19.4.2018 | Svátek má RostislavDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


KLIMA: Staf víuky o změnách klymatu v ČRŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 27, poslední: 28.5.2012 15:30, přehled diskusí

Vymývači mozků:
Autor: M. Šejna Datum: 25.5.2012 11:59

není pochyb o tom, že alarmisté jsou vmývači mozků. Vymývají mozky ale stejně aktivně, jako klimaskeptici typu pana Kremlíka.

Podle tohoto klimskeptického vymývače mozků prý v Klementinu kolem roku 1800 nebylo o mnoho chladněji, než dnes. Skutečnost je ale jiná. Posledních 13 let je průměrná teplota v Klementinu 11,3°C. Třináctileté období kolem roku 1800 (tj. 1794-1806) mělo průměrnou teplotu jen 10,0°C. Bylo tedy o 1,3°C chladnější. 

Další vymývání mozku předvádí pan Kremlík v souvislosti s aktivitou Slunce. Prý se otepluje díky sluneční aktivitě. Sluneční aktivita přitom klesá už od poloviny 20.století. V posledních 5 letech je sluneční aktivita na stoletém minimu. Takže Slunce rozhodně není vinníkem současného oteplování.

Re: Vymývači mozků:
Autor: P. Rada Datum: 25.5.2012 17:57

Tvrzení ...."není pochyb o tom, že alarmisté jsou vmývači mozků"...  bez toho kdo, že je oním alarmistou je poněkud zavádějící a to třeba k tomu, že právě jen "JÁ" mám pravdu protože jsem nestranný....

Protože se ale Rada cítí alarmistou, tak na příkladu té informace o nárůstu teploty v Klementinu o 1.3C ukáže jak údaj z změně průměrné teploty vnímá jako alarmista.

Rozdíl v dlouhodobé teplotě 1.3C  totiž odpovídá zhruba rozdílu klimatu okrajů Prahy a centra Liberce. Kdo obě města zná a pamatuje alespon, že ten Liberec mohl být dějištěm zimních her, tak snad pochopí, že to není o zanedbatelném teplotním rozdílu.

Jiný aspekt je problém sucha s teplotou souvisejícím. Tam ke je průměrná teplota o stupínek vyšší je v důsledku fyziky celoroční odpar o cca 100mm vyšší. Jako alarmista tedy tvrdím, že pokud má Praha roční úhrn 550mm srážek, tak tento zdánlivě titěrný rozdíl 1.3C pro ni a větší část Středních Čech to znamená de facto deficit zhruba čtvrtiny srážek a to rovněž není zanedbatelné a bude to vadit tuplovaně víc jak potrainy celosvětově podraží a my budem závislejší na domácí produkci.

Zdroj - Atlas Podnebí Česka.2007.

Re: Vymývači mozků:
Autor: V. Kremlik Datum: 25.5.2012 20:44

Pane Sejna, jenom potvrzujete, co tu pisu o polopravdach alarmistu. Proc sem do diskuse nenapisete, ze polovina z toho otepleni od cca 1800 je vliv mestskeho tepelneho ostrova? A ze v 19.stoleti se o cca 1°C ochladilo? A jak je to se slunecni aktivitou v poslednich 50 letech jsem vysvetlil na svem blogu v serii clanku navazujicich na Lidovy dum. Je to tak proste, ze i vy byste to mohl pochopit.

Byla jednou jedna planeta:
Autor: S. Donát Datum: 25.5.2012 11:27

Pamatuji se na výborný (tuším francouzský) animovaný seriál "Byl jednou jeden život". Měl jsem ho jako dítě moc rád. Poutavě, i když poněkud zjednodušeně popisoval fungování lidského těla. Celkem nedávno jsem v TV zahlédl jinou - novější řadu tohoto dílka "Byla jednou jedna planeta". Tady už ale nešlo o zjednodušený výklad, ale o brutální jednostranou zelenou propagandu, vymývání mozků těm nejmenším. Genderově pečlivě vybraná skupinka mládežníků tam bojuje proti globálnímu oteplování a jiným ekohrozbám naší doby. Nemám nic proti eko-osvětě pro děti typu třídíme odpad, neplýtváme vodou, neničíme zeleň apod. ale takhle tedy opravdu ne. Od té doby jsem velmi ve střehu a než dovolím dětem dívat se na nějakou pohádku či pořad pro jejich věkovou kategorii, pečlivě se ujistím o obsahu.

Re: Byla jednou jedna planeta:
Autor: P. Rada Datum: 25.5.2012 17:14

Neviděl jsem ony pořady ale za lepší jak být stále ve střehu a cenzurovat kde co, je naučit sebe a svým příkaldem pak i s své děti svébytnosti v přemýšlení, třeba tím, že průběžně dbáme na funkčnost jejich základního vzdělání v přírodních vědách. Necháme je třeba pěstovat rybky.... aby přišly pokud možno zavčas na to, jak zajímavě jsou i mini-ekosystémy provázané a jaká smradlavá břečka vznikne když něco zanedbáme atd..

I tak dtem ale dnes hrozí riziko zblbnutí od chtivosti celospolečenské, kde nemít nový typ mobilu znamená frustraci oproti vrstevníkům, kde s kdejaké reklamy čiší výzva typu "zaplat", choutkám vanoucím s plných regálů líbivě zabaleného zbožísotva sotva kdo odolá. O vlivu rafinovaných her, alkoholu, drog... raděj nemluvě.

Tak mám za to, že umění naučit následníky zavčas rozlišovat co opravdu potřebují k životu je i pro ty nejschopnější dost náročná výzva.

Osobně bych jako pomoc rodičům v téhle džungli zavedl vyučovací předmět s názvem třeba "Štěstí" aby s více stran měl malý přirozeně zvídaví človíček podněty jak dospět ke zdravému vyzrávání.

Pokrytec Havel se rozhodne neuskromnoval:
Autor: I. Brezina Datum: 25.5.2012 11:19

Havel byl pokrytec na druhou. Zatimco druhym doporucoval aby se "v zajmu ohrozene planety" uskromnili, sam si vozil zadek v aute s tabulkovou spotrebou 12,9 L/100 km. Vice zde: http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekologie-cesti-al-gorove-pokrytci-jako-original-ftp-/p_spolecnost.asp?c=A070304_233132_p_spolecnost_wag

To je na zvracení,:
Autor: J. Kanioková Datum: 25.5.2012 10:38

dvěřmi jsme ideologickou manipulaci vyhodili, oknem se rve zpátky...! A pěkně podle !

Ví, že dospělé rohlíkem neopije, tak to bere přes děti...

Oč jsou ti alarmisti lepší než Jehovisti...?

Re: To je na zvracení,:
Autor: M. Vondráček Datum: 25.5.2012 11:18

Jsou horší, ta jejich víra je postatně dražší špás :-)

Re: To je na zvracení,:
Autor: S. Donát Datum: 25.5.2012 11:28

A Jehovistů je podstatně jednodušší se zbavit. Když je vyhodíte z domu, neprosadí svoji vůli v Parlamentu.

Re: To je na zvracení,:
Autor: T. Blecha Datum: 25.5.2012 12:06

S Jehovistama je sranda, alarmisti jsou k pláči.

Re: To je na zvracení,:
Autor: S. Rehulka Datum: 28.5.2012 15:21

Paní Kanioková, mnohdy s Vašimi názory na NP souhlasím, proto mě překvapuje Vaše přirovnání těch "strašitelů a oteplovačů" k Jehovistům. Jsem křestan, věřím v Pána Boha, ale nevěřím v kostely, ani v kostelní zaměstnance jakéhokoliv druhu. Přesto si myslím, že kdyby lidé dodržovali "Desatero", bylo by na světě lépe ! A k těm Jehovistům ? Když jsem byl ve vězení, byli Jehovisté, mimo stařičkých katolických farářů a opravdových "politických", jediní z muklů, kterých se spoluvězen nemusel bát, že by byli buzeranti, bomzáci,či že by mu ukradli to málo, co měl. Samozřejmě, jejich otázky na víru, či nabídky, že vyloží víru svým způsobem tam byly, ale po slušném odmítnutí, to akceptovali. Proto mně nikdy nevadilo, když zatukali na mé dveře, at už ve "staré zemi" (Československu), nebo mé nové zemi - Austrálii, kde žiji více než 40 let. Pozvu je na čaj, popovídáme o rozdílech našeho názoru a rozcházíme se zase jako přátelé !

No co, stará se ta pakáž zelená vyděračská:
Autor: M. Prokop Datum: 25.5.2012 8:38

o své současné i  budoucí blaho. O to větší je zodpovědnost rodičů, aby dětem vysvětlili, kdo jim lže.

Jak za toho rudého bolševíka.

Stavime novy svet:
Autor: J. Sinnreich Datum: 25.5.2012 5:23

To v 50 letech byla skolni vyuka tykajici se klimatu mnohem optimistictejsi. V pisni "Chlapci a Devcata Vpred...." jsme zpivali:"...porucime vetru, desti, kdy ma prset a kdy vat..."

Paradox s vymýváním mozků.:
Autor: P. Rada Datum: 25.5.2012 0:57

Není to poprvé co se zde pan Kremlík paradoxně snaží vymývat jiným mozek na tématu který zjevně sám nepochopil,  ale u kterého mu učarovaly údajné zákulisní čachry  a to až tak, že se s toho stala jeho posedlost a vlastní problémy vývoje klimatu zůstaly paradoxně stranou.

Je realitou, kterou pan Kremlík pomíjí, že pro veřejnost - tedy i studenty škol - je nyní o vývoji klimatu navíc nově dostupná kniha v češtině od klimatologa i pedagoga v jedné osobě:

http://www.veda.cz/article.do?articleId=68061

A existuje i celá řada poučných internetových odkazů různé odborně popularizační úrovně:

http://www.meteocentrum.cz/zmeny-klimatu/klimaticky-system-fungovani.php ..... http://www.dmc.fmph.uniba.sk/public_html/main9.html

Re: Paradox s vymýváním mozků.:
Autor: P. Hlosta Datum: 25.5.2012 7:26

Občany lze dělit na věřící alarmistům, nevěřící alarmistům a na ty, kterým je to celé jedno. Vy zřetelně patříte do první skupiny, protože pozorně sledujete vše, co se zveřejní alarmistického o klimatu - dříve globálním oteplení a ještě dříve globálním ochlazení, no a následně obhajujete to, co jste vyčetl.

Dnešek je plný vyčtenin. V socialistickém Dietlově seriálu "Nemocnice na kraji města" to vyjádřil jeden z kolegů Mudr. Cvacha jako jeden z prvních slovy, že jej nezajímají Cvachovy vyčteniny, ale odborné vědomosti a praktické znalosti s kvalitou práce. Vědec s vědcem má jistě právo, ba přímo povinnost své profese, oponovat druhému jeho výzkumy. To není o vyčteninách ani o víře. To je o kvalitě a výši odborné úrovně vědce.

Současní vědci zabývající se klimatickými jevy si navzájem oponují své práce, jak jim káže profesní povinnost. Politická garnitura ve světě používá neoponované výsledky k propagandě strachu z budoucnosti. Také způsob vydávaní grantů zvýhodňuje vědce, kteří jsou zastánci alarmistického pojetí bádání. Zároveň se vytváří trh, který alarmistické pojetí v klimatických otázkách využívá k ziskům, které jsou závratné. Narušuje se tím i trh původní a protože je to uměle vyvolané, ztráty v ekonomice jsou obrovské s ničivým důsledkem pro lidi chudé.

Má-li chudý(případně příjmově nízký) člověk držet s vírou katastrofických vizí globálního charakteru, pak to pro něj znamená uskrovnit se podstatně víc, než dosud. To zajisté neudělá normální pracovitý člověk a jen lenoch přejde k prosazovatelům strachu z budoucna, aby si tak zajistil podporu a ochranu před chudobou bez tvrdé práce. Pro běžného občana nevědce je globální oteplování v hádkách vědců jen otázkou jeho víry v tu, či onu stranu sporu. Jaké daně na něj mocní uvalí ve svůj prospěch řešit nemůže. S ohnutým hřbetem má přijmout tu vaši víru?! Jednou na ty propagandisty ale dojde. Odskáčou si to stejně jako ti před nimi, co chtěli zotročovat!

Re: Paradox s vymýváním mozků.:
Autor: P. Rada Datum: 25.5.2012 10:44

Pane Hosta "vyčteniny" zjevně pojímáte jako něco co nemá jiný podklad jak jen víru ve smysluplnost a je jiným způsobem - pravidelně pro děti - neověřitelná. Pokud ty uváděné zdroje tedy pročte někdo na úrovni prvých stupnů základní školy - je to pro něj opravdu jen "vyčtenina".

Pokud to přečtete Vy a navíc způsobem, že při nejasnostech projdete i příslušné odkazy a zkonfrontujete "vyčteninu" se zdravou skepsí , životní zkušeností a údaji jiných zdrojů - může to pro Vás být zdroj informací - nikoli jen vyčtenina.

 Také je možná cesta celoživotního vzdělávání v přírodních vědách a takoví mohou těmto vyčteninám dělat i recenze.

Důvod pro který mě začlenujete do dětské skupiny jste ale neuvedl a to pak právě Vás staví do infantilní role, kde předkládané apriory považujete za vyčteniny. Zároven pak paradoxně zaráží, že to co sám sdělujete jiným, pokládáte už za informaci a to navíc tak naléhavou, že je třeba ji ukončit vykřičníkem. Ten ale platí zas jen na děti.

Re: Paradox s vymýváním mozků.:
Autor: I. Schlägel Datum: 25.5.2012 8:23

Vy jste nepoučitelný, pane Rado. Neexistuje jediný věrohodný argument doprovázený odkazem k renomovanému zdroji, který by Vás přesvědčil. Nepřesvědčí Vás ani zdravý selský rozum. Vy prostě proti globálnímu oteplování budete bojovat tak dlouho, dokud neumřete hlady (řepky se opravdu nenajíte).

Re: Paradox s vymýváním mozků.:
Autor: P. Lenc Datum: 25.5.2012 8:45

Pan Rada nepotřebuje radu.On je expert na klimatologii,ekonomiku,je fundovaným politologem.A v okamžiku,kdy se objeví článek o porodech,tak bude gynegologem přinejmenším na Evropské úrovni.

Re: Paradox s vymýváním mozků.:
Autor: P. Rada Datum: 25.5.2012 11:17

Pane Lenc to o mé expertnosti i perspektivách je Vaše tvrzení. Já na experty, tam kde se s nimi stotožnuji protože jsem se už od nich poučil, dávám odkazy.

"GYNEGOLOGEM"!:
Autor: S. Netzer Datum: 25.5.2012 16:34

Bože, jste Vy ale kus kus hovězího kastráta!

A tento prostoduchý jedinec posuzuje se zálibou inteligenci svých názorových odpůrců! "Evropská úroveň" se píše s malým e, yntelygente.

Re: "GYNEGOLOGEM"!:
Autor: T. Valek Datum: 25.5.2012 17:16

Zaznamenavam, hovezi kastrat Schlagel, vul Evropske

urovne.:-)))))

Re: Paradox s vymýváním mozků.:
Autor: P. Rada Datum: 25.5.2012 11:14

Pane Shlangel podsouváte mi nepoučitelnost od renomovaných zdrojů. Pro mě je ale renomovaným zdrojem např. prof. Lapin na nejž jsem dal odkaz. Nejsem přitom povinován ve všem s ním souhlasit. To je dáno osobitostí se kterou si svou skládanku informací vytvářím a respektem k jeho profesionalitě i osobitosti zároven.

Podsouváte mi řepku ačkoli jsem proti jejímu pěstování jako zdroji bioetanolu s důvodů nízké efektivity těžby energií ... http://cs.wikipedia.org/wiki/ERoEI

O tom umírání hlady pojednává publikace prof Nátra Fotosyntetická produkce a výživa lidstva http://www.cazv.cz/2003/2002/rv12_02/vrkoc.pdf

Nepřečetl by jste si něco s uváděných odkazů na místo podsouvání svých pověr?

Re: Paradox s vymýváním mozků.:
Autor: J. Hejna Datum: 25.5.2012 21:28

Pěstování řepky jako zdroje bioetanolu je opravdu nesmysl - vlastně úplná blbost.

Re: Paradox s vymýváním mozků.:
Autor: S. Rehulka Datum: 28.5.2012 15:30

Vidím, že s panem Radou není možné diskutovat, je to fanatik a k tomu tvrdošíjný, přístupný jenom argumentům své vize !

Takové reprezentuje u nás v Austrálii jakýsi "profesor" Tim Flannery. Od Labor vlády (socialistické a zelené) dostává milionové dotace na "vyzkum", protože jeho theorie podporují novou dan tak zv. "carbon tax", uvalený na občany Austrálie.

Re: Paradox s vymýváním mozků.:
Autor: M. Prokop Datum: 25.5.2012 8:39

Vám ale tu palici nevymyl Kremlík, spíš "melouni", že?

Re: Paradox s vymýváním mozků.:
Autor: J. Forman Datum: 25.5.2012 8:59

A vám zase Mach. Takže jste si kvit.

Re: Paradox s vymýváním mozků.:
Autor: P. Rada Datum: 25.5.2012 11:25

Pane Forman - jen pro ujasnění - já nemám potřebu se popasovávat v reakcích na posměšky. Navíc považuji za potupné být si s někým takovým "kvit".

Zajímají mě ale informace a těch se od pana Prokopa sotva dočkám - proto na něj  nereaguji.