26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

VĚDA: Proč podvádějí a kradou?

"Bída z lidí lotry činí, vlky z lesů žene hlad," zpívali Voskovec a Werich v Baladě z hadrů. Jenže babička, která to má ze svého důchodu tak akorát z ruky do úst, v samoobsluze neukradne ani rohlík. A máma na mateřské, která počítá doslova každou korunu, nepůjde vyloupit poštu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Sulc 25.5.2012 3:00

Mozna je to u bohacu

ochota, nebo schopnost vice riskovat, nez bezohlednost.Konec koncu, i ta bezohlednost v minulosti dopomohla k obravskym majetkum.. Proto jsou mozna bohatsi. Asi jen neremcaji u piva a necekaji ze udelaji jen to, co se smi, cosejim povoli.

T. Svoboda 22.5.2012 11:21

Re: Nic nového

Jasně, máte pravdu, existuje možnost zmnožit svůj majetek poctivou prací a kreativitou, která se vymyká předchozímu vyostřenému pozorování.

J. Jurax 21.5.2012 20:53

Re: Ukradli jste někdo něco vašemu zaměstnavateli?

Jenom 36 procent? Podle vlastních zkušeností prakticky 100 procent - i kdyby to měly být jen sponky na papír nebo čas, jenž má být věnován práci a je věnován diskuzi na Psu za použití techniky a připojení zaměstnavatele ...

J. Jurax 21.5.2012 20:49

Re: Hmm, zajímavý článek

Jenže dobrovolná solidarita kupodivu funguje ... kdežto u té nedobrovolné je nebezpečí, že si její rozsah diktují její příjemci skrze levcové a populistické politiky - a to funguje jen tak dlouho, dokud je komu brát a od koho si půjčovat. Protože s jídlem roste chuť, všichni přece mají nárok ... a diktát jednou přesáhne únosnou míru ...

J. Jurax 21.5.2012 20:43

Re: Nic nového

Hm ... ale nikde v desateru aniž v biblí svaté není zakázáno rozmnožovat vlastní majetek; dokonce bych si já neznaboh dovolil říci, že je to doporučeno (znalejší mne případně opravte). A rozmnožování vlastního majetku zdaleka není totéž jako dychtit po majetku druhých.

Ergo - podstatnou vlastností kapitalismu jnení chamtivost, ale úkol rozmnožování vlastního majetku, zabezpečení sebe a svých blízkých vlastní prací a nápady.

Problém by snad mohl být v metodách, jak onoho kýženého zmnožení dosíci - ale to nemá se společenským řádem nic společného. Zlodějny, podfuky, násilí i mordy kvůli majetku se táhnou od úsvitu věků až dodnes přes všechny společenské formace, co jich bylo ...

Co myslíte - dychtili Henry Ford, Tomáš Baťa nebo Bill Gates po majetku druhých?

J. Boleslav 21.5.2012 18:43

Re: :))))))) Chudí lidé většinou nekradou?

Přesně tak, naprosto souhlasím.

V. Ondys 21.5.2012 16:05

:))))))) Chudí lidé většinou nekradou?

To byste se ještě hodně divil. Problém je pouze v možnostech a škodlivosti dopadu. A víte kdo nekrade? Poctivý člověk a vůbec nezáleží na jeho majetkových poměrech. :)))))) Levičáci jsou vždycky srandovní mudrlanti!

T. Svoboda 21.5.2012 14:53

Nic nového

Tohle etické doporučení "zakázat chamtivost" je obsaženo už v Desateru

( http://cs.wikipedia.org/wiki/Desatero )

jako 9-10 přikázání - volně parafrázováno "Nebudeš dychtit po majetku druhých".

Problém je, že podstatnou vlastností kapitalismu je chamtivost :-(  a tak je kapitalismus v zásadním rozporu s židovsko-křesťanskou etikou, kterou se tak rád zašťiťuje :-(

Jak z toho ven???

V. Dosoudil 21.5.2012 13:44

Hmm, zajímavý článek

To ale staví na hlavu ty neoliberální poučky, že jediná správná solidarita je ta dobrovolná. Evidentně by to moc nefungovalo.

M. Kosejk 21.5.2012 12:40

Ukradli jste někdo něco vašemu zaměstnavateli?

Na Ihned je článek, který se týká kriminality zaměstnanců. A u ankety k článku 36% respondentů odpovědělo kladně na otázku: "Ukradli jste někdo něco vašemu zaměstnavateli?"

A diskutéři se obhajují tvrzeními typu: Řadový zaměstnanec je možná schopen ukrást toner do tiskárny nebo vykázat soukromou jízdu jako služební. Ale důležité zlodějiny se dějou u těch nahoře.

A na tom je vidět pokrytectví mnohých z nás. On totiž ten řadový zaměstnanec, co krade tonery, může jednou povýšit  - a bude místo tonerů vykrádat konta klientů. A nebo co by dělal zaměstnanec, který zneužívá služební auto a naftu, kdyby se stal premiérem? Možná by zneužíval vládní letadlo, jak to dělal Topolánek. 

ps. Co je to luxusní auto? Už třeba Mercedes třídy B? Nebo až Aston Martin DBS? A co je to nové auto? Třeba nová Fabia?

J. Fleiszner 21.5.2012 12:10

Re: Je třeba.....

Někdy je těžké rozlišit jestli je to pilná práce nebo trik. U obchodních řetězců se často dělají triky, které určitě vyžadují mnoho píle a nejsou zákonem zakázané.

B. Brousková 21.5.2012 10:52

Jak chutná moc?!

 "Komunisté slibují, že vytvoří novou společnost, kde nebudou chudí ani bohatí. Ve skutečnosti ovšem  vytvoří novou vládnoucí vrstvu , se všemi hnusnými vlastnostmi zbohatlíků"  Jan Masaryk.     Jinými slovy, zbohatlík a bohatý člověk , není totéž. Alespoň ve vetšině případů u nás. Peníze jsou jako zvětšovací sklo. Jenom ukáží jaký je člověk ve skutečnosti. Nikoho nevylepší, ale ani nikoho nepokazí. Kdo je grázl bez peněz, bude grázl i s penězi. Jenom to bude víc vidět a bude mít větší možností, aby to předvedl. A pochopitelně bude mít i větší moc, kterou peníze dávají.

V. Běhal 21.5.2012 10:19

Nestačí jim, že jsou bohatí

Některým lidem nestačí, že jsou bohatí, ale jde jim o pocit, že mají víc než jejich soused.  Potom nemají nikdy dost. U některých lidí je to láska k penězů, majetku.

J. Novak 21.5.2012 9:51

Re: Řek bych, že výzkumníci

Přiznám se, že jako mladý poručík, velitel roty, jsem také dlouhou dobu nechápal, proč bych měl platit útratu za "kontrolního chrousta" v armě na jednotce, když on byl v hodnosti plukovníka s platem rovným trojnásobku mého. To je jenom tak na okraj, životní zkušenost. Ona ta chamtivost roste i s tou funkcí, alespoň u některých jedinců.

J. Schwarz 21.5.2012 9:31

Řek bych, že výzkumníci

zaměnili příčinu a následek. Pokud je někdo "bohatý", šéf, nákupčí a rozhoduje o penězích, pak se k němu ostatní chovají uctivěji, nabízejí mu minimálně různé drobnosti, laskavosti, občertvení, platí za něho v restauraci až si dotyčný na podobné zycházení zvykne a považuje je za normu. Lidi si své "šéfy"  vychovávají sami - chovají se úslužně a nabízejí laskavosti ve snaze si vlivnou osobu zavázat a naklonit. Fungovalo to dřív a funguje to i teď. Za socíku například objížděli straničtí papaláši fabriky a "vděční pracující" jim tu věnovali ledničku, tu televizor a samozřejmě pro ně uspořádali pohoštění...

J. Vintr 21.5.2012 9:14

Jádro problému, proč se u nás tak nehorázně krade

je v těch čtyřiceti letech, kdy platilo že když člověk neokrádá stát, okrádá rodinu. A dále také v samotném počátečním nastavení naší nové "demokracie" (či spíš kleptokracie), kde bylo zřejmě hlavním cílem přemístění státního majetku do rukou jisté skupiny lidí. Od té doby pořád platí že do politiky a vyšších postů státní služby se chodí zbohatnout a kdo nekrade není normální (a musí z kola ven).

P. Hlosta 21.5.2012 7:16

"Kupředu levá, kupředu pravá, zpátky ni krok!"

"Chudoba cti netratí", "vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá", "s poctivostí nejdál dojdeš" ... i jiné dávno známé pravdy se dají najít. Nemusí na to být ani vědecká studie. Poznaná pravda je ale taková, že žít poctivě, bez závisti, podvodů a podvůdků, natož zlodějnou, pracovitostí si zajišťovat živobytí i majetek, tak to je nejtěžší způsob existence na tomhle světě.

Proto se dá tvrdit, že ti, co se podvody a zlodějnou dostávají k majetku, bohatsví většímu než měli, jsou vlastně líní. Chamtivost je znak lenosti. V tom případě je otázka, zda lenost je znakem většiny lidí. A to by jistě stálo za výzkum, protože na tom by se dala vystavět teorie o výši podbízení se davům. Politici by tak věděli, kolik toho mají lidu naslibovat, aby to byli ještě schopni aspoň částečně splnit a zároveň aby neztratili svou oblíbenost u voličů.

Tenhle socialistický rozbor by hodně napomohl sociálnímu inženýrství při tvorbě nového a věčně spokojeného člověka. ;-))

S. Rehulka 21.5.2012 3:26

Je třeba.....

.....rozlišit lidi bohaté, kteří k bohatství přišli pilnou prací, umem, dědictvím, anebo štěstím, od "zbohatlíků", kteří k tomu přišli podvodem, loupeží, anebo trikem !

P. Pavlovský 21.5.2012 2:02

Druhé je správně!

Z chamtivců se stávají boháči. Znám řadu bohatýchz lidí, kteří chamtivci vůbec nejsou.