17.4.2024 | Svátek má Rudolf


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Den pravdy

Sahat na peníze důchodcům je něco, na co není tahle společnost vůbec, ale vůbec připravena. Senioři jsou z naprosto dominantní části odkázáni na státní dávku a většinou si nejsou schopni opatřit nějaký náhradní příjem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Václav 4.5.2012 10:47

Re: Vlastní úspory

PAní Boublíková, nikoho neurážím, ale vy reagujete na úplně něco jiného. Já mám na mysli a snad ¨by to mělo každému takto dojít,  vznik soukromých pilířů, kdy zákon paradoxně podporuje pochybnou soukromou iniciativu, kde snadno k vytunelování může dojít. Nebo to snad slyšíte nebo čtete porové? (IPB, Smitka atd)

P. Boublíková 4.5.2012 12:49

Re: Vlastní úspory

Skutečně nevím o tom, že by u nás byly vytunelovány penzijní fondy, ve kterých spoří polovina populace. Napiště mi o jednom jediném vytunelovaném penzijním fondu - existují už 15 let. Jsou samozřejmě soukromé!

P. Schuster 4.5.2012 14:12

Re: Vlastní úspory

Jsem již 7 let v důchodu. Já jsem chtěl jenom naznačit, že první Bezděkova komise již v roce 2005 v podstatě řekla, že současný 60-letí, mají jen dvě možnosti: buď podstatně omezit spotřebu, nebo pracovat déle a šetřit na horší časy. Pojem "soukromý" není u mne špatné slovo, kdyby jsme se o fondech bavili před cca 15 lety tak mluvíte jinak a že je v Evropě recese víme všichni. Nemyslím si, že je tady obrovská korupce, rozkrádání a vládnou nám gauneři. Česká republika je z postkomunistických zemí evidentně na to nejlépe. Jsem jaderný fyzik a od Alzheimera mám daleko. Ale umím číst ve statistice a teorie pravděpodobnosti a tedy leccos si vydedukuji a slepě nepodléhám našim mediím.

V. Václav 10.5.2012 13:01

Re: Vlastní úspory

PAne, závidím vám váš optimizmus. BYl jsem také nadšen po roce 1989, měl jsem s bolševickým režimem nealé problémy.  to víc mne mrzí, kam to uelo a že mnoho chytrých lidí s nebezpečným optimizmem, který již zahlušuje pud sebezáchovy, podporuje tuto geunerkracii a ještě se kv tomu spokojeně tváří. Měli jsem obrovskou šanci. Ale vám se líbí, co se tady děje?

T. Vůjta 4.5.2012 8:21

Změna je asi nutná

Stávající pensijní system funguje jednoduše řečeno tak, že osoby v produktivním věku odvádějí určitou zákonem stanovenou část svých příjmů do důchodového fondu, ze kterého se beze zbytku vyplácejí pense osobám starým.

Situace je ale taková, že průměrný věk dožití roste, čímž je stále více osob k vyplácení pensí a osob "produktivních" ubývá, protože už desítky let klesá porodnost a ještě roste nezaměstnanost.

Takže se system musí nějak změnit - toto nemůže dále fungovat ! Zvýšení odvodů příjmů produtivních osob do důchodového fondu - to ale může nebezpečně přidusit ekonomiku a zvýšit nezaměstnanost. Tak pak jedině zvýšením preference vícedětných produktivních rodin. Nejenom, že se tím zvýší počet "produktivních" osob a tím i příjmy důchodového fondu, ale noví lidé budou generovat vyšší poptávku a spotřebu, což by zase mohlo pomoci s nezaměstnaností a tak dále.

Jenomže toto není rychlé řešení a navíc by bylo nutné nejprve dosáhnout změny společenského klimatu, které je dnes nakloněno spíše k obdivu singlů, minglů, k životu v zábavě a mejdanech, cestování, sportech, kariéře a vůbec ne k manželství, odříkání a pilné práci při rodičovství.

V. Václav 4.5.2012 9:19

Re: Změna je asi nutná

Pane,  zvýšení průměrného věku je poněkud matematický fígl váženého průměru, protože se rodí méně dětí a tím se značně vážený průměr  pohybuje směrem nahoru.  Pravda je, že medicinská věda pokročila, takže i to skutečně posunulo průměr nahoru. Ale nechápu, když za bolševika byl průměrný věk mužů 62 a žen 65 let, proč by se tak dramaticky u stejé populace náhle zvýšil tento vážený průměr o 10 let. Jsem válečný ročník, dětství jsme prožili konsumací margarinu a chleba s hořčicí. Těžko si představuji 65letého kopáče či jiného těžce fyzicky pracujícího člověka, jak se ohání krumpáčem jako mladík, zrovna tak jako mnozí duševně pracující lidé jsou životem po bolševizmu značně opotřebovaní.

 Jenže dnešní mladá generace, pokud razantně nezmění životní styl, budou vlivem konzumace hamburgerů, hranolků a koly při sezení u počítače a nepohybu umírat na neurovaskulární choroby kolem 40 - 50 let.

 ZAjímavé je, že i za těch komunistů byl důchodový fond vždy řádně naplněn, nebyly problémy až do vlády Tupolánka, který si odtud odčerpal asi 26 miliard a od té doby to nikdo zpět nevrátil a náhle začaly být problémy s důchody.

P. Boublíková 4.5.2012 9:44

Re: Změna je asi nutná

Hm, tak Topolánek odčerpal 26 miliard.

Jenže vloni a předloni se na důchody rozdělilo (celkem za oba roky) více než 60 mld. ze státního rozpočtu, tj. peněz, které na důchodový účet ČSSZ vůbec nedorazily (nebyly vybrány v rámci sociálního pojištění, nýbrž v rámci daní). Letos se předpokládá sanace důchodů ze SR kolem 50mld.

Takže ne že peníze nikdo zpět nevrátil,ale naopak bude během pouhých tří let na důchody vloženo o cca 80mld. víc, než na ně bylo vybráno. Pana Schustera podezříváte z Alzheimerovy nemoci, kterou nejspíš máte vy sám...

T. Vůjta 4.5.2012 10:04

Re: Změna je asi nutná

Pane Václave, pokud vím, počet osob pobírajících starobní důchod proti počtu osob v produktivním věku v západním světě roste. Dalo by se to jistě přesně najít ve staistikách, pokud vím, tradičně byl tento poměr takový, že důchodců proti "nedůchodcům" bylo něco přes 10%. Dnes je to přes 20% a v roce 2020 se to odhaduje na 30%. Kdybych měl více času, našel bych přesnější údaje, nicméně jsem vícekrát četl, že není daleko doba, kdy bude na jednoho důchodce jeden nedůchodce. A to vše proto, že se počet roků od odchodu do úmrtí v průměru stále zvyšuje a proti tomu se rodí méně a méně dětí.

Dovedu tedy pochopit důvody pro prodloužení věku odchodu do důchodu, nakonec lidé jsou dnes v 60-ti letech v mnohem lepší kondici, než byli v tomtéž věku například před 30-ti lety. Ale asi to nebude možné v těžkých profesích (například kopáč bude poslední roky před důchodem třeba vrátným). Co ale pochopit nedovedu je snaha prodloužit věk odchodu do důchodu při nezaměstnanosti mladých !

To, že někdo odčerpal miliardy z důchodového fondu a teď jsou z toho problemy je opravdový zločin, a to patrně nikoli z nedbalosti, ale ze zištných důvodů. Tak to je, když není vyvozována zodpovědnost vůči politikům a vyšším úředníkům za jejich rozhodování, která způsobí škodu všem. Jak si naloží vedení obchodního domu s pokladní, které nesedí kasa ?

R. Kujínek 4.5.2012 6:59

kecy

důchodový účet bývávával v přebytku, ale pravicové vláda začaly přebytek prožírat.taky snížili výši příspěvku a najednou není na důchody.

J. Síbek 4.5.2012 7:29

Re: kecy

Asi tam nějaký přebytek byl,ale nesvádějte to na pravicové vlády,že ho prožraly.Prostě do systému míň přitéká a více z něho odtéká,neboť důchodců přibývá a pracujících ubývá.Změnit to lze několika způsoby,například tím,že každá rodina bude mít alespoň 3 děti,nebo razantní důchodovou reformou,která si moc servítky brát nebude,neboť jak vidno dosavadní dobrovolné důchodové připojištění kupodivu využívá hodně lidí,ale spoří pár stokorun a to žádný zázračný důchod nevytvoří.

P. Lenc 4.5.2012 7:56

Re: kecy

Pane Kujínku,ony to žádné keci nejsou,je to tvrdá realita.Jsem důchodce a sazřejmně se nám to nelíbí,ale při dnešní porodnosti a přibývání nás důchodců to jinak,bohužel,nepůjde.A svádět to na pravicové vlády to ukazuje pouze na naprosté nepochopení problému.

I. Schlägel 4.5.2012 8:03

Re: kecy

Pane bože, další alternativně inteligentní, ekonomicky gramotný a souvislosti si uvědomující originální jedinec. Za co, soudruzi?

V. Kain 4.5.2012 8:53

Re: kecy

Tento absurdní žvejk jste mohl blábolit na 1.máje u Křižíkové fontány.Tam by vás ti bolševičtí mastodonti za něj plácali po ramenou.

J. Schwarz 4.5.2012 10:43

Re: kecy

proč levice nechce důchodové účty rozdělit? Na část plněnou odvody levičáků a vyplácenou levičákům a naopak? Pak by nikdo nikomu nic "neprožíral" a všichni by byli spokojeni? Kolektivismus je matka závisti a nepřátelství, jakkoli se tváří jako něco ušlechtilého.

P. Pavlovský 4.5.2012 4:48

PRDUCH

V této souvislosti by stálo za to ekonomicky pojednat o přesluhujících (oddalujících odchod do důchodu) a o pracujících důchodcích - oběma skupinám je mnohdy nasazována psí hlava těch, kteří mladým a nezaměstnaným zabírají sobecky místa.

E. Vašátko 4.5.2012 6:22

Re: PRDUCH

Jo jo, to se říkalo už za I.republiky: "Dědeček a babička, ujídají chlebíčka". Já myslím, že jeden z důvodů dnešních problémů je i znárodnění a prožrání penzijních fondů v padesátých letech. Penze tehdy ukradl stát se závazkem, že se o ně bude starat sám. Takže se stará...

S. Udatný 4.5.2012 10:18

Re: PRDUCH

vážený pane president Zápotocký přišel s tímto heslem "Dědeček a babička ujídají chlebíčka", které mělo poukázat na výminkáře jako na parazity. Protože výminkáři na vesnici byli hlavní odpůrci znárodňování. Příště do toho nemotejte I. republiku.

E. Vašátko 4.5.2012 11:07

Re: PRDUCH

Je možné, že to říkal i Tonda Zápotocký, ale mě to vyprávěl můj děda, že tohle vzniklo v krizi v 29. roce. Pokud je tomu jinak, omlouvám se, tak starý ještě nejsem.

T. Blecha 4.5.2012 9:44

Re: PRDUCH

Znám jednu nástrojárnu kde pracuje docela dost důchodců ale je to proto, že poté co odešli do důchodu za ně firma nesehnala náhradu. Sehnat dnes slušného soustružníka začíná mít problém. Na brusce na přesné broušení jim tam dělá na půl úvazku chlap co je mu 69.

P. Pavlovský 4.5.2012 10:22

Re: PRDUCH

Jinými slovy: na věku rozumnému zaměstnavateli nezaléží ani dost málo, rozhodující je kvalifikace a výkonnost - bez ohledu na to, o jaký obor či profesi jde. Sám jsem jako šéf zaměstnával důchodce nejraději. Měli nejenom kvalifikaci, ale i zkušenosti, znali obor i lidi v něm, byli ochotni pracovat i ve sníženém úvazku - někdy tomu dokonce dávali přednost; ženy si nebrali volno na ošetřování dětí  a pokud by měl důchodce třeba půl roku nepracovat vůbec - žádná tragedie. Problémy to může dělat jenom tam, kde je vývoj technologie (nových poznatků, zaváděných do praxe) příšerně akcelerovaný.

Za důchodcem  je i jeho ce.loživotní profesionální pověst, ví se, kdo je spolehlivý, s kým se v kolektivu dobře vyjde,  kdo je nekonfliktní atd. To je důležité pro každé PRACOVIŠTĚ, AŤ JDE O DÍLNU, REDAKC I, KATEDRU, AGENTURU, ŠKOLU, ZDRAVOTNICKÉ ZAŘÍZENÍ.

Po mém soudu sem patří standardní konkurence, mladým se má místo uvolnit ne proto, že na ne přišla řada, ale proto, že jsou výkonnější (a, pravda, dllouhodobě perspektivnější). Mladý uchazeč by měl mít alespoň v něčem lepší kvalifikaci: ldepší školu, zahr. stáž, lepší jazykové vybavení. To chce nakonec i živnostník, když předává podnik synovi.

L. Krajicek 4.5.2012 2:43

Tvoje chyba, že makáš celý život.

Lepší je být do 18 let v děcáku, od 18 let pobírat celoživotně sociální dávky nebo jít ve 20 do invalidního důchodu, pro který si rovnou z posilovny zajedu Mercedesem na poštu, protože listonoška se bojí do mého bydliště chodit s roznáškou peněz.

No a hlavně máte strach mně šáhnout na moje dávky, protože mám zastání ve všech vládách, o kterých se ve třídě učili, když jsem hulil za školou. V televizi je občas i nějaký strejda, podle kterého jsem prý dislek. . . disprop . . .  diskrimi . . . nebo krimi . . .  no zkrátka že prej mám na všechno nárok.

Taky když vidím nějakou starou bábu, jak se šourá po obchoďáku a ani neuveze vozejk plnej žrádla, tak je mně jasný, že neunese ani baseballovou pálku nebo násadu od krumpáče (ne krumpáč, doboha!!!), natož mačetu. Tak proč se jí bát že jo. Stejně, ta musí mít prachů! Do herny nechodí, v hospodě ji neznají, cpe se rohlíkama s paštikou, žádnou čokoládu ani Balantinku si nekupuje.

Myslím, že až se zítra v poledne probudím, tak hned po obědě se k ní s bráchou podíváme.

J. Kanioková 4.5.2012 1:25

Máte naprostou pravdu

a už vidím, jakou zlobu to vyvolá. Tento problém nad námi visí jako Damoklův meč už hodně dlouho, nikomu se do toho moc nechtělo, protože to bude hořekování, obviňování z nelidského kapitalismu, sobectví, a bůhbíčehoještě...

Holt, už to nejde odkládat, systém je neudržitelný. Čím dál tím víc lidí žije ze státního rozpočtu. A bohužel, není a nebude na to, aby polovina populace byla nepracujícími dětmi a důchodci, a ze zbytku polovina seděla na místech badatelů nad nesmrtelností či genderstudiemi, romských aktivistů, kontrolorů FÚ a přidělovačů dotací na bádání nad přechody a podchody dálnic pro zvířátka či nad jinými globálně veledůležitými činnostmi. Ta malá část populace, která vykonává produktivní činnost (po které je poptávka a jsou z ní tržby), všechny zbytečně pracující a nepracující neuživí. Je jich povážlivě čím dál míň při současné ekonomické krizi, nezaměstnanost stoupá, mandatorní výdaje rostou. Zatím ještě připadá na dvě ekonomicky aktivní osoby jedna neaktivní, ale za jak dlouho přijde poměr 1:1 ?

J. Síbek 4.5.2012 7:12

Re: Máte naprostou pravdu

Souhlasím s vámi a dovolil bych si ještě přisolit.Přibývá nám spoluobčanů,kteří sice pracují,ale parazitují na ostatních svými nestydatými požadavky.Před dvěma léty jsme dělali rekonstrukci kuchyně a potřebovali jsme obložit asi 1,5 m2.Sehnat obkladače nám dalo zabrat.2 "firmy" se přijely podívat,první chtěla 6000 Kč a po mém údivu nad cenou slevila na 5000Kč,druhá pravila,že lepit mozaiku je složité,mohlo by to spadnout a tedy nám to neudělají.Třetí firma pravila,že nemá čas,čtvrtá a pátá nabídla 6 měsíců čekání,protože mají moc práce.Uspěli jsme u sedmé,která přijela shlédla,donesla pytel a kbelík,natáhla vyrovnávací hmotu a následující den nalepila obklady.Stálo nás to 1400 Kč a ty dva řemeslníky 1,5 hodiny práce celkem.

P. Novák 4.5.2012 9:04

Re: Máte naprostou pravdu

proč nestydaté požadavky?Vy máte možnost si firmu vybrat,a taky jste tak učinil.Příklad-škoda auto-čistý zisk před zdaněním na jednoho zaměstnance a den je cca 2800kč.Pokud to propočítáte se vším všudy,tak i ta nejdražší firma chtěla pouze asi tolik,kolik vydělá škoda na každém zaměstnanci.Je to moc,nebo málo?Kolik asi jsou náklady na jednoho státního zaměstnance,propočítáte li celkové náklady?/Plat ,teplo,světlo,prostor,,,/

J. Schwarz 4.5.2012 10:59

Re: Máte naprostou pravdu

A kdyby škoda auto výrobu úplně automatizovala, mohla by mít "čistý denní zisk na zaměstnance" třeba i v řádu milionů!!!  Je s podivem, že je obtížné najít řemeslníka - když je tu tolik nezaměstnaných a "Lid" tře bídu s nouzí - i když si třeba řekne o pětistovku za čtvrt hodiny práce, o tři stovky "paušál na ztrátu času", tři stovky "paušál na dopravu" i když se dopravuje ze vzdálenosti sta metrů + cena vyměněného kondenzátoru 9.50 kč a nezbytná DPH a máme to ... hm, nějakých 1300 Kč. Jó, řemeslo má zlaté dno ale nějak se do toho lidem nechce - a to ještě všelijací dobráci volají po zpřísnění podmínek, zrušení paušálů a daních i když je řemeslník ve ztrátě - má se prý nechat zaměstnat, když nevydělá na daně. to pak ale zákazník bude platit ještě paušál na ředitele, sekretářky, odbory a částka by se mohla vyšplhat i na dvojnásobek. Pak bude lépe vrátit se k samozásobitelství a na dělbu práce a peněžní hospodářství zapomenout. Nanejvýš barter se sousedy a doufat, že se odněkud nevynoří výběrčí daní s drábem a nezrekvíruje vám kozu. Howgh.

P. Novák 4.5.2012 11:35

Re: Máte naprostou pravdu

Nevím ,jestli se divíte,že nikdo nechce dělat řemeslo, když je to takový terno,nebo nedivíte.V době ,kdy nebýt aspoň Mgr je téměř ostuda a bez maturity jako by člověk ani nebyl se není čemu divit.A mám pocit,že nezaměstnaných řemeslníků/což není každej kdo je vyučenej/moc nenajdete.