18.6.2019 | Svátek má MilanDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKONOMIKA: Drahá podpora OZE se snad zastavíŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 14, poslední: 31.5. 2012 22:59, přehled diskusí

Re: Jen tak na okraj - výkupní cena za 1kWh z malé vodní:
Autor: J. Jurax Datum: 31.5.2012 22:59

O malých vodních není řeč, ty se nedotují, takže nejsou pro legální, našimi čackými zákonodárci posvěcené tunely zajímavé ...

Re: Souhlas, ale...:
Autor: J. Jurax Datum: 31.5.2012 22:57

No, furt říkám, že k rozhodování o opravdu důležitých věcech se nemají pouštět politici, i kdyby stokrát zvolení byli. Protože tomu nerozumí, poslouchají sekretariáty rodných partají, díky jimž se ke korytům dostali, jsou úplatní a ve vleku kmotrů, co si je platí.

Vzpomínáte, jak se Babiš čílil, když se zadrhávalo schválení té peachoviny s biopřísadami do paliv? Inu, s předstihem do té kraviny investoval a najednou se mu zastupiči nedohodnou a nepadá z nich očekávaný výsledek ... to naštve

Dotace:
Autor: J. Jurax Datum: 31.5.2012 22:51

na podporu provozu OZE neměly vůbec být - jedna z mnohých chyb našich energeticky nevzdělaných a uplacených politiků (takovou hovadinu snad neodkejvali grátis).

A výmluvy na EU neberu. Jsme snad ještě aspoň omezeně suverénní stát, abychom si mohli dovolet kašlat na hovadiny z brusele prýštící. Naslouchat mozkům prožraným zelenou plísní tuzemským i v bruseli pěstovaným se nám těžce prodražilo.

Re: Ono se tenkrát taky povětšině pralo ručně na valše,:
Autor: B. Uhlich Datum: 31.5.2012 21:37

Malá vodní díla mají problém zcela opačný...a to vodu..resp. její nízký stav....z vodohospodářského hlediska je provoz celé řady malých vodních turbín omezen téměř na minimum. V obci máme jednu malou vodní elektrárnu a jak jsem hovořil s majitelem..tak opravdu vyrábí energii jen několik týdnů v roce.... je to prý velmi smutné podnikání.... :-(

Re: Tady vůbec nejde o odbornost:
Autor: B. Uhlich Datum: 31.5.2012 21:32

Proto se také tady asi nikdy nestane, že by si poslanci zrušili doživotní imunitu....ono by se asi dost pravděpodobně stalo, že by nakonec v lochu skončili úplně všichni.... :-)

Re: Autor ovšem nepřesně sděluje naději:
Autor: J. Boleslav Datum: 31.5.2012 18:07

Ano, kam se na něj hrabou IZIPy a podobné drobnosti.

Ono se tenkrát taky povětšině pralo ručně na valše,:
Autor: V. Novák Datum: 31.5.2012 16:58

voda se nosila v konvích z vlastní nebo obecní studny, a elektřinu skoro nikdo nepořeboval. I ty noviny se daly číst při petrolejce.

Jinak, snad by vás mohlo něco napadnout při informaci, že všechny naše vodní elektrýárny, co jich tady máme, včetně Lipna a Orlíku, dodávají procenta pořebné elektřiny. Velmi důležitá a potřebná procenta - ale pořád jen procenta. Jednotky procent. Ty vaše malé vodní elektrárny přidají nulanulaprd.

Mimochodem - existuje výrobní cena silové elektřiny, která je u JETE něco přes 1Kč/kWh, cena silové elektřiny určená burzou a cena navýšená o náklady na distribuci a náklady na systémové služby (tedy dnes hlavně na vyrovnávání nepravidelného výkonu z OZE). Vámi zmíněná cena je cena silové elektřiny. Pořád vám připadá tak konkurenceschopná? No,snad pokud budou malé vodní elektrárny zařazeny do řízení dispečinkem a budou schopny dodat podle potřeby... V jejich případě to fyzikálně nemožné není...

Re: Tady vůbec nejde o odbornost:
Autor: R. Langer Datum: 31.5.2012 14:06

Každý, kdo pro ten zákon hlasoval, by měl být souzen za vlastizradu.

Prostě musíte se smířit:
Autor: J. Kadeřábek Datum: 31.5.2012 11:59

se skutečností, že na vodní energii se poslanci a další vybraní podnikavci nenapakují a proto je úplně mimo pozornost.

Autor ovšem nepřesně sděluje naději:
Autor: J. Kadeřábek Datum: 31.5.2012 11:57

na zastavení podpory FVE. Správně měl napsat u NOVÝCH instalací, protože 14,50 kč/kWh za velkotunel realizovaný dle Paroubkova zákona nikdo po dobu 20 let nemůže zrušit. Takže tato legrace nás všechny (ve faktuře za elektřinu) příjde na cca 1 bilion kč. Pokud projde návrh Vitáskové je šance, že se k této částce nepřidá další, ovšem dotace na nové bioplynky stejně zaplatíme.

Tady vůbec nejde o odbornost:
Autor: J. Kadeřábek Datum: 31.5.2012 11:52

Zákon 180/2005 Sb. byl realizován ekonomickými zločinci při plném vědomí a ne z hlouposti.

Jen tak na okraj - výkupní cena za 1kWh z malé vodní:
Autor: R. Houška Datum: 31.5.2012 10:56

elektrárny, je cca 2,6Kč. To je tak hluboko pod prodejní, spotřebitelskou cenou, že nemůže být o neživotaschopnosti ani řeči!!! Navíc - v roce 1936 bylo na území českých krajů ČSR cca 12.000 malých vodních děl. Chcete pane Hanzlíčku tvrdit, že naši předci byli ekonomičtí a ekologičtí pitomci? Ono totiž i u těch OZE, se musí rozlišovat.

Dotovat zelené nesmysly:
Autor: A. Bocek Datum: 31.5.2012 7:53

v dobách ekonomicky nepříhodných je hloupostí. Provozovat větrné elektrárny v České kotlině (Roční Koeficient Využití Instalovaného Výkonu RKVIV=14%) je energetický nesmysl. Stavět v zamračené střední Evropě na 50 stuoni sev.šířky fotovoltaické elektrárny (RKVIV=12%) je meteo-geografická hloupost. Pěstovat kukuřici na elektřinu  v době kdy zdražuje vepřové je agro-ekonomická blbost ( a k tomu ještě dotovat zelenou naftu). Babišův žlutý byznys je také kravinou. Jak by tady bylo krásně, kdyby nebyly ty vosy...

Souhlas, ale...:
Autor: Ž. Halabudová Datum: 31.5.2012 7:45

Legislativa, by měla být tvořena lidmi, kteří tomu rozumí. Nikoliv každým ( jak se říká,kdo do pr..e díru má) rádoby poslancem a poskokem.To se ale nestane,neb každý z nich, je v tomto zaháčkovaný ,nebo zainteresovaný.Tudíž vůle ke změně, žádná.Jenom okecávání.To, že dnes klidně u solárních panelů, když není dostatek slunce běží dieselagregáty spalující topný olej, nikomu nevadí.Hlavně, že se do sítě dodává proud, jehož výrobní náklady jsou menší než dotovaný proud z panelů.Nic se měnit nebude.