27.6.2019 | Svátek má LadislavDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


GLOSA: Temelín s otazníkyŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 19, poslední: 12.7. 2012 0:05, přehled diskusí

Re: další otazníky:
Autor: P. Rada Datum: 12.7.2012 0:05

Čím více bude náš stát veden směrem ke kotelně evropy tím bude víc potřebovat silovou energetiku - tedy zdroje které ale musí dovážet.

Lehký - především elektrotechnický průmysl byl cíleně zlikvidován - kdežto hutě, strojírny... byly vládou řízenou Klausem podrženy vyhledáním tzv strategického partnera. Tím se ČR stala víc závislá nikoli na vzdělanosti ale na energiích - tedy na tom odkud je brala - na Rusku.

Rozvoj konzumní společnosti náročností na spotřebu tuto faktickou závislost jen přitvrdil.

Čím masivnější zdroje budou v rukou užší skupiny tím spíš porostu možnosti diktovat cenu a tak navyšovat zisk. Závislost na dodavatelích paliva pro JE je evidentní. ČR nemá možnost palivo vyrábět, přepracovávat a dosud ani odpad trvale ukládat. Dál tím roste státní závislost směrem odkud jsme si mysleli, že se vymanujem.

Není snad toto jako celek náplní vlastizrádného jednání?

Re: Finanční tlaky či tunel století?:
Autor: P. Rada Datum: 11.7.2012 23:49

Pane Langer uvedte fakta v čem konkrétně lžu - jinak jste sám lhářem navíc opakovaně šíčřím pomluvy.

Neuvedl jsem snad korektní odkaz na to, že už cena energie neroste a další odkazy na dotvrzení textu?

Re: Finanční tlaky či tunel století?:
Autor: M. Stuchlik Datum: 11.7.2012 22:11

Technici umí, jen management neustále slibuje nesplnitelné a zákazníci jejich lži baští

další otazníky:
Autor: P. Pruner Datum: 11.7.2012 22:08

Já mám jiné otazníky než autor:

> budeme skutečně potřebovat další výrobní kapacity elektřiny, když nyní jsme vcelku velkým vývozcem ?

> nepřineslo by občanům větší užitek investování těch stovek miliard korun do modernizace technologií, do snižování energetických ztrát, do tvorby nových pracovních míst ?

> okolí je vůči jaderné energetice nepřátelské, někdy až hysterické, Němci ustupují od jaderné energetiky za cenu nesmyslných vícenákladů - nehrozí, že i my budeme muset naše jaderky odstavit dříve než plánujeme a tak se nové reaktory vůbec nezaplatí? Politický vývoj přeci směřuje k evropskému superstátu s velkým německým vlivem.

>ČEZ nejspíše sám nesežene peníze bez státní záruky - proč bychom měli  riskovat peníze daňových poplatníků na tak ekonomicky nejistý projekt ?

Re: Rakušané, proč se nepoučit u krajana,:
Autor: M. Stuchlik Datum: 11.7.2012 22:07

bývalý zelený

Re: Finanční tlaky či tunel století?:
Autor: A. Richter Datum: 11.7.2012 21:48

A, prosím Vás, proč svítíte LEDkama, když svítí to "sole"?

Re: Finanční tlaky či tunel století?:
Autor: R. Langer Datum: 11.7.2012 15:47

Pan Rada si to myslí, stejně jako si myslí, že energie ze slunce je "zadarmo"... :-P

Re: Finanční tlaky či tunel století?:
Autor: R. Langer Datum: 11.7.2012 15:45

Pro upřesnění, Temelín se už zaplatil po 10 letech, protože cena elektřiny stoupá daleko rychleji, než se dříve počítalo. Jsou to obecně známé údaje, jenom pan Rada lže jako když Rudé právo tiskne... :-P

Re: Finanční tlaky či tunel století?:
Autor: R. Langer Datum: 11.7.2012 15:43

Oblíbené lži pana Rady... :-P

Re: Finanční tlaky či tunel století?:
Autor: D. Seibt Datum: 11.7.2012 15:24

Byl jste nekdy na nejake stavbe, byl jste u realizace nejakeho vetsiho projektu? EIA byla faj myslenka, ale prakticka aplikace umoznuje blokovat cokoliv komukoliv a to uz za prinosne nepovazuji. EIA neni duvodem pro zpozdovani projektu, to nastava az behem projekcni faze a behem stavby, tam nastavaji nejvetsi problemy.

Mate dojem, ze jen investor do JETE chce mit sve investice ochranene? Myslite, ze tech 200 miliard nainvestovanych do solarnich elektraren nechteji investori zpet? Myslite, ze jsou to jini lide, tedy, ze to delaji z lasky k prirode a na penezich jim nezalezi?

Re: Finanční tlaky či tunel století?:
Autor: P. Rada Datum: 11.7.2012 13:03

Já jsem pana Bartušku zažil i naživo a tak kontexty chápu. Uvidíme jak to dopadne. Nejlevněji dnes JE staví čínané...  Těm na dopadech v okolí tolik nesejde a EIA je jnezajímá... drží se termínů a peněz. - Zároven jsou právě proto nejprogresivnější v rozvíjení OZE na světě!!!

Nereaguji také na pana Bartušku ale na pana Hanzlíčka, který finanční problémy presentuje docela jinde než jsou a příznačně to EIA má po palcem - moc povedené.

K té spotřebě a odstavování kapacit .... Máte pravdu - vypadá to takto podáno nedobře. Já jsem ale právě vyzkoušel vyměnit druhou generaci zářivek se sítovou spotřebou desítky watů za 5W LED co dává 500lm - ale poháním to solárním článkem - výroba také China. Investice nemalá ale odběr ze sítě 0!  Takže o překvapení v následujících letech nemusí být zas taková nouze a proto není divu, že investor JETE chce mít miliardy nějak pojištěné - i kdyby to měl zaplatit stát - tedy my všichni s daní.

Re: Finanční tlaky či tunel století?:
Autor: D. Seibt Datum: 11.7.2012 13:00

Pane Rado navratnost je v radech desetileti u kazde energeticke stavby stavene v soucasne dobe. To plati pro uhelne, plynove, OZE zdroje i JE. Dam vam priklad, na Rujane se ma stavet 400MW vetrny park. Cena ma byt asi 40 mld kc, prumerne vyuziti techto zdroju je asi 30% +/- podle lokace. Tedy pokud by jste se bavili o instalovanem vykonu 1200MW jak je planovano pro 1 blok Temelina tak se dostaneme na cenu 120 mld kc a z tohoto zdroje dostaneme jen 1/3 toho co z JE tehoz instalovaneho vykonu pri 1/3 zivotnosti techto OZE zdroju. Navic v tom nejsou zahrnuje naklady na PPS, ktere musite navysit. Mate dojem, ze tohle je ta spravna cesta?

Vite me nejvice trapi pokles technologickych schopnosti Evropy obecne, uz nejsme schopni realizovat technologicky narocny projekt v ramci rozpoctu a terminu obecne. Naopak napriklad vami udavany EPR reaktor staveny v Cine se dari drzet v rozpoctu a v terminech, coz vypovida spise o tom jak to v Evrope neumime a to me opravdu trapi.

Re: Rakušané, proč se nepoučit u krajana,:
Autor: D. Procházka Datum: 11.7.2012 12:57

Opravdu k neuvěření...

Re: Finanční tlaky či tunel století?:
Autor: P. Rada Datum: 11.7.2012 12:46

S tou "svatostí" u dodavatelů si to ověřte na výstavbě ve Finsku která stála už dvojnásobek původně dohodnuté tzv "pevné částky. Od té doby se ale mnohé změnilo v neprospěch seriovosti výroby a to ceně sotva pomůže jít dolů. Pačes je pro jádro - ale ani on neví kolik to bude stát zdali 100 nebo 300miliard??? Pro pana Němce je trojnásobek ze sta miliard věcí svátosti a prostoty - já to ale vnímám jinak. EROEI u JE je nízké a to limituje i finanční zisk.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fe/EROI_-_Ratio_of_Energy_Returned_on_Energy_Invested_-_USA.svg

Stávající JETE stála 100miliard po několikanásobném prodražování v průběhu stavby. Takto se návratnost navrací i bez započítání nákladů na palivo a provoz až za desetiletí v případě bezproblémového provozu. Další hák je zmíněný pokles cen el energie.

http://www.mojeenergie.cz/cz/6425.vaclav-paces-dotace-zelene-energie-maji-dostat-lide-ne-zlatokopove

Re: Finanční tlaky či tunel století?:
Autor: D. Seibt Datum: 11.7.2012 12:08

Pane Rada, vy jste zase vedle jak ta jedle. Ceny na vzdalenejsi kontrakty jsou povetsinou nizsi a to z mnoha duvodu. Jednim je, snaha prodat elektrinu (stejne jak kdyz koupite zajezd dopredu je to levnejsi) a druha bohuzel horsi je, silna recese, ktera nema blizke reseni a od toho se odviji i vyhled ceny. OZE na to ma vliv jiny a to takovy, ze se OZE prodava na burze prednostne a az potom se prodava klasicka elektrina a ta musi byt levnejsi, aby byla prodana, proto nizsi ceny. OZE ma mimo cenu burzovni, take cenu tzv. zeleneho bonusu a ten je fixni nezavisly na cene el. energie na burze. Takze majitel OZE zdroje si vicemene prijde na sve, protoze zelety bonus byva u vetrne energetiky (40 az 60%) z celkove ceny.

Ohledne ceny Temelina to nechte na CEZu, pokud bude vystavba draha a provozni naklady vysoke, tak nema cenu stavet. Pokud by mela byt cena vyhodna a hlavne provozni naklady nizke, tak proc nestavet. Do roku 2020 se ma odstavit asi 2000mw v uhelnych elektrarnach, takze se ani nemusi zvysovat celkovy instalovany vykon, ale spise jen pujde o nahradu. Po roce 2020 budou odstavovany dalsi uhelne zdroje a cim je chcete nahradit? OZE neni reseni, stejne musite postavit zalozni zdroje. Pokud se nepostavi temelin 3 a 4 postavi se PPE elektrarny.

Bohuzel se dotace dostaly tak hluboko do podvedomi energetiky, ze uz nikdo nechce stavet jakykoliv zdroj pokud nebude mit zajistenou navratnost a je to pomerne logicke i kdyz se mi to vubec nelibi. Proc by mel mit majitel OZE zajistenou navratnost nezavisle na vyvoji ceny na burze a jine zdroje ne?

A pana Bartusku musite chapat v kontextu. Pokud by vyhral Westinghouse nebo Areva asi bude procento domaci spoluucasti nizsi, pokud Rusove mozna o neco vyssi, vzhledem k tomu, ze vlastni firmy co se zabyvaji energetikou. Ale nechme to dobehnout, uvidime.

Re: Finanční tlaky či tunel století?:
Autor: V. Němec Datum: 11.7.2012 11:53

Temelín prodělečný? Svatá prostoto!

Finanční tlaky či tunel století?:
Autor: P. Rada Datum: 11.7.2012 9:47

Pan Hanzlíčekpíše o údajných finančních tlacích, o zastupování veřejnosti placenými aktivisty.... Nic s toho však nekonkretizuje. Tak to zkusím udělat za něj a budu jmenovat:.

1. Ty finanční tlaky jsou opravdu vážné - cena elektřiny na trhu totiž po nástupu OZE i útlumu výroby klesá:

http://www.elektrina.cz/clanek-51-cena-elektrina-na-rok-2013-klesaji

2. Ceny za event výstavbu nejsou sice ještě známé ale už nyní je jasné, že pokud by dál stagnovala ekonomika a klesala cena elektřiny Temelín by mohl být pro ČEZ prodělečný. Proto by investor rád viděl garance státu poobně jako má fotovoltaika. Pak by na ceně výstavby prakticky přestalo záležet a tunel století by se mohl rozjet podobně jak s fotovoltaikou:

http://www.mojeenergie.cz/cz/6413.bartuska-ceske-firmy-mohou-tezko-cekat-70-pct-zakazky-temelin

Re: Rakušané, proč se nepoučit u krajana,:
Autor: T. Kočí Datum: 11.7.2012 9:38

Já žasnu! Vy zelený?Samozřejmě chválím.

Rakušané, proč se nepoučit u krajana,:
Autor: P. Pavlovský Datum: 11.7.2012 6:11

u Járy Cimrmana?

"Rakousko nebude s Temelínem a jakoukoli výstavbou nových reaktorů nikdy souhlasit." Správně! To je ovšem také to jediné, co ve věci může dělat.

Jako nečlen NATO nás Rakousko nemůže ani vojensky napadnout, protože ostatní státy NATO by nám, chtěj nechtěj, musely přijít na pomoc, především ty sousední, Maďarsko a Slovensko, které konečně mají jaderné elektrárny také.

Jako matrikový člen SZ (z doby, kdy jsem se proti Kuchtové, Zubovové a spol. snažil vnitrostranicky podpořit M. Bursíka) říkám:

Dokud bude v ČR kouřit jediná tepelná elektrárna, budu ekologicky hájit výstavbu těch jaderných - a to mám blízko Jindřichova Hradce chalupu, na níř trávím polovinu roku! Každá tepelná elektrárna vytváří daleko větší ekologickou ztěž, než všechny jaderné elektrárny světa, dokonce i pokud jde o jaderné záření!