25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

GLOSA: Úložiště jaderného odpadu v Praze Modřanech?

Ne, nelekejte se. To jsem si jen vymyslel "úderný" titulek článku. Ve skutečnosti jde v pražských Modřanech samozřejmě nejen o odpor části tamních obyvatel proti výstavbě bytového objektu, ale o otázky přístupu k novým a potřebným stavbám vůbec.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Braun 7.5.2012 14:00

Směj se, paňáco

Občas se tedy nad některými argumenty také zasměji, ale tento článek je jakýsi podivný. Míchá dohromady situaci v Modřanech s golfovým hřištěm a břidlicovým plynem. To by mi až tak nevadilo, co mi ale vadí je jeho povrchnost. Protože autor neodkázal na zdroj na netu i hledal jsem a našel Modřanské noviny, http://modranskenoviny.cz/?cat=3 a vypadají velmi rozumně. Místní mají o svoji čtvrť evidentně zájem a nechtějí být "ovčani".

Můj názor: jen tak dál a ve více čtvrtích (nicméně uvedený článek jsem nenašel)

P.s. pátral jsem dál a článek nakonec našel na stránkách radnice  Prahy 12 zde http://www.praha12.cz/obcane-jsou-proti-stavbe/d-22145/p1=2072. Inu, je to krátké shrnutí ze setkání s investorem, ze kterého těžko soudit jak to tam probíhalo. Nicméně těch 40 lidí není počet protestujících, ale počet účastníků oné diskuse. Když na diskusi o jednom domě přijde 40 lidí, tak to je již velmi slušná účast. Protestujících bude zřejmě daleko více, viz zmínka v Modřanských novinách o petici proti jinému domu podepsanou 700 lidmi.

Milý autore, méně se smát a jít více do hloubky, jinak je to spíše takový článek "aby bylo o čem psát".

K. Loucký 7.5.2012 12:36

Klánovický golf

Argumentace ke golfu je hodně zavádějící. Ano, hřiště bylo otevřeno v létě 1938 a uzavřeno po sezóně 1950. Náletovému lesu je dnes tedy přes 60 let.

Situace golfu v Česku i situace Klánovic vůči Praze v roce 1938 a v současné době je hodně, hodně odlišná. To, co bylo ve 30. letech pro Prahu klánovické hřiště, je dnes pro Prahu, řekněme, Karlštejn. Ale v mnohem bližší dojezdové vzdálenosti, nějakých 15 minut od Klánovic, jsou dnes minimálně 4 fungující golfová hřiště. Ve vzdálenosti ještě kratší jsou obrovské plochy, ležící prakticky ladem.

Může autor uvést jediný argument, proč by se kvůli golfu měl kácet šedesátiletý les, navíc dnes největší téměř souvislá lesní plocha na území Prahy?

P. Rada 7.5.2012 11:04

Tunelování země skrze bytovou výstavbu.

Výstavba bytových domů se týká původních obyvatel a to tím víc čím je masivnější. Získáli v našem státě developer pozemek a ten je shodou okolností předurčen územním plánem k zástavbě, nelze se proti tomu prakticky bránit jinak, než protestem občanů přímo sousedících se záměrem zástavby a ti formálně mohou vyjádřit újmu jen neúplně nebot je značě v důsledcích přesahuje. Ze zákona totiž nikdo nemá povinost sledovat koordinovanost takové výstavby po celé obci a jejím okolí s občanskou vybaveností a zejména dostupností pracovních příležitostí. Toto lze jen namítnout...  ale nestačí to jako právní podklad k zamítnutí výstavby.

V extrémním případě, když vedle malé obce získá několik developerů pozemky a vystaví na nich nekoordinovaně stovky "šmoulích domečků" tak prakticky bez náhrady zlikvidují celou kulturní historii původní obce, rozvrátí její vazby i infrastrukturu.

Konkrétně Praha nemá úřad hlavního architekta a kdo už vlastní lukrativní pozemek pro výstavbu bytů tak prakticky spontálně může ovlivnovat ráz města třaba tím, že s jeho periferie dělá ubytovnu bez zázemí na celé stovky let.

Například v Rakousku na takovéto počínání pamatuje zákon omezující limitním procentem za čas nárůst bytové výstavby v obci. Zabezpečí se tak kontinuita jejího historického vývoje a základní jistoty jejím obyvatelům. V případě České republiky takové dlouhodobé zásady zákonem zohlednovány nejsou a "zbožně tržní svévole" proto válcuje krajinu okolí měst a nevratně ničí úrodnou půdu. Byty se totiž ve velkém pravidelně nestaví pro potřeby obyvatel - natož místních - ale jen jako prostředek zhodnocování kapitálu, které navíc po této transformaci odcházejí i někam daleko za hranice nejen obce ale i státu. Jde o novodobé tunelářské praktiky kterých si jak vidno Jirí Hermánek nevšímá jako by nebyly pravou podstatou problému.

P. Urban 7.5.2012 10:48

A proč ne ?

Já golf také nehraji. A nic proti němu nemám. Ale lesa, byť tzv. náletového, si cením víc. Pan Hermánek může mít jistě jiný názor, nechápu ale, proč by ten můj měl být "fanatičtější."

Že obyvatelé v Praze-Modřanech požadují maximální pohodlí pro sebe a nechtějí z něho nic obětovat ? A proč ne ? Chce-li jim někdo to pohodlí omezit, měl by jim to kompenzovat. Anebo stavět někde jinde.

Riziko úložiště jaderného odpadu na katastru vlastní obce je skutečně minimální. (Pokud by něco opravdu hrozilo, pak bude asi celkem jedno, jestli je to u nás nebo v sousedním kraji.) Tou těžbou břidlicových plynů bych si tak jistý nebyl.

J. Novak 7.5.2012 8:03

Těžba břidlicových plynů

Tak zrovna tohohle bych se nezastával, výsledkem by také mohla být neexistance pitné vody na celém území ČR.

https://picasaweb.google.com/lh/photo/TsLxHu7dQ0tm2zFSlApEJ81TtvXOWy7qpLLYHeVSxH0?feat=directlink

T. Vodvářka 7.5.2012 6:51

Plně chápu obavy obyvatel

jedním z paradoxů, které mi zatím nikdo nevysvětlil, je na jedné straně avizovaný úbytek obyvatel České republiky a na straně druhé jako rakovina šířící se zánik "volných" prostorů /rozuměj nezastavěné plochy/. Na loukách, polích či v oblastech dřívějších náletových dřevin se objevují zhovadilé domečky, jeden jako druhý, s cca 150 m "zahrádky" obklopené tújemi. Rozdíl mezi bydlením v panelovém domě a v těchto králíkárnách naležato není velký, nehledě na ucpané cesty, kterými se obyvatelé těchto satelitů dostávají do centra větších sídel za prací.

Ve svém okolí znám několik lokalit, které byly vedeny jako zemědělská půda, pak se "zázrakem" změnily na obytnou plochu, majitel si pomohl k penězům a dnes je tam výše uvedené panoptikum. Tyto změny jsou nevratné, krajina ubývá a nakonec budeme rádi za "kultivované parky" v centrech měst /pokud je i tam nějaký developer nezasviní.

K článku autora: 1. je opravdu potřeba dalších bytů ? Nejsou k mání nějaké prázdné v blízkém okolí, případně nějaký starší dům, který by stačilo předělat?  2. Není v české republice dostatek golfových hříšť? Opravdu musí mít hráči tohoto hezkého sportu své odpaliště prakticky v obýváku? 3. Argumentace, že v Klánovicích bývalo kdysi golfové hřiště je nefér. To mohu argumentovat tím, že za mého mládí bylo leccos volné a teď tam stojí jakési budovy. Správně píše jeden diskutující, že jakékoli sliby investorů nejsou ničím, protože při "realizaci" dojde k "nutným" změnám, stavba už stojí, pak proběhne protestní řízení a investor dostane tvrdou pokutu 50.000,- Kč. Že by někdo něco boural, je v tomto Kocourkově bez vymahatelnosti práva čirá utopie. 4. Názor občanů, žijící ve zmíněné lokalitě je daleko důležitější, než názor investora, který si tímto výtvorem nezkazí výhled ze svého South Forku dalko odsud. Ti lidé totiž na ten skvost budou zírat do smrti. Postavil by si investor podobný činžák 200 metrů od svého sídla ?

Pěkný den všem, nejen autorovi.

B. Uhlich 7.5.2012 8:53

Re: Plně chápu obavy obyvatel

Vnímám to velmi podobně i když v mém okolí spíš "frčí" megalomanské stavby milionářů na které se, jak patrno, zřejmě nevztahuje vůbec žádné omezení...  Já když si chci jen přidělat střešní okno...tak se to řeší až v Praze  (jsem v ochranném památkovém pásmu) ale hned vedle nás se postavilo takové monstrum....a to zřejmě nikdo nikde neřešil.... :-(   

Jinak ještě ke "šmoulím " domečkům, které zmiňujete ve svém příspěvku...škoda, že si nikdo nedal tu práci, aby si zjistil jaké jsou opravdu osudy těchto přílepků měst ve světě...oni se z nich totiž po čase stávají dost hnusné slumy...stačí aby si v takové čtvrti pár domečků koupili nějací přistěhovalci a začali si tam dělat co chtějí...a pád takového "šmouloviště" je neodvratný.... ale je fakt, že byl tento proces nezvratný..všichni si musí splnit svůj sen a zažít tak na sobě, že není nic horšího než zhmotnělý sen.. :-)))   Jediné, co se mi na tomto líbí je to, že si s tím příroda časem poradí... jak tvrdí odborné studie, kdyby lidi zmizeli, tak za nějakých 200 let už nebudou patrná ani města.....

T. Vodvářka 7.5.2012 9:12

Re: Plně chápu obavy obyvatel

Zdravím Vás pane Uhlichu, člověka potéší, že není osamocen v tom vnímání smutné reality okolo. Mám podobnou zkušenost jako Vy, prostá výměna oken u mého domu - a to nejsem v památkové zástavbě - potřebovala asi 4 razítka. Proto se nemohu zbavit dojmu, že výstavba kovových monster je vedena zcela jinak než u prostého občana.

V Ostravě se nedávno otevřel nový komplex "Nová Karolína" /přezdívaný celkem přiléhavě "Nová Fukušima"/. Na místě bývalé koksovny, kde mohl být jakýsi "Central park" vyrostlo obludné kovové monstrum, které je poměrně nepřehledné, okolo něj se dostavují kanceláře v době, kdy jsou již minimálně desítky volných prostor k této činnost v bezprostředním okolí. V Ostravě - stejně jako jinde - je již množství nákupních center, které saturují potřeby obyvatel /zvláště nyní, kdy jak slýcháme není co do úst :-)/. Nevím, jak to vše dopadne, tady asi 200 let stačit nebude, co vím jistě je to, že Ostrava přišla o možnost velké plochy zeleně tolik potřebné v místě, kde se Arcellor Mittal snaží ze všech dětí udělat alergiky.

Přeji Vám pěkný den.

T. Blecha 7.5.2012 1:15

Břidlicové plyny.

V naší republice, kde máme štěstí mít velké zásoby uranu, je těžba břidlicových plynů zdovolením hovadina. Problém je pouze jádrofobie velké části nevzdělané populace a jejich levičáckých aktivistických pohůnků.

P. Rada 7.5.2012 13:04

Re: Břidlicové plyny....

Těžba břidlicového plynu není "hovadina" protože máme ještě nějaké zásoby uranu ale protože máme relativně vekou hustotu obyvatelstva a pro něj potřebujeme i perspektivně zajistit zásoby podzemní pitné vody a právě ty jsou takto velkoplošně ohroženy.

Nevzdělaná populace si podobně jak pan Blecha často myslí, že výstavba JE je zadarmo a bez dopadů a dalšího vlivu na okolí.

Fakt je ten, že dnes je výstavba velmi nákladná a její nákladovost dál s poklesem sériovosti a dostupnosti surovinové ještě zákonitě roste. Nákladovost se pak projevuje podobnou návratností těžby energií jak u OZE ale s řadou rozdílů. Např. odpad s JE - tedy 98% jaderného paliva neumíme zatím využívat a tak je tento vysoce nebezpečný produkt nutné ukládat nejprve desetiletí na povrchu u elektráren a posléze až v úložištích na dobu celých stotisíciletí.

Žádné trvalé úložiště nebylo na světě ale zatím zprovozněno - tím méně v Modřanech. Daleko nebezpečnější jak momentální radiaci s takové úložiště ale považuji sociální agresivitu a konkurenční vztahy, které rostou spolu s koncentrací obyvatel

Tak obludný pomník jako je jaderné úložiště můj narcismus nepotřebuje a  nepotřebuje zároven ke své spokojenosti stálý růst energetické náročnosti na rozdíl od nevzdělaných aktivistických pohůnců energetiky s panem Blechou v čele.

T. Blecha 7.5.2012 23:22

Re: Břidlicové plyny....

Vy jste vážně marný. Každý kdo má jiný názor než to vaše pitomé zelené náboženství je nevzdělaný aktivistický pohůnek energetiky? O JE víte absolutně h...o . Jinak by jste věděl, že už se pracuje na reaktorech které dokážou současný odpad z JE použít jako palivo. Podejte nějaké čísla, která by dokázala že OZE, nebo ten pitomý břidlicový plyn vyjde líp než JE. Já jsem takové zatím nikde neviděl. Že by neexistovaly?

D. Seibt 8.5.2012 17:01

Re: Břidlicové plyny....

A zase melete hlouposti.Jaderne palivo se na zacatku sklada z 96% uranu 258 a 4% uranu 255,ten je v reaktoru stepitelny.Po vyjmuti z reaktoru obsahuje palivovy clanek 95% uranu 258,toho stejneho co se tam byl na zacatku, pak asi 1% uranu 255, 1% plutonia a 3% aktinoidu (cesium,stroncium atd).Jen ty asi 4% odpad. Navic plutonium se da znovu pouzit a zbyle aktinoidy maji polocas rozpadu kolem 30let.Technologie na separaci existuji a pouzivaji se.

B. Uhlich 7.5.2012 0:45

Tedy, Vy jste toho smíchal dohromady.... :-)

Víte s každou novou stavbou byly, jsou a budou problémy..každá stavba se logicky někoho více, či méně dotkne a tak se nelze divit, že se pak kupí argumenty jak se to právě hodí.... víte ono to není moc.. když celý život koukáte do nějaké krajiny, nebo třeba na město a najednou okolo Vás někdo něco postaví a už navěky bude čučet do betonové zdi..... kdo tohle nezažil....tak ví p.d...

A co se týká nějakých užitkových staveb..jako třeba silnice nebo teď momentálně hojně zmiňované "doly" na břidlicový plyn...já bych v tom zas tak nějaké nepřátelské úmysly zelených khmérů neviděl.... to spíš obecně lidem dochází trpělivost, že z nich stále někdo dělá blby... to tak stačí jako s něčím souhlasit a pak se okolo Vás děje vůle Boží..víme...a vy už na nic vliv nemáte. Konec konců lidé z Jižních čech, kterým byla slibována levná energie, když bude dostavěn Temelín, by o tom mohli vyprávět. Žijeme v dobách, kdy jakékoliv dohody neplatí, když s něčím souhlasíte...tak na další vývoj už nemáte sebemenší vliv...lidé se už dost naustupovali, bourali se vesnice kvůli úhlí a uhlí se buď vyváželo a nebo se vyvážela samotná energie....a jak pak to bude s tím břidlicovým plynem....??? .. tady ho bude někdo ze zahraničí těžit a co z toho budeme mít..???  Nic...tedy pardon, budeme.... opět dražší a dražší energie.... tedy plně chápu, že tady v tom státě raději preventivně nikdo nesouhlasí s ničím.. i kdyby se mělo jednat o opravdu prospěšnou věc...