24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Oběti vraždících větrníků

Nic není jen bílé nebo jen černé. Někdy je to prostě zelené. Jen španělské větrné elektrárny zahubí ročně až 18 milionů ptáků a netopýrů. Vadí někomu tahle hromada zvířecích mrtvol položená na oltář obnovitelných zdrojů energie?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 26.6.2012 11:43

Velmi zajímavý článek

Jenom si nejsem jistý, jestli by ti naši "zmrtvýchvstalí" hospodáři kroutili pouze hlavami (krky) svými.

J. Marešová 25.6.2012 22:39

Komu dát za pravdu?

Odpůrci jádra volají o zvýšení  výroby energie z obnovitelných zdrojů. Větrné elektrárny se mají stavět tam, kde fouká vítr, solární zase tam, kde jednak svítí sluníčko a také tam, kde to dovolují prostory - Evropa je na rozdíl od Států víc zabydlená. EU a pokrok nás nutí lítat ode zdi ke zdi. Tolik doporučovaná ekopaliva už se nezdají tak dobrá, spíš naopak. Nám jen zůstaly žluté lány, které nepotřebují moc velkou péči a pan Babiš má velký zdroj příjmů. Snad už úředníci EU nechají řádně svá rozhodnuití nejprve předem prověřit odborníky, ne obchodníky.

B. Rybák 26.6.2012 11:36

Re: Komu dát za pravdu?

Obávám se, že o eko-kšefty a precedenty národní eko-podřízenosti jde především. Takže na to sami nepřijdou. Je to trochu na nás.

J. Pospíšil 25.6.2012 21:37

Jiné poznatky z Rakouska

Jsem překvapen  článkem pana profesora. Nevím jak to  zdůrazňují odpůrci větrných elektráren ve Španělsku, ale v  Rakousku, kde  elegantní stožáry stojí již několik desetiletí a produkují eletrickou energii si na ně nestěžují.Jezdím tímto krajem  dosti často,a snažím se získat  v tomto směru co nejvíce informací od tamějších obyvatel. Sám jsem si šel poslechnout údajný hluk , který  u nás v Česku je stále zdůrazňován - nic jsme tam neslyšel.

Také známí,kolegové, straší pamětníci  se diví, ž e se u nás hovoří stále o zabíjení nevinných ptáků, o porušení sluchu kolem bydlících obyvatel atd.Nic takového se tam neděje Zdraví .ptáci nevlétávají do točících vrtulí, neb se jim vyhýbají. To , o čem s  u nás stále píše v negativním smyslu , považují většinou rakouští občané za snahu   odsunout tento druh ztískávání energie  ve prospěch jiných  podnikatelů.Bez alternativních zdrojů energie se tato planeta v budoucnu neobejde, nyní ještě dražší , ale v budoucnu levnější a prospěšnější pro homo sapiens.¨zdůrazňují kolegové z Rakouska.

 

B. Uhlich 25.6.2012 23:12

Re: Jiné poznatky z Rakouska

Až kolegové z Rakouska budou odkázání výhradně na alternativní zdroje energie tak už nebudou říkat vůbec nic.....ale to zřejmě Vy a mnoho dalších nikdy nepochopí..... Až budete mít někdy čas tak se podívejte na stránky ČEPSu a tam je možné on-line vidět přetoky energií přes hranice...tak se dívejte a přemýšlejte...jak to je s tou alternativní alternativou.... to Vám asi kolegové z Rakouska raději moc nezmiňují, že?

A ještě taková poznámečka...ona taková větrná elektrána (či větrná farma) někde v podhůří Alp  se asi potká s ptákem o něco vzácněji než na březích moře či oceánu.... to by taky třeba ti vaši rakouští kolegové (a Vy taky) mohli vědět, co?

Víte ono se to má s tím Rakouskem tak, že i kdyby se pod každým větrníkem válely metráky mrtvých ptáků, tak environmentálně zblblé obyvatelstvo by stejně žádné nevidělo.....

A na závěr Vám doporuřuji se k nějaké větrné farmě nastěhovat ..uvidíme jaké na to budete psát  po nějaké době ódy.... ono nejde jen o nějaké hluky ale o úplně jiné jevy....ale to je asi zrovna Vám zbytečné vysvětlovat... .:-(

J. Pospíšil 26.6.2012 9:16

Re: Jiné poznatky z Rakouska

děkuji za reakci.  Nepovažuji Rakušany za zblblé obyvatelstvo, ba při srovnání s naší intelektuální úrovní - jiné zkušenosti.

Větrníky na hranicích z Rakouskem  jsou v rovině  . A zkušenosti s nimi  mají  minimálně 20 let. A pod   větrníky jsem žádné metráky mrtvých ptáků neviděl.

Mějte se dobře !

B. Uhlich 26.6.2012 20:23

Re: Jiné poznatky z Rakouska

:-)   tak mne jen zaujalo to, na co reagujete..zajímavý výběr....tak jsem rád, že se mnou jinak souhlasíte...  :-)))

P.S. Nikde jsem nepsal, že tam ty metráky jsou...zkuste příště lépe číst...

P. Zelenka 25.6.2012 18:13

I Vy za to můžete!

Za vším je poptávka po energii. I díky Vaší spotřebě je třeba spalovat uhlí, plyn, jádro, event. zabít ryby v turbínách, ptáky ve větrnících. Omezte svou spotřebu, přispějete k ochraně zvířectva i nerostného bohatství země. Ale nezoufejte, doba levné energie bere za své, brzy bude luxusem a možná se spotřeba a tím i výroba sníží. A pokud ne, pokud zabíjením zvířectva narušíme přírodní rovnováhu, jako druh se buď přizpůsobíme nebo vymřeme.

B. Rybák 25.6.2012 18:31

Re: I Vy za to můžete!

Rychle vyhoďte svůj počítač a rozsviťte lampiony (dokud v nich máte čím svítit).

P. Zelenka 25.6.2012 19:22

Re: I Vy za to můžete!

Kupředu, zpátky ni krok!

P. Rada 25.6.2012 19:59

Re: I Vy za to můžete!

Právě ekonomická modla stálého extenzivního rozvoje nezadržitelnosti pokroku technologií jsou krokem do pasti ve které nyní vězí celý rozvinutý svět.

J. Šimek 25.6.2012 16:56

Kolik zvížat za hyne pod koly aut na silnicích ?

Přijde autor článku s výzvou za zrušení automobilové dopravy :o)

B. Rybák 25.6.2012 17:47

Re: Kolik zvížat za hyne pod koly aut na silnicích ?

Nepřijde. O to se totiž postarají ekocvoci. A to přesto, že je nějak málo příkladů toho, že by na silnicích houfně hynuli živočichové chránění, např. orli...). Znamenalo by to totiž, že žijí u silnic a takovému argumentu pro silnice by jste asi sám nevěřil.

P. Rada 25.6.2012 19:53

Re: Kolik zvížat za hyne pod koly aut na silnicích ?

Kolem silnic žije spousta drobnějších dravců co sledují co kde auta srazí. Potlučené pak mají za jistější kořist jak lovit zdravé. Takové Káně proto rádo vysedává právě u silnic - nevěříte pane Rybák?

http://cs.wikipedia.org/wiki/K%C3%A1n%C4%9B_lesn%C3%AD

J. Šimek 25.6.2012 20:11

Re: Kolik zvížat za hyne pod koly aut na silnicích ?

Netušil jsem, že většina z těch 18 miliónů mrtvých ptáků jsou orli, když jsou pro Vás tak výborným argumentem :o)

J. Anděl 25.6.2012 23:12

Re: Kolik zvížat za hyne pod koly aut na silnicích ?

Je to určitě škoda, že svým konáním způsobujeme smrt jiným tvorům. Nemůžeme-li jinak, nevidím nic špatného na tom snažit se to eliminovat nebo nějak vynahrazovat.

Smrt obvykle není něco, po čem by tvorové toužili. Jednou jsem nedopatřením srazil kočku. Nebylo mi z toho věru nijak dobře. Určitě je přirozené, že se vnímající bytosti snaží eliminovat jednání, ze kterého jim není dobře.

Tím nehoruji za zrušení automobilové dopravy. Dívám se na toto podobně, jako se dívá předseda kdu-čsl třeba na potraty a podobně. Je třeba si dávat racionální cíle. Myšlenka zrušení automobilové dopravy je prostě a jednoduše nereálná.

V. Němec 25.6.2012 16:54

Dlužní úpis

Jednou příjde i vyúčtování.

P. Rada 25.6.2012 19:56

Re: Dlužní úpis

Už dnes máme stagnaci a je mrzuté a amorální hlavně to, že vyúčtování padne až na bedra následujících generací a nejmarkantněji asi na ty, co jsou ekonomicky nejhůře zajištěni.

J. Veselý 25.6.2012 15:15

Ano

Dobře napsáno. Z obnovitelných zdrojů někdo udělal tak skvělý obchod, že se nestačíme divit. Platíme to my a tak bychom my měli říct dost!, nebudeme dál živit parazity.

P. Rada 25.6.2012 20:37

Re: Ano?

Mícháte všechny OZE dohromady a dokonce asi různé lokality a země - výsledek je pak hloupost. Většina investic do OZE se vrací velice pomalu a jen u fotovoltaiky a jen v Česku  došlo v nedávné minulosti k razantnímu propadu nákladů, někteří chytráci spolu s bankami zavětřili a připravili tunelem ostatní o státní peníze.

http://byznys.ihned.cz/c1-45908160-vas-ucet-za-cistou-elektrinu-6300-kc-kvuli-chybe-politiku

V. Kolman 25.6.2012 15:09

SOUHLASÍM - ALE NĚJAK POSTRÁDÁM.....

.....podobně napsaný článek, který by pro změnu popsal naprosto věcně nevýhody a ekologické dopady TEPELNÝCH ELEKTRÁREN + VLIV POVRCHOVÝCH DOLŮ A ÚLOŽIŠŤ POPÍLKA na zdraví homo sapiens + ostatních zvířat v okolí tepelných elektráren!

        P.S. - Nepovažuji se za "melouna", ale mám rád objektivní zhodnocení všech alternativ!

B. Rybák 25.6.2012 17:59

Re: SOUHLASÍM - ALE NĚJAK POSTRÁDÁM.....

"Melounských" dezininformací je všude habaděj. Jsem rád, že jimi nezaplevelujeme NP.

P.S. Ty odsířené a převážně odprášené uhelné elektrárny ovlivňují zdraví opravdu minimálně. A do toho ostatního stačí nelézt. Psalo se o tom tolik, že už to nikoho nezajímá.

J. Šimek 25.6.2012 20:14

Re: SOUHLASÍM - ALE NĚJAK POSTRÁDÁM.....

Kde máte ve své odpovědi protiargument na úložiště popílku a povrchové doly ?

B. Rybák 26.6.2012 11:32

Re: SOUHLASÍM - ALE NĚJAK POSTRÁDÁM.....

Nelézt tam! Předpokládám, že se správci těchto lokalit postarají, aby to moc neprášilo a nekouřilo.

P. Rada 25.6.2012 21:08

Re: SOUHLASÍM - ALE NĚJAK POSTRÁDÁM.....

Pane Kolman ono srovnání mezi vlivem fosilních zdrojů a větrníků na zdraví či přímo na mortalitu u ptactva je velmi problematické. Kontakt ptáka s turbínou má totiž relativně jednoznačný následek který se dá lokalitu po lokalitě sledovat a vyčíslit ale fosilní zdroj má vliv vleklý.

Např v důsledku spuštění uhelky - za předpokladu bezvadného odsíření a odpopílkování uniká prakticky jen CO2. Tento plyn ale vzniká i při výrobě větrníků a to v závislosti na tom, jaké je složení zdrojů při výrobě. Záleží pak na lokalitě jak vysoká energetickýá návratnost kde je a tedy co se dá při úvaze zanedbat. http://cs.wikipedia.org/wiki/ERoEI

Pokud se dá předpokládat, že uhelka má externalitu jen v CO2 pak důsledky působení tohoto plynu jsou dlouhodobé a záleží dokonce v jaké době byly imise vypuštěny a kolik jich bylo. Pokud by totiž uhelku provozovali naši dávní předci kolem roku cca 5000 př. n. l - a to se defakto dělo vypalováním lesů.... tak v té době byl pro biosféru tento plyn pravým požehnáním, protože ve správnou chvíli jeho rostoucí koncentrace začla kompenzovat pokles oslunění a tím bylo zabráněno poklesu teplot na planetě - dosáhli jsme nevědomky mimořádně příznivého a dlouhého teplotního optima.

Dnes je situace jiná, celkový nárůst imisí už vzrostl s 280 na 400ppm a to nevěstí nic dobrého pro budoucnost stability biosféry na které jsou i ti ptáci závislí. V nejbližších deseti letech se asi ještě nic vyčíslitelného s tohoto důvodu nestane. Koncem století už ale půjde o život jak ptáčkům které dostihne dynamika klimatu tak člověku, který bude mít problém se uživit. Naše území postihne klimatická změna relativně málo ale je otázkou který druh v potravních řetězcích na čem závisí, co se kde přetrhne, jak se kdo dokáže přispůsobit, migrovat.... Pesimistické odhady pro druh homo sapiens sapiens pak pro přístí století hovoří zas jen o miliardě duší na planetě.

Vstupte - O změnách klimatu (14. 12. 2007, ČRo Leonardo)

B. Rybák 26.6.2012 13:11

Re: SOUHLASÍM - ALE NĚJAK POSTRÁDÁM.....

Velmi pravděpodobnou hypotézu, že exhalacemi CO2 bychom mohli o tisíce let oddálit zničující nástup další doby ledové teď vyhodnocuje tým amerických vědců. Zajímavým problémem skleníkových plynů je totiž asymetrie jejich působení.

Oteplování jimi způsobené je omezováno (limitováno) nárůstem oblačnosti (vzrůstem zemského albeda). Naopak, při jejich poklesu působí synergický efekt rozšiřující se bělostné, cca 90% slunečního světla odrážející plochy (vzrůst zemského albeda). Při poklesu koncentrace skleníkových plynů pod kritickou hranici se klima zhroutí (může zamrznout celá Země). Z tohoto důvodu se Země změnila na ledovou kouli poprvé už v prekambriu (prudký pokles hladiny CO2 vyvolaný explozivním nárůstem mořských "sinic".

Efekt skleníkových plynů uvolněných vypalováním lesů byl zanedbatelný, jednak proto, že tyto lesy "krátce" před tím na konci doby ledové vyrostly. A také proto, že množství takto uvolněné biomasy je zanedbatelné proti bio-aktivitě oceánů, na jejichž dně (téměř) jednorázově uvolněné množství CO2 rychle skončilo v podobě uhynulých mořských organizmů.

Vliv na klima ovšem mohla mít takto (člověkem) vyvolaná změna zemského albeda. Je zajímavé, že diskuze o zemském albedu, které patří k nejvýznamnějším klimatickým faktorům klimaalarmisté nevedou. Nadějným a relativně levným pokusům upravit zemské klima jeho změnou zuřivě brání (byl by to konec eko-byznisu i snů o svět zachraňující ekovládě).

P. Rada 25.6.2012 14:09

Čísla odjinud.

http://www.calla.cz/data/energetika/seminare/vte/Kocvara.pdf

B. Rybák 25.6.2012 17:41

Re: Čísla odjinud.

Čísla odjinud (už dlouho vím odkud) si strčte někam.

P. Rada 25.6.2012 20:15

Re: Čísla odjinud.

Naopak Vám na zlost strčím navíc pod nos ilustrační výcuc:

... V USA hyne při kolizích s lidskými struktůramy ročně 100 mil až 1 miliarda ptáků. S toho automobily 60 až 80mil, budovy a okna 89 až 980mil, dráty VN desítky tisíc až 178milionů, komunikašní věže 4 až 50mil, kočky, pesticidy ropné látky 100mil ročně.

VĚTRNÍKY 10 AŽ 40TISÍC PŘI 15TISÍCÍCH ROTORŮ v celých USA za rok.

Čím to, že to Španělsko má tak diametrálně odlišná data a navíc většinu ostatních příčin mortality jinak zdravých pan Doležal neuvedl vůbec? Třeba by to kolidovalo s nadpisem který se rozhodl "vyvěsit".

R. Langer 25.6.2012 13:12

Jak větrníkům nefandím,

tak si myslím, že 18 miliónů ptáků je nesmyslné číslo. To by se pod těmi elektrárnami musely válet ty mrtvoly v hromadách. Kolik těch elektráren že tam je?