28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

VĚDA: Jak moc jsme zhloupli za posledních 3000 let?

Gerald Crabtree nabízí v úvodu své stati otištěné ve vědeckém časopise Trends in Genetics sázku, že kdyby mezi nás zavítal obyvatel či obyvatelka Athén z doby kolem roku 1000 př.n.l., patřili by k těm nejchytřejším, intelektuálně nejvýkonnějším, vynikali by dokonalou pamětí, překypovali by skvělými nápady a racionálními náhledy na nejrůznější ožehavá témata.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 21.11.2012 11:47

Velmi zajímavý článek

Myslím, že pochybnost týkající se toho, že k přežití v bojích muže proti muži, či při lovu lítých šelem byla potřebná inteligence např. Beethovena, Einsteina, či Tolstého je opravdu na místě.

Civilizace (humanita) nás ale vzdaluje od "krutých" zákonů Darwinových (přírodního výběru) a my musíme doufat, že věda si dokáže s kumulací díky tomu přežívajících genetických poruch poradit. Předpokladem k tomu, je její svobodný rozvoj nezdeformovaný např. "zeleným" úpadkem. Ten je možný jenom v demokracii. Ta je také největší překážkou toho, aby věda (genetika) nebyla zneužita pro usnadnění vlády elity (proti většině občanů).

J. Vyhnalík 19.11.2012 16:30

Crabtree se mýlí

Je otázkou, co je to vlastně inteligence, ale obecně se definuje třeba jako: schopnost účelně jednat, rozumně myslet a efektivně se vyrovnávat se svým okolím. Během celé histrorie lidstva byli ti chytřejší zpravidla schopní zajistit sobě a svým dětem lepší podmínky k životu, vzdělávání a k prosazení se ve společnosti než jejich méně schopní současníci žijící ve stejných podmínkách. Takže inteligence lidstva nejspíš v průběhu celé historie lidstva nejspíš pomalu rostla.

Problém vidím až od poloviny minulého století, kdy masové rozšíření moderní antikoncepce vedlo k tomu, že ti úspěšní a vzdělaní mají dětí stále méně a stíle později a naopak ti nevzdělaní mají dětí pořád hodně a už od nízkého věku. Pokud bychom sledovali 10 000 vysokoškoláků ve věku 25 let a 10 000 jejich stejně starých vrstevníků kteří nedokončili ZŠ a podívali se kolik která skupina bude mít potomků za 100 let, nevypadá to se zvyšováním průměrné inteligence lidstva příliš dobře.

J. Vintr 19.11.2012 17:02

Re: Crabtree se mýlí

Mezi rozmnožovací schopností lidského jedince a jeho inteligencí asi nikdy nebyl jednoznačný vztah.

J. Vyhnalík 19.11.2012 17:15

Re: Crabtree se mýlí

To samozřejmě ne, ale ve statistickém smyslu určitě ano. Ta vazba nebude zdaleka tak silná jako mezi kouřením a pravděpodobností úmrtí na rakovinu a i tohle ja nad intelektuální schopnosti mnohých.

Mimochodem kouření je klasický příklad chování, které je sice dědičné, ale ne biologicky. Děti kuřáků propadají tomuto zlozvyku častěji než děti nekuřáků, ale jde samozřejmě o napodobování, nikoliv o dědičnost. Kdyby se sklon ke kouření/nekouření dědil, stejně by to budoucí populace příliš neovlivnilo, kuřáci na následky kouření umírají pouze o pár let dříve než nekuřáci a to zpravidla dávno poté, co si svou reprodukční úlohu splnili. Snížená novorozenecká hmotnost u dětí kuřaček se snadno vyrovná v rámci lékařské péče.

Jinak ve středověku měli talentovaní mladíci větší šanci skončit jako kněží nebo mniši, což jejich šanci na rozmnožení jejich genů nejspíš také mohlo o něco snížit.

J. Jurax 19.11.2012 18:49

Re: Crabtree se mýlí

K poslednímu odstavci - ono to s tím celibátem není tak žhavé - jednak jsou křesťanské církve, jež jej nežádají, jednak v katolické církvi se sice prosazovalo již od 4. století, leč přesto koncem 1. tisíciletí uznal papež Řehoř VII. za potřebné výslovně zakázat ženatým kněžím účast na bohoslužebných úkonech a papež Inocenc II. roku 1139 měl za žádoucí z výše svého úřadu prohlásil kněžské svěcení za překážku pro uzavření manželství. Což v 16. století potvrdil Tridentský koncil (podle Wiki). Ale přesto - zejména u vysokých církevních hodnostářů - je znám velky počet potomků. U prostých mnichů a velebníčků se to nejspíš tolik neregistrovalo ...

No a pochopitelně svět není jenom Evropa a křesťanství.

J. Vyhnalík 20.11.2012 2:25

Re: Crabtree se mýlí

Souhlasím, ale nechtěl jsem to příliš rozpatlávat a tak jsem se omezil na to, že jsem napsal nejspíš.

K. Drobková 21.11.2012 19:32

Re: Crabtree se mýlí

Novák

P. Sulc 20.11.2012 2:17

Re: Crabtree se mýlí

Nebyl bych si tak jistej. Ono staci mit inteligenci prumernou, ale praclovek Janecek spise potrebovel svaly a rychle nohy a nebejt blbej. Ze by Eskymaci ci cernosi vynikali inteligenci, to teda ne. A je znamo, alespon knihy zabejvajici se psychologii to tvrdi, lide velice uspesni v podnikani nejsou blbci, ale nejake vzlaste vysoke IQ nemaji. Jen vice riskuji nez ti ostatni.. Konec koncu,Obamovo zvoleni neukazuje na prehnanou inteligenci naroda.

J. Vyhnalík 20.11.2012 2:37

Re: Crabtree se mýlí

Studie ukazují, že nejsilnější selekční tlak na inteligenci byl nejspíše v podmínkách mírného pásu. Největší nároky na inteligenci nekladlo nejspíš obstarání potravy v době hojnosti, ale nutnost spolupráce s ostatními a plánované vytváření zásob. V polárních krajích naopak převládly jiné selekční tlaky než na inteligenci.

Jinak jde o zvyšování průměrné inteligence. Tedy, o to, zda lidé s IQ nad 100 bodů měli větší šanci vychovat víc zdravých potomků než lidé z IQ pod 100. Nezapomínejme, že sytost byla pro většinu lidí v historii spíš vzácná a šlo tedy spíš o to, jak moc a jak často museli hladovět a jak měli pestrou stravu. To jsou faktory, které přímo ovlivňují fertilitu žen a úmrtnost dětí. Důležité tedy bylo, jestli si lidé dokázali vytvořit dostatečné zásoby a jestli v případě nouze dokázali přesvědčit druhé aby jim pomohli. V obou těchto dovednostech hraje inteligence svou roli.

Mimochodem nedostatek bílkovin v dětství může způsobit nedostatečný rozvoj mozku a tedy sníženou inteligenci. Takže ti chudí a podvyživení byli hendikepováni hned dvakrát.

P. Urban 19.11.2012 16:13

Pokles inteligence ?

Na to bych nevsadil nejen zlámanou grešli, ale ani všechny univerzitní tituly vnuků novoguinejských kanibalů.

V. Ondys 19.11.2012 11:11

:)))))) Síla, intelekt a víra jsou nadějí

Neviděl bych tak skepticky vzhledem k našim znalostem a vyšší systém si rozhodně poradí s chováním přemnožených lidí i s jejich nároky na jistotu a pohodlí na úkor životního prostředí a pestrosti druhů. Jednu z nejdůležitějších genetických informací údajně mají i zvířata a rostliny stejnou s lidmi, aby ji přenášely dál, kdyby se lidé vyškrtli z nějakých důvodů. Domnívám se, že každý člověk by si během své existence měl uvědomit, že jednou se ostatní může jevit ve své podobě a jindy zase nemusí a především ve svém zájmu si pokládat otázku: "Co je nutné, potřebné a zbytečné?" a rozhodně by neměl nikdy podléhat žádné bludné představě ani v té nejlákavější podobě, poněvadž bludná představa s preferencí zbytečností hravě dokáže zničit i nejvyspělejší civilizace...

M. Košařová 19.11.2012 9:43

Děkuji autorovi za zajímavý článek.

Jen se mi nějak nezdá být pravdivou informace, že podíl genů na intelektu je jen 30%. Nevím, jak autor tuto informaci myslel, ale laickým pohledem ze zkušenosti bych spíš věřila těm 60%, možná i trochu víc.

P. Hlosta 19.11.2012 7:42

Meterialistům není co závidět ;-))

Pokud bych byl materialista, byl bych na tom duševně špatně. Musel bych nutně brát vědecké úvahy nesmírně vážně. To by bylo zničující na psychiku. Předně bych očekával kataklyzma na planetě Zemi, také pád obřích meteoritů, dobu ledovou i dobu velkého oteplení. Také rozklad atmosféry a tím i vliv kosmického záření na organismy a jejich nutný konec. Genetický vývoj živočišných druhů by nutně dosáhl mutací takových rozsahů, že ryby by už brzy létaly, pavouci by dosáhli nadlidské inteligence a chovali si v klecích savce.

Materiálně teoreticky, podložené vědeckým poznáním, jsme měli už vymřít. Nic není ale ztraceno, protože jsme se údajně přemnožili a nebude co jíst a pít. Také smíchání kultur a ras přinese nesmírný zmatek a násilí, což člověka bude stát jeho existenci, neb vybije se navzájem. Ztráta víry v boha a přechod většiny lidské populace na ateismus a materialistické vnímání světa, údajně vědecky doloženo přinese rozvrat společnosti a ekonomické prostředí se zhroutí. Ne však v případě, když lidstvo nahradí víru v Boha vírou v politiku kolektivismu. V tom jediném případě se dá lidstvo zachránit, protože kolektiv bude jasnozřivě rozhodovat ve prospěch celku a ne v zájmu jednotlivců a tím i jednotlivec bude mít bene.

Materialista Marx už vytvořil filozofickou teorii o evolučním vývoji společnosti. Kdyby nezodpovědní lidé nenarušili vědecký materialistický vývoj v socialistických státech, pak by lidstvo bylo v materialistickém ráji již brzy, jen co by překonalo problematiku plánování, k čemuž sloužily vědecké týmy prognostiků, mající svůj ústav i finance k vědeckému bádání.

Jsem však řazen do skupiny idealistů. Takže vědecké názory mě jen tak nerozhodí a víra mi pomáhá udržet svůj psychický stav i morálku. Nekradu a ani nouze mě nedrtí, neb nezahálím. Drtily mě nemoci, ale od časů škrtů v sociální sféře se spoléhám na léčbu prací, což mě značně ozdravilo. K tomu si nevědecky zakouřím tabáček a popiji kvalitní mok a je mi hej. Materialista je na tom opravdu zle!

;-))

V. Ondys 19.11.2012 11:53

:))))))))) Lidstvo je součásti systému jenom nepatrný zlomek času

podle vědců v přirovnání minulého času k délce života člověka a snažit se uchopit jevy :)))) vědecky na základě materialistického přístupu připomíná snahu lidského palce :))) u nohy vysvětlit myšlenkové pochody v mnohem složitějším mozku na nejvzdálenějším konci systému.

J. Jurax 19.11.2012 18:55

Re: Meterialistům není co závidět ;-))

Jsemť materialista, neznaboh, bezvěrec a ateista a jsem na tom taky dobře ...

A v tom kolektivismu bych spásu neviděl - ono je celkem fuk, jestli kolektivníci věří v Boha nebo v marxlénu ... kolektiv bude jasnozřivě rozhodovat ve prospěch celku ... asi jsem žil až do sametu v nesprávném kolektivismu ...

P. Sulc 19.11.2012 0:37

A bude hure, mnohem hure.

Ty fakani, co od malicka sedi u computeru a jsou obsluhovani potroublymi maminkami, protoze jsou lini zvednout zadek, ti umi veslovat leda tak lzickou v kafi.. A az trochu vyrostou,, vybuduji si svaly zvedanim dalkoveho rizeni TV.

J. Dlouhy 19.11.2012 0:06

K zamysleni.

http://www.youtube.com/watch?v=BBvIweCIgwk&noredirect=1

http://en.wikipedia.org/wiki/Idiocracy