19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Kam kráčíš, česká a evropská elektroenergetiko?

V nedávné době proběhla i českým tiskem řada informací, které ukazují, že úvahy i činnost v energetice a ekonomické signály, které její vývoj ovlivňují, se dostávají hodně mimo realitu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 29.5.2012 12:45

Re: Svobody a nesvobody

Stabilní prostředí s použitím obnovitelných zdrojů v energetice skutečně nevytvoříte, pane Fialo.

R. Langer 29.5.2012 12:41

Re: Trochu základního technického náhledu by neškodilo

Přesně!

B. Rybák 26.5.2012 11:43

Re: Zase omílaná mantra?

Pravda je, že "zeleno-rudé" EU nemá budoucnost stejně jako obamovské USA. Trvalá ekonomická progresivita lidských dějin ale na hlupácích a podvodnících nezáleží, jimi nekončí a po jejich pádu se vždy obnoví.

B. Rybák 26.5.2012 11:37

Re: Jasné tržní signály?

Ty tržní signály po celé lidské dějiny vycházejí a budou vycházet z trvale rostoucího lidského důmyslu, který se Vám bohužel trvale vyhýbá (nebo před ním prcháte do říše bájí, či jste za "kecy" placený?)

B. Rybák 26.5.2012 11:29

Re: Vážený autore,

Život "mafie zelených parazitů", realizovaný náš úkor, za nám (bez našeho byť jen ve volbách vyjádřeného souhlasu) uloupené peníze je natolik nemravně pohodlný, že nelze pochybovat o tom, že oprávněný hněv, který dopadne na jejich "hlavu" bude účinným insekticidem, který nás jich zbaví.

P. Rada 24.5.2012 22:07

Re: Vážený autore,

Hulváem se pane Udatný stává člověk třeba v případě, že si navykl na pohodlný život, na dyktování při krytí svých potřeb, přání, nálad.... a tak ztratil nadhled nad svou faktickou situací.

Náhle při změně zažitého stereotypu kdy se situace dokonce obrací a člověk je nucen dokonce se naopak podřizovat možnostem - přijde jako prvá reakce nával hněvu. Prosté vyrušení kde koho s živých tvorů s jakéhokoli zažitého běhu věcí vede totiž běžně k návalu ardrenalinu.... V tomto smyslu se Vám nedivím. Takovouto reakci je možno uměle vyvolat i u zvířat.

Homo sapiens sapiens který se ale cítí pánem své situace, má schopnosti nadhledu atd by ale mohl reagovat i jinak a to zejména v situaci kdy jeho měrná spotřeba je na nejvyšších hodnotách za celé trvání tohoto druhu.

Konkrétním řešením mohou být dálkové energovody překrývající jak typické velikosti synoptických útvarú tak kombinace s akumulační možností a v neposlední řadě diferenciace v cenách energie tak, by byla daleko více motivačním faktorem k úsporám a přispůsobení se a nikoli jen idylicky průběžně a snadno dostupný zdroj.

S. Udatný 24.5.2012 21:12

Re: Trochu základního technického náhledu by neškodilo

vážený pane tzv. roční koeficient využití inst. výkonu to je to pravé ořechové, které vypovídá o skutečně vyroben elektřině, protože každý mluví o FVE, ale takřka nikdo si neuvědomuje že vyrábí pouze a nikdy více než 10-12 procent inst. výkonu. Ovšem i tento údaj je čistě teoretický nebot je závislý na počasí, které jej ještě může celkem zásadně ovlivnit. Mám na chatě off-grid, tak vím o čem píši. Napsal jste to pěkně.

D. Seibt 24.5.2012 21:03

Re: Dobrý den,

Porostou, neuvedomujete si, ze je nutno pro OZE drzet PPS na urovni instalovaneho vykonu. Tyto naklady se projevi na cene. Dale se musi investovat do posileni prenosovych siti, je to dano tim, ze vyroba je velmi nestabilni. Takze i kdyby OZE bylo zadarmo vedlejsi naklady na udrzeni stabilni site budou stat hodne penez.

D. Seibt 24.5.2012 20:59

Re: Trochu základního technického náhledu by neškodilo

Bylo by dobre si uvedomit, ze spotreba domacnosti dela na celkove spotrebe el. energie asi jen 20%,zbytek je prumysl, doprava atd. Nutno si take uvedomit, ze behem asi 4 mesicu v zime (listopad,prosinec, leden, unor) se vyrobi nebo spise nevyrovi z FVE elektraren skoro nic a pritom zimni obdobi je co se tyka spotreby nejslozitejsi. V lete naaopak je spotreba alepson v CR nejmensi a prave FVe vyrabeji nejvice, problem FVe vidim nejen v tom, ze maji nestabilni vyrobu, ale ani nahodou se nekryji s potrebou energie behem roku.

S. Udatný 24.5.2012 20:50

Re: Vážený autore,

jaký je rozdíl při nákupu elektřiny z jaderné elektrárny, uhelné nebo z FVP na burze, tento rozdíl je celkem zásadní a pro mnoho obchodníku s elektřinou rozhodující. Takže uvažovat, že v okamžiku odbourání dotací pro OZ dojde k zlevnění elektřiny, prominte pane ale toto je důvod proč bych většině VŠ odebral akreditaci, to snad nemůžete myslet vážně. Regulace elektřiny z FVE kdy po dobu cca dvou hodin FVE dávají 85 procent instalovaného výkonu a jak slunce mění úhel dopadu, tak klesá až k nule a toto chcete ukočírovat v rozvodné síti. Nechci být hulvát, proto končím.

P. Rada 24.5.2012 20:05

Re: Obvnovitelné zdroje

OZE jako dominantní zdroj energie mají především tradici - a to prakticky celou éru lidské historie vyjma posledních dvou století. Po tuto éru ale populační četnost lidstva sotva překračovala miliardu. Jinou jejich stránkou je ale konkrétní technologická vyspělost která doposud roste a to jim dává naději oproti těm zdrojům, kde naopak jejich efektivita těžby výrazně klesá - zejména u ropy.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fe/EROI_-_Ratio_of_Energy_Returned_on_Energy_Invested_-_USA.svg

OZE mají ale i řadu nevýhod oproti prostému otevírání fosilní konzervy jako nevratné hypotéky, která umožnila rozvoj na několikanásobně četnou a několikanásobně náročnou populacidneška. Nevýhodou je nerovnoměrnost výkonu, lokální proměnlivost, obvykle nižší efektivita těžby energií, malá energetické koncentrovanost a nízké dosavadní výkonost.

Zásadní problém fosilních a doposud i jaderných je právě v jejich neobnovitelnosti. U ropy se např. maximum těžby dosahuje v těchto letech a přírůstek nových nalezišt kulminoval už více jak před desetiletím zatímco poptávka dosud roste a toto nutně vede pro neadekvátní technologický pokrok k ropnému zlomu. Ekvivalentní náhradu přitom lidstvo dosud nemá a to ani v OZE a to hrozí vážnou krizí o hrozbě které se ale ví už půlstoletí a přesto východisko dosud nikdo nenašel.

Posměšky o perpetu mobile jsou jen projeven ignorace vážnosti problému.

P. Nejedlý 24.5.2012 19:23

Re: Trochu základního technického náhledu by neškodilo

Reagoval jsem na argumentaci p. Fialy, který ve svém přípěvku hovořil o 33 Temelínech, což je snad dost. Drobné OZE typu FVE na střeše o výkonu několika kW skutečně neřeším. Zjevně nejste informován o aktuální situaci OZE např. v Německu. Takže v současné době je v DE v provozu cca 25 000 MWE v FVE a cca 30 000 MWe ve VtE. To je, prosím, 55 bloků Temelína. Takže přetoky elektřiny z OZE po přenosových sítí ZVN/VVN jsou zcela reálnou skutečností. Pokud vás zajímají podrobnosti, doporučuji svůj osobní blog (http://nejedly.blog.idnes.cz/c/247146/Pristrihovani-kridel-nemeckym-Ikarum-obnovitelnych-zdroju.html), (http://nejedly.blog.idnes.cz/c/244747/Nemecka-sit-stale-tanci-na-ostri-noze.html), (http://nejedly.blog.idnes.cz/c/239853/Polaci-priskrti-elektrinu-z-nemeckych-vetrnych-elektraren.html).

F. Ryzý 24.5.2012 18:40

Re: Dobrý den,

Pane, pokud se zvýší cena elektřiny pro domácnosti o 80% určitě to nebude kvůli podpoře OZE. Tato podpora totiž bude zanedlouho pro nové zdroje zrušena a tudíž náklady na ni neporostou.

F. Ryzý 24.5.2012 18:37

Re: Trochu základního technického náhledu by neškodilo

Pane Vaše teze stran dimenzování vedení je možná vedena Vaším základním technickým náhledem, ale je platná pouze pokud se budeme bavit o veklých větrných farmách, případně OBROVSKÝCH solárních parcích. Už ale silně pokulhává pokud jde o relativně malé decentrální zdroje. Dovoluji si tvrdit, že elektřina z FVE dnes instalovaných se vesměs nikam daleko nepřenáší a pokud se budeme bavit o párkilowatových domácích FVE, tak tady je argumentace zatěžováním přenosových tras demagogií nejhrubšího zrna.

F. Ryzý 24.5.2012 18:27

Vážený autore

jak můžete mluvit o tržním prostředí v elektroenergetice ??? Vždyť toto odvětví je téměř absolutním monopolem !!! Polostátní téměř monopolní výrobce elektřiny vykazuje astronomické zisky a Vy mluvíte o trhu pokřiveném "dotacemi" pro OZE ??? Ptáte se, kam kráčí česká a evropská elektroenergetika. Kráčí k maximální možné soběstačnosti koncových odběratelů a po skončení podpory OZE nabere tento trend ještě mnohem větší akceleraci. Můžete se o tom přít, můžete s tím i nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co proti tomu můžete dělat.

P. Nejedlý 24.5.2012 17:37

Re: Trochu základního technického náhledu by neškodilo

Pano Fialo, snad se shodneme na tom, že elektrárny stavíme kvůli výrobě elektřiny. Takže u elektráren je nutné porovnávat výrobu (MWh), nikoliv inst. výkon (MW). I když má zdroj supervysoký výkon (MW) ale pracuje krátce (h), vyrobí málo elektřiny (MWh). Viz 7. tř. ZŠ.

Takže k tomuto porovnání je v energetice zaveden tzv. roční koeficient využití inst. výkonu (poměr skutečné roční výroby k maximálně možné výrobě /Pi x 365 dní x 24hodin/).  Tento koeficient u FVE v podmínkách stř. Evropy činí cca 10-12%, u JE cca 85%. Takže z 1 MW v jádru dostanete za rok cca 7x více elektřiny než z 1 MW FVE.  Tudíž z hlediska výroby si počet Temelínů vydělte ještě 7. Pro VtE je tento koeficient v podmínkách ČR okolo cca 20%.

Jinými slovy: problém OZE typu VtE a FVE spočívá ve skutečnosti, že vykazují malou výrobu vzhledem k vysokému instalovanému výkonu. Ovšem insfrastruktura musí být nadimenzována dle inst. výkonu (především teď myslím kapacitu přenosových vedení a rozvodnen a regulační kapacity sítí). Čím vyší výroba v těchto OZE, tím vyšší infrastrukturní náklady => z toho pohledu je "palivo zadarmo" zcela irelevantní.

J. Jonášek 24.5.2012 16:15

Re: Svobody a nesvobody

Pane Fialo, můžete tu čarovat instalovaným výkonem FVE a VE a vztahovat to na počet Temelínů, ale v okamžiku, kdy nebude foukat a bu pod mrakem, tak je vám to k ničemu. Elektrika se bohužel zatím do igelitky narvat nedá...

A k totalitě - a co to udělat úplně naopak, než navrhujete (a jak to ostatně navrhuje i pan Wagner) - uvolnit tržní prostředí?

V. Novák 24.5.2012 15:54

No, ale tady jde přece o AMERICKOU ropu, ne?

Jak to, že roste cena amerického benzínu, když roste těžba americké ropy? Donedávna se to svádělo na ony šejky a OPEC. Ale tuhle ropu mají přece pod palcem americké firmy - tak jak to?

R. Langer 24.5.2012 15:26

Re: Svobody a nesvobody

Jak já bych vám přál ten proud zadarmo z WIND elektráren, jak já bych vám ho přál! Ale obávám se, že až tady bude, tak ho dostanu zároveň s vámi, i když s ním nechci mít lautr nic společného... :-P

L. Severa 24.5.2012 14:41

Obvnovitelné zdroje

mají "zelenou" i kdyby někdo vynalezl perpetuum mobile !

P. Fiala 24.5.2012 14:38

Svobody a nesvobody

""I z historie je vidět, že přechod od vědecké ideje přes prototyp k ekonomicky konkurenceschopnému zařízení může být hodně dlouhý.""

Ke konci roku 2011 bylo na světě vystavěno ve FV elektrárnách, asi tak za 10 roků: 67000MW výkonu (2000MW je 1 Temelín = 33 Temelínů). A ve Wind elektrárnách asi tak: 194000MW (což je 97 Temelínů). A palivo je v nich stále zadarmo.

""Pokud se tedy nepodaří poměrně rychle vytvořit v energetice dlouhodobě stabilní investorské prostředí, založené na racionálním posuzování a jasných tržních signálech s omezením vlivu různých lobby a ideologií, může to mít pro další rozvoj u nás velice negativní dopady.""

Tedy je řešením státní řízení všeho, nejlépe vládami levicovými a při nastolení totality?

A. Bocek 24.5.2012 14:38

Dotace do OZE deformují energetické prostředí natolik,

že se v budoucnu nebudeme bát živelných katastrof , ale běžného souběhu nadprodukce FV a VE . On ten souběh bezvětrného neslunečna je také pěkná sranda.

P. Rada 24.5.2012 14:04

Re: Zase omílaná mantra?

Ano pane Donát situace je skutečně vážná a nezávisí tím spíš jen na jednotlivcích. Je to vidět právě na vývoji nejsilnějších ekonomik světa. Na druhou stranu je každá krize předzvěstí něčeho nového a potenciálně pozitivního.

To co je na Vaší reakci příznačné je pozadí tvrzení "Všichni jsme rád"....

Za které Všechny Vy  zde takto vystupujete?

Neboje to spíše tak, že píšete s nevědomým přáním, aby Vám co možná všichni pochlebovali a pomohli tak zadupat probouzející se pocity odpovědnosti, viny....?

D. Seibt 24.5.2012 11:56

Re: No ale jestliže vzrostl podíl domácí ropy, tak přece

Nejsem si jist, domaci tezba se sice zvedla, ale celkove je stale rozdil mezi poptavkou a nabidkou velmi tesny. To co se nedovezlo do USA spolkne treba Cina, poptavka je dosti vysoka. Mozna v tom hraje roli i spekulace, dnes muzete koupit ropu aniz ji fyzicky mate. Samozrejme roste i cena tezky, hlubokomorska tezba je drazsi a stejne tak ropne pisky. Podle me jde o komplexni problem, kteremu malokdo rozumi.

D. Seibt 24.5.2012 11:50

Re: Pořád jste neodpověfěl, proč roste cena benzínu v USA,

No a co se tyka ceny, tak Texaska Ropa byla vzdy stejne draha jako Brent, dokonce i mirne  levnejsi jak jsem jiz jednou psal az posledni 3 roky je Brent prumerne o 10 az 15 USD drazsi.

V. Novák 24.5.2012 11:42

No ale jestliže vzrostl podíl domácí ropy, tak přece

nekleslo celkové množství disponibilní ropy. Zvedla se domácí těžba - takže ropy je celkově víc. Furt mi to nevychází.

OT - vám se nestává, že váš příspěvek odejde dvakrát? dumám, jestli mi koktá myš nebo co...

V. Novák 24.5.2012 11:38

Pořád jste neodpověfěl, proč roste cena benzínu v USA,

když USA snížily závislost na dovozu ropy, tedy domácí těžba tvoří podstatnější část mixu jak spotřeby komodity, tak její ceny. To se už nedá házet na "šejky z OPEC", za tím jsou domácí těžaři. Že je vysoká cena energií a energetických surovin nepříjemná pro každého spotřebitele, je snad samozřejmé, to nemusí zveřejňovat americký president... A politiku dělá ropa od té doby, co se stala surovinou (dokonce už v době, když jen pro výrobu petroleje do lamp). Do té doby ji dělalo uhlí a železná ruda.

Tříletý graf Brent je tady: http://www.kurzy.cz/komodity/index.asp?A=5&idk=38&od=24.5.2009&do=23.5.2012&curr=USD, WTI je dohledatelná tamtéž.

D. Seibt 24.5.2012 11:31

Re: Pořád jste neodpověfěl, proč roste cena benzínu v USA,

Cena je vyssi protoze je vyssi poptavka nad nabidkou. Pokud budete mit vice nabidky nad poptavkou, zmeni se to stejne jako se to zmenilo u plynu.

V. Novák 24.5.2012 11:04

Pořád jste neodpověfěl, proč roste cena benzínu v USA,

když USA snížily závislost na dovozu ropy, tedy domácí těžba tvoří podstatnější část mixu jak spotřeby komodity, tak její ceny. To se už nedá házet na "šejky z OPEC", za tím jsou domácí těžaři. Že je vysoká cena energií a energetických surovin nepříjemná pro každého spotřebitele, je snad samozřejmé, to nemusí zveřejňovat americký president... A politiku dělá ropa od té doby, co se stala surovinou (dokonce už v době, když jen pro výrobu petroleje do lamp). Do té doby ji dělalo uhlí a železná ruda.

Tříletý graf Brent je tady: http://www.kurzy.cz/komodity/index.asp?A=5&idk=38&od=24.5.2009&do=23.5.2012&curr=USD, WTI je dohledatelná tamtéž.

D. Seibt 24.5.2012 10:52

Re: Fajn. A proč tedy v USA furt roste cena benzínu -

No podle toho co jsem cetl, tak Brent neni kvalitnejsi a byl dlouho levnejsi nez Texaska ropa. A ze zasahuje do politiky je snad dobre, Obama byl dotlacen k tomu, aby priznal, ze vysoka cena neni dobra pro prumysl ani pro spolecnost, coz priznal. Takze se nyni udavaji licence na tezbu v USA jak na mori tak na sousi za ucelem snizeni zavislosti a zvyseni nabidky nad poptavkou a tim i nasledne snizeni ceny, coz se projevilo napriklad i u plynu.