20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Subvenční sen by měl skončit

Když projíždíme českou krajinou, jsme překvapeni, kolik ploch půdy je žlutých, to znamená, kolik se pěstuje řepky olejné, z níž se vyrábí biopalivo. Pěstitelům to zajišťuje pravidelný příjem, jenže problém je v tom, jak se nyní ukazuje v Německu, že se pak neprodukuje dostatek obilí pro domácí trh.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 2.8.2012 11:46

Re: Hezky pláčí, leč mohou si za to sami !

Jste tak neinformovaný, nebo tak prolhaný? Vždyť ten boj zelených proti stavbě rozvodných sítí (jako ostatně proti jakýmkoli "přáteli zelených zítřků" nerealizovaným stavbám pokračuje.

B. Rybák 2.8.2012 11:39

Re: Podpora a dotace

Podobně zdůvodňoval ještě L. Brežněv vítězství "reálného" socializmu. Naštěstí byl tak tupohlavě dogmatický, že pro zdůvodnění své hroutící se totality nepoužil dogmatismus "zelený", kterým byl už v té době "západ" infikován. Pravděpodobně by teď už neexistoval nejen "reálný" socialismus, ale ani "západ". Protože Čína, Indie...by takhle určitě nezblbly.

B. Rybák 2.8.2012 11:20

Re: Hezky pláčí, leč mohou si za to sami !

Jedním z mnoha prokázaných "zelených" skandálů je to, že prakticky všechny, "zelené" problematiky se týkající texty (nejen) na Wikipedii jsou "zeleně" zfalšované. Neplivejte kolem sebe a obzvláště ne nahoru, protože se trapně poslintáte.

B. Rybák 1.8.2012 22:43

Re: Subvenční sen pomalu končí a málo komu to chápe.

Opravdu jste ještě pane Rado nepochopil, že jakýkoli "subvenční sen" zákonitě skončí špatně, protože se vždy opírá o bláboly arogantních falešných pavědeckých proroků a alibistických pouze své zájmy sledujících byrokratů, kteří dokážou pouze vyfabulovat hloupoučká kulaťoučká číslíčka jako např že r. 2020 něco klesne o 20% a cosi vzroste na 20%.. a zamotají do toho zločinně zaostalou, již před staletími objevenou přeměnu nenahraditelných přírodních cukrů (škrobů, celuosy) na alkohol obecněji řečeno degradaci životodárného slunečního záření např. teplo na oleje do pohonných hmot, elektřinu) nebo větrnou energii, kterou používali už Holanďané moudře na vyhánění (odvodňování) moře ze své země a pak ji ještě moudřeji nahradili efektivní technologií. Současná stagnace celosvětové ekonomiky (hlavně nejrozvinutějších zemí) je varovnou předzvěstí kolapsu způsobeného sociálními hochštaplery a politicko-korektní zelenou inkvizicí. Návrat ke skutečně svobodné "ruce trhu" je naší jedinou nadějí.

P.S. Nastudujte si konečně aspoň z nějaké středoškolské učebnice, co je to dluh, subvence, půjčka...

Nějak Vám také m.j. uniklo, jak revoluční změnou (na celá staletí) je objev technologie na těžbu břidlicového plynu.

Jakou ekostopu má JE která je už dnes řešením energetických problémů lidstva na tisíciletí a perspektivně přinejmenším do zániku našeho vesmíru?

D. Seibt 31.7.2012 23:29

Re: Hezky pláčí, leč mohou si za to sami !

No kdyz vy tak rad tu Wikipedii, udelal jste si nekdy nejaky vypocet, ktery by vam tyhle numera potvrdil? Nebo proste jen verite tomu kdo co napise na internet, aby podporil svoji pravdu? Tyhle cisla co uvadite nejsou pravda, pokud by to tak bylo, tak OZE zadnou dotaci nepotrebuji. Kazdy a tedy i vy si muze zjednoduseny vypocet udelat sam a hadejte co vam vyjde? Zatim se uz 20 let OZE dotuji a zadna zmena se neceka.

No a ten vas zivot na dluh z fosilnich paliv. Tomu co tezime se rika nerostne suroviny a bez jejich vyuziti by svet zustal nekde ve stredoveku.

B. Veltrubský 31.7.2012 22:27

Re: Hezky pláčí, leč mohou si za to sami !

A taky bez záchodů, sprch, ledniček, praček a pod. t.j. přístupné energie po 24 hodin. A´T žije valcha, skladování ledu v ledárnách, na plotně se taky dobře vaří, latrina je taky fajn . Sorry, ale blábolíte a nevíte o čem.

P. Rada 31.7.2012 20:19

Re: Hezky pláčí, leč mohou si za to sami !

Pane Seibt jste s tím padáním s višně poněkud přihloupě přidrzlý nebot zřejmě nečtete odkazy - Vaše vizitka.. ....  http://cs.wikipedia.org/wiki/ERoEI .... "30 - 60 větrná energie v Dánsku a na vhodných lokalitách v ČR"

P. Rada 31.7.2012 20:14

Re: Subvenční sen pomalu končí a málo komu to chápe.

Pane Langer ten odkaz na podstatu problematiky popsanou Kašíkem je systematickým vodítkem k řešení. Řešením ale nemůže být růst spotřeby podporující růst výroby jako bylo motivačním pravidlem extenzivních ekonomik ekonomik doposud.

Právě Vy by jste se nad tímto asi měl zamyslet, protože pokud nectíte systémová pravidla v biofyzice bude pro Vás velmi těžké realitu nutnosti radikálně snížit měrnou spotřebu přijmout za řešení a zůstane Vám jen nespokojenost a pocit bezvýchodnosti.

P. Lenc 31.7.2012 17:07

Re: Hezky pláčí, leč mohou si za to sami !

Je zbytečná rada radit Radovi.

D. Seibt 31.7.2012 16:12

Re: Hezky pláčí, leč mohou si za to sami !

To myslite vazne tech 60? To by znamenalo, ze pri napr. 3MW, ktery ma zivotnost asi 20 az 30 let, tak se zaplati za 0.5 roku? To do toho nepocitam naklady na udrzbu, prenos, ztraty akumulaci atd. To jste asi spadl z vysne ne? Ani na tom vasem slavnem Atlantskem pobrezi to bez dotaci stale nejde, to znamena, ze EROEI by pri trznich cenach el. energie bylo s bidou 2 az 2,5 vic ne a do toho by zadny investor nesel, tedy pokud do toho nevrazite dotace, povinny vykup.

Ohledne dalkoveho vedeni dojdete pri mensim zamysleni k tomu, ze pouze rozvedete nevyzadanou energii do vetsiho prostoru a donutite vice subjektu intenzivneji regulovat sve regulacni zdroje, aby nedoslo k pretizeni. Navic vam opravdu hodne vzrostou poplatky za vedeni, ale to snad vite.

R. Langer 31.7.2012 15:31

Re: Subvenční sen pomalu končí a málo komu to chápe.

Plk plk plk, ale řešení jako obvykle žádné. Ale hlavně bychom se měli zamyslet. No to jo, to jistě...

R. Langer 31.7.2012 15:27

Re: Hezky pláčí, leč mohou si za to sami !

Kéž byste musel žít tak, jak se žilo do roku 1800... :-P

P. Rada 31.7.2012 15:06

Re: Hezky pláčí, leč mohou si za to sami !

Pane Boček definici výpočtu EROEI máte v odkazech: ... http://cs.wikipedia.org/wiki/ERoEI .... http://en.wikipedia.org/wiki/Energy_returned_on_energy_invested

Ten roční koeficien využitelnosti pak může svědčit o tom, kolik dní může jet třeba plynová elektrárna na snížený výkon, nebo o tom jak velká přečerpávací akumulační elektrárna může být efektivní. Také to ale může svědčit o tom jak často koho kdo pustí na údajně volný trh s el energií a za jakých podmínek. O skostnatělých podmínkách na straně spotřebitele nemluvě.

Analogický problém jako na straně zdrojové je ale právě i na straně spotřební. Uvažovat způsobem, že jen s důvodů malé četnosti je neefektivní vypravovat na elektrifikovanou trat specielní vlak s X-watowým odběrem ve svátek, který je jednou za rok a kdy je mimořádná poptávka... protože jeho agregáty... nutně nepracují rovnoměrně a celoročně je podobně totalitně primitivní způsob úvah jak neumět využívat i obnovitelné zdroje s nediktovatelnou využitelností.... a odmítat tak rozvoj pružných sítí...  jen proto, že máme neopodstatněnou víru v neomezenost vydatnosti fosilních zdrojů.

OZE s principu obvykle přinášejí daleko méně efektivní těžbu jak jen při otvírání fosilní konzervy navíc na sotva kdy splatitelný dluh - to obecná pravda. Považte ale, že naprostá většina přírody po celé věky a většina populace druhu homo ještě do roku cca 1800 žila jen s obnovitelných zdrojů s velkým kolísáním kterému se musela a dokázala přispůsobit a tedy malou neustálou využitolností a přesto se dokázala rozvíjet.

Asi tak - stačí?

R. Langer 31.7.2012 13:33

Re: Hezky pláčí, leč mohou si za to sami !

Ani 100 x opakovaná lež se nestane pravdou, pane Rado. A vy prezentujete jenom samé lži.

A. Bocek 31.7.2012 13:08

Re: Hezky pláčí, leč mohou si za to sami !

Pane Rado , mohl byste nastínit výpočet EROEI u 1,2MW větřáku připojeného 10km  kabelem AXEKCY v lokalitě kde roční koeficient využitelnosti instalovaného výkonu je 14% ?

A. Bocek 31.7.2012 12:46

Re: S "MEŘO" jsem se už nějak popasoval - ale co je zase "BRKO"???

Biologicky Rozbouratelý Komunální Odpad a chystá se obludnost tento průmyslově sbírat shromažďovat, převážet a jím přihnojovat humusově vyhladovělá pole - zkrátka zdražení.

P. Rada 31.7.2012 12:01

Re: Hezky pláčí, leč mohou si za to sami !

Jste nejspíš krátkozraký elektrotechnik energetik nebot nezohlednujete udržitelnost  a prognodstikujete co se zatím nestalo a sotva stane - tedy ohledně té výstavby dálkových vedení a rebelování "zelené" veřejnosti. Takováto výstavba energovodů je totiž životně důležitá i perspektivní a nevím o tom, že by proti ní někdo enviromentálně založený a s nadhledem v oblasti energetiky protestoval.

Zásadní potíž totiž je, že nám místní zdoje už došly či docházejí a ty co jsou dále musíme vesměs dopravovat. Pokud je zdroj sám v místě efektivní a existuje efektivní možnost jeho dopravy tak aby byl efektivní i u spotřebitele pak takovéto energovody jsou nutnou součástí systému a je lhostejno zdali se jedná o plynovod, elektrické vedení železnici či dálniční spoj. Nově budované plynovody na ještě větší vzdálenosti o tom jasně vypovídají.

O tom "kolik energie sežraly větrníky při výstavbě" vypovídá parametr efektivity těžby energií EROEI a ten dává pro severoatlantivké pobřeží hodnotu až 60 krát! K tomu je pochopitelně nutno přičíst i ztráty při dopravě, nutnost akumulace.... ale i tak systém může být pro spotřebitele efektivnější jak výroba s tuzemského uhlí či ruského plynu nebo JE. Praktické nároky odběratelů proto vedou ke hybridní síti, která využívá všech možností ale zároven se vyvíjí s hledisek strategických. Pro někoho je významná politická nezávislost a pak má srovnatelně nákladný ale domácí zdroj zásadní výhodu. Právě veliká nevyváženost v možnostech akumulace a rozvodu ale i nedostatečný rozsah tarifovatenosti ve spotřebě, dnes limitují využití energie s větrníků daleko více jak odletující kusy ledu jen v jisté klimatické situaci a lokalitách.

Ta Ekonomika EU kterou argumentujete je dnes v obdobných potížích jak americká či japonská a důvodem je technologická past do které se nejrozvinutější země světa dostaly.

V. Novák 31.7.2012 11:28

S "MEŘO" jsem se už nějak popasoval - ale co je zase "BRKO"???

Předpokládám, že něco odvozeného od ptačího i neptačího pera to nebude...

P. Bures 31.7.2012 11:06

Re: Po kousnutí škorpiona

"Čech a Afričan, oba se bojí kousnutí škorpiona" Taky jsem se zarazil, ale mám dojem že už chápu. Oni se bojí kousnout škorpiona a to je velmi moudré.

P. Rada 31.7.2012 10:14

Re: Podpora a dotace

To poučení je nezbytné ale zejména v tom smyslu co je rozumnou "dotací". Žijeme totiž jako druh sociálním způsobem s principu tak, že naše mládata potřebují značnou část svého života podporutěch produktivnějších členů. Najít adekvátní hranici kdy podporu ukončit je obtížný ale každodenní úkol každého dospělého.

Jsou živočišné druhy, které při reprodukci dávají vzniknout hned zcela samostatným jedincům. Druh Homo s. s. ale patří na opačný konec v nákladovosti na potomstvo a čím rozvinutjší společnost tím větší investice vzživovací, zdravotní, vzdělávací, ochranářská... takto vynakládá.

Tento přístup ale přenášíme i do technologických a ekonomických oblastí. Nezřídka státní politika subvencuje celé obory - někdy s úspěchem - někdy naopak. To je dáno mírou strategické prozíravosti a schopnosti odhadnout budoucí vývoj už od pradávna. Naopak striktní zbožně tržní postoj vede zpravidla po vyčerpání nejbližší možnosti rychle ke kolapsu.

Je proto pravidelně zásadní otázkou vývoje přiměřenost investic a nadčasovost podpory rozvoje vhodnou "dotační" formou.  Brát si poučení s toho která invesice vedla k zhodnocení,  učit se s toho odhadovat která opět jednou povede k zhodnocení - to je a bude náš nejdůležitější a stálý úkol.

P. Rada 31.7.2012 9:48

Subvenční sen pomalu končí a málo komu to chápe.

Autor příspěvku má část pravdy ale nehovoří o té části druhé sice pro zažitost nenápadnější ale v důsledcích podstatnější.

Nejmasivnjší subvencí dneška je totiž žití na dluh se subvence neobnovitelných zdrojů. U ropy a uhlí už je lidstvo někde v polovině oběmu dotací ale při vzrůstající těžbě časově za polovinou čerpání. Jakmile tato masivní nenávratná půjčka dojde změní to podstatně možnosti lidské - i co se týká umělého dotování biopaliv... - protože efektivita těžby energií je podstatnou podmínkou určující míru životní úrovně.  Masivnost těžby pak určuje spíš jen populační černost a ta zas svou ekostopou už překračuje úživnost planety.

Ten subvenční sen biopaliv vzniknul v době kdy Evropa měla potravin nadbytek ale už závislost na Asijské ropě. Vzniknul v naději, že technologie pokročí k efektivitě jež by takové počínání ospravedlnila. Nestalo se. Rozbory efektivity těžby v evropských podmínkách výrobu lihu s řepky neospravedlnují. Podstatně lepší je situace s biolihem v Brazilii kde dává efektivitu blízkou výrobě benzinu.  http://cs.wikipedia.org/wiki/ERoEI

Subvenční sen musí opravdu zkončit už s principielních biofyzikálních důvodů ale už co nejdříve by mělo nastoupit kritické komplexní zamyšlení nad tím co jako druh jsme zač a na jakých základech vlastně stojíme a jakým způsobem můžeme dospět alespon ke stabilitě, nebot nám pro energetickou a i surovinovou náročnost a tedy závislost na neobnovitelném, hrozí velmi masivní celospolečenský propad. Současná stagnace celosvětové ekonomiky (hlavně nejrozvinutějších zemí) je jeho varovnou předzvěstí. http://www.vesmir.cz/clanky/clanek/id/7883

J. Schwarz 31.7.2012 8:52

Po kousnutí škorpiona

nezemře ani černoch, ani čech.

I. Schlägel 31.7.2012 8:21

Podpora a dotace

čehokoliv jakkoliv dobře míněná se dříve nebo později změní v proces plný zneužívání a neefektivity. Nenajdete obor, který byl v dobré víře dotován, aby se na systém nepřisál nějaký parazit. Příležitost dělá zloděje a dotační politika je plná takovýchto příležitostí. Je celkem jedno, jestli takto podpoříme biopotraviny nebo černoušky kdesi v Africe. Poučíme se někdy?

A. Bocek 31.7.2012 7:48

Re: Hezky pláčí, leč mohou si za to sami !

Nechme energetiku řídit blázny a dočkáme se loučí.

F. Pavlis 31.7.2012 7:47

Ano,

socialismus spravedlivého přerozdělování a rozdávání z cizího pokryl Evropu jako sliz. A svádí se to na kapitalizmus. A lid levicový s levicí kam se podíváš nad levotami říhá...

A. Bocek 31.7.2012 7:42

Druhá na okraj.

Sláma, která sedříve zaorávala se odváží na výrobu peletek a připravuje se zákon o povinném shromážďování BRKO , jeho dalšího "zpracovávání" na hnůj. Další ježdění hore dole jehož výsledkem bude smrad.

A. Bocek 31.7.2012 7:38

Poznámka na okraj.

Na výrobu 1 litru MEŘO se spotřebuje více než 1 litr nafty . Je to hovadské. jak by řekla babička : Lehnúť si pod strom flustať hore a chytať to. Nic kalého nezrobíš , ale zabavíéš sa.

P. Fiala 31.7.2012 7:25

Mezinárodní obchod a mezinárodní svobody

Stále stejný problém : Komunismus nebo Kapitalismus.

J. Mrázek 31.7.2012 6:07

Hezky pláčí, leč mohou si za to sami !

Jsem elektrotechnik-energetik a tak "trochu" dokáži odhadnout katastrofické dopady rozhodnutí politiků, kteří dali na zelené blábolení a navzdory fyzice a logice prosadili(lidmi neznalými požadovanou) rádobyekologickou enegetickou politiku. Titíž zelení teď budou protestovat proti nutné stavbě cca 3600 km vedení VVN skrz celé Německo, aby  občasnou produkci elektřiny z větrníků dostali na místo spotřeby a s nemalými ztrátami. Nemluvě o tom, kolik energie "sežraly" větrníky při stavbě v podobě betonu a cementu do něj, těžbě písku a drcení kamene, těžby rudy a výrobě ocelových tubusů,spotřebě ropy na chemii s plasty na lopatky, o infrazvuku, létající námraze (nad 200km/h) z lopatek nemluvě a nakonec, když to bude mít za dvacet let po životnosti, tak demontáž a znovuobnovení, na které už nikdo-vyčerpán platbami za drahou energii-mít nebude....jenže takhle lidé neuvažují. Přijdou tamní i zdejší Bursíkové, napakují se na hlouposti lidí a po nich potopa...tedy spíše tma . Jako po dvou letech provozování "úsporky", 30% pokles svítivosti.Pomalý, tudíž jen očními lékaři diagnostikovaný. Ala žába vhozená do horké vody vyskočí, druhá v postupně ohřívané se klidně uvaří... vše má jeden tlustý kořen- humanitní obory a dosazení absolventů na TECHNICKÉ řídící funkce. Pak to může dopadnout jedině špatně. Viz třeba Benditové a ekonomika EU ....

J. Jurax 31.7.2012 3:01

Souhlas!!!

Jenže jde o politická rozhodnutí - jak u těch biopaliv a fotovoltaiky (výsledek to činnosti mozků prožraných zelenou plísní), tak subvencí obecně. A s blbostí a úplatností politiků je nutno počítat jako s faktem - v tuzemsku i v bruseli - tam hlavně.

Politikové by neměli rozhodovat o ničem složitějším než je kolo od trakaře. Nerozumí ničemu než boji o moc a koryta - aspoň zvenku to tak vypadá (a podle výsledků jejich práce to vevnitř nejspíš taky tak je).