19.12.2018 | Svátek má EsterDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKOLOGIE: Národní park Šumava?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 12, poslední: 7.8.2012 11:57, přehled diskusí

pánové, vy nevíte, o čem melete:
Autor: P. Novotný Datum: 6.8.2012 23:27

Pan starosta tam žije - nejen v turisticky zajímavém létě, ale i na jaře, podzimu a zimě! A zkuste tam sehnat prosté živobytí, když vás omezuje kdejakej "zelenej" magor. Nechte ty lidi, ať si sami určí svůj způsob života, i když se vám třeba nebude líbit. On se vám taky nesere do vašeho žití v Praze, Budějovicích, Plzni, Brně ..., nebo odkud sakra jste! Ale nechte si rozumy pro své potomky, oni vám to později vysvětlí (vrátí?).

Jen pro pořádek - žil jsem a snažil se podnikat na Šumavě 12 let; a takoví experti, jako pan Rada, prostě ze Šumavy turisty vyhánějí.

Lupen

Souhlasím s Vámi:
Autor: B. Rybák Datum: 7.8.2012 11:57

V demokratické společnosti musí být uspokojovány zájmy většiny občanů a ne nějakých samozvaných mafií.

Ekologové mají pravdu, příroda si poradí:
Autor: P. Čížek Datum: 6.8.2012 8:50

Jako vždycky, když ekosystém ponechaný sám sobě přestárne. Praští blesk a vsadím se, že si ani všechny okolní hasičské sbory, hranice nehranice si s tím lesem, kterému říkali Římané Gabréta, neporadí. Tak jakápak lavička na Březníku.  Popeliště přijme zavátá semínka a protože budete rád, že jste sbalil boty, tak do toho už nebudete kecat, pane starosto. Postupně se vytvoří obrozený ekosystém, vrátí se i zubři, rysové, jeskynní medvědi a šavlozubí tygři. A pod kameny na Březníku bude otesávat pazourek osmahlá šlachovitá postava a strážce rezervací to všechno budou dokumentovat na služební mobil...

Re: Ekologové mají pravdu, příroda si poradí:
Autor: P. Rada Datum: 6.8.2012 9:45

Pane Čížek ta situace naopak právě není jako vždy. Ekosystémy totiž právě nejsou ponechány samy sobě!!!

Prvý podstatný zásah bylo monokulturní lesnické využívání navíc stejnovkou kulturou vysazenou právě po kalamitní devastaci před zhruba stoletím. Tím dalším je systematické okyselování podloží přičemž demozice jen síry dnes činí jen čtvrtinu oproti rekordním 80tým létům. Potoky vrcholových pater jsou proto na Šumavě dosud bez ryb - mrtvé!

Tou celosvětovou ranou ekosystémům je ale celková změna klimatu. ... http://www.climips.cz/ ...V čechách to dělá za to století v ročním průměru něco přes stupen. To je ale adekvátní změně podnebí např mezi Prahou a Libercem. Jinak řečeno v průměru takto vzroste odpar o 100mm což je v okolí Prahy jen čtvrtina, na Šumavě jen osminka chybějící vláhy navíc s posunem ročního chodu a gradientů srážek - přívalové deště... Ale i to stačí jako další oslabující trend. Račte si všimnout jak bývá přesně vymezena na horách hranice jednotlivých pater a typů porostu a ta se o několik stovek metrů posouvá.... Při pohledu na glob, kde by se ekosystémy promítal na rovinu mezi rovnoběžky ale už jde o stovky až tisíc kilometrů protože severnější oblasti se oteplují rychleji. Dopad to má ten, že kůrovec se snaží oslabené odstranit seč může transformovat na nový supstrát jak Vaše bílé krvinky namnožením analogicky likvidují nemocnou tkán - i když to vypadá jako hnis. Jde ale jen o extrémě urychlený proces hojení či přeměny - posuvu ekosystémů.

Planeta tak v úhrnu hnědne a u nás to momentálně nejvíce pozorujeme na té Šumavě.

http://ac.blog.sme.sk/c/304462/Hneda-nikoli-modra-natoz-zelena-planeta.html

Re: Ekologové mají pravdu, příroda si poradí:
Autor: P. Gabriel st. Datum: 7.8.2012 8:09

Pane Čížku, váš výlev, pokud si dobře pamatuju, silně připomíná argumentaci bolševických agitek, které chodily reptajícím lidem vysvětlovat, proč byly zrušeny  věci, které dobře fungovaly a sloužily a neměly žádný vykořisťovatelský podtext.  A léta životní praxe ukázala spolehlivě, že to nebyla argumentace, ale kecy. Dále vás chci požádat, abyste nenazýval ekology ekologisty bez vzdělání, znalostí a praxe v oboru, kteří ve svatém nadšení pro něco o čem zhola nic neví dělají spíše škodu, než užitek. A závěrem si dovolím vás upozornit, že lesní ekosystém se může "obrodit", jak vy říkáte, jen je-li to ekosystém stabilní, s předpokladem dlouhodobé samoudržitelnosti.  To většinou bývá v případě lesa jen původní, lidskou činností nezasažený les. To ovšem není případ Šumavských lesů. Ty jsou především kulturní monokulturou introdukované cizorodé dřeviny, založenou člověkem a vyžadující lidskou péči. Z takového lesa se prales, ponecháním sobě samému na pospas a vyhnáním lidí, nestane!  Člověk, hospodařící v Šumavském lese, je po staletí neodmyslitelnou a neodbytnou součástí ekosystému Šumavského lesa. Jen díky němu se udržel tetřev a rys a byly zachovány enklávy původního horského lesa, které po staletích ochrany lesáky a dřevaři, dokázali během pár let nenávratně zničit až proroci lesního obrození - ekologisti, jako třeba vy!

chyťte pražského zloděje - křičí modravští zlodějíčci:
Autor: P. Maleček Datum: 6.8.2012 8:47

Pan starosta po práskl sám na sebe - i Modrava souhlasila se zřízením národního parku Šumava - nesmyslu chránícího z 90% fabriku na dřevo, tj. neživotaschopnou nešumavskou smrkovou monokulturu. On to na sebe nepráskne, ale už tenkrát mu nešlo o šumavské hvozdy, ale o prachy z turistů, kteří se díky zřízení národního parku měli dle i modravských tupých chamtivců hrnout do území ze značkou národní park. A tak hned nakopli cenu pozemků a zdražili pivo a buřty i ceny za ubytování.

Místní nenažranou bandu však vypekli pražští ekobyznysmeni v čele s Bursíkem. Ve jménu národního parku (proto ho založili) začali kšeftovat s dotacemi na vědeckou činnost a hlavně, uzavřeli letité turistické trasy a pak bez kontroly veřejnosti "řízeně namnožili" kůrovce, aby pak mohli kšeftovat s levným kalamitním dřevem.

Vím v obou případech přeháním, ale současná situace Šumavy a jejích obyvatel je způsobena hlavně tupou nenažraností pražáků i místních vyčůránků, kterým vůbec o Šumavu nešlo a nejde. Kdyby mohl, obě party by bájný Klostermann seřezal holí a vyhnal na ruční práce při obnově původních šumavských lesů, osídlení a obnově řemesel, které po staletí živila a krášlila Šumavu. Ono jí stejně jinak zachránit nepůjde.

Ta pro Šumavu nejlepší varianta - pronajmout jí sousedícím Rakušanům a svěřit jim obnovu Šumavy by vypálila rybník místním i pražským nenažrancům a turista i místní ekosystémy by si spokojeně oddychli. Co vy nato naši skvělí politici?

Re: chyťte pražského zloděje - křičí modravští zlodějíčci:
Autor: P. Rada Datum: 6.8.2012 10:00

K tomu sebevědomému výroku starosty: ..."Místní obyvatelé souhlasili s vyhlášením národního parku a bez jejich souhlasu by vyhlášen nebyl"...

Takto ale situace nestála. Vyhlášen by totiž velmi pravděpodobně byl ale v trochu jiných hranicích a tím pádem by někteří obyvatelé byly ze hry o penízky naopak venku!

Osobně bych rád bydlel v území, kde platí sop stav hromadné výstavbě a přísnější ekologická pravidla.

Mám za to, že takováto změna hranic NP je ale stále možná a režimu ochrany proti vlivu chtivým starostům co jim je ekologie u zadnice, by zřejmě prospěla. V součastnosti se na území NPŠ  nakonec nachází jen málo obcí a většina z nich s NP jen hraničí.

Je smutným faktem, že s existence nejrozsáhlejšího parku ve střední Evropě neumějí obce turisticky těžit (tak jak u sousedů kde je divočina atrakcí číslo jedna) a jsou jim takovéto příežitosti málo. Prodej pozemků... asi nese asi momentálně víc - že pane starosto?

Ekologie nebo Ekonomika?:
Autor: P. Rada Datum: 6.8.2012 1:15

Je s podivem, že článek pana starosty je v rubrice "Ekologie" ač sám starosta píše .. "Vždyť šlo jenom o peníze"... a také uvádí ..." je mi jasné, že ekologie je super kšeft!".

Pane starosto jste asi opravdu uvažováním jednoduchý jak výpočetní program na ziskovost s dvou položek - příjmy/výdaje. Vědomě asi honě závislí na penězích, jinak Vaše názory lze těžko pochopit . Tak by mě zajímalo co jste to za strukturu - která nepotřebuje dýchat čistý vzduch a pít čistou vodu... jako základ. Obojí ryze přírodní produk, bez kterého druh homo záhy vymírá a nejen on,  jak o tom vypráví obory ekologie, enviromentalistika, biologie....

Také uvádíte ..."Místní obyvatelé přišli o práci.." ale je s podivem, že nesrovnáváte obce alespon v rámci kraje, když už né republiky s hlediska vývoje pracovních míst i s hlediska ceny metru štverečního stavebního pozemku. Od Starosty bych podobné údaje očekával a i stroj řídící obec by je měl mít v databázi jako jedny s prvých. Napovím Vám, že ceny stavebních pozemků v Modravě a dalších šumavských obcích jsou hne po Praze, Hradci a Krkonoších na výsluní celostátního žebříčku. Tomu odpovídá míra výstavby v lokalitách v přepočtu na počet obyvatel. S tohoto úhlu si šumaváci nežijí špatně - tedy pokud je beru tak, že co residence to "šumavák".

Klepl jste asi na hlavičku, že v mnoha hlavičkách vrtá úvaha, jestli by nebylo lepší zprivatizovat = vytunelovat i Šumavu už dávno. Pro někoho rozhodně ano s dopady obdobnými jak s většinou divoce zprivatizovaného majetku.

Ptáte se také na to s čeho Modrava bohatne. Odpovídám, že nejspíše ze skrytých penězovodů, které ženou ceny místních pozemků vzhůru a pokud ne - pak se optejte s čeho žijí ve většině podobně velkých vesniček celé republiky?! Cítíte se dnes snad málo bohatý? Možná máte jen jedno auto ale né tak nové, jako vidáte u sousedů ... a tak se cítíte chudý - že? Já tvrdím, že dnes se prakticky všichni máme hmotně nejlépe jak za celé tisíce let a mnohým je to málo protože se soused má lépe.

Re: Ekologie nebo Ekonomika?:
Autor: R. Jonák Datum: 6.8.2012 9:00

Vážený možná, že pan starosta v něčem pravdu nemá, ale myslím, že celkem rozumně vysvětlil svůj názor. Navíc bylo by dobré když už ho tak kritizujete, kdybyste se aspoň trochu naučil česky: "když už né republiky s hlediska vývoje pracovních míst i s hlediska ceny metru štverečního stavebního" a další perly, které v textu máte, chápal bych kdyby to byl překlep ale o ten se jistě nejedná.

Re: Ekologie nebo Ekonomika?:
Autor: P. Rada Datum: 6.8.2012 9:22

Pokuste se ty gramatické odchylky od vzorově psané spisovné češtiny interpretovat jako hovorovou "DISKUSI" a nikoli jako příspvek do "gramatického koutku".

Pokuste se také být věcný k podstatnému a to je finanční pozadí celé kausy a míchání pojmů jako ekologie a pokřivená ekonomie. Takovýchto dokonce výrazových a tedy k tématu smysluplných záměn a podvrhů je ten článek plný a starostou starostlivě podsouvaný.

Re: Ekologie nebo Ekonomika?:
Autor: F. Nightsdale Datum: 6.8.2012 15:38

Obávám se, že tohle "kvičení do prázdna" (nejspíše také odněkud z velkoměsta, že?) je o ničem...

Každý člověk chce tam kde žije mít zajištěny základní životní potřeby - tedy jídlo, vodu, vzduch - pak následuje vše ostatní...

Vzhledem k limitům, pod které se Modrava postupně dostala (v rozporu se zamýšleným charakterem NP při jeho zakládání) je už jedinou jistotou vlastně ten vzduch...

Šumavu znám velmi dobře, v průběhu řady let jsem ji snad celou prochodil a to co jsem tam viděl by se dalo shrnout do dvou 3 slov: "devastace přírody" a "vylidňování"...

Vyhlášení národního parku ve skutečnosti skoro žádné nové turisty nepřivedlo - ti lidé tam jezdili do okolních oblastí často už léta předtím, teď jen mohli až k "čáře" a vzít s sebou přátele. Co se ale změnilo byl rychlejší rozklad monokulturní plantáže na dřevo, nově Národního Parku "Šumava", léta sužovaného chemickým spadem a posléze i kůrovcem a zvěří (likvidující pokusy o import listnatých sazenic) + nárůst omezení toho, co se v okolí smí a nesmí vedl k rozpadu místní ekonomiky, kde podle dostupného infa živoří už jen ta část, která žije především z turistů-cizinců, co před davastací Bavorského lesa jezdili tam - což zvyšuje ceny všeho, počínaje potravinami a konče nemovitostmi, které jsou ale reálně neprodejné, protože rentiérů zase tolik není.. (A přírodu má v obdobné nebo vyšší kvalitě libovolná víska nebo maloměsto - přinejmenším na Plzeňsku)

Re: Ekologie nebo Ekonomika?:
Autor: P. Novotný Datum: 6.8.2012 23:46

Pane Rada,

celkem chápu, že Vás toto téma tak rozohnilo, ale příště, až se budete chtít účastnit diskuse, tak omezte přísun alkoholu - z projevu a času příspěvku je zřejmé, že jste se neflákal a pitný režim dodržoval víc než důsledně. Jen tak mimochodem - nejsem si jist, že u jiných příspěvků je tomu ve Vašme případě jinak.

Poznámka : původní verzi mé reakce mi Pes nepustil. Škoda - psal jsem to, co jsem si vtu chvíli o Vašem způsobu argumentace opravdu myslel!

Lupen

Teď je to v pořádku Pse?