20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

ENERGETIKA: O jednom poledni s 22 solárními Temelíny

Výkon odpovídající dvaadvaceti temelínským blokům bezpochyby dokladuje ohromný vzestup fotovoltaiky u našich západních sousedů v posledních deseti letech. Zvláště při zohlednění skutečnosti, že se vzhledem k nízkému zatížení německé elektrizační soustavy krátkodobě jednalo zhruba o 43% generovaného výkonu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 11.6.2012 23:13

Re: "technickém rozboru ....

Děkuji za reakci. Jen malou poznámku kam vede tržní hospodaření v energetice.

Hlavní město máme prakticky bez záloh uvnitř hradeb už od doby kdy se drobné vnitřní elektrárny zrušily bez jakýchkoliv náhrad a spotřeba přitom dál rostla. Takže dnešní stav je tržně tolerovanou procházkou metropole po krajnici energetické propasti. Postačilo by několik popadaných sloupů VVN třeba v důsledku anomální vychřice, totrnádka, námrazy... či zlého úmyslu a s blacoutu se město pro pouhou desetinu až dvě v záložních agregátech jen tak nevyhrabe.

Tržně se tento stav nevyřeší - někdo by musel investovat do sotva kdy spouštěné např. plynové elektrárny a na toto zajištění energetické bezpečnosti už pár desetietí jaksi opakovaně nejsou prostředky ačkoli je na toto nebezpečí opakovaně poukazováno. To spíš už se hovoří o dostavbě JETE která by sice vyšla podstatně dráž ale byla by v případě takovéhoto kolapsu několika málo šnůrek kolem metropole zcela nevyužitelná - ba naopak. Toto ale platí pro celou oblast zajištění vážných krizových situací na jejichž zabezpečení trh zdroje neuvolní a městský rozpočet je dlouhodobě ignoruje. Za stavu stagnace až recese ekonomiky jsou přitom další vyhlídky na potřebné investice klesající. Že by pomohl nějaký mecenáš s danového ráje - který žije právě díky velmi volnému trhu? Kéž by. Spíš to ale vypadá, že změnu by navodila až teprve fakticky prožitá zkušenost. Problém je ale v tom, že sídla a účty mocných tohoto světa jsou rozesety dokonce nadnárodně a tak tito sota kdy budou mezi opravdu postiženými.

P. Rada 11.6.2012 22:41

Re: Pokud nemám stabilní spotřebič....

Pane Novák pokud by jste trochu sledoval meteopředpovědi A VÝVOJ PROGNOSTIKY V TOMTO OBORU pak by Vám bylo jasné, že v případě OZE o "náhodně generující zdroj" nejde. Stavy rychlosti větrů i oslunění jsou rámcově známé celé dny dopředu a pro větší území s tím větší jistotou.

To co se dá rovněž s jistotou předpovědět je ale postupný úbytek dostupnosti fosilních zdrojů - vzlášt u našeho severočeského hnědého.

Podporované  zavádění OZE je pak výsledkem poznání, že nic lepšího nemáme a sotva mít budeme. Dá se ale spekulovat o tom, která forma zavádění OZE přinese nejmenší problémy.

D. Seibt 11.6.2012 20:34

Re: Motto je: Co je to ta Energie?

Jasne, ted jeste o te cervene karkulce prosim. Ano teoreticky funguje vsechno, ale to je vzdy asi tak vse.Pak nastane tvrda realita a tam uz musite prestat basnit a zacit kalkulovat a to uz zadna sranda neni.

S. Udatný 11.6.2012 19:28

Dobrý večer,

jak pozoruji, tak zásadní zastánci OZE jsou socani nebo ti co se řadí vlevo od lidí tj. ovčani. Soudím z toho, že v mém okolí všichni co se hrdě hlásí k solidaritě mezi lidmi(tzv. pravičák o solidaritě nemluví on se snaží pomáhat bez řečí), tak ti a to jsou v zásadě levičáci nebo také se dají označit za socany patři mezi velké zastánce OZE. Nevím proč ale socani jsou obhájci všeho co je, dle jejich názoru zadarmo a OZE jsou zadarmo jak oni věří. Dnes opět minimální účinnost FVP, elektrocentrála to jistí.

P. Nejedlý 11.6.2012 17:12

Re: "technickém rozboru ....

No, já osobně když vidím destrukční vlivy dotačních programů OZE, které měly zřejmě osvícensky nahradit bezkoncepční "volnou ruku trhu", tak bych se rychle k tomu trhu navrátil. Fotovoltaický a větrný boom v zemích EU směřující k výstavbě OZE s dotovanou produkcí, bez nutného navazujícího rozvoje sítí a akumulace, je právě zářným příkladem bezkoncepčnosti. Nyní se však omlouvám, k PC se zase dostanu až někdy v noci.

P. Fiala 11.6.2012 16:40

Motto je: Co je to ta Energie?

Jenže, co to je ta ENERGIE? Takže mluvíme o energiích (silách a práci a výkonu, tp.): přitažlivé-gravitační, elektrické, magnetické, tepelné,  mechanické, lidské, i koňské, atd..

Lidské bytosti poznávají velmi polehounku formy energie (my sami jsme si je všelijak pojmenovali, abychom si mysleli, že víme o co jde). Podobný zmatek máme s pojmem PENÍZE, či ještě komplexnějším pojmem KAPITÁL.

Doporučuji prozkoumat si výzkumy a experimenty japonských vědců, týkající se přeměny a následném přenosu energie ve hvězdném-slunečním záření obsaženou, na satelitech asi 150km nad povrchem planety Země visících. Po dopravě na povrch planety Země do zakotvených příbřežních zařízení, kde se formuje v energii známou a použitelnou i po drátech vyššího napětí.

Málo víme, že existuje docela dost Národních vesmírných agentur, nejen NASA. Jsou to, ta naše při Evropské Unii vytvořená nazvaná ESA, dále Ruská, Čínská, Japonská JAXA(ano i Japonci si dokážou vyslat na oběžnou dráhu své satelity svými raketami). K té výstavbě jímače a trasformovače energie na setelitech potřebují již jen vícenosné rakety a mnoho robotů, kteří budou to zařízení na oběžné dráze vystavbovat. Otestováno vše již mají v "malém".

P. Rada 11.6.2012 16:29

Re: "technickém rozboru ....

Ty odkazy jsou užitečné - děkuji.

Jen k Vašemu tvrzení v jednom z nich "čím více OZE, tím vyšší potřeba zdrojů regulačního výkonu, včetně nových přečerpávacích elektráren" ...

Zde jste jaksi opoměl uvést význam dálkových energovodů jako by právě on nebyl klíčový. Ten fakt, že výstavba takového rozvodného díla se počítá na desetiletí je limitující v kontrastu s rychlostí výstavby OZE, kde např fotovoltaická elektrárna může vyrůst za rok a větrná farma podobně.

Pak není divu, že pokud se systém bezkoncepčně ponechá "volné ruce trhu", která se orientuje podle momentálního zisku a nikoli podle optimální strategie, vznikají pradoxní situace kdy výsledky i progresivních technických řešení mohou být velmi rozporuplné. Problematické pak ale rovněž je, polemizovat selektivně s mírou využitelnosti OZE.

Svět se nám ale nehledě na polemiky mění doslova pod rukama a ono neobnovitelné na kterém si doposud tak zakládáme začne tak jako tak vzhledem k poločasům nutných změná docházet už brzo. Na nástup OZE proto dobře připraveni rozhodně nejsme.

A. Bocek 11.6.2012 15:58

Re: Dobrý den,

Pane Rado , pošlete prosím údaje o provozu tohoto systému v průběhu letošního únoru. Věřím , že nebudete přikrašlovat !

P. Rada 11.6.2012 14:10

Re: technickém rozboru velmi ambiciózních vizí,...

Pane Štastný v počátcích to tak s odebráním je a fakt, že bez takového opatření kdy OZE zpočátku znamenají na trhu jen zlomek výroby ale náběh zkušeností.... a valcí stabilní hráči by ty drobné snadno vyšachovali ze hry a sami si pak diktovali ceny na trhu s energiemi - je to NUTNOST.

Míra dotací ale u fotovoltaiky a dalších OZE postupně klesá a za pár desetiletí - v době kdy uhlí podraží - ze zákna i logicky veškeré podpory zkončí.

Ve chvíli, kdy už fosily začnou docházet - pak se teprve ukáže, jaký měly smysl dnešní investice. Máme na to několik desetiletí a to je jen na nutnou přestavbu distribuční sítě velmi málo.

P. Rada 11.6.2012 14:00

Re: technickém rozboru velmi ambiciózních vizí,...

V době Pačesovy komise byly nějaké cenové relace ale od té doby JE podražila zhruba 2x a zároven poklesla sériovost jejiich staveb čímž se problém dál zkomplikoval. Chceteli sám investovat do technologie která se Vám vrátí za celý život cca 3x - jako v případě JE a navíc zde po sobě zanechat na tisíciletí pomník je Vaše volba ale vadí mi na ni, že v případě havárie budu mezi postiženými bez odškodnění. Naše právní úprava v jaderném zákoně totiž stanovuje limit náhrad na zlomkové úrovni cca setiny potenciálních škod.

Já mám za to, že JE technologie jakoli v oblasti bezpečnosti pokročila tak není dnes efektivní investicí z hlediska návratnosti vložených prostředků. Proto se ČEZu nedivím, že se toho obává a chce garanci státní a ještě dlouhodobější jak se dala na fotovoltaiku.

http://ekonomika.idnes.cz/cez-chce-garance-na-dostavbu-temelina-dsg-/ekonomika.aspx?c=A120322_204838_ekonomika_brm

.Za efektivnější pokládám výstavbu energovodů a malých lokálních zdrojů jako zálohy a to je už dnes z hlediska svébytnosti a stability investice praktičtější. Spolu s tím by ruku v ruce měla probíhat restruktulizace směrem k méně energeticky náročné výrobě.

V. Šťastný 11.6.2012 13:33

Re: technickém rozboru velmi ambiciózních vizí,...

pane Rybo, vy opravdu těmhle kravinám věříte?

Mimochodem, já jsem myslel něco jiného. Vedle dotací dojící náš rozpočet a naše peněženky mají OZE velmo dobře ošéfovanou legislativu, kdy je místně příslušný distributor povinnen vykoupit VEŠKEROU vyrobenou elektřinu z OZE za dotovanou cenu. Její producent už nenese žádnou zadpovědnost za to, jak se vyrobená elektřina zužitkuje, nenese náklady na distribuční soustavu, jen idiotsky staví další a další zdroje aby si z dotací nahrabal ještě větší hromadu než doteď.

Když tedy mluvíte o skrytých nákladech na elektřinu z JE, zkuste si nejdříve probrat, co všechno neplatí producenti z OZE a jaké by to bylo, kdyby se na tom měli podílet. To už by cenová konkurenceschopnost nebyla viditelná ani za sto let.

V. Šťastný 11.6.2012 13:25

Re: technickém rozboru velmi ambiciózních vizí,...

v případě dětí mohu alespoň ovlivňovat jejich vývoj. Tím parazitováním mám na mysli to, že veškerá podpora je vrhána na budování dalších, větších a výkonějších OZE zdrojů aniž bychom zvládali naučit se řídit a využívat potencionál těch současných. Jsou to stavby jen pro ty dotace, které začínají býti problémem nejenom u nás.

Ve chvíli, kdy půjde o přežití, nepůjde ani náhodou o OZE ale o to, jestli budete mít dost dřeva  a jestli si dokážete na zimu vypěstovat pytel brambor do sklepa.

V. Novák 11.6.2012 13:23

Pokud nemám stabilní spotřebič, pak potřebuji řiditelný zdroj.

Nestabilní spotřebič a k tomu náhodně generující zdroj - to je cesta do pekel. A právě tím je zapojení OZE do sítě, do níž při celkové dodávce řádově jednotek procent energie mohou dodávat exploze desítek procent výkonu.

Pokud se odvoláváte na akumulaci a přenos, tak vám musím sdělit, že jste právě "objevil Ameriku" - to je totiž hlavní námitka proti OZE od počátku jejich vnucovaného zavádění. Povinná výkupní cena a povinný odběr nepotřebného výkonu jsou až ve druhé řadě.

B. Rybák 11.6.2012 12:55

Re: technickém rozboru velmi ambiciózních vizí,...

Děti jsou nezbytnou "investicí" v biologickém i hospodářském smyslu tohoto slova, jsou kromě toho hodnotou "transcendentní", hodnotou nejvyšší. Podporou zajištěný bezrizikový zisk pro "přátele zelených inkvizitorů" je projevem úpadkového, dalšímu rozvoji nejen OZE bránícímu parazitismu. V souladu s předními našimi odborníky (viz např. zpráva "Pačesovy" komise) soudím, že nejrozumnější investicí do budoucnosti naší energetiky je investice do JE.

P. Nejedlý 11.6.2012 12:11

Re: "technickém rozboru velmi ambiciózních vizí, které počítají s budoucími přírůstky neřiditelných OZE "

Pane Rado, tento článek se konkrétně zabýval situací ve výrobě FVE dne 26.5.2012. Jinak problémy v sítích jsou moje oblíbené téma, na které jsem napsal již x-článků, které byly ostatně všechny přebírány na NP, takže právě tuto okolnost komentuji opravdu často a výrazně. Mohu doporučit např. (http://nejedly.blog.idnes.cz/c/244747/Nemecka-sit-stale-tanci-na-ostri-noze.html) nebo (http://nejedly.blog.idnes.cz/c/239853/Polaci-priskrti-elektrinu-z-nemeckych-vetrnych-elektraren.html). Ani problémy akumulace neopomíjím (http://nejedly.blog.idnes.cz/c/203118/Sumne-precerpavaci-elektrarny-v-nedohlednu.html). Ani dálkové energovody mi nejsou cizí (http://nejedly.blog.idnes.cz/c/123599/Supersit-pro-budouci-vetrne-elektrarny-v-Evrope.html), ani Smart Grids, ostrovní sítě a lok. zdroje a jiné vize (http://nejedly.blog.idnes.cz/c/75142/Energetika-budoucnosti-virtualni-elektrarny-a-inteligentni-site.html). Každý článek musí mít téma a přiměřený rozsah, aby ho nakonec nečetl jenom autor.

V. Novák 11.6.2012 11:49

A nepřijde vám trošku sprosté,

nechat ty energeticky náročné výroby na Číňanech a Indech? A možná ještě drobet víc krátkozraké?

Zateplení - ano, výborně. Na druhou stranu to znamená přímo vědecky větrat, protože při nevětrání vzniká za plastovými okny prostředí dost vlídné k bakteriím a plísním. a pokud větráte "moc", tak na nějaké zateplení můžete zapomenout.

OZE by byla dobrá alternativa - pokud by každý OZE elektrikář musel postavit odpovídající akumulační kapacitu. A stavěl samozřejmě za vlastní nebo vypůjčené a splácené, jako stavěl ČEZ Temelín.

J. Ryba 11.6.2012 11:48

Re: technickém rozboru velmi ambiciózních vizí,...

http://energetika.tzb-info.cz/109316-dotace-pro-atomovou-energetiku-stiznost-na-ek

a nejste trochu selektivní? http://trololo.blog.cz/1205/dotace-ktere-nevadily

P. Rada 11.6.2012 11:45

Re: "technickém rozboru velmi ambiciózních vizí, které počítají s budoucími přírůstky neřiditelných OZE "

Ano Pane Nejedlý a operátorům poteče do bot tím spíše čím více budou chybět kapacity v rozvodné síti, akumulacích...  a právě toto je už dnes větší problém než problém zdrojů. Vy to víte ale právě tuto okolnost nekomentujete. Chápu přitom, že z hlediska momentální situace v distribuci je ideální mít stabilní zdroj i stabilní spotřebič. Všichni ale víme, že tudy ceasta nevede a s úbytkem fosilů se navíc značně zkomplikuje. Lék na ty komplikace může být právě v dálkových energovodech na straně jedné a ostrovních sítích a lokálních zdrojích jako pojistkách na straně druhé.

P. Rada 11.6.2012 11:36

Re: technickém rozboru velmi ambiciózních vizí,...

Parazitují na Vaší peněžence Vaše děti pane Štastný? Jde přito o největší investici kterou kdo z nás kdy podnikl.

K faktickému parazitování či spíše tunelování skrze ideu OZE ale docházelo:

http://byznys.ihned.cz/c1-45908160-vas-ucet-za-cistou-elektrinu-6300-kc-kvuli-chybe-politiku

Jinou věcí je to, že i Vaše peněženka je nes pravděpodobně naditější jak kdykoli v minulosti a vesměs jsme takto paradoxně investicím do budoucna velice sobecky "odkloněni" a tak fakt nutnosti změn zůstává nezohledněn.

Nemyslím si přitom, že půjde o ambiciozní vize v dnešním slova smyslu. Půjde spíše o nutnost vůbec přežít. http://www.novinky.cz/veda-skoly/269859-zeme-se-pod-tlakem-lidi-blizi-k-bodu-zlomu-varuji-vedci.html

S. Udatný 11.6.2012 11:26

Re: Dobrý den,

velmi mne zajímá kolik z uvedených kilowathodin vám dává v zimě FVP a jaky máte instalovaný výkon FVP.Děkuji za odpověď, těším se na večr, kdy si ji přečtu.

P. Rada 11.6.2012 11:26

Re: Rád bych viděl změnu trendu..

Pane Novák rád bych žil s ještě menší energetickou spotřebou PEZ jak v roce 50 - neplést s tím, že bych chěl žít jak v roce 50 - i když v té době mi bylo jako batoleti vesměs blaze.

V zemi, kde zozhodující část energií jde do výroby tepla co zas utíká okny, či elektřiny která se vyváží a energie natěžená hned letí ze 2/3 přímo do vzduchu....  V zemi těžkého růmyslu a energeticky náročného strojírenství....  je to ale opravdu těžké.

Uvedu ale příklad jak by to šlo jinak. Svého času se u nás jako málo kde ve východním bloku začla slibně rozvíjet elektronika, informatika.... V té době ještě finská Nokia vyráběla pneumatiky. Dnes má Nokia větší obrat než zbytek Finska. Naopak ale Tesla přestala existovat....

Pokud někdo dlouhodobě vede zemi do stavu energetické a surovinové náročnosti, pak chápu, že změna kurzu je pro mnohé až nepředstavitelná.

D. Seibt 11.6.2012 11:26

Re: "technickém rozboru velmi ambiciózních vizí, které počítají s budoucími přírůstky neřiditelných OZE "

To samozrejme jde, ale uvedomte si, ze odpojovanim snizujete jiz tak nizke prumerne vyuziti. Navic odpojeni OZE bohuzel neznamena neplaceni OZE prispevku. Je to tak, ze v pripade odpojeni budou stejne vyuctovany penize, jako by OZE vyrabely. Tak me to vyjde, ze to sice po technicke strance jde, ale je to zase o neco drazsi.

P. Nejedlý 11.6.2012 10:51

Re: "technickém rozboru velmi ambiciózních vizí, které počítají s budoucími přírůstky neřiditelných OZE "

Jenom doplnění. Stávající DE legislativa již toto umožňuje, ovšem pouze v případech, kdy síťovým operátorům již skutečně "teče do bot" (tzv. feed-in reduction). V zimní sezoně 2011/2012 došlo k těmto případům celkem 197x.

J. Skála 11.6.2012 10:33

Hřebíček na hlavičku.

Máte samozřejmě pravdu. Dokonce by bylo poměrně jednoduché je řídit plynule, centrálně atd. Problém je "pouze" v legislativě, dotacích, zájmových skupinách ... Tohle bohužel nikdy neprojde.

V. Šťastný 11.6.2012 10:07

Re: Dobrý den,

holt jste toho 26. května zaváhal a nenakoukal se televize do zásoby:-)

V. Novák 11.6.2012 10:07

Vy chcete žít jako v r. 1950?

Rád bych vás viděl...

V. Šťastný 11.6.2012 10:03

Re: technickém rozboru velmi ambiciózních vizí,...

tím spíše se jejich vývoj měl směrovat k lepší účinnosti a schopnosti jejich potenciál vůbec využít místo toho, aby parazitovaly na našich peněženkách a zneschopňovaly naši energetiku.

J. Ryba 11.6.2012 9:54

Re: O čem autor nemluví.

ona ty vaše následky ideologie uvedené do praxe mají hodně blízko k těm následkům komunistické ideologie uvedené do praxe....

J. Ryba 11.6.2012 9:50

Re: O čem autor nemluví.

to chápete inverzně?

J. Ryba 11.6.2012 9:48

Re: O čem autor nemluví.

kde čtete, že je to jednoduché?