je zacházeno velmi jemně, takže se v nich usadil 23 let po revoluci nevývratný pocit, že to, co prováděli, bylo a je správné. V důsledku těchto komunistických úvah je pak možné, aby soudruh Sloup dostal místo radního pro školství, mohl svobodně pronášet své zrůdné názory na minulost a co horší - budoucnost - a to vše ve veřejnoprávním médiu. Komunisté se nikdy nebudou s nikým dělit o moc a vše, co hlásají o demokracii, je v jejich historii a ideologii pouze předstupněm k převzetí moci. Na jejich slova vždy naletí pomatenci v různých stupních společnosti, toužící po spravedlivé společnosti / že se tak stane čtenáři Blesku ještě chápu, u vysokoškolského pedagoga Jelínka je to na pováženou/.

To, že se komunisté dostávají pomalu k moci v oblasti vzdělání, je symptomatické. Nejprve je totiž nutno ovládnout minulost, pak budoucnost /Orwell/. Zpočátku to bude ještě objasňování starších událostí /třeba vyvraždění Poláků v Katyni nazval Berija "ošibkou"/, později se o nich přestane mluvit úplně a posléze jejich zmiňování bude trestné.

Finále bude, až v čele Ústavu pro dokumentaci zločinů komunismu stane kupříkladu soudruh Sloup. Je přece výborný manažer a poctivý člověk, že.