19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

KNIHA: Mezi vírou a nejistotami

Říká se, že žijeme ve vyspělé, někdo říká znalostní společnosti. Jenže ruku na srdce - o čem v životě můžeme prohlásit, že to známe, že to skutečně víme? O vědeckých faktech (z nich pak jen těch takzvaně exaktních) a snad i o nějaké té opakující se zkušenosti. Celý ohromný zbytek našeho vnitřního vesmíru stojí na domněnkách.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vyhnalík 8.12.2012 17:20

Re: Vznik struktur

Einstein se mýlil. To, že je někdo geniální, neznamená, že je neomylný.

Věda zdaleka nemá univerzální a všeobjímající teorii všeho a nikdy ji mít nejspíš nebude. Problém s Velkým třeskem je v tom, že podmínky těsně po něm musely být natolik odlišné od všeho, co lidé mohou pozorovat, že prostě nemáme dost podkladů pro to abychom vůbec vymysleli nějakou verifikovatelnou teorii. (Správně by mělo vyvratitelnou, ale to by lidi, kteří nemají zkušeností s teorií vědy mohlo mást.)

Dnešní fyzika se dostala k celkem dobrému popisu chování kvarků, ale jemnější struktura hmoty a prostoru zůstává pořád v oboru teorií. Samotným koncept kvanovaného prostoru a času je pro naše uvažování natolik cizí, že si myslím, že i pokud někdo dá dohromady nějakou dobrou teorii, bude okruh lidí schopných jeho myšlenky sledovat velmi omezený.

B. Rybák 8.12.2012 17:02

Re: Vznik struktur

Současná věda představu cyklicky se smršťujícího (expandujícího) a tedy neustále se obnovujícího vesmíru nahradila představou jeho trvalého (zrychlujícího se) rozpínání, která vede k jeho nezvratné "tepelné smrti". Tím ale logicky vznikla (vrátila se) představa "prvního hybatele" (kosmické inteligence), který ten první a zároveň poslední "kosmický ohňostroj" spustil. Nejspíš ne proto, aby sám sebe zničil. Einstein věřil, že "Bůh s námi nehraje v kostky", že přírodní zákony jsou všude a vždy jednoznačně platné, protože jsou projevem "kosmické harmonie" a náhoda v nich nemá místo. Byla to ovšem také jenom "víra". Kterou např. tvůrcové vlnové mechaniky nesdíleli.

Možná, že je to všechno "jinak", že jsme zatím odhalili jenom cípek komplikované struktury vesmíru i mikrokosmu. Nechce se mi totiž věřit, že by se "kosmický intelekt" prostřednictvím 1. hybatele tak "okatě" odhalil.

J. Vyhnalík 8.12.2012 14:53

Re: Vznik struktur

Podle tohoto pohledu má Bůh místo jenom zlomek vteřiny po velkém třesku, protože zbytek je už jenom důsledek fyzikálních zákonů. Samozřejmě, ža ani dnešní fyzika neumí vysvětlit všechno, ale ta hranice se neustále posouvá, ať už jde o standardní model nebo superstruny.

J. Vyhnalík 8.12.2012 14:48

Xenofobie a agrese jsou přirozené

Xenofobie a agrese jsou přirozené. Vyznačuje se jimi chování většiny živočichů, kteří si brání své teritorium. Některé druhy, jako třeba člověk, šimpanz, vlk (pes) atd. žijí ve skupinách a u nich je agrese v rámci skupiny omezená a soustřeďuje se převážně mimo skupinu.

Víra v Boha dle mého názoru souvisí právě se sociální hierarchií v rámci komplexních vztahů v těchto skupinách. Jednotliví členové těchto skupin si často předcházejí dominantní silné jedince, protože tím mohou nepřímo zvýšit své postavení v rámci skupiny.

Naši předkové se báli jevů, které je ohrožovaly, ať už to byly třeba bouřky, velká zvířata, oheň atd. Proto jin začali přinášet dary, podobně jako dominantnímu alfa samci v čele tlupy. V celé historii lidstva naprostá většina lidí věřila v nějakého boha/bohy. Přitom se jednalo o bohy často velmi rozdílné. Vyplývá z toho, že víra v bohy musí být pro lidi něčím výhodná. Stejně jako jedinci, mající v tlupě silného ochránce, tak lidé žijící pod ochranou boha mohou být sebejistější a úspěšnější. Bůh je tedy zobecněním sociální hierarchie.

I dnešní člověk dává přednost podobnému před cizím (lidé si častěji vybírají sobě podobné partnery, případně partnery podobné jejich rodičům). Tendence sdružovat se na základě společných hodnot a bránit je proti jiným nám zůstává. Ať už jde o princip náboženský, jazykový (národnostní), nebo třeba ideologický.

Jinak víra obecně je v podstatě lpění na ověřených paradigmatech. Svět ve kterém žijeme je natolik komplikovaný, že nemůžeme ztrácet čas neustálým zevrubným zkoumáním a rozhodováním o detailech. Nejistota je nebezpečná, protože snižuje sebedůvěru a výkonnost. Proto máme tendenci si z informací vybírat ty, které podporují naše paradigmata a odfiltrovávat ty, které jim odporují. Změnu paradigmatu vynutí až naprosto zřejmý nesoulad skutečnosti a modelu ve kterém žijeme a i tady má člověk tendenci se vracet k původnímu názoru, pokud nesoulad pomine.

M. Honusek 8.12.2012 14:28

Vznik struktur

Děkuji za zajímavý článek.

Jsem profesí fyzik a  tudíž jsem racionálně orientovaný. Proto to, co zde píši, mám dost promyšlené, není to produkt "Božího vnuknutí". Mám osobní zkušenosti s čínskou medicínou. Zjevně mi pomáhá, otázka je na jakou dobu. Jsou ale výrazné tělesné změny během a  po ošetření.  Ve shodě s jedním lékařem tvrdím, že člověk má tělo, psychiku a duši.

Ale jak je to s "Bohem"?  Za stvoření světa je zodpovědný Velký třesk. Chápu, že vznikne halda různých čáastic.  Ale kdo stvořil přírodní zákony, které diktují vývoj vesmíru ke stále složitějším strukturám, k člověku? 

Velký třesk x víra ve vývoj struktur.   Tam někam bych posadil Boha a v tomto smyslu jsem véřící člověk. Co dělal Bůh po velkém třesku ale netuším, je to též otázka víry.