29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

KLIMA: Kdo může za Sandy?

Zní to možná překvapivě, ale právě události typu hurikánu Sandy by neměly přiživovat debatu o globálním oteplování. Ne proto, že by s klimatem, jeho vývojem a změnami nesouvisely, ale proto, že ta debata je příliš ideologická. A řekněme rovnou, že z obou vyhraněných stran názorové barikády.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 7.11.2012 14:13

Re: Autor poněkud tendenčně.

Tolik povyku pro nic. I kdyby "Sandy" byla tou nejničivější bouří v lidských dějinách, bylo by to stejně pádným důkazem pro "globální oteplování", jako naše rekordní říjnové omrzliny pro blížící se dobu ledovou.

V článku (a nejen v něm) máte jasně řečeno, že žádný trend v množství a velikosti klimatických katastrof vědci neobjevili (říkám vědci, ne ekologisté).

P.S. Pokud by skutečně nastávalo globální oteplování bylo by více dešťových srážek, snížil by se katastrofální světový nedostatek vody (Sahara by se opět zazelenala). Pokud by bylo způsobeno "skleníkovými plyny" klesl by teplotní rozdíl mezi dnem a nocí a mezi "tropy" a ostatními oblastmi. Síla větrů by se tedy zmenšila.

Obrovské vrstvy spraše dokazují, že největší vichřice byly u nás v době ledové (obrovský teplotní rozdíl mezi zaledněnými a nezaledněnými oblastmi).

B. Rybák 7.11.2012 13:49

Re: --

Doznání je pane Rado polehčující okolnost. Buďte ale konkrétnější, aby Vaše lítost mohla být považována za dostatečnou.

B. Rybák 7.11.2012 13:45

Re: aha, pane Eliáši

Projevem sluneční aktivity je proud (pomalých) nabitých částic (převáženě protonů). Větší sluneční aktivita tedy neznamená větší zářivý výkon Slunce. Znamená, že tímto proudem nabitých částic je více narušeno zemské magnetické pole a do atmosféry proniká více částic kosmického záření na jehož ionizačních stopách kondensuje více vodních částic. Tedy větší aktivita Slunce, znamená větší oblačnost a tedy pokles teploty (menší aktivita znamená nárůst teploty).

Zářivý výkon Slunce sice také poněkud kolísá, ale daleko větší význam mají cykly (např. Milankovičovy) popisující změny parametrů oběžné dráhy Země, precesi její osy otáčení a pohyb Slunce kolem těžiště sluneční soustavy.

P.S. Globální teploty už cca 10 let téměř nerostou.

P. Rada 7.11.2012 0:17

Re: --

Je toho snad málo co už jsme stihli skazit? Někteří o tom nechtějí nic vědět a tak namísto odpovědnosti se vymlouvají na neznalosti.

J. Václavíková 6.11.2012 22:19

Re: kouzlo nechtěného, pane Grambličko

Tady se projevuje ještě jedna nepřímá úměra. Čím větší ignorant, tedy vědomostmi nutnými k posouzení těchto jevů nezasažen, tím větší rozumbrada. Pan Eliáš může sloužit jako etalon.

M. Kosejk 6.11.2012 18:12

--

Jako nevěřící to nerad říkám, ale odklon západního světa od víry na nás napáchal děsné škody.

Věřící člověk ví, že jsou věci, které ho přesahují - a proti kterým je člověk se svým rozumem nicotný. Ale nevěřící člověk má staví na piedestal člověka - a to se vším, co k tomu patří - třeba komunistickou víru ve  všemohoucnost člověka: "Poručíme větru - dešti." A nebo další náhražkovou arogantní sebe-víru je, když si někdo myslí, že proniknul to tajů tak složitého systému, jako je globální klima. A vrchol arogance těchto lidí spočívá v tom, že mají za to, že člověk nějak může cíleně pozitivně ovilvnit to globální klima. Prd může člověk, protože prd ví. Ale někteří ekologisté si myslí opak.

J. Boleslav 6.11.2012 15:25

Re: no jo

-)))

T. Petřek 6.11.2012 14:49

Re: jde o datum

Nezvyklé je datum i poloha toho hurikánu, ano. Ale to nenamená, že se dá přičíst na vrub lidské činnosti.

V roce kdy řádila Katrin, byl nadprůměrný počet hurikánů, ovšem v následujícím roce zůstal pod průměrem. Myslím, že podstatný vliv na utváření cyklón nad oceánem mají cykly jako PDO, El Niňo/La Niňa.

V roce 2011(někdy začátkem roku), v jižních státech USA panovaly nezvykle nízké teploty, doplácely na to želvy, které museli ochranáři přechodně umístit do záchranných stanic.

P. Rada 6.11.2012 14:35

Autor poněkud tendenčně.

Tu tendenčnost je vidět s vyjádření: ..."Sandy nebyla nikterak výjimečná... "

Ta vyjímečnost ale nepramení ani s tabulky škod či s počtu obětí nebo síly. Ta je v čase výskytu a trajektorii. Hurikány obvykle totiž vznikají v nejteplejším období co se týká teploty vrchních vrstev oceánu (http://eaps4.mit.edu/faculty/Emanuel/publications/tropical_cyclone_trends) a stáčejí se v konci atlantikem obvykle k severo východu pod tlakem převládajícího atmosférického západního proudění a vlivu Coriolisovi síly (http://www.rade.ic.cz/1rocnik/meteo/obr/vca%20hadley.jpg). U Sandy ale tomu bylo právě v závěru trochu jinak - stočila se proti kontinentu!

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_New_York_hurricanes

http://www.forbes.com/sites/weatherbell/2012/10/26/hurricane-sandy-perfect-storm-sequel-u-s-braces-for-tuesday-landfall/

Ta souvislost s GO by mohla být v tom, že při oteplování Arktidy zesilují vpády chladnějšího vzduchu od SV a přibržduje se tak v úhrnu převládající západní proudění. Ta shoda současných okolností mořského přílivu, teplejšího ocenánu u pobřeží i výkyvu v převládajícím proudění pak zřejmě vedla a knomálnímu ataku hurikánu na východoamerické pobřeží. Syptomy oteplení jak oceánu u pobřeží tak Arktidy jsou mezi příčinami neobvyklých dopadů. To není o jednoznačnosti to je o tom, že je třeba pečlivého rozboru a nikoli jen tabulkového bagatelizování. Pan Zbyněk Petráček takto hloubat zřejmě nehodlá a souvislost se změnou klimatu by jak vidno s jeho argumentace asi uznal až už když by se takový fenomén rozvinul do scela nezvladatelné fáze. Třeba i k tomu dojde. Pak už  to ale nebude o výsledcích zdravého uvažování s cílem předcházet dopadům.

R. Gramblička 6.11.2012 13:21

Re: Richarde

taky jsem teď na netu koukal na grafy a vyplývá z nich, že od 70let teploty rostly, za poslední dekádu jsou však stabilní. Můžeme se jen dohadovat, jaký vývoj budou mít v následujících létech, tipnul bych si mírny pokles

R. Gramblička 6.11.2012 13:04

Re: kouzlo nechtěného, pane Grambličko

narážel jsem na to, že to globální oteplování od 40 do 70 let jaksi nefungovalo

R. Gramblička 6.11.2012 13:02

Re: jde o datum

nebyl mimořádně silný, byl to hurikán 1.stupně, to jen média ho mimořádně zvěličovala. Co bylo neobvyklé, byl průmer bouře, z tohohle hlediska, byl impozantní. A kromě toho, že zasáhl přelidněnou a bohatou oblast, byla pozoruhodní shoda náhod, že se potkal s dalším frontálním systémem a masou ledového vzduchu.

M. Šejna 6.11.2012 12:39

kouzlo nechtěného, pane Grambličko

potvrdil jste "Eliášovu teorii" nepřímé úměrnosti, aniž byste si to uvědomil. Pokud tvrdíte, že v době růstu sluneční aktivity teploty klesaly a teď v době poklesu slunenční aktivity teploty rostou, tak platí nepřímá úměra.

Že by kouzlo nechtěného?

M. Šejna 6.11.2012 12:36

Richarde

Richarde,

když o něčem nevíte, neznamená to, že to neexsistuje:

http://www.woodfortrees.org/plot/sidc-ssn/from:1956/offset:-0.5/plot/sidc-ssn/from:1956/trend:0.003

R. Gramblička 6.11.2012 12:01

Re: aha, pane Eliáši

a před tím několik desetiletí slunce sílilo a globální teploty klesali a co má bejt

R. Tesařík 6.11.2012 12:00

Re: aha, pane Eliáši

klesá?? Děláte si kozy, že.

M. Šejna 6.11.2012 11:42

aha, pane Eliáši

Aha, tak jo, pane Eliáši. Jen je ještě potřeba připomenout, že sluneční aktivita už půl století klesá, zatímco globální teploty už půl století rostou. Takže asi zavedeme Eliášovu teorii nepřímé úměrnosti, tj. že čím Slunce méně svítí, tím je na Zemi tepleji.

:-D

M. Šejna 6.11.2012 11:38

teplotní řady

v březnu bylo na velké části území USA tak teplo, že dosavadní rekordy byly překonány na desítkách meteo.stanic až o několik stupňu (tedy nikoli o desetiny, jak většinou bývá zvykem).

Pokud jde o rekordně teplý rok 2012 v USA, tak tam mají letiště už několik desítek let. A města tam stojí už pár století, takže ty teploměry měří "trošku jinak" už desítky let a nikoli až letos. Lze tedy porovnávat porovnatelné. Letošní rok zatím překonává všechny rekordy:

http://www.ncdc.noaa.gov/temp-and-precip/time-series/index.php?parameter=tmp&month=9&year=2012&filter=ytd&state=110&div=0

F. Eliáš 6.11.2012 10:52

Jakékoli klimatické jevy na naší planetě

Způsobuje Slunce a jenom Slunce. Klimatologů na naší planetě je asi dvacetkrát více, než je zapotřebí.

J. Salek 6.11.2012 10:36

Re: jde o datum

Ja myslim ze spis je nezvykla poloha toho hurikanu. Kdyby k tomu doslo nad oceanem tak si toho nikdo nevsimne. Navic v historii jsou znamy silnejsi boure ze 16. (vycteno ze sedimentu) nebo 19. stoleti. Lidska pamet byva kratka. Co se tyce teplotniho rekordu, tak nevim kterou teplotni radu jste vzal v uvahu. Je zde totiz docela rozdil. Prece jen teplomery na letistich nebo ve mestech meri trosku jinak nez teplomery na venkove. To ej problem soucasnych teplotnich rad, ktere neposkytuji dostatcecne presne porovnani s historickymi teplotami.

M. Šejna 6.11.2012 9:06

jde o datum

zásadní nezvykostí je datum hurikánu a jeho síla. Přišel téměř po sezoně a byl mimořádně silný. To je nezvyklé. Pokud by se takové úkazy opakovaly častěji, lze to přisoudit globálnímu oteplování. Pokud by Sandy byl jen výjimkou z pravidla, pak to s globálním oteplováním souvislost mít nebude.

USA mají letos "štěstí" na nezvyklé meteorologické situace. V březnu byla velká část USA překvapena mimořádně vysokými letními teplotami. Teplotní rekordy padaly jak na běžícím pásu. A letošní rok je zatím s velkým náskokem nejteplejším rokem v historii USA.

R. Klail 6.11.2012 8:58

Re: no jo

A kdyby to bylo v Itálii, pak určitě někoho odsoudí :-/

J. Pernica 6.11.2012 8:11

Re: Úroveň médií

Ano, máte pravdu. Ale zařazením technických přednášek na těchto pseudoškolách, by jste je udělal nevystudovatelnými pro lidi, kteří je navštěvují. A to by bylo křiku :-) museli by se živit prací včetně kantorů se tam zašívajících.

J. Pernica 6.11.2012 8:09

Re: Úroveň médií

Ano, máte pravdu. Jenže to by pak tito lidé nebyli schopni vystudovat tyto umělé obory a museli by se živit prací. A bylo by to dobře.

R. Tichý 6.11.2012 8:07

Úroveň médií

Možná by budoucí žurnalisté měli na vysoké (!) škole mít i pár semestrů technický věd. Aby věděli, že se na planetě BĚŽNĚ vyskytují různé úkazy, které mohou shodou okolností ohrozit oblíbenou kavárnu :oP

P. Bures 6.11.2012 2:56

no jo

Prostě hurikán. Náhodou trefil velkoměsto, takže spousta majetku ke zničení a spousta kamer a diváků. Kdyby se vypršel na poli v Georgii nebo v Indii, byly by kolem toho tři, čtyři titulky.