29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

ARCHITEKTURA: Pražské paneláky dnešníma očima

V Sále architektů pražské Staroměstské radnice byla koncem května zahájena výstava věnovaná historii pražských panelových sídlišť. V úvodním textu se konstatuje, že pražská sídliště zabírají šest procent celkové rozlohy města, je v nich 200 000 bytů, které tvoří čtyřicet procent bytového fondu české metropole. Na sídlištích žije 470 000 Pražanů, téměř polovina všech obyvatel.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Šejna 12.6.2012 11:22

panelová sídliště

když se chtělo, šlo postavit krásné sídliště i za totality. Přikladem je pražské sídliště Ďáblice, které je urbanisticky i architektonicky skvělé. Podle mého názoru je to nejkrásnější pražské sídliště. Opakem je sídliště Bohnice, urbanisticky a architektonicky odporné. I ošklivé Jižní Město je hezčí, než urbanistický hnus v Bohnicích.

Pokud jde o revitalizaci paneláků, tak bych všem doporučil jet se podívat na Žižkov do ulice Lupáčova. Tam stál klasický komunistický panelák. Stojí tam i teď, ale má novou fasádu a nová moderní skleněná zábradlí na lodžiích. Kdo neví, že pod fasádou se skrývá starý panelák, myslí si, že tam stojí modení funkcionalistická novostavba.

V. Peroutka 12.6.2012 23:45

Re: panelová sídliště

no s Lupáčovou máte pravdu o tom se pěla všude jne chvála http://www.kauza3.cz/kauza-stavby/lupacovka-za-vsechny-penize.html

V. Novák 12.6.2012 10:49

Slumy nedělají paneláky, slumy dělají lidé.

"Lidé" dokážou udělat slum i z vily nebo ze zámku.

P. Schuh 12.6.2012 10:25

Úsměv

No proto se cinkalo. Lidi proklínali, že komouši staví nefunkční králikárny. Dnes se lidé dočkali - Stát už králikárny nestaví. Stát už nestaví nic....

J. Jurax 12.6.2012 22:10

Re: Úsměv

A proč by měl stavět stát? Staví soukromníci a soukromé firmy ...

T. Marek 12.6.2012 6:32

revitalizace

V r. 1990 jsem na západě SRN měl možnost prostudovat jejich přístup ke správě a hlavně k revitalizaci panelových sídlišť. Konstrukčně byly domy velmi podobné českým, snad jen pečlivěji postavené a měly větší koupelny. Bohužel v ČR byly bytové domy zákonem předány obcím a ty je za mnohdy symbolické ceny rozprodávaly, aby se o ně nemusely starat. Noví vlastníci je sice opravují (ne vždy), ale na revitaliźaci sídlišť už zjevně nedojde, mj. právě proto, že vlastnictví nemovitostí se předčasně rozdrobilo. Pouhé zateplování toho moc nevyřeší. Urbanistické nedostatky (ty se odstranit nedají) padají na vrub tehdejším architektům, tím se politcká moc nezabývala - maximálně hustotou zástavby a ta zpravidla nebyla nijak vysoká (také se leckde dostavuje). Mocipánům šlo hlavně o splnění počtu nových bytů, což byly úkoly ze sjezdů KSČ a tudíž posvátné. Finančních zdrojů bylo dost (až 23 mld.Kč ročně v ČSR a podobně i v SSR), problémy byly spíše u stavebních org.