25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Nový světový řád

Nechci psát o "novém světovém řádu", o kterém uvažoval George Bush starší počátkem devadesátých let. Chci psát o novém světovém řádu, o němž bychom měli uvažovat my a kterého je vskutku velmi zapotřebí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Mlich 9.5.2012 13:34

Příčinou všeho zla je reklama

Je neuvěřitelné, na jaké nesmysly si lidi dokážou zvyknout. Nejenže daně byly kdysi desátek a lidi protestovali s nasazením života, kdežto dnes jako poslušné ovce platí polovinu příjmu, ale se nechají i ovlivňovat reklamou a jsou přesvědčeni, že to tak musí být, že třeba některé internetové stránky by bez reklamy nemohly fungovat atd. Ve skutečnosti se lidstvo samo ničí všudepřítomnou vlezlou reklamou. Protože chleba se s reklamou nebo bez ní sní úplně stejně, reklama může maximálně ovlivnit volbu pekaře a u slabšího jedince způsobit obezitu, jinak jen NAVÝŠÍ cenu chleba o gáži reklamní agentury. Já se řídím zásadou, že co znám z reklamy, si nekoupím ani v ohrožení života.

O. Kadlec 7.5.2012 14:37

Uzlový bod

jinak zajímavého článku je v autorově přesvědčení, že časy dlouhodobého růstu jsou u konce. Co ho k tomu vede? To tvrdí jeho duchovní souputníci už po staletí, a hleďme na svět...

Co bude samozřejmě nevím, klidně může vypuknout třetí světová, kterou neočekáváme, nebo přijde nějaké globální katastrofa, celá série, Šklíblatík by toho vymyslel víc než já, nebo přijde Kristus a konec těchto dějin.

Ale kromě těch věcí které nečekáme (nebo v případě Krista čekáme) máme dost důvodů se domnívat, že nás naopak čeká dlouhé období bezprecedentního růstu, a to co vidíme dnes, jsou obvyklé růstové potíže. Ložené to není, lidi si vždycky mohou vlastníma rukama zazdít cestu, která se před nimi otvírá. Nicméně je rozumné tento růst světového hospodářství očekávat.

Citát z nějakého britského článku, citovaného v sobotní Orientaci: "Proč Dánové vytvořili světový loďařský podnik (Maersk), zatímco královna moří Británie v té branži skomírá? Britští loďaři prý už předem přijali úpadek jako nevyhnutelný, tudíž investovali jen na suché zemi. Tím ale dorazili většinu loděnic i je zásobujících oceláren."

V případě Dana Drápala tedy může jít o něco jako sebenaplňující proroctví, protože kdyby hodně lidí u nás uvěřilo těm zdrojům, kterým uvěřil D.D., růst by sice přišel, ale jinde. Co se děje na zeměkouli nikdy se neděje všude.

M. Martinovská 7.5.2012 20:09

Re: Uzlový bod

Jeden náš ekonom v knize praví, že ekonomický růst bude pořád, jen se zrychuje, nebo zpomaluje. Ale mě vrtá hlavou: Může donekonečna růst hospodářství, když klesá demografická křivka? Může míň a míň lidí vyprodukovat větší a větší  HDP?

pokles obyvatel u nás vyrovnává imigrace. Při vší úctě k našim pracovitým imigrantům, platit zde daně zájem nemají - pracují v šedé ekonomice a podporují rodiny doma, až už Vasil nebo Bien Thao.

O. Kadlec 7.5.2012 21:32

Re: Uzlový bod

Ekonomický růst může taky českou republiku zcela minout.

Autor tohoto článku taky strašívá právě demografickým pesimismem. Citovat nemohu, ale sčítání obyvatel - to jsou tvrdá fakta: jestliže počet obyvatel stoupne jenom o statisíce, nebo dokonce o desetitisíce - to není žádná katastrofa. Imigrace je pro růst pozitivnější faktor než porodnost. Bylo to tak v minulosti leckde na světě, možná všude na světě, protože o vyjímce nevím, a asi by měl někdo teoreticky zdůvodnit, proč zrovna Česká republika bude tou vyjímkou.

B. Rybák 9.5.2012 10:20

Re: Uzlový bod

Kvalitní imigraci získá jenom ten stát, který je hospodářsky úspěšný a to jenom potud, pokud je jeho kultura je tak silná, že "přetaví" imigranty na loajální občany (donedávna USA). Jinak nejde o imigraci ale o invazi (viz antický Řím).

Imigrace, jejímž "motorem" je snaha dovézt si své tradiční kultuře nepřátelský parazitický, podporami zkorumpovaný "lumpenproletariát" jako oporu pro zajištění své "trvale udržitelné" moci může být jenom zhoubou civilizace i státu (viz EU).

M. Stuchlik 8.5.2012 0:00

Re: Uzlový bod

A co vás vede k optimismu? Máte pro to jediný důvod?

O. Kadlec 8.5.2012 0:37

Re: Uzlový bod

No ba!

a) jsem optimista z povolání

b) poměrně dost toho vím o dějinách lidstva a vidím co se ve světě děje.

konkrétně: po r. 2ooo se zásadně změnila situace ve světě. Rozšířil se totiž internet a šíří se lavinovitě i do těch domácností, které byly od světaběhu izolovány. A lidé zjistili jak se žije v Americe a v Evropě. A nyní - miliony a miliony lidí chtějí naše boty, naše byty, naši muziku, náš volný čas, naše náměstí, naše stadiony, naše víno. Neexistuje na světě síla která by to chtění zastavila. a oni to všechno dostanou, v Číně, v Indii, v Indonézii, v Íránu, v Brazílii, a přijde to i do Afriky. Jde především o to kdo jim to všechno, co je pro nás samozřejmé, vyrobí a umožní. A bude to dlouho trvat, delší dobu než je trvání jednoho lidského života, a nebude to bez krizí a otřesů, ale bude to znamenat růst, růst, růst.

J. Mrázek 7.5.2012 12:19

Na macekvbotach.cz je páteční článek-ukázka:

Ekonom Pavel Kohout na Finmag:

Poslanecká sněmovna včera o týden odsunula rozhodnutí, zda Česká republika přistoupí ke smlouvě o Evropském stabilizačním mechanismu. Zastupitelé mají ještě sedm dní na to, aby si uvědomili, že pro stabilitu republiky je kriticky důležité tuto smlouvu odmítnout.…

Veřejná debata o Evropském stabilizačním programu (ESM) byla ututlána. Proč: obsah smlouvy je natolik skandální, že se téměř vzpírá uvěření. Pro začátek: „Členové Evropského stabilizačního mechanismu se tímto neodvolatelně a bezpodmínečně zavazují zaplatit jakýkoliv kapitálový požadavek, který vůči nim bude učiněn, a to do sedmi dnů od obdržení požadavku.“…

Co se stane, když nezaplatíme? „ESM má plnou právní kompetenci zahájit právní řízení. ESM, jeho majetek, financování a aktiva požívají imunity vůči všem formám soudního procesu. Majetek, financování a aktiva ESM požívají imunity vůči prohlídce, záběru, konfiskaci, vyvlastnění nebo jiné formě exekuce, odebrání nebo zabavení exekutivním, soudním, správním nebo legislativním aktem.“

Velikost možných požadavků? Závazek České republiky vyplývající z Evropského stabilizačního mechanismu bude zahrnovat zhruba 40 miliard korun splaceného kapitálu a povinnost dodat dalších cca 310 miliard korun v případě potřeby. Rada guvernérů ESM může tento kapitál ještě navyšovat. Není stanovena horní mez našich závazků.…Schválení smlouvy o ESM prosazuje Karel Schwarzenberg. Ministr zahraničí, kterému jde primárně o to, aby jej potentáti z Unie poplácávali po ramenou. Ministr, který v přímém televizním přenosu vyjádřil svoji loajalitu evropskému superstátu, nemůže hájit zájmy České republiky. Pokud Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR schválí tunel jménem Evropský stabilizační mechanismus, budeme ještě nostalgicky vzpomínat na Viktora Koženého. Ten se spokojil s málem. A aspoň neměl imunitu.

J. Mrázek 7.5.2012 12:23

"Trochu" mne to děsí, co Vy na to?

A jsme u fousatého vtipu, jak Kohna navštívila STB a ptali se ho, kam se chce vystěhovat. Kohn mlčí. Tak mu dali mapu Evropa. Kohn kouká, prohlíží a mlčí. Tak mu dali globus. Kohn s ním otáčí, dumá, prohlíží a nakonec řekne: "A nemáte nějakej JINEJ globus, kam bych se moh´ vystěhovat?"

O. Kadlec 7.5.2012 18:13

Re: Na macekvbotach.cz je páteční článek-ukázka:

Vidíte pane Mrázek? Takové věci píšou ekonomové a čtou to intelektuálové jako D.D. Nehledejte v tom nic ekonomického, to byste naletěl. Jde o ideologii a politické zájmy. Zájmy lidí kolem Liberálního institutu, třeba.

Je jisté že mnozí by mu oponovali, jiné zájmy hájíce. Podstatné je, že hlavní zpráva je nepravdivá: "Veřejná debata o Evropském stabilizačním programu (ESM) byla ututlána. Proč: obsah smlouvy je natolik skandální, že se téměř vzpírá uvěření." Podle toho co se nám snaží pan Kohout nakukat, někdo snad oblbnul evropské vlády, jejich premiéři podepsali cosi, nevěděli, co, a teď nevěří vlastním očím.

Já ovšem nejsem ekonom a toto nemohu posuzovat. Jen mu nevěřím.

V. Mlich 9.5.2012 13:42

A vy byste to podepsal?

Ty věty ve smlouvě o ESM opravdu jsou. Kdybyste byl ministrem vy, proč byste něco takového podepsal? Oni to podepsali, každý z nich nějaký důvod mít musel. Zkuste aspoň hádat. Moje obrazotvornost mi nenapovídá nic, jen že to jako obvykle nečetli.

S. Rehulka 7.5.2012 12:03

Krásný článek.....

.....pane Drápale, jen si nejsem tak jistý, jestli ti "rozhořčení" zůstavají u rozhořčení pouze ze slušnosti, anebo ze strachu ? Najdou-li podporu v líném, rozmazleném a přiopilém davu, ten strach ztratí ! Tak, jak se to už v dějinách párkrát stalo.....

K. Krbálek 7.5.2012 10:22

duchovní revoluce

prvním krokem k řešení je uvědomit si skutečnou podstatu krize. Ta naše je způsobená tím, že jsme ztratili cíl, smysl toho, proč děláme to, co děláme. A znovu ho najít není řešitelné žádnými ekonomickými nástroji, dokonce ani politickými. Znovunalezení smyslu je duchovní proces. Takže to, co nás čeká, je duchovní revoluce, která musí být provedena duchovními prostředky a na duchovní rovině našeho bytí.

J. Boleslav 7.5.2012 10:39

Re: duchovní revoluce

Potíž bude v tom, jak takovou duchovní revoluci provést. Většina lidí na duchovní oblast vysoce kašle, primární je pro ni maximální žvanec.

K. Kužel 7.5.2012 3:35

Že je něco špatně, vidí kdekdo.

Otázkou zůstává, kde se stala chyba. Na to je řada teorií a bude jich ještě více. Zvítězí ta nejpitomější a podle ní se rázně zjedná náprava.

Už se těším.

P. Lenc 7.5.2012 8:57

Re: Že je něco špatně, vidí kdekdo.

Ještě že to "těšení"myslíte ironicky,ale máte pravdu.Bohužel.

O. Kadlec 7.5.2012 0:26

Banky prý nic neprodukují...

ani to neumí...akorát peníze, ty nikdo nepotřebuje, že?

To je samozřejmě veliký omyl autora, ale zmiňuji to z jiného důvodu: dnes se tu objevil kromě tohoto celkem rozumného článku ještě jeden, nějakého Mareše - a ten je teda přímo psycho. Ovšem - vysvětluje tam Danovi Drápalovi, že banky produkují to nejžádanější světové zboží. Peníze.

Legrační je, že pan Mareš, plašan na druhou, vysvětluje, jak bychom jim to měli zatrhnout. Čtěte a bavte se.

J. Novak 7.5.2012 7:39

Re: Banky prý nic neprodukují...

Banky dnes díky pravidlu o systému povinné rezervy skutečně nic neprodukují a ty peníze jsou maximálně virtuální. Banky a hlavně ti, co za nimi stojí se totiž snaží získat majetky, co patří jiným.

O. Kadlec 7.5.2012 10:03

Re: Banky prý nic neprodukují...

Hlouposti...

V. Husák 7.5.2012 13:00

Banky ještě nikdy nevydělaly ani jednu korunu,

protože primární hodnoty vznikají jedině materiální produkcí - tedy výrobou zboží. Byť to zboží, například ve formě energií, nemusí být přímo viditelné. Teprve z těchto peněz jsou hrazeny nákupy jiného zboží a služeb. Peníze jsou pak obvykle svěřovány bankám, které s nimi "pouze" obchodují. V současné době si banky za své služby nechávají platit tak obrovské částky, že jejich zisky výrazně převyšují profity dosahované ve výrobní sféře.

Navíc bankéři jim dočasně svěřené peníze používají i k velmi riskantním finančním operacím - například za ně nakupují dluhopisy států, které je nyní nebudou schopny splatit. Takže soukromé úspory a uložené prostředky firem jsou v některých bankách pouze na papíře. Staly se tedy penězi virtuálními, za které si už nikdy nic nekoupíte. Ale vlastnící a zaměstnanci bank jsou nejlépe placenými lidmi na planetě Zemi. A ve chvíli, kdy velkým bankám hrozí krach, obracejí se jejich superbohatí vlastníci o pomoc na stát, který jim ji ve většině případů nakonec poskytne. Protože jeho političtí představitelé vědí, že kdyby nechali tyto soukromé podnikatelské subjekty po právu zkrachovat, připravili by tím občany (jejich voliče) o veškeré úspory a firmy o nezbytný oběžný kapitál. A tak jim raději z peněz vybraných od daňových poplatníků pomáhají přežít. Tohle už bude muset skončit !!!

O. Kadlec 7.5.2012 14:21

Re: Banky ještě nikdy nevydělaly ani jednu korunu,

Jo, jednou všechno skončí. Jednou. Kdy to bude, nevíme, pravděpodobně se toho nedožijeme.

To co jste napsal je projev ekonomického analfabetismu. Ale nic si z toho nedělejte, je to běžné nedorozumění.

J. Muller 7.5.2012 21:33

Re: Banky ještě nikdy nevydělaly ani jednu korunu,

Peníze jen umožnují snadnou směnu zboží za jiné zboží.  Jsou vlastně mazivem v soukolí ekonomiky.  Banky si tuto součást povýšili na výlučné privilegium, za které požadují neúměrně přehnané skutečné hodnoty.  Když mi nedáš polovinu zboží, nedám ti olej do motoru.  Kdo to dokáže změnit, je genius.  Protože z toho lupu už žije příliš mnoho lidí.

O. Kadlec 7.5.2012 21:55

Re: Banky ještě nikdy nevydělaly ani jednu korunu,

Nikdo to nebude měnit, protože bychom to my, obyčejní lidé zle odskákali. Privilegium na peníze si totiž přivlastnili dávní králové, a ti moderní králové, zvaní "státy", ho propůjčili emisním bankám. je to v našem zájmu, protože my obyčejní lidé potřebujeme především záruku peněz platnosti! nikdo ji nezaručí tak dobře. Na světě i dnes jsou občas pokusy nahradit platné peníze, kterým ti (s odpuštěním) nedospělci v diskusi říkají "bezcenné papírky", nějakými poukázkami. Typu bony apod. Problém s tím je stále stejný: dneska to tu je, zítra se někdo rozhodne že to neplatí a prostě to přestane platit. Znáte, pane Muller, spolehlivější záruku peněz než je emisní banka? Možná, jo, nic na světě není absolutní - tak sem s tím!

Pokud jde o ostatní banky - tak ty právě zajišťují, aby mazivo mazalo všechny třecí plochy...

J. Muller 7.5.2012 22:44

Re: Banky ještě nikdy nevydělaly ani jednu korunu,

Nechci rušit peníze ani banky.  Mají svoje nezastupitelné místo.  Vadí mi jen stále masivnější přesuny a koncentrace hodnot (financí), které deformují tržní hospodářství.   Koncentrace zdrojů, které umožnují společensky prospěšné stavby jsou nutné a v pořádku.

 Ale zatím to vypadá, že stále více příživníků tyto zdroje využívá pro bezpracný život.  A ten zbytek pracovních nadšenců i přes rozvoj robotiky to nestíhá.

  Jeden z důvodů kolapsu Egypta, byla přehnaná mánie ve stavbě pyramid.  Nezbyli žádní zemědělci na obdělání polí.    I když je teď obdivujeme,  je to v podstatě jen zbytečná hromada kamení.

M. Stuchlik 7.5.2012 23:54

Re: Banky ještě nikdy nevydělaly ani jednu korunu,

Přesné

O. Kadlec 8.5.2012 0:46

Re: Banky ještě nikdy nevydělaly ani jednu korunu,

To co jste napsal o Egyptě je nesmysl, ale asi egyptologii vůbec nerozumíte a přečetl jste někde nějakou blbost.

Horší je, že mám silný pocit, že ti kdo jsou u vás "příživníci" jsou ve skutečnosti tvrdě pracující lidé. Oni asi nikde zadarmo peníze nedávaj - a v bankách stoprocentně ne, to vám zaručuji, neboť to tam znám.