20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Bláhoví Němci, zvaní sudetští

O víkendu byly letnice, takže v Norimberku probíhaly tradiční Sudetoněmecké dny. Každý rok to tak je v tuto dobu. Proto se také pokaždé toto setkání našich bývalých krajanů, jejich potomků a jejich příznivců odehrává v době výročí heydrichiády. Vloni to bylo na výročí zničení Lidic, letos zase na výročí atentátu na Heydricha.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Plocek 1.6.2012 12:49

Bláhoví Němci, zvaní sudetští

Je to v podstatě jednoduché.  Vytrvalost a také důraznost Němců v jakékoíliv činnosti je obdivuhodná a následování hodná. Jestliže byla problematika odsunu Němců včetně všech sounáležitostí  na nejvyšších úrovních projednána a uzavřena, je třeba být stejně  vytrvalý a důrazný v odmítání otvírání  jakékoliv komunikace na toto téma, včetně různých triků, popsaných v článku.  Po zkušenostech z jiných oblastí, kde jsme si prodali nos mezi očima, mám trochu strach, zda se německá strana, až si uvědomí tuto naší vlastnost, nepokusí o tuto cestou. Zde by měla vešlkou naději.

J. Jurax 31.5.2012 16:33

Re: Majetkové kompenzace

Vskutku to alternativní historie  není - ale jste si naprosto jist, že vypsaný scénář by se v dané situaci v žádném případě nemohl realizovat?

A jestli jste byl někdy v sedmdesátých letech v byvší Jugoslávii v Sarajevu. na Plitvičkách, v Dubrovníku, napadlo Vás, co se tam bude dít o dvacet let později?

J. Tejkl 30.5.2012 19:18

Re: Majetkové kompenzace

nevím jaké profesi se věnujete, ale alternativní historie to určitě nebude...

J. Jurax 30.5.2012 19:05

Re: Majetkové kompenzace

Kdyby tu Němci zůstali, tak by věrni své disciplíně, postavení druhořadých občanů a díky pochopitelnému strachu volili komanče, aby nedopadli ještě hůř. Oni tehdy opravdu nebyli u místní většinové populace moc populární - velkoněmecký útlak a zvěrstva války byla ještě v dobré paměti. Pokud by vůbec měli volební právo - sudetští Němci byli po válce cizí státní příslušníci a čertví jak by se to řešilo, kdyby nebyli odsunuti ...

J. Jurax 30.5.2012 18:59

Re: Pan Posselt se prý taky vyjádřil

No, ale i podle Vás byvší estébák může slova toho ýbrmenše a sudeťáckého štváče Posselta přeložit správně. Což byl učinil.

J. Jurax 30.5.2012 18:56

Re: Vlastizrádce

Ano, proč ne. Jen je třeba počkat, až odsunutí sudetští ýbrmenšové a jejich potomci uznají výsledky druhé světové války. Jinak tu ta tečička už dávno je.

J. Jurax 30.5.2012 18:53

Re: Že bychom šli ve jménu übermenšovské "ideje" dobývat Lebensraum

No, jestli chtěli - podívejte se na staré filmy, jak v osma a devětatřicátém naši tuzemští němečtí nadlidé vítali wehrmacht - hajlovali div si nevyškubli ruce z kloubů a blonďaté rasově čisté německé spoluobčanky učurávaly štěstím do kalhotek, že jsou konečně Heim ins Reich. No a pak nesli následky - jako uvědomělí Němci jistě - aspoň zpočátku - radostně, neboť jejich německé zbraně vítěziliy na všech frontách.

J. Jurax 30.5.2012 18:48

Re: Majetkové kompenzace

Kdyby tu zůstali, tak by si po válce u nás pěkně zobli - a po sametu by zase chtěli domů do bundesrepubliky - nějaký nový Henlein by se našel a blahobytná SRN by byla lepší než budování socialismu rozvrácené tuzemsko  ... a protože národní sebeurčení je svaté - viz Kosovo a jak tam dopadli Srbové třeba - tak jsme tu mohli mít buď nový Mnichov a republiku okleštěnou na území byvšího protektorátu a do Switau, Reichenberu a Karlsbadu jsme jezdili přes hranice do Němec, nebo menší válčičku s nějakým tím humanitárním bombardováním a  republiku okleštěnou na území byvšího protektorátu, protože proti SRN a NATO by se nás těžko kdo zastal a sami bychom se ubránili stěží.

Rozhodnutí o odsunu bylo po válce jediné možné a ze zpětného pohledu pro nás dobré - i přes národohospodářské škody, co nám způsobilo.

Ironie dějin způsobila, že odsunutí ýbrmenšové byli ušetřeni vlády bolševiků a budování socialismu a mohli si budovat blahobyt - tedy kromě těch, co měli smůlu a skončili v NDR.

J. Boleslav 30.5.2012 17:49

Re: Potíž

Přesně tak, naprostý souhlas.

P. Kolář 30.5.2012 13:16

Re: Že bychom šli ve jménu übermenšovské "ideje" dobývat Lebensraum

Myslíte si,že se jich někdo ptal,jestli chtějí?Po záboru pohraničí byli německými občany a museli.Tak to dělají politici, neptají se.Myslíte si,že se někdo ptal Poláků v roce 68 jestli chtějí bratrsky pomoci?Znám jich dost takových,kteří se zato dodnes stydí.A Vy byste šel taky kamkoli,protože jinak byste ležel na hřbitově.

S. Netzer 30.5.2012 12:21

Re: Pan Posselt se prý taky vyjádřil

Jasně, bývalému estébáku se nemůže jevit jinak, Kosmo.

V. Novák 30.5.2012 11:09

Že bychom šli ve jménu übermenšovské "ideje" dobývat Lebensraum

a vyvražďovat tamní národy? Nějak si na to nevzpomínám...

Vy ano?

V. Novák 30.5.2012 11:05

Proč nedobrovolné?

Každý výsadkář ví, že akci pravděpodobně nepřežije. A to jsou dnes vrtulníky a GPS, které ho dovolí lokalizovat a vyzvednout. Ba dokonce i Ospreye.

Na takovou akci, jako byl atentát na Heydricha, museli jít dobrovolníci, jinak by byla odsouzena k nezdaru rovnou - nuceně vysazený by pochopitelně šel na nejbližší četnickou stanici - aby přežil. Ve 42. roce Němci měli sice za sebou porážku pod Moskvou a neúspěch u Leningradu, ale postupovali u Charkova a připravovali se na vítěznou jízdu až k Volze a předhůří Kavkazu. Českým paragánům muselo být jasné, že naděje na přežití je minimální i kdyby se zakonspirovali a seděli tiše v koutku. Zabít třetího muže Třetí Říše byla jasně sebevražedná akce - překvapit je mohla jedině brutalita německé odpovědi vůči nezúčastněným. O německém chování na Východě se ještě nevědělo...

J. Tejkl 30.5.2012 10:44

naopak

Čs. vládě se podařilo vyjmout sudetoněmecký majetek na území ČSR a později i mimo území ČSR, z reparačních dohod. Původní záměr byl skutečně ponechat si tento majetek jako náhradu za reparace. Ovšem majetek byl tak velký, že přesahoval hodnotu reparací, přiřknutou ČSR spojeneckými dohodami. Čs vláda by se tak paradoxně ocitla v roli plátce reparací! Tomu se zábránilo tím, že sudetoněmecký majetek byl v r 1947 na nátlak ČS vlády z nepřátelského německého majetku u Mezispojenecké reparační agentury (IARA) vyňat, a to i v případě, nalézal-li se na území jiných států.   Je faktem, že  v roce 1962, kdy reparace skončily, Československo dostalo celkem z celkového objemu reparací 4,23% místo 4,57% smluvně přiznaných pařížskou konferencí. Celkem z požadovaných reparací dostalo 14,5 milionu USD (1938), tedy 0,09%. Ovšem to je věc jiná, a netýká se sudetoněmeckého majetku.    

F. Svoboda 30.5.2012 9:43

Re: Majetkové kompenzace

Rodinná zkušenost :

Sesstřenice manželky si vzala za muže Němce, který se narodil v sev. Čechách a byl ve dsvých 2 letech s rodiči odsunut do Rakouska. Rakouský stát jejich rodině vyplatil kompensaci za majetek, ponechaný v ČSR. Z ni si dotyční postavili nedaleko Vídně samostatně stojící patrový rodinný dům.  I když s rodinou sestřenice jsme ve styku ( velice přátelském ), nikdy nedošlo v rozhovorech na otázky původu manžela či odsunu. Pro ně je to uzavřená minulost.

P. Kolář 30.5.2012 9:36

Re: Unconditional surrender

My si pořád nechceme uvědomit,že jsme dlouhá léta dělali v podstatě to samé,co dělali Němci v tom vytržení z Hitlera.Sami bychom měli mít pocit studu za všechny ty závazky ke sjezdům,nekritickému obdivu ke všemu ruskému,ty slavné první máje.My jsme totiž taky zradili demokracii,stejně jako Němci.Ale my si to dokážeme sami omluvit a ještě jak dokazující preference KSČM tomu dokonce fandíme.Máme totiž snahu tím zakrývat vlastní nedostatky.

F. Pavlis 30.5.2012 8:57

Potíž

je právě s onou "ortodoxně nacionální doktrinou".  Myslím, že by ji sudetští činovníci neměli držet. Mnohé by bylo jednodušší. Filosof E.Rádl se před lety mnohými vztahy mezi oběma etniky dost zabýval a snad i s jistou uměřeností. Pan Uhl a pan Posselt ovšem u  mnohých důvěru nevyvolávají. I když je pravda, že  Slavata a Martinic jsou také  historické postavy s "úspěšnou" existencí, byť se zrodila pádem do hnoje...Taková absurdita je realitou i dnes. Přiznám se, že mám blíž k autoru článku než k jeho kritikům. Třicátá léta minulého století byla jednoznačným podrazem německých "ortodoxně nacionálních" obyvatel českého pohraničí s většinou německy mluvícího německého živlu.... e.t.c. V pohraničí žiji a majetkově je už dávno silně německé. Jen ignoranti to nevidí. Důvody jsou však dané okolnostmi, na které opět nemáme vliv. Problému s paravýsadkem by nebylo, nebýt Hitlera a německého fašismu. Takové trauma je jistě nemalé, ale způsobili si ho něměčtí  " ortodoxně nacionální" občané sami. Je sprosté obracet příčiny a následek.

P. Rajman 30.5.2012 8:36

Re: Unconditional surrender

Vzhledem k neprobádaným okolnostem, o kterých se zmiňuji o několik řádků níže, není vyloučeno, že kořeny ono zesměšnění můžou vyplývat z  nevyrovnanosti se s tzv. česko-českou minulostí, která je dosud opouzdřena do zdánlivě nezvratné státní doktríny.

P. Rajman 30.5.2012 8:30

Re: Beneš a parašutisté

Cynismus ve Vaší odpovědi nespatřuji, stejně jako jej nespatřuji vzhledem k válečnému stavu ani v případě vojenské akce českých parašutistů. Mnohem více se obávám cynismu ( který se v té době často úspěšně schovával za pragmatismus ) ze strany těch, kteří neje že se nepokusili parašutistům pomoci ( vzhledem k situaci to bylo prakticky nemožné ), ale snažili se zamést stopy za celou akcí tak důkladně, až při pomyšlení zamrazí. Takže vedle hrdinů tu nelze vyloučit - ( navzdory názoru autora ) stejné martyry jako byli např. Jan Hus či jan Palach, ovšem tentokrát - nepříjemě pro ortodoxně nacionální doktrinu - nikoliv pouze se obětující, ale také ( částečně ) obětované.

J. Friedlaender 30.5.2012 8:25

Unconditional surrender

Česko-německé smíření je zřejmě nemožné. On tom svědčí i sarkastický tón Vašeho článku, který zesměšňuje celý ten pokrok, který Němci od roku 45 udělali.Náš požadavek jejich bezpoidmínečné kapitulace je zničující především pro nás samé.

P. Schuh 30.5.2012 8:17

Vlastizrádce

Co takhle se přestat rejpat v minulosti ? Udělat velkou krásnou černou tečičku a žít v přátelství s okolními státy.

P. Pavlovský 30.5.2012 8:02

Re: Majetkové kompenzace

Nejsme v sebemenším sporu!

Já psal pouze o majetkových kompenzací vyhnancům, ne o odsunu samotném!

    I já si myslím, že ke kolektivnímu trestu nuceným vystěhováním dojít nemělo, že Němci měli zůstat a provinění jednotlivců proti republice se mělo soudit individuelně. Jistě, příšerně by se to táhlo a spousta viníků by zůstala neodhalena (ale jiná spousta by utekla za hranice sama od sebe, takže částečný odsun by steně nastal, a to zdaleka ne jenom ze Sudet, kolaborující Němci byli začasté Pražáci, Brňáci, Olomoučáci atd).

      Na druhé straně kdyby Němci zůstali, komunisté by zdaleka tak snadno nevyhráli volby a vůbec naše "přimknutí ke slovanskému dubisku" by nebylo tak jednoznačné.

    Nejvíc mi ovšem vadí, že do odsunu byli zařazeni i někteří německy mluvící Židé.

S. Ševeček 30.5.2012 7:50

Pan Posselt se prý taky vyjádřil

že nový český prezident bude více *proevropský*.

Domnívám se, že správným překladem tohoto slova do češtiny je KOLABORANT S CIZÍ MOCNOSTÍ.

P. Kolář 30.5.2012 7:14

Re: Majetkové kompenzace

Můžete mi říci,co měla tato republika z takto získaného majetku?Pokud vím,tak zhola nic,jenom zdevastované území po nájezdech zlatokopů.Potom tam vtrhla jistá menšina,se kterou máme potíže ještě dnes.Nezastávám se našich bývalých spoluobčanů,jejich vina je jasná.Ale domyslete situaci která by vznikla,kdyby tu zůstali a museli odčinit svá provinění.Při své známé pracovitosti mohlo být v současné době pohraničí malým rájem.Zajímalo by mě také,kolik musel tento stát vyplatit na tzv.osidlovacích příspěvcích,aby vůbec získal někoho,kdo by tam šel.Tyto příspěvky se vyplácely ještě dobrých patnáct let po válce.Bylo to sice z naší strany docela benevolentní,ale stálo nás to hodně nejen peněz.

P. Rajman 30.5.2012 5:48

Re: Beneš a KGB

Vzhledem k tehdy již hodně čilým kontaktům E. Beneše se Sověty majícími dlouholetou zkušenost s praktikami KGB, jejichž součástí bylo zlikvidovat atentátníka a tak smazat stopy, může být i odpověď na tuto otázku pro českou veřejnost velmi bolestná. Potlačení jmen Gabčíka a Kubiše v poválečné přejmenovávací euforii je toho sice nepřímou, přesto pozoruhodnou indícií. Analogie s atentátem na J. Kennedyho, který pro svět pochopitelně znamenal něco jiného než R. Heydrich, ale pro bolševiky byl stejným nepřítelem je pak nevyhnutelným paradoxem dějin, které pokud se opakují, tak vždy v jiných souvislostech.

P. Pavlovský 30.5.2012 5:47

Re: Beneš a parašutisté

Už jako dítě komunistickou školou povinné, tedy oběť permanentní ideologické indoktrinace,

jsem se po příchodu z ní ptal otce, který, shodou okolností, spal v onom skotském zámečku na kavalci vedle Kubiše, jestli to mělo smysl, když pak nastala ta strašlivá Heydrychiáda.

Otec, který zařazení do podobné sebevražené mise unikl pouze pro dodatečné zjištění jakéhosi očního neduhu, a který byl s atentátníky dobrý kamarád, pravil:

Obecně nahlíženo (tedy bez ohledu na individuální oběti) to smysl mělo, protože to nacisty donutilo spáchat něco, co určtě původně spáchat nechtěli. Kdyby si nacisté mysleli, že hekatomby, které rozpoutali po atentátu, jsou pro ně výhodné, roupoutali by je bez ohledu na atentát, nějakou záminku by si snadno našli. Oni si to ale zřejmě nemysleli. V tenise se tomu říká vynucená chyba. Byl to úspěšný akt celkového válečného úsilí spojenců a z tohoto globálního hlediska lze naše parašutisty považovat za předsunuté jednotky západních spojenců, podobně předsunuté. jako byly později první experimentální pokusy o invazi do Francie. 

Toto je objektivní a logický náhled na případ, prosím, abch kvůli němu nebyl obviňován z cynismu (tatínek je už beztak po smrti a jako tzv. zápaďák si v 50. letech docela užil a celá rodina s ním).

P. Pavlovský 30.5.2012 5:40

Majetkové kompenzace

se dostalo odsunutým hned po odsunu.

    Pokud vím, bylo tehdy dohodnuto, že ČSR se vzdá požadavku za náhradu škod, způsobených Německém za okupace (a bude se hojit na majetku, ponechaném zde odsunutými) s tím, že případné odškodnění za majetek, ztracený odsunem, vyplatí odsunutým Německo (namísto těch reparací placených ČSR). To přece bylo z naší strany docela benevolentní, ne?

P. Rajman 30.5.2012 5:32

Beneš a parašutisté

Obdivovat se hrdinství českých parašutistů není možné bez plného rozkrytí osudu, který ji byl již v Londýně přichystán. Odpověď na  to, zda se jednalo o hodně předsunuté jednotky západních spojenců nebo o nedobrovolné kamikadze jejichž osud byl již v Londýně spečetěn  ( a to i za předpokladu, že budou úspěšní ), ani 70 let po jejich výsadku historici nedali.

J. Jurax 30.5.2012 1:37

Bláhoví je velice diplomatické označení

pro naše bývalé spoluobčany, co chtěli do rajchu tak moc, až Hitlerovi přihráli (za pomoci předposraných britských a francouzských mírotvorců ovšem) výzbroj pro čtyřicet divizí a neporušený zbrojní průmysl. Čtvrtina všech tanků, co potupně převálcovaly Francii, pocházela z českých a moravských zbrojovek - PzKpfw-35(t) a  PzKpfw-38(t)  (byvší LT-35 a LT-38) ...

Spíš bych řekl drzí ýbrmenšové, jimž otrnulo ...